Cilt Bakım

Güneşten Koruyucu Kremler Ne Zaman Kullanılır?

Güneşten Koruyucu Kremler Ne Zaman Kullanılır?

 Güneş kremlerinin kullanımında yapılan ciddi yanlışların başında, güneşli bir bölgede bulunduktan saatler sonra kremin kullanımı geliyor. Güneşten koruyucu kremler ne zaman kullanılır sorusuna verilebilecek tek yanıt, güneşe çıkmadan 10 ila 15 dakika önce kullanılması gerektiğidir. İşiniz gereği dışarıda olduğunuzda veya tatil yapmak için sahile gittiğinizde, güneşe çıkmadan önce kremi sürmüş olmalısınız. Daha detaylı bilgi almak için bizimle Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Güneş koruyucu kremlerin ortalama raf ömrü kutu açılmadığı takdirde 2-3 yıl kadardır. Ancak açıldıktan sonra 9-12 ay içerisinde tüketilmeleri gerekir. Güneş kremi kullanmadan önce bilmemiz gereken önemli bir konu doğru güneş kremi nasıl seçildiğidir. Bu konu hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca güneş kremi yararlarını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız yazıya göz atabilirsiniz.

1. Güneş Kremi Ne Zaman Sürülmelidir?

 Güneşten koruyucu kremler ne zaman kullanılır ve ne miktarda sürülmelidir gibi soruların yanıtları kreme göre değişmez. 15 faktör de olsa, 50 faktör de olsa kullanımla ilgili süreç aynı şekilde işlemektedir. Kimyasal malzemelerle imal edilen kremler veya doğal malzemelerle imal edilen kremler için, gölgedeyken sürmeye dikkat edilmesi gerekiyor.

 Güneşe çıkmadan 15 dakika önce sürdüğünüz takdirde, emilimle ilgili süre geçmiş olacak ve cilt üzerindeki tabaka, yeterli düzeyde oluşacaktır. Güneş kremi sürerken dikkat edilecekler arasında herhangi bir ekstra malzeme kullanılıp kullanılmaması yer almıyor. Bir başkası tarafından elle sürülebileceği gibi, kremin sürülmesini ve yayılmasını kolaylaştıracak çubuk veya vibrasyon veren materyaller tercih edilebilir. Bu tarz tercihler tamamen kişiye bağlıdır ve kremin koruyuculuğunu olumsuz bir şekilde etkilemez.

2. Bebeklerde Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır?

Bebeklerde Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır
Güneşten Koruyucu Kremler Ne Zaman Kullanılır
 Bebeklerde güneş koruması için kıyafetler yeterli değildir. Çok sık hareket ettikleri için, vücutlarının birçok bölgesinde açılmalar görülebilir. Bu durumda sadece 15 dakikalık bir güneşe maruz kalma durumu, günler boyunca kızarıklığa ve kaşıntıya neden olabilir.  Bebek güneş kremi ürettiğini iddia eden kuruluşların ürünlerine marketlerden veya eczanelerden ulaşabilir olmanız gerekiyor. Hem dermatolojik olarak gerekli çalışmaları yaptığı bilinen hem de günlük veya uzun süreli kullanım için uygun olduğu bilinen ürünler kullanılmalıdır.

3. Güneş Kremleriyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 Güneşten koruyucu kremler ne zaman kullanılır hangi ortamlarda hangi faktördeki kremlere ihtiyaç duyulur sorularına farklı yanıtlar verilmesi gereklidir. Yapılan en büyük yanlışların başında, denize girmeden hemen önce güneş kremi sürülmesi gelmektedir.

 Güneş kremi satan yerler özel indirimler yaptıklarını iddia ettikleri takdirde, ürünü detaylıca incelemelisiniz. Piyasada kremlerin 15 faktörü için 50 TL fiyat ortalaması bulunuyorsa, indirim yapılmış dahi olsa 15 TL’ye krem bulamazsınız. Hem maliyet açısından böyle bir durum söz konusu değildir hem de bu oranda bir indirimin güneş kremi gibi uzun ömürlü ürünlerde yapılmasına gerek yoktur.

 Tamamı doğal bileşenlerden oluşan tarafımızdan üretilmiş 50 Spf Güneş kremimizi inceleyebilirsiniz.

 Kullandığınız herhangi bir güneş kremi gün boyunca koruma sağlamaz. Bu durum sadece kalitesiz markalarda değil, en kaliteli veya en pahalı olarak tarif edilebilecek markalar için de geçerlidir. Özellikle sosyal medyada, güneş kremlerinin aslında çok ciddi zararları olduğu ve cilde sürmenin hastalık yaratacağıyla ilgili iddialar dolaşıyor. Bu tarz iddialar hiçbir dayanağa sahip değildir ve tamamen asılsızdır.

  • Güneş kreminin sabah 1 kez sürülmesinin, 24 saat boyunca koruduğunu belirten kişilerle de karşılaşabilirsiniz. Bu kişilerin argümanı ise daha fazla güneş kremi satılması için, birkaç saatte bir kremi yenilemeniz istendiğidir. Böyle bir durum da söz konusu değildir.
  • Çoğu kişi, 3 günlük tatili için de, 2 haftalık tatili için de genellikle sadece 1 krem satın almaktadır. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelindeki ortalamanın bu şekilde olduğu bilinmektedir.
  • 15 faktörlü ve 30 faktörlü kremler arasında hiçbir fark olmadığı, yarım şişedeki iki kremin birbirine boşaltılabileceğidir. Kullanılan malzemeleri birbirinden farklı olduğu gibi, farklı türde kremler olması da söz konusudur. Biri fiziksel koruma sağlarken, diğeri kimyasal koruma sağlamaya yönelik olabilir. Bu nedenle vücudun bir bölgesi korumayı dıştan gerçekleştirirken, diğer bölgesinde güneş ışınlarının zararlı etkilerinin cildin farklı bir katmanında yansıtılması, olumsuz sonuçlar yaradır.

4. Suyla Çalkalayarak Güneş Kremi Kullanmak

 Sosyal medyada paylaşılan videolarda görülen en ilginç durumlar arasında yer alıyor. Güneşten koruyucu kremler ne zaman kullanılır ve nasıl kullanılır şeklinde bir araştırma yapmayan kişiler, az kalan kremleri bu yöntemle kullanabiliyor.

 Kremlerin en önemli özelliği, sıvıyla temasta etkinliklerini kaybediyor ve akıyor olmalarıdır. Cildinizde veya kıyafetlerinizde kalıcı bir şekilde renk değişimine neden olmamalarının nedenlerinin başında, suya dayanıklı olmamaları geliyor.

 Güneş kremi kullanırken dikkat edilecekler sadece kremin ne kadar kullanılacağı ve kremin cilde yedirme sürecinin nasıl olacağı değildir. Ter haricindeki herhangi bir sıvının, cildinizdeki güneş kremine yoğun bir şekilde teması, kremin silinmesini ve yeniden sürülmesini gerektirir.

5. Günlük Kullanılacak Güneş Kremleri

 Düzenli olarak güneş kremi kullanmayı tercih eden biriyseniz, 15 faktörlük olan kremleri alabilirsiniz. Güneşten koruyucu kremler ne zaman kullanılır sorusunun yanıtı, sahilde güneşlenirken şeklinde verilmez. Bunun tek nedeni, güneşle tek temas anımızın sahil olmamasından kaynaklanıyor.

 Göğüs, göbek, bacak, sırt, omuzlar gibi bölgelerdeki koruma ihtiyacı, gün içerisinde kollar, eller, yüz, boyun, kulaklar için de geçerlidir. Bu nedenle, eğer uzun süre boyunca güneş altında kalacağınız bir gün geçirecekseniz mutlaka en az 15 faktöre sahip olan güneş kremi kullanmanız gerekiyor.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir