Vücut Bakım

Uyuz İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Uyuz İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?
Sante Plus Uyuz Kaşıntısı Masaüstü

 Uyuz için çay ağacı yağı nasıl kullanılır?; Çay ağacı yağının uyuz tedavisinde kullanıldığı ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağının, uyuz, baş biti , beyaz sinek ve koyun biti dahil olmak üzere bazı yaygın insan ve hayvan istilaları için etkili bir tedavi olduğunu öne sürüyorlar. Bir çalışma test edilen çay ağacı yağı ve değişen konsantrasyonlarda bitleri bir saat içinde ve yumurtaları beş gün içinde öldürebildiğini buldu. Bitler uyuz akarlarından farklı olsa da, sonuçlar çay ağacı yağının uyuz dahil diğer paraziter enfeksiyonlar için etkili bir tedavi olabileceğini düşündürmektedir. İnsanlarda uyuz tedavisinde çay ağacı yağının kullanımını inceleyen çok fazla çalışma yok. Bununla birlikte, başka bir çalışma , insan katılımcılardan alınan uyuz akarlarına baktı. Vücudun dışında, yüzde 5’lik bir çay ağacı yağı çözeltisi, akarları öldürmede geleneksel tedavilerden daha etkiliydi. Çay ağacı yağının uyuz için kullanımını inceleyen büyük bir insan çalışması bulunmamakla birlikte, mevcut araştırmalar denemeye değer olduğunu öne sürüyor. Uyuz için çay ağacı nasıl kullanılır? Bununla ilgili araştırmalarımızı merak ediyorsanız okumaya devam ediniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Çay ağacı yağı, özellikle uyuz öldürücülere karşı artan direnç karşısında, uyuz için umut verici bir doğal çözümdür. Bununla birlikte, çay ağacı yağı uyuzdan tamamen kurtulmak için her zaman yeterli değildir.

1. Uyuz İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Uyuz İçin Çay Ağacı Nasıl Kullanılır?
Uyuz İçin Çay Ağacı Nasıl Kullanılır?
 Uyuz için çay ağacı yağı nasıl kullanılır? Çay ağacı yağı, kaşıntıyı hafiflettiği ve ciltteki kızarıklığı iyileştirdiği için uyuz için etkili bir topikal tedavidir, ancak cildin daha derinlerinde bulunan yumurtalarda da işe yaramaz. Ayrıca bir fışkırtma şişesine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilir ve yatağınızın üzerine püskürtebilirsiniz. Çalışmaların gözden geçirilmesi çay ağacı yağının, özellikle tipik tedavilerle düzelmeyen vakalarda, uyuz için tedavi seçeneği olduğunu öne sürüyor. Çay ağacı yağının, daha büyük ölçekli, randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, laboratuar testlerinde ve insanlarda uyuzu etkili bir şekilde tedavi ettiği gösterilmiştir. Çay ağacı yağına alerjiniz olabilir. Alerjik reaksiyon olursa, kullanmayı bırakın. Cildinize saf çay ağacı yağı kullanmaktan kaçının. Bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz ve ardından kullanmanız gerekir (her tarifte belirtilen seyreltme oranını bulun). Ayrıca, alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için cildinizde herhangi bir doğal bileşen kullanmadan önce bir yama testi zorunludur. Bir yama testi yapmak için, kulaklarınızın hemen arkasındaki cildinize bir miktar bileşen uygulayın ve 24 saat bekletin. Cildiniz tepki vermiyorsa, bileşenin kullanımı güvenlidir. Bunun için size uyuz için çay ağacı yağı nasıl kullanılır? Hakkında bilgi verdik, devem etmek için okuyunuz.

1.1. Uyuz İçin Saf Çay Ağacı Yağı

 Çay ağacı yağı, kaşıntıyı hafiflettiği ve ciltteki kızarıklığı iyileştirdiği için uyuz için etkili bir topikal tedavidir, ancak cildin daha derinlerinde bulunan yumurtalarda da işe yaramaz. Ayrıca bir fışkırtma şişesine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilir ve yatağınızın üzerine püskürtebilirsiniz. Çalışmaların gözden geçirilmesi çay ağacı yağının, özellikle tipik tedavilerle düzelmeyen vakalarda, uyuz için tedavi seçeneği olduğunu öne sürüyor. Çay ağacı yağının, daha büyük ölçekli, randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, laboratuar testlerinde ve insanlarda uyuzu etkili bir şekilde tedavi ettiği gösterilmiştir. Çay ağacı yağına alerjiniz olabilir. Alerjik reaksiyon olursa, kullanmayı bırakın. Cildinize saf çay ağacı yağı kullanmaktan kaçının. Bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz ve ardından kullanmanız gerekir (her tarifte belirtilen seyreltme oranını bulun). Ayrıca, alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için cildinizde herhangi bir doğal bileşen kullanmadan önce bir yama testi zorunludur. Bir yama testi yapmak için, kulaklarınızın hemen arkasındaki cildinize bir miktar bileşen uygulayın ve 24 saat bekletin. Cildiniz tepki vermiyorsa, bileşenin kullanımı güvenlidir. Bunun için size uyuz için çay ağacı yağı nasıl kullanılır? Hakkında bilgi verdik, devam etmek için okuyunuz.

1.2. Çay Ağacı Yağı ve Acı Biber

 • Acı biber uyuzu tedavi etmez. Bununla birlikte, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek kapsaisin içerir. Uyuzun neden olduğu ağrıyı azaltan uyuşturma etkisi vardır.

Gerekenler;

 • 1 su bardağı acı biber (toz)
 • 15-20 damla seyreltilmiş çay ağacı yağı (2-4 yemek kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin)

Kullanımı;

 • Seyreltilmiş çay ağacı yağı karışımını acı biber tozuyla karıştırın.
 • Küvetinizi ılık suyla doldurun.
 • Suya kırmızı biber tozu ve çay ağacı yağı karışımını ekleyin.
 • Boynunuza kadar vücudunuzu ıslatın.
 • Biber suyunun gözünüze kaçmamasına dikkat edin.
 • 20 dakika veya su soğuyana kadar bekletin.
 • Düz soğuk suyla yıkayın.
 • Cildinizi kurulayın.

   Ne sıklıkla ? Her gün bir kez uygulanmalıdır.

1.3. Çay Ağacı Yağı ve Aloe Vera Jeli

 Aloe Vera Jeli uyuzu tedavi etmez. Bununla birlikte, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek kapsaisin içerir. Uyuzun neden olduğu ağrıyı azaltan uyuşturma etkisi vardır.

Gerekenler;

 • 1 su bardağı acı biber (toz)
 • 15-20 damla seyreltilmiş çay ağacı yağı (2-4 yemek kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin)

Kullanımı;

 • Seyreltilmiş çay ağacı yağı karışımını acı biber tozuyla karıştırın.
 • Küvetinizi ılık suyla doldurun.
 • Suya kırmızı biber tozu ve çay ağacı yağı karışımını ekleyin.
 • Boynunuza kadar vücudunuzu ıslatın.
 • Biber suyunun gözünüze kaçmamasına dikkat edin.
 • 20 dakika veya su soğuyana kadar bekletin.
 • Düz soğuk suyla yıkayın.
 • Cildinizi kurulayın.

1.4. Çay Ağacı Yağı ve Karanfil Yağı

 Karanfil yağı uyuz akarları için zehirlidir. Temastan sonraki bir saat içinde uyuz akarlarını öldürebilen öjenol(kokulu madde) içerir.

 Not: Bu tarif için bir yama testi zorunludur. Ayrıca karanfil yağı hafif bir batma hissine neden olabilir, ancak bu normaldir.

 Gerekenler;

 • 5-6 damla saf karanfil esansiyel yağı
 • 5-6 damla saf çay ağacı esansiyel yağı

 Kullanımı;

 • Küveti ılık suyla doldurun.
  5-6 damla karanfil ve çay ağacı yağı ekleyin.
 • En az 20 dakika suda bekletin.
 • Cildinizi kurulayın.
 • Bir çay ağacı yağı veya neem nemlendirici ile takip edin.

1.5. Çay Ağacı Yağı ve Anason Esansiyel Yağı

 Anason esansiyel yağı, anason tohumlarından elde edilir. Antibakteriyel ve böcek öldürücü özelliklere sahiptir ve baş biti ve uyuz için mükemmel bir tedavi seçeneğidir.

Gerekenler;

 • 5-6 damla saf anason esansiyel yağı
 • 5-6 damla saf çay ağacı esansiyel yağı

Kullanımı;

 • Küvetinizi ılık suyla doldurarak ılık bir ıslanma hazırlayın.
 • Çay ağacı ve anason tohumu esansiyel yağlarından 5-6 damla ekleyin.
 • 20 dakika veya daha fazla suda bekletin.
 • Cildinizi kurulayın.
 • Çay ağacı yağı veya neem nemlendirici ile takip edin.

2. Çay Ağacı Yağı Uyuza İyi Gelir Mi?

 Küresel olarak, uyuz her zaman 130 milyondan fazla insanı etkiler. Çay ağacı yağı uyuzdan kurtulmanın yollarından biridir. Gelişmiş dünyada, sağlık kurumlarında ve savunmasız topluluklarda meydana gelen salgınlar, önemli bir ekonomik yüke neden olmaktadır. Literatürün gözden geçirilmesi, klasik skabisidal tedavilere karşı direncin ortaya çıktığını ve halihazırda mevcut olan skabisitlerin inflamatuar cilt reaksiyonlarını ve yatkın hasta gruplarında meydana gelen piyodermal ilerlemeyi azaltmadaki etkinliğinin olmadığını göstermektedir. Çay ağacı yağı, in vitro(biyoloji ve tıp alanı) olarak uyuz akarlarına karşı umut verici akarisit etkileri göstermiştir. Ayrıca standart tedavilere yanıt vermeyen vakalar da dahil olmak üzere kabuklu uyuz tedavisinde yardımcı topikal bir ilaç olarak başarıyla kullanılmıştır. Ortaya çıkan akarisit direnci, uyuz için şu anda kullanılan altın standart tedavilerin (oral ivermektin ve topikal permetrin) gelecekteki yararlılığını tehdit ediyor. Yeni kimyasal varlıkların yakın gelişimi şüphelidir. Çay ağacı yağının kümülatif akarisit, antibakteriyel, antipruritik, antiinflamatuar ve yara iyileştirici etkileri, uyuz enfeksiyonu yükünü ve buna bağlı bakteriyel komplikasyonları başarılı bir şekilde azaltma potansiyeline sahip olabilir. Bu derleme, uyuz tedavisinde çay ağacı yağı kullanımına ilişkin güncel bilgileri özetlemektedir. Çay ağacı yağı için mevcut verilerin gücüne dayanarak, daha büyük ölçekli, randomize kontrollü klinik çalışmalar garanti edilmektedir. Ve çay ağacı yağının yara iyileştirici etkileri, uyuz enfeksiyonu yükünü ve buna bağlı bakteriyel komplikasyonları başarılı bir şekilde azaltma potansiyeline sahip olabilir. Bu derleme, uyuz tedavisinde çay ağacı yağı kullanımına ilişkin güncel bilgileri özetlemektedir. Çay ağacı yağı için mevcut verilerin gücüne dayanarak, daha büyük ölçekli, randomize kontrollü klinik çalışmalar garanti edilmektedir.

3. Çay Ağacı Yağı Uyuzu Öldürür mü?

 Uyuz teşhisi konulduktan ve altta yatan tıbbi endişeler giderildikten sonra çay ağacı yağı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yağın antibakteriyel ve uyuz öldürücü özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır ve birçok kişi bu tedavi yöntemini kullanırken uyuzdan kurtulduğunu bildirmiştir. Çay ağacı yağı, araştırmalara göre yağın oyuk açan uyuzu öldürdüğünü keşfetmesinden sonra, şiddetli uyuz hastalarını tedavi etmek için kullanılıyor. Uyuz yaraları, insanların yarısını etkiler ve romatizmal kalp hastalığı gibi yaşamı tehdit eden hastalıklara yol açabilir. Bilim adamları, uyuz mevcut cilt kremi tedavilerine giderek daha dirençli hale geldiğinden endişeleniyorlar. Araştırmacıların çay ağacı yağının sorunu çözmeye yardımcı olabileceğinden emin olduklarını söylüyor. Çay ağacı yağının iyi bilinen bakteri yok edici özellikleri var, bu yüzden denenmiş ve etkili bir sonuç görülmüştür.  Birçok organizma üzerinde çay ağacı yağı denenmiştir ve uyuz üzerinde de denenip ve çok etkili sonuç alınmıştır. Cildi tahriş etmemek için kullanmadan önce yağı seyreltmeniz önemlidir.

4. Uyuz İçin Çay Ağacı Yağı Ne kadar Sürede Etki Eder?

 Genellikle, tamamen iyileşmeniz birkaç hafta sürebilir. Akarlar 24 saat içinde ölebilse de, yumurtalar ve dışkı birikintileri cildinizde olabilir ve tamamen temizlenmesi iki ila dört hafta sürebilir. Döküntüler geçene kadar tedaviye devam edin. Dört hafta sonra bile kaşıntı ve cilt tahrişi devam ederse, yeniden muayene olmanız gerekebilir. Fizik muayene ve ileri tanı için bir doktora danışın.

 Uyuz, Sarcoptes scabiei olarak bilinen akarların neden olduğu ve cildinizde kaşıntı, kabarcık, kızarıklık ve kızarıklık ile sonuçlanan bir cilt istilasıdır. Çalışmalar, uyuz için çay ağacı yağının semptomları azaltmak için kullanılabilecek etkili bir ilaç olduğunu göstermektedir. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri onu uyuz akarlarını öldürmek için mükemmel kılar. Etkilenen bölgeleri tedavi etmek için çay ağacı yağını neem yağı veya aloe vera ile karıştırabilirsiniz. Uyuz tedavisi için %5 çay ağacı yağı içeren bir ürün aldığınızdan emin olun, aksi takdirde etkili olmayacaktır. Uyuzunuz birkaç hafta sonra devam ederse, daha fazla tedavi için doktorunuza danışın.

5. Uyuz İçin Çay Ağacı Kullananlar

 Sizler için uyuz için çay ağacı kullanan kişilerin yorumlarını ve geri dönüşlerini derledik, kullanıcılar farklı ürünlerden farklı şekilde yorumlarını sizlere sunuyoruz;

Fe*** Se*** - 12-10-2021

 3 kere sürdüm bu çay ağacı formülünü akşam banyosundan once bi tık daha geceleri arttı ama uykuda sıkıntı olmuyo şükür

Se*** Şi*** - 14-07-2022

 Hocam çay ağacı yağı ile sıvı yağı karıştırıp kullandıkm tam bi uyuz tedavisi diyebilirm

Er*** Uy*** - 23-04-2022

 5-6 damla saf anason esansiyel yağı 5-6 damla saf çay ağacı esansiyel yağı karıştıırp kullandım kesin çözüm herkes denemeli.

Ka*** Yı*** - 21-05-2022

 Uyuzunz vrsa ve geçmiyorsa kesinlikle cay ağacı kullanın benim geçti.

Se*** Ay*** - 04-05-2022

 Tavsiye üzerine aldm ve çok memnn kaldım çok teşekkür ederim uyuzdan kurtuldum.

Re*** Hu*** - 06-08-2022

 Aldığım çay ağacı yağını son 3 gündür pamuklu çubuk yardımıyla uyuz için kullanıyuorum tavsiye ederim.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir