Saç Bakım

Şampuan Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ciltte oluşan küçük çatlaklar; yaşlanma, güneş hasarı ya da uyku eksikliği belirtileri olabilir. Cilt üzerinde oluşan bu küçük beyaz çizgiler; çoğunlukla ellerin arkasında, ağız çevresinde, kalça bölümünde, göğüs kısmında, boyunda, yüzde görülebilir.

 Bazı durumlarda dokunulduğunda acı verici olmaması, sağlık riski oluşturmamasına rağmen, görünüş açısından kişilere olumsuz yansıyan yönleri bulunur. Deride oluşan beyaz çatlaklar için bir çözüm bulmak zor olabilir, ancak bu makalemizde bu sorunları nasıl çözeceğinize öğrenmenize yardımcı olacak derideki beyaz çatlaklar için çözüm yollarını, sizlerle paylaşıyoruz.

NOT!

  Şampuanınızı seçerken saç tipinize uygun olanını almalısınız. Mesela yağlı saçlara sahipseniz nemlendirici etkisi olan kuru saçlara özel yapılan şampuanlardan uzak durmalısınız. Ayrıca Saç Nasıl Yıkanmalıdır ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Erkeklere Uygun Şampuan Nasıl Seçilmeli ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Şampuan seçimi yaparken kafanızın karışmasına sebep olan birçok unsur vardır. Saçlarınız kıvırcıksa doğal dalgalarını kaybetmemesi için mutlaka saç tipine göre ürünler almalısınız. Günümüzde birçok ürün, hem saçınızın sağlıklı olmasını sağlayan hem de dalgalarını kaybetmesini engelleyen özelliklere sahiptir. Ancak düz veya hafif dalgalı saçlara sahipseniz dikkat etmeniz gereken saç tipiniz değildir. Kıvırcık saçlar için şampuan seçimi doğru olmadığında doğallığını tamamen kaybetmesine sebep olur. Düz veya dalgalı saçlarda ise böyle bir sorunla karşılaşılması mümkün olmadığı için seçenekleriniz daha fazla olabilir.

 Şampuan seçerken dikkat edilmesi gerekenler öncelikle saçınızın sorunlarına çözüm üreten içerikler olmalıdır. Saçınızın tipinize göre şampuan seçimi, ikinci planda kalabilir. Saç dökülmesi, saç kuruması, kepek, hızlı yağlanma gibi sorunları yaşıyorsanız seçimlerinizi doğrudan bu sorunlara çözüm sunan ürünlerden yana kullanmalısınız. Saç dökülmesi sorununu çözmek için alacağınız bir şampuan canlı görünmesine de yardımcı olacaktır. Saçınızın sağlık sorunu kalmadığında saç tipinize göre şampuan seçimi yapabilirsiniz.

2. Şampuan Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

 Genellikle saça iyi gelen bir şampuan seçildiğinde uzun süre aynı ürün kullanılmaya devam eder. Ancak bu durum saçların daha sağlıklı olmasının önüne geçen yanlışların başında gelmektedir. Bu nedenle belirli aralıklarla şampuan seçimlerinizi gözden geçirmelisiniz. Çok sık şampuan değiştirmek veya çok uzun süre aynı şampuanı kullanmak doğru değildir. 3-4 ay gibi sürelerle farklı içeriklerde şampuanlar tercih edebilirsiniz.

 Şampuan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler; ve saçınıza uygun özelliklere göre ürün aldıktan sonra istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Etkili bir şampuan 3 yıkamadan sonra sonuç almanızı sağlar. Eğer daha fazla kullanmanıza rağmen istediğiniz değişikliği göremiyorsanız aynı ürünü kullanmakta ısrarcı olmanız fayda sağlamayacaktır. Bu durum saçların kurumasına, yıpranmasına sebep olabileceği gibi canlı görünmesinin de önüne geçer. Bu nedenle verim almadığınız bir ürünü, çok sık şampuan değiştirmemek için kullanmaya devam etmeyin. Saçınızın ihtiyaçlarına göre bakım ürünlerini rahatlıkla değiştirebilir ve daha kısa sürede bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

3. Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Saç tipine ve saçın ihtiyaçlarına göre doğru seçeceğiniz ürünler, kısa sürede sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle herhangi bir ürün almak yerine verim alabileceğiniz doğru ürünleri tercih etmeniz gerekir.

  • Şampuan seçerken fazla köpürmemesine dikkat etmelisiniz. Bol köpüren şampuanlar saçları daha iyi temizlemediği gibi içeriğinde fazla kimyasal olan ürünlerdir. Uzun süre kullanıldıklarında saçların kurumasına, kırılmasına ve sönük görünmesine sebep olur.
  • Paraben içeren şampuanlar kanser riskini artırdığı bilinen ürünlerdir ve sadece saçlarınız değil, tüm vücudunuz için zararlıdır. Bu nedenle paraben içermeyen şampuanlar önceliğiniz olmalıdır.
  • Dimethicone adı verilen madde, şampuanın içeriğinde yer alabilmektedir. Saç tellerinin daha parlak görünmesini sağlayan bu madde uzun kullanımlarda saç dökülmesine sebep olmaktadır. Eğer saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız içeriğinde dimethicone bulunmayan ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Şampuan seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli etkenlerden biri PH değeridir. Saçın daha iyi temizlenmesi için PH değeri 5.5’e yakın olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir.
Şampuan Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şampuan Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4. Saçların Hızlı Uzaması için Hangi Şampuan Kullanılmalı?

 Sağlıklı ve bakımlı saçların uzamasına engel olan faktörler olmadığı için uzamama gibi bir sorunla karşılaşılmayacağı bilinmektedir. Ancak doğru saç bakımı yapılmaması, yanlış şampuanlar kullanılması gibi etkenler, saçların daha yavaş uzamasına sebep olabilir. Eğer saçlarınız genellikle yavaş uzuyorsa şampuan seçerken dikkat etmeniz gereken ilk özellikle hızlı uzatma etkisinin olmasıdır. Saçların daha hızlı uzaması için kimyasal ürünlerden uzun süre uzak durmalı, tamamen bitkisel şampuanlara yönelmelisiniz. Aynı zamanda şampuanınıza katabileceğiniz Hindistan cevizi yağı, yılan yağı ve badem yağı gibi doğal etkilerle de daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

5. Saç Dökülmesine İyi Gelen Şampuanlar

 Saçın dökülmesi günümüzde en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Saç dökülmesine sebep olan herhangi bir sağlık sorununuz yoksa şampuanla dökülme sorununun önüne geçebilirsiniz. Kimyasal şampuanlar kullanmamak, içeriğinde dimethicone maddesi olan ürünlerden uzak durmak daha sağlıklı saçlara ulaşmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda şampuanları doğru kullanmak da dökülmelerin önüne geçmede etkilidir.

 Saç dökülmesinin önüne geçmeye yardımcı olan şampuanlar bitkisel içeriklidir. Bu ürünlerin içerisinde yer alan besleyici yağların fiyatları genellikle yüksektir. Bu nedenle sorununuza çözüm üretecek ürünlerin fiyatları da ortalamaların üzerinde olabilir. Fiyatı uygun olan bitkisel şampuanların sahte olma ihtimalini göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.