Cilt Bakım

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Tedavisi

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Tedavisi

 Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı tedavisi öncelikle sebebin ne olduğuna bağlı olarak değişim gösterecektir. Vücuda iğne batması çok basit sebeplerden olabileceği gibi çok ciddi sebeplerden de olabilecektir. Bu nedenle bu durumun tespiti üzerine bir süreç yürütülmelidir. Genelde sebep ne olursa olsun çözümü vardır ancak bazı hastalıklar daha ciddi olup vücutta iğne batması hissi ve kaşıntı tedavisi de bu nedenle süreç bakımından değişiklik gösterecektir.

İğne batması hissi cilt kanseri olabileceği gibi basit bir böcek ısırması da olabilmektedir. En iyi ve en doğru bilgiyi alabilmek için ise bir doktora danışmak şarttır. Sebebin ardından ise en kısa sürede tedavi süreci başlamalıdır. Daha detaylı bilgi almak için bizimle Whatsapp hattından iletişime geçebilirsiniz.

Sante Plus Uyuz Kaşıntısı Masaüstü

İçindekiler ;

Dikkat !

Eğer sizde tüm vücuda iğne batıyor gibi olması durumunda direk doktora başvurun. Kendi başınıza ilaç almayın. Vücudunuzda İğne Batması hissi varsa cildinize uyuz parazitleri bulaşmış olabilir. Uyuz Hastalığı belirtileri hakkında yazdığımız diğer yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

1. Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı ve aslında şeker hastalığı gibi tüm iç hastalıklar vücutta iğne batması hissi ve kaşıntısı tedavisi için nedenlerden biridir. Şeker hastalığı hali hazırda kaşıntı gibi pek çok şeyin de belirtisidir. Bu nedenle şeker hastalığı önlenemez ancak yavaşlatılabilir bir hastalık olmakla birlikte hem şeker hastalığı ile yaşamayı öğrenmek hem de kaşıntıyı hafifletmek mümkündür. Kaşıntıyı hafifletmek için pek çok krem bulunmakta olup özellikle kaşıntı bölgesel ise süreç daha kolay olacaktır.

 Şeker hastalığı için bazı durumlarda insülin iğnesi de kaşıntı yapabilmekte olup alerjik reaksiyon olabilmesi de mümkündür. Bu nedenle net bir yorum yapmadan öce doktordan gerekli bilgi alınmalıdır.

2. Vitamin Problemi

 Vitamin eksikliği kaşıntının temel nedenlerinden biri olmaktadır. Özellikle B12 vitamini bu açıdan en çok kaşıntı yapan vitamin olmaktadır. Vitamin eksikliği başka vitaminler ile de alakalı olabilecek olup genelde B12 vitamini eksikliği ile bağlantılı olmaktadır.

 Bu kaşıntı vücudun pek çok yerinde görülebileceği gibi bu nedenle kaşıntı tedavisinden çok vitamin eksikliğinin önüne geçmek gerekmektedir. Bu sayede kaşıntı da etkisini azaltacaktır. Ancak bu birkaç günde olacak bir şey olmayıp bir ay kadar alabilmektedir. Bu nedenle de vitamin probleminin kalıcı bir biçimde çözülmesi gerekmektedir.

3. Uyuz Problemi (Vücutta İğne Batması Hissi)

 Uyuz problemi en ciddi kaşıntı sebeplerinden biri olmasa da bir salgın hastalık olması nedeni ile daha fazla etki gösterip yayılım alanı da genişlemektedir. Özellikle kış aylarında görülen uyuz problemi yayılabilir ve bu nedenle de en kısa sürede tespiti sağlanmalıdır. Uyuz problemine uyuz akarları sebep olup bunun kendi içerisinde farklı versiyonları da bulunmaktadır.

 Uyuz problemi tamamen temas yolu ile geçer ancak bu temas bir giysi ile temas olabileceği gibi bir hayvan ya da insan ile de direkt temas olabilmektedir. Havdan bulaşmayacak olup temas bu hastalık için şarttır. Kış aylarında bu kadar sık görülmesi de özellikle toplu alanlarda mont ve kaban gibi giysiler çok fazla yan yana bulunmasından kaynaklıdır. En pratik çözümü ise uyuz losyonu kullanmaktır. Uyuz ilacı ve uyuz losyonu kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın. Vücutta iğne batması hissi ve kaşıntı tedavisi uyuz ile bağlantılı olabilecek olup çözümü için birtakım kremler ve başka ilaçlar ile de çözümü mümkündür.

4. Kaşıntı Başka Hastalıkların Belirtisi Midir?

Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Tedavisi
Vücutta İğne Batması Hissi ve Kaşıntı Tedavisi
 Kaşıntı birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Ancak kaşıntı genelde tek başına bir hastalık olmayıp sadece bir reaksiyon olmaktadır. Bazı durumlarda kaşıntı tek reaksiyon olsa da bazı durumlarda birçok reaksiyondan sadece biri olmaktadır.  Kaşıntı özellikle uyuz, bit veya bunun gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan bir reaksiyon olabileceği gibi aynı şekilde cilt kanserinin de reaksiyonu olabilmektedir. Bunlar dışında var ise alerjilere karşı da bir reaksiyon olarak kaşıntı ilk reaksiyon demek mümkündür.  Bazı durumlarda vücuttaki su eksikliği bile deride kaşıntıyı oluşturabilecek temel etkenlerden biri olmaktadır. Kalitesiz giysiler ve pamuksuz iç çamaşırları da bu açıdan belirleyici faktörlerden biridir.

5. Alerjik Reaksiyonlar

 Alerjik problemler söz konusu olduğunda alerjik reaksiyonlardan ilki de kaşıntı olacaktır. Kaşıntı en sık görülen alerjik reaksiyon olarak bilinir ki ciddi ağrılara ve daha pek sıkıntılara neden olabilecek bir boyuta da gelebilmektedir.

 Ancak bu konuda net bir bilgi sahibi olabilmek için alerji testi yaptırmak şarttır. Çünkü alerjik reaksiyonlar genelde belli dönemlerde ortaya çıkarlar ve bu dönemde kullanılabilecek ilaçlar ise belirtilecek olup süreci en az kaşıntı ile atlatmanız sağlanacaktır. Alerjik reaksiyonlar gıda sebebiyle ise bunun çözümü çok dahaki olay olup o gıdanın tüketilmemesi yeterli olacaktır.

6. Kaşıntı Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

 Kaşıntı tedavisi genellikle ilaçlar ile sağlanmaktadır. Özellikle losyonlar ve kremler en çok tercih edilen tedavi yöntemleri olmaktadır. Ancak bunlar dışında psikolojik olarak da kişinin rahat etmesi sağlanır. Özellikle geçemeyecek kadar ciddi seviyedeki kaşıntılarda kişinin psikolojisi de önemli bir faktör haline gelir. Kişinin kaşındığını sandığı durumlar da vardır ki bu da tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır. Ancak diğer durumlarda kaşıntının bir reaksiyon olduğunu unutmadan tedavi gerçekleşmelidir. Yani kaşıntıya sebep olan asıl hastalık iyileştirilmeli ve bu süreçte de kaşıntıyı önlemek adına kremler veya losyonlar kullanılmalıdır.

7. Kaşıntı Tedavisinde Giysi Faktörü

 Kaşıntının bazı durumlarda çok basit sebepleri olmaktadır. Özellikle giysiler burada en bilinen sebeplerden olup giysiler değiştiği takdirde kaşıntı da son bulacaktır. Bazı kişilerin ciltleri ekstra hassas olsa da her durumda pamuklu olmayan giysilerin uzun süreli kullanımı sorun doğurmaktadır. Bu nedenle uzun süreli kullanmamalı ya da tamamen pamuk giysileri tercih etmelisiniz. Bu üste giyilen ve derinize değen her giysi için geçerli olup iç çamaşırlar için de geçerlidir.

8. Hormon Problemleri

 Pek bilinmese de hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen hormon eksikliği ciddi bir kaşıntı sebebi olabilmektedir. Bu nedenle doktora gidilmeli ve gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Özellikle bu hastalık düzeltildiği takdirde kaşıntı da azalacak ve bir süre sonra ise yok olacaktır.
Dikkat !

Önemli not alanı

"$ s" üzerine bir düşünce

  1. Ercan Adıgüzel dedi ki:

    Genellikle sırt bölgem kaşınıyor. Neredeyse 5_6 senedir bu durum var. İlaç denedim düzelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir