Genel

El Mantarı Nasıl Geçer?, El Mantarına Ne İyi Gelir?

El Mantarı Nasıl Geçer?, El Mantarına Ne İyi Gelir?

 El Mantarı Nasıl Geçer?, El Mantarına Ne İyi Gelir?; Genellikle bir elin avuçlarında veya arkasında yaygın pullanmalar olur ve avuç içi kırışıklıkları daha belirgin görünür. Her iki el de etkilendiğinde, döküntü her elde farklı görünür ve enfeksiyon uzun süredir mevcutsa avuç içi kırışıklıkları beyazımsı bir hal alır. Kaşıntılı olabilir ve hafif kabarık görünebilir. Elde oluşan mantardan tırnaklar da etkilenebilir. Enfeksiyon, sporcu ayağı veya kasıktaki mantar enfeksiyonu gibi mantar enfeksiyonu olan vücudun başka bir bölgesine dokunmaktan, enfekte bir kişi veya hayvanla temastan veya toprak veya kontamine havlularla temastan kaynaklanabilir. Risk faktörleri diyabet , yüksek tansiyon, zayıf bağışıklık sistemi, nemli ortam, aşırı terleme, tekrarlayan el travmaları ve ayaklarda çatlakları içerir. Evcil hayvan sahipleri ve çiftlik çalışanları da daha yüksek risk altındadır. 

 Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir, ürünlerimizi inceleyebilir veya Whatsapp hattından iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

En sık görülen cilt hastalıklarından biri olan mantar enfeksiyonları vücudun hemen her bölgesinde görülebilmektedir. Oldukça bulaşıcı olan mantar hastalıklarının yayılmasını önlemede kişisel ve genel hijyen kurallarına uymak büyük önem taşımaktadır. Elde oluşan mantarlar için birçok tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler ile elde oluşan mantarlardan kurtulabilirsiniz. Eczanelerde satılan  en etkili kremleri sıraladığımız yazıya bakarak veya bitkisel çözüm ile mantarlardan kurtulmak istiyorsanız bitkisel tedavi yöntemlerini anlattığımız yazıya göz atmanız sizi mantar hastalığından kurtaracaktır.

1. El Mantarı Neden Olur? El Mantarı Nasıl Geçer?

El Mantarı Nasıl Geçer?, El Mantarına Ne İyi Gelir?
El Mantarı Nasıl Geçer?, El Mantarına Ne İyi Gelir?

 Herkes mantar enfeksiyonu kapabilir. Ancak diğerlerinden daha fazla alma olasılığı daha yüksek olan bazı kişiler vardır. El mantarı bulaşma olasılığı daha yüksek olan kişiler şunlardır:

 • Hayvanlarla uğraşanlar veya etrafında olanlar
 • Cilt ile yakın temas gerektiren sporlar yapanlar
 • Spor salonları gibi yerlerde veya başka yerlerde halka açık duşları kullananlar

 El mantarı için çeşitli nedenler vardır. El mantarı bulaşıcı olduğundan, kendiniz de dahil olmak üzere mantarlı birinin derisine temas ederek alabilirsiniz. Cildiniz mantar enfeksiyonu olan biri tarafından kontamine olmuş bir yüzeyle temas ettiğinde de bulaşabilir.

 El mantarı köpekler, kediler, inekler ve kirpi gibi bazı hayvanlardan yayılabilir. Kirlenmiş topraktan bile mantar enfeksiyonu bulaşma olasılığı vardır. Özellikle terlediğinizde dar giysiler veya ayakkabılar giymek sizi mantara karşı daha savunmasız hale getirebilir

2. El Mantarı Belirtileri Nelerdir?

 El mantarı, bir veya iki eli etkileyebilen kaşıntılı bir döküntüdür. Genellikle avuç içinde başlar ve parmaklara veya elin arkasına yayılabilir. El mantarı belirtileri şunları içerir:

 • Halka: Ortasında iyileşmiş gibi görünen bir deri parçası ile kırmızı kabarık bir kenarlık, bir halka görünümü verir. Bu belirti, büyük olasılıkla döküntü hayvan veya toprak mantarlarından kaynaklandığında ortaya çıkar.
 • Kuru, soyulma veya pullu cilt: Kuru, soyulan veya hafif kaşıntılı pullu bir cilt parçası görünebilir ve yavaş yavaş yayılabilir. Bu belirti en çok bir insandan diğer insana bulaştığı durumlarda görülür.
 • Küçük kabarcıklar: Parmakların kenarlarında veya avuç içinde yapışkan, berrak bir sıvı sızdırabilen küçük kabarcıklar kümesi görünebilir.
 • Kaşıntı veya yanma: Döküntü hafif ila orta derecede kaşıntılı olabilir ve biraz rahatsızlığa neden olabilir.
 • Ciltte renk değişikliği: Döküntü uzun süre devam ederse cilt rengi bozulabilir. Renkteki bu değişiklik, el mantarı iyileştikçe de ortaya çıkabilir.

3. El Mantarı Nasıl Teşhis Edilir?

 Daha önce mantar cilt enfeksiyonları geçirdiyseniz, el mantarı döküntüsü meydana geldiğinde tanıyabilirsiniz. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısına görünürseniz, teşhis koymadan önce size tıbbi geçmişiniz, aldığınız ilaçlar ve cilt bakım alışkanlıklarınız hakkında sorular sorabilirler. Bazı durumlarda, basit bir görsel inceleme ile tanı konulabilir, ancak sağlık uzmanınız ayrıca mikroskop altında test etmek için kızarıklıklarınızdan deri pullarını kazıyabilir.

 El mantarını diğer cilt enfeksiyonlarından ayırt edebilen bazı belirtiler şunlardır:

 • Döküntü çevresinde yükseltilmiş bir sınır vardır.
 • Döküntü, her ikisinde de görünüyorsa, her iki elde de farklıdır.
 • Tırnaklar da bu durumdan etkilenebilir.

4. El Mantarı Nasıl Geçer?

 El Mantarı Nasıl Geçer?, El Mantarına Ne İyi Gelir?  El mantarı uygun tedavi ile tedavi edilebilir. Bazı vakalar daha şiddetli olabilir ve reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyabilir ancak çoğu el mantarı yaklaşık bir ay veya daha az bir sürede temizlenir.
El mantarını önlemek için, özellikle düzenli olarak eldiven kullanınız, ellerinizi temiz ve kuru tutunuz.
Vücudunun herhangi bir yerinde aktif bir mantar vakası olanlarla temastan kaçınınız. Kendi vücudunuzun diğer kısımlarında mantar varsa, bu bölgeleri elinizle kaşımayın ve dokunmayınız. Diğer enfekte bölgeleri tedavi ettiğinizde, mantarın ellerinize yayılmasını önlemek için tek kullanımlık eldivenler giymek mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

5. El Mantarına Ne İyi Gelir?

 El Mantarı Nasıl Geçer?, El Mantarına Ne İyi Gelir? Ellerde oluşup yoğun bir kaşıntı ve tahriş yaratan el mantarı enfeksiyonu, oldukça rahatsız edicidir. Mantar enfeksiyonunu iyileştirmek ve cildinizi rahatlatmak için doğal yöntemleri sizler için sıraladık. Her ne kadar doğal ve etkili yöntemler olsalar da cilt tipleri farklılık gösterdiği için uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

 İşte el mantar enfeksiyonu için iyi gelen yöntemler:

5.1. Yoğurt

 Genellikle güneş yanıklarından şikâyetçi olduğumuz anlarda akla gelen yoğurdu el mantarı için de kullanıp olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Yoğurttaki faydalı bakteriler, mantar enfeksiyonundan şikâyet edilen bölgeye uygulandığında hızlı bir iyileşme sağlayabilir. Sorunlu bölgeye bir miktar yoğurt sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin. Kaşınma hissinin yok olduğunu ve tahrişin azaldığını göreceksiniz

5.2. Fesleğen

 Saksılarda ya da yemeklerde çok sevdiğimiz mis kokulu fesleğeni bu kez şifa bulmak için kullanabileceğinizi ve çok etkili bir yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Birkaç taze fesleğen yaprağını ezip suyunu çıkarın. Çıkan suyu sorunlu bölge üzerine uygulayıp kuruyana kadar bekletin. Günde 3-4 kez bu tarifi uygulayın, kısa zamanda etkisini gösterip enfeksiyondan kurtulacaksınız.

5.3. Elma Sirkesi

 Elma sirkesi hayatın her noktasında oldukça etkili bir malzemedir. Salatalara lezzet, temizliğe kolaylık katan malzemelerden biridir. Bu kez ise marifetini el mantar enfeksiyonunu iyileştirmek için gösterecek. Mantar enfeksiyonundan şikâyetçi olduğunuz bölge üzerine pamuk yardımı ile bir miktar sirke sürün ve birkaç dakika bekletin. Elma sirkesinin içerisindeki mantarı öldüren bileşenler sayesinde tahriş durumu ve kaşıntı hissinin azaldığını fark edeceksiniz.

5.4. Sarımsak

 Mantar enfeksiyonu denince akla ilk gelen yöntemlerden biriside taze sarımsaktır. Taze sarımsakları ezip hamur haline getirdikten sonra mantardan şikâyet etiğiniz bölge üzerine uygulayın. İçerisindeki anti-bakteriyel ve doğal antibiyotik bileşenler sayesinde enfeksiyonun azaldığını göreceksiniz.

6. El Mantarı İçin Risk Faktörleri

 Bazı durumlar, bir kişinin ellerinin mantar tarafından enfekte olma riskini artırır. Bunlar şunları içerir:

 • Vücudun başka bir yerinde mantar enfeksiyonu varsa
 • Örneğin spor yaparken veya cinsel ilişki durumunda mantar enfeksiyonu olan birinin cildine dokunmak
 • Spor salonu gibi yerlerde duş kullanmak
 • Aşırı terleme veya başka bir cilt rahatsızlığına sahip olma
 • Evcil hayvanlara düzenli olarak ellerle dokunmak
 • Hayvancılık veya toprak işleriyle ilgilenmek
 • Bahçıvan olarak çalışmak

 Bu yazımızda sizler için  El Mantarı Nasıl Geçer?, El Mantarına Ne İyi Gelir? konularını anlatmaya çalıştık. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir