Cilt Bakım

Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

 Uyuz hastalığı aslında bir cilt hastalığı olup bulaşıcı olma özelliğine de sahiptir. Birçok belirtisi olmakla birlikte en sık sorulan soru da uyuz hastalığı nasıl bulaşır sorusudur. Uyuz hastalığı bulaşıcı olması nedeniyle kişinin çevresine de bulaşma riski odlukça fazla olup bu nedenle pek çok kişi de uyuz hastalığı ile ilgili bilgi edinmek istemektedir. Bulaşma süreci değişiklik gösterse de genellikle aynı evde yaşayanlar, aynı odada bulunanlar dahi muhakkak önlem almalıdır. Özellikle uyuz hastalığına sahip olan bir kişi ile aynı evi paylaşanlar muhakkak aynı ilacı kullanmalıdır ki bulaşma ihtimalinin de önüne geçmek gerekmektedir. Daha detaylı bilgi almak için uzmanlarımıza Whatsapp hattı üzerinden danışsabilirsiniz.

Sante Plus Uyuz Kaşıntısı Masaüstü

İçindekiler ;

Dikkat !

Elbette her kaşıntı uyuz belirtisi değildir. Kaşıntının birçok farklı nedeni vardır. Bununla birlikte, kaşıntı ve geceleri kötüleşen küçük kırmızı döküntü. Uyuz hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri tüm detayları ile sizlere aktardığımız diğer yazımızı da inceleyebilirsiniz.

1. Uyuz Hastalığı Nedir?

 Uyuz hastalığı nasıl bulaşır sorusu beraberinde uyuz hastalığının ne olduğunun da merak edilmesine neden olmuştur. Uyuz hastalığı kaşıntı gibi pek çok reaksiyona sahip olan bir cilt hastalığıdır. Özellikle belirli mevsimlerde görülse de her mevsim görülebilmesi mümkündür. En çok kış aylarında rastlanan bu hastalığa sonbahar mevsiminde rastlamak da mümkündür.

 Uyuz hastalığı aslında akar ismini verdiğimiz bir organizmasının cilde yerleşmesi üzerine gerçekleşmeye başlar ancak ardından cilde iniş de gerçekleşir ki tehlike en çok burada başlamaktadır. İlerleyen zamanlarda döküntü ve kalıcı yaralar görülmesi de mümkün olmaktadır. Hastalığın kendisi kadar bununla birlikte kaşıntı nedeniyle aşırı kaşıma sonucu da olumsuz etkiler görülebilmektedir. Hastalığın teşhisi erkenden yapılması ve sonrasında da hemen ilaç kullanımı önem arz etmektedir.

2. Uyuz Hastalığı Neden Olur?

 Uyuz hastalığının sebebi uyuz böceği olmaktadır. Bu Türkçeye geçen ismi olmakla birlikte sarcoptes scabiei von hominis olarak bilinen bir akarın sebep olduğu bir hastalık olmaktadır. Deriye yapışan bu akar sonrasında derinin altına doğru kanallar olarak nitelendirilen yollar yapar ve bu nedenle de ciddi kaşıntılara ve döküntülere neden olmaktadır. Uyuz hastalığı nasıl ulaşır sorusu ise aslında bir başkasından veya evcil hayvanınızdan da mümkün olmaktadır.

3. Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 Uyuz hastalığı belirtileri ilk olarak kaşıntı ile başlar. Özellikle kaşıntı dikkate alınmadığında bu ilerler ve akarlar da derinin altına girdiği için bu süreçte bu kaşıntı artar ve beraberinde döküntü hatta yaralara dahi sebep olabilmektedir. Aynı zamanda açılan kanalların üstümdeki siyah nokta vari bir oluşum da mümkün olup genelde buradan anlayan kişiler de bulunmaktadır.

 Uyuz hastalığı belirtileri incelendiğinde bazı belirtiler her kişide görülmez ki bu nedenle bazı kişiler uyuz hastalığını kapmadıklarını düşünür. Ancak belirtiler az ise de uyuz hastalığını kapmanız olasıdır. Özellikle cildin üstünde içinde sıvı olan parçalar da bulunabilir. Bu ciddi bir belirti olup özellikle hassas olanlarda daha sık görülmektedir. Kızarıklık da sık yaşanan bir belirti olup kızarıklık kaşındığında daha da belirgin hale gelebilir.

4. Uyuz Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?
Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?
 Uyuz hastalığı nasıl bulaşır sorusundan önce aslında uyuz hastalığının bulaşıcı olup olmaması sık merak edilen durumlardan biridir. Uyuz hastalığı bulaşıcı olup birkaç yerden bulaşabilen bir hastalık olması nedeniyle de fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir. Uyuz hastalığını dışarıda herhangi bir şekilde kapabileceğiniz gibi özellikle kış aylarında giysilerin çok daha iç içe olması nedeniyle aslında kişilerden bulaşmaya daha yatkındır. Aynı zamanda evcil hayvanlardan da bulaşabileceği gibi bu aşıları düzenli olarak yapılan bir evcil hayvan için pek de geçerli bir durum değildir.

5. Uyuz Kimlerde Görülür?

 Uyuz hastalığı herkeste görülebilecek bir hastalıktır. Yani yaş ya da cinsiyet fark etmeyecektir. Uyuz hastalığı bulaştıktan sonra herkeste görülebilmektedir. Bebeklerde de yaşlı kişilerde de görülmesi mümkün lan uyuzun tedavisi ise herkeste aynıdır. Bu nedenle uyuz tedavisi görülürken ortak bir anlayış belirlenir. Özellikle toplu alanlarda bulunan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Yani uyuz aslında özellikle yurtta ya da askeri bir koğuşta vb. kalıyorsanız ciddi bir problem oluşturmaktadır. Buralarda yayılma oranları çok daha yüksektir.

6. Uyuz Hastalığından Kaçınmak Mümkün Müdür?

 Uyuz hastalığından kaçınmak mümkün değildir öncelikle bunu belirtmek gerekir. Ancak uyuz hastalığı nasıl bulaşır bunu bilmek ve olası önlemleri alabilmek de mümkündür. Uyuz hastalığı ciddi bir problem olmamakla birlikte bu çözümü olduğu sürece geçerli olan bir durumdur. Uyuz hastalığı toplu bir alanda ise daha dikkatli olunmalıdır. Özellikle montlarınızı vb. kış aylarında ortak yerlere asmamanız avantaj olacaktır. Bunun gibi önlemler ile uyuz hastalığından bir nebze olsa da korunmak mümkün olacaktır. Bu aşamada yapmanız gereken sayece sosyal alanlarda alınabilecek önlemlerdir. Bunun dışında ciddi bir önlem alabilmek mümkün olmamaktadır.

7. Uyuz Hastalığının Tedavisi

 Uyuz hastalığının tedavisi mümkündür. Ancak bunun için öncelikle uyuz hastalığına sahip olup olmadığınız öğrenilmelidir. Bunun sonrasında tedavisi mümkün bir hastalık olması nedeniyle de süreç sizin için daha kolay ilerleyecektir. Öncelikle kaşınma belirtilerini özellikle kış aylarında gösteriyorsanız bunun çözümü olarak yapmanız gereken şey bir doktora görünmektir. Aynı zamanda ise siz ve sizinle yaşayan herkes de bu tedavilerden faydalanmalıdır. Çünkü ciddi anlamda bulaşıcı bir hastalık olup yapılması gerekenler en kısa sürede başlanmalıdır. Uyuz hastalığı için özel olarak üretilen uyuz kremleri mevcuttur. Uyuz kremi güçlü etkilere sahip bir üründür.

8. Uyuz Evcil Hayvanlardan Bulaşır Mı?

 Uyuz hastalığı evcil hayvanlardan bulaşabilir anca özellikle sokak hayvanlarından bulaşması daha yüksek bir risktir. Uyuz hastalığı özellikle evdeki bir kedide sık görülen bir durum olmamaktadır. Bunun sebebi ise hayvanların mikrop bulaşan bir ortamda pek fazla bulunmamasından kaynaklıdır. Pek çok kişi de bu nedenle aşılarını yaptırmak ancak evcil hayvanların aşıları muhakkak düzenli olarak yaptırıldığında uyuz riski de fazlasıyla azalacaktır.

 Özellikle evcil hayvanlardan da bulaşma riski bilinmekle birlikte dışarıdan kapsanız dahi evcil hayvanınız için gerekli önlemleri almanız gerekir. Evde yaşayan her canlı için önlemler alınmalıdır.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir