Vücut Bakım

Penis Egzaması

Penis Egzaması
   Penis egzaması, penisi ve çevresindeki bölgeyi etkileyen bir deri hastalığıdır. Durum rahatsız edici olabilmekte ve kaşıntılı, kuru ve renksiz cilt gibi durumlara neden olabilir. Egzamanın bilinen bir nedeni yoktur. Ancak araştırmalara göre genetiğin rol oynadığını bilirken, çevresel faktörler de alevlenmeleri etkili olabilir. Daha detaylı bilgi almak için uzmanlarımıza Whatsapp hattı üzerinden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Tedavi uygulanan zamanlar dışında lezyonlara dokunmama, tedaviden önce ve sonra elleri yıkama, tırnakları kısa kesme, lezyonların görünüşünde değişiklik veya ateş ya da yorgunluk gibi genel sorunlar görüldüğünde hemen doktora danışmayı kurallarına unutmayınız. Egzama nedir nasıl tedavi edilir bu konu hakkında yazdığımız diğer yazılarımızı inceleyebilisiniz.

1. Penis Egzaması Nedir?

Penis Egzaması
Penis Egzaması

 Penis Egzaması bir alerji ya da stres sonucunda ciltte oluşan ve halk arasında yaygın olan bir cilt hastalığıdır. Tehlikeli olmasa bile görüntü itibariyle rahatsız edici olabilmektedir. Basit korunma yöntemleriyle egzama kontrol altında tutunmakta. Özellikle kış aylarında soğuk hava ve nem oranının düşük olması, su, sabun, deterjan, tozlu ortamlar, mesleklere özgü kimyasallar egzamaya neden olabilmekte. Egzama, penisinizde çeşitli şekillerde olabilir:

 1. Atopik dermatit: Bu form aniden bir döküntü veya kaşınmaya neden olur. Doğumdan itibaren mevcut olabilir veya açık bir sebebi yoktur.
 2. Tahriş edici kontakt dermatit: Bu durum bir alerji veya kimyasal ile temastan kaynaklanır. Olası tahriş ediciler, penisine dokunan prezervatif, iç çamaşırı veya atletik ekipmanı içerebilir.
 3. Seboreik dermatit: Bu tip egzama, birçok yağ bezinin bulunduğu bölgelerde görübilir. Saç derisinde daha sık görülür, ancak penisinde de görünebilir.

2. Penis Egzaması Belirtileri Nelerdir?

 Egzamanın her çeşidi için temel olarak ortak belirtiler vardır. Bunlar;

 • Döküntü ile başlayan kaşıntı ve duyarlılık
 • Pullu cilt
 • Rahatsızlık verecek derecede cilt kuruluğu
 • Kahverengi veya kırmızı renkte cilt lekelerin ortaya çıkması
 • Kırmızı ve engebeli bir cilt dokusu

 Peniste bulunan siğiller veya cinsel yollarla bulaşan enjeksiyon sonucu bu belirtilerden farklı olarak başka semptomlar da ortaya çıkabilir.

 • Kanama
 • Olağan dışı penis akıntısı
 • Baş ve vücut ağrısı
 • Ateş, titreme

 Peniste egzama sadece cildinizi etkiler. Üreme sisteminizde sorun edilecek başka belirtilere ortaya çıkarmaz. Deride görülen kızarıklık, kuruluk gibi egzamaya işaret edilen belirtiler varsa ve yakın zamanda yeni bir partnerle cinsel ilişki yaşanmamışsa tahrişe bağlı penis egzamasıdır. Bu belirtileri herhangi bir sebep olmaksızın yaşıyorsanız bir doktora danışmanızda ciddi bir fayda var.

3. Peniste Egzamanın Bulaşıcılığı Var mıdır?

 Hayır, peniste egzama bulaşıcı değildir. Egzama, cinsel ilişki ya da penisin temas etmesiyle yayılmamakta. Bu sebeple önlem alınmasını gerektirecek bir cilt hastalığı değildir. Ancak ciddi belirtiler yaşanıyorsa, cinsel ilişki esnasında bu durum daha rahatsız edici olabiliyor. Döküntü oluşan bölgeyi kaşımak açık kesiklere neden olabilir, böylece enfeksiyona yatkın bir durum oluşabilir. Bu gibi bir durumda antibiyotik tedavisi gerekecektir. Tedavi bitene kadar cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılmalıdır. Bu sebeple doktorunuza danışarak en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

4. Penis Egzaması ile Mantarını Birbirine Karıştırmayın

 Peniste egzama ile mantar hastalıkları genellikle karıştırılmakta. Mantar mikrobiktir. Ciltte derinin ortasının beyazlaması etrafının kızarması sonucu kabarması ve kaşıntı belirtileri ile ortaya çıkmakta. Nemli ortamları severler, parmak arası, kasık ve kalça gibi bölgelerde bulunurlar. Tedavisi ise son derece basittir. Ancak egzamalar genellikle kendini tekrar eder. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan egzama türleri tedavi edilse bile dikkat edilmediğinde taktirde tekrar olarak yaşanabilecek bir deri problemidir

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir