Vücut Bakım

Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler

Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler

 Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler, Ciltte kabarcıklar şeklinde ilk sinyallerini gösteren bu hastalıkta ciltte beliren kabarcıklar; zamanla yaraya dönüşüp, kabuk bağlayabiliyor. Halk arasında gece yanığı olarak da isimlendirilen, vücudun farklı yerlerinde görülebilen bu kırmızı kabarcıklar; özellikle kişinin bağışıklık sistemi çöktüğünde, fiziksel ya da ruhsal açıdan zayıf olduğunda ortaya çıkma eğilimi gösteriyor. Yüzde, boyun bölgesinde, kollarda, sırt ve göğüste, vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen zona; kişide yanma ve batma hissini, sızlamaya ve ağrıyı da beraberinde getirebiliyor. Daha detaylı bilgi almak için bizimle Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Zona hastalığı bir çeşit sinir ucu iltihabıdır ve hemen hemen her yaş aralığında görülebilmektedir. Yani direkt olarak belli bir yaş grubunda ağırlıklı olarak görülen bir hastalık değildir. Zona hastalığı tedavisi hakkında hazırladığımız bir diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Zona Belirtileri, Nasıl Anlaşılır

Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler
Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler

 Zona hastalığı bahar aylarında başlayabilir, bu durumda, çok sıcakta kızarma ve kaşıntı yaşanabiliyor. Bu gibi durumlar dışında cildinizde bazı belirtileri görmeye başladıysanız, zona sizin de vücudunuzda yayılmaya çalışıyor olabilir. Zona belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Zonanın hakim olduğu bölgede kızarmalar meydana gelir.
 • Titreme ve ateşlenme,
 • Kızarıklıkla beraber kaşıntı da bu bölgelerde kendini gösterir.
 • Kaşıntı hissi veren kabarcıklar oluşur ve birkaç gün sonra bu kabarcıkların içi su dolu olarak gözlemlenir.
 • Yaşanan diğer sıkıntılar baş ağrısı ve yorgunluktur.
 • Karın ağrısı ve mide bulantısı da diğer belirtiler arasındadır.

   Doğal yöntemlere geçmeden önce hemen şunu belirtmek istiyoruz; Yukarıda da söylediğim gibi zona erken teşhis de oldukça önemlidir. Eğer yukarıdaki belirtilerden biri veya bir kaçı sizde mevcutsa ve 3 gün içinde geçmemişse mutlaka doktorunuza görünmenizi ve devamında aşağıdaki doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz.

2. Zona Hastalığı Nedenleri

 Çocukken yaşanmış olan suçiçeği vücudumuzda bulunan bazı sinirlere yerleşir. Önce suçiçeğine ve sonrasında da zonaya dönüştürür. Bu virüs ömür boyunca bir belirti göstermeden yıllarca beklemede kalabilir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla tekrardan aktif olmakta. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan sebepler ise başlıca şunlar;

 • Yaşlılık
 • Kanser tedavisi
 • Düzensiz beslenme
 • Kanser
 • Romatizmaya bağlı
 • kronikleşen hastalıklar
 • İlaçlar
 • Zatürre
 • AİDS

   Yukarıdaki belirtilen durumlar bağışıklık sistemini zayıflatır ve zona hastalığının tekrardan aktif hale gelmesine neden olabilir.

3. Zona Hastalığına Yakalananlar Ne Yapmalı

 • Zona hastalığına yakalananların başka insanlarla kontakta bulunmamaları gerekir.
 • Hastalık süresince hastanın dinlenmesi gerekir, böylece vücudun immün sistemi güçlenir ve hastalıkla daha kolay mücadele edilir.
 • Zonaya yakalananların mutlaka doktora gitmeleri ve uygun tedavi metotları kullanmaları.
 • Zonaya yakalananların ellerini yüz ve gözlerine sürmemeleri gerekir aksi halde virüs yüz ve gözde tahribata sebep olur.

4. Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler

 Zona hastalığının ne olduğunu açıkladıktan sonra, zonaya iyi gelen şifalı bitkilerden bahsetmenin tam sırası;

4.1. Sarımsak

Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler Sarımsak
Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler
 Zona hastalığına iyi gelebilecek besinler sarımsak gelmektedir. Sarımsağın içerdiği antibiyotik etkisi zonanın neden olduğu ağrıyı yok etmeye yardımcı olmakta. Ayrıca pek çok doktor sarımsağın ezilip ya da çiğ yutulması gerektiğini belirtmektedir.

4.2. Hindistan Cevizi Yağı

Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler Hindistan Cevizi Yağı
Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler
 Özellikle cilt bakımı için kullanılan bitkilerin başında Hindistan cevizi gelmektedir. Tabi Hindistan cevizinin faydalarını cilt bakımı olarak sınırlandıramayız. Sebebi ise Hindistan cevizinin pek çok rahatsızlıkta kullanılmasıdır. Hindistan cevizinden elde edilen yağ birçok rahatsızlığın giderilmesinde kullanılmakta. Özellikle suçiçeği ve zona gibi ciltte lekeler oluşturan rahatsızlıklarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Hindistan cevizi yağı ciltte oluşan kızarıklıklar ve kaşıntıların giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca lekelerin ya da kızarıklıkların temizlenmesinde de kullanılabilmektedir. Hindistan cevizi yağı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilmektedir.

4.3. Aloe Vera

Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler Aleo Vera
Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler
 Aloe vera bitkisi sahip olduğu özelliklerden dolayı cilde birçok faydası bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı ciltte oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Aloe vera, özellikle zona gibi ağrıya neden olan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıp ağrıyı azaltmakta ve tedaviye yardımcı olmakta. Ayrıca iltihap kurutucu etkisi sebebiyle ciltte oluşan iltihabı kurutmaktadır. Bunların dışında ciltte oluşan lekeleri soğutma etkisine sahip.

4.4. Meyan Kökü

Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler Meyan
Zona Hastalığına İyi Gelen Doğal Besinler
 Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan meyan kökünün kendine özel bir tadı bulunmaktadır. Özellikle Asya ve Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilen ve sıklıkla kullanılan bir bitki türüdür. Mide ve karın ağrısından ciltte oluşan sorunlara kadar pek çok rahatsızlıkta tercih edilen bitki türlerinden biridir. Meyan kökü, ciltte oluşan döküntülere karşı kullanıldığı gibi iltihaba karşı da kullanılabilir.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir