Vücut Bakım

Ayak Terlemesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ayak Terlemesi Neden Olur? Nasıl Geçer?
 Ayak terlemesi her yaştan insanın yaşayabileceği bir durumdur. Fakat çözüm yolları vardır. İlk olarak terlemenin nedeni tespit edilmelidir. Buna bağlı olarak gerekli tedaviler uygulanmaya başlanabilir ve kısa sürede geçmesi mümkündür. Ancak her ayağı terleyen kişi ayak terlemesi neden olur nasıl geçer diye sormamalıdır çünkü burada anormal bir terlemeden bahsederiz ve sizi rahatsız edecek bir derecede, normalden farklı bir durum olmalıdır. Ayak Terlemesi tek başına bir hastalık değildir, yani belli başlı bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar ve tedavisi buna göre yapılmaktadır.

İçindekiler ;

Dikkat !

Ayak terlemesi oldukça normal bir durumdur. Ter bezlerinin ısısını koruyabilmesi için terleme olayı gerçekleşir. El terlemesi neden olur ve parmak uçları neden terler gibi soruların cevapları için bloglarımızı kontrol edebilirsiniz.

1. Ayak Terlemesi Nedir?

  •  Ayak terlemesi başka bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Var olan bildiğiniz veya bilmediğiniz bir hastalığın bir reaksiyonu olarak görülebilmektedir ve hastalığın çözümüne bağlı olarak da kendiliğinden ortadan kaybolur. Bu süre içerisinde ayak terlemesini geçiren yöntemler de bulunmaktadır. Bundan önce ise ayak terlemesi neden olur nasıl geçer sorusunu sormak gerekmektedir. Öncelikle bilinmelidir ki ayak terlemesi çok sık görülebilen bir durumdur. Birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Sosyal hayatı oldukça olumsuz etkileyen bu durum çözüme kavuşturulmalıdır.
  •  Ayak terlemesi aynı zamanda kendini koltuk altında terleme, başta terleme veya ellerde ve parmak ucunda terleme olarak da gösterebilmektedir. Tek başına ayak tabanında oluşabileceği gibi bunun dışında başka bölgelerle birlikte de görülebilmektedir. Özellikle küçük yaşlarda görülmeyen ancak 18 yaşından itibaren başlayan bu hastalık ömür boyu devam edebilir. Ayak terlemesi bir hastalığın belirtisi olduğu için tam olarak hastalığın ne olduğu öğrenilmeli ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

2. Ayak Terlemesinin Belirtileri

 Ayak terlemesi birden fazla belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bu ayak terlemesi neden olur nasıl geçer sorusunu da cevaplandırmaktadır. Bu belirtiler uzun süre kendini gösterebilir.  Ayak terlemesi belirtileri 6 ay kadar devam edebilmekte ve ara ara kendini hatırlatabilmektedir.

 Terleme genelde haftada birkaç defa ortaya çıkar. Bu durum hiç beklemediğiniz anlar da olabilir ve hayat kalitenizi ciddi derecede düşürebilir. Terleme aynı zamanda genetik faktörlerden de oluşabilmektedir. Bu nedenden dolayı ailede böyle bir şüphe varsa araştırılmalı ve önlem alınmalıdır. Özellikle uyku esnasında herhangi bir terleme durumu oluşmuyor fakat normalde bir terleme görülüyorsa bu durum net bir belirti olmaktadır. Ayak terlemesinden dolayı ayaklarda koku da oluşacaktır. Bu koku da diğer bir net belirtilerden bir tanesidir. Durduğunuz yerde ayağınız terlemeye ve kokmaya başlıyor ise bu birçok şeyi ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda aşırı terlemeye  müdahale edilmez ise mantar oluşma durumu riski vardır ve bu daha da olumsuz sebepler doğurabilmektedir.

3. Ayak Terlemesi Neden Olur?

 Ayak terlemesi neden olur nasıl geçer sorusunu incelediğimizde ise bunu pek çok şekilde görebiliriz. Özellikle ayak terlemesi yaşa göre değişiklik göstermektedir. 25 yaş altındaki kişilerde ayak terlemesi hormonlar ile alakalı bir problem sebebi ile olabilmektedir. Ayak terlemesi ileriki yaşlarda da hormonlar ile alakalı olabilir fakat bu gibi durumlarda genellikle genç yaşlarda daha sık oluşmaktadır.

 Hormon değişimi birçok farklı nedenden olabilmektedir. Genellikle stres ile alakalı bir durumdur. Stres hormonlar açısından ciddi bir faktördür ve hormonları ciddi derecede etkilemektedir. Bu nedenle stres faktörüne dikkat etmeli ve belirli aralıklar ile hormon kontrolü yaptırmalısınız. Burada ter bezleri aktif bir biçimde çalışmaya başlamış demektir ve buna bağlı olarak terleme gerçekleşmektedir.

 Genetik olabileceği gibi aynı zamanda ciddi bir rahatsızlığınız var ise buna bağlı olarak da ayak terlemesi görülebilir. Şeker hastalığı, obezite ya da tiroit gibi problemleriniz var ise bunlar ayak terlemesinin ciddi nedenleri olabilmektedir.

4. Ayak Terlemesinin Doğal Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Ayak Terlemesi Neden Olur? Nasıl Geçer?
Ayak Terlemesi Neden Olur? Nasıl Geçer?
 Ayak terlemesi için evde doğal tedavisi olarak ilk başta karşımıza çay çıkar. Çay teri alır ve mantar oluşumunun da büyük oranda önüne geçer. Ayak ortalama bir saat demlenmiş bir çayda beklenmelidir. Fakat bu yöntem kısa süreli bir çözümdür. Ayak terlemesini geçirmek için  yapılan her tedavi kısa süreli olacaktır. Asıl tedavi ayak terlemesine neden olan hastalığı teşhis edip tedavi etmektedir. Hormon tedavisi görebilir veya bu terlemeye sebep olan hangi probleminiz ise onun tedavisi en kısa sürede sağlanmalıdır. Bu süreçte ise çay mantarı önleyerek ayak terlemenizi kısa süreliğine de olsa azaltacaktır. Aynı şey elma sirkesi için de geçerlidir. Elma sirkesi sade olarak değil su ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Bir suyun içerisine elma sirkesi döküp karıştırmanız ve sonra ayağınızı sokmanız yeterlidir.

5. Ayak Terlemesi Tedavi Edilemez İse Ne Olur?

 Ayak terlemesi kesin olarak tedavi edilmelidir. Öncelikli olarak bir hormon testi yapılması gerekir. Hormon testlerinde değiştirilmesi ve düzenlenmesi gereken hormonlar var ise bu düzenleme de yapılmalıdır. Ayak terlemesi hormonlar ile alakalı değil ise bu durumda kişinin ciddi bir rahatsızlığı olup olmadığına dair kontrol yapılmalıdır. Ancak bu süre boyunca terleme devam edeceği için mantar oluşumu mümkündür. Mantar oluşumunu önlemek için gerekli tedaviler muhakkak uygulanmalıdır. Normalde mantar tedavisinde uygulamayı tercih ettiğiniz ve evde uygulayabileceğiniz doğal tedavileri tercih edebilirsiniz. Ancak bu kısa süreli bir tedavi olacaktır ve ana problemi çözmek gerekmektedir.
Dikkat !

Önemli not alanı