Cilt Bakım

Güneş Kremi Faydaları – Kullanmak İçin 7 Neden

Güneş Kremi Faydaları, Kullanmak İçin 7 Neden

 Güneş Kremi Faydaları, yaz ayları geldiği zaman güneş yanığı ve aynı zamanda güneş hasarı önlenmesi için, güneş koruyucu krem kullanmayı tercih ediyoruz. Ten rengini z ve renk tonunuz ne olursa olsun, güneş kremi kullanılmalıdır. Bu yüzden güneş kremi kullanmak için 7 neden ile sizleri bilgilendirmek ve güneşe çıkarken, hangi tür güneş kremlerini kullanmanız gerektiğini bilmenizle ilgili tüm sorulara yanıt aradık. Başka konular hakkında bilgi için Whatsapp hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !
Her ne kadar güneş kremlerini çok kullanmanın cilde zarar vermekte olduğunu yönünde bir düşünce bulunsa da, bu klinik olarak güvencesi olan  bir bilgi değil. Güneş ışınlarının cilde verdiği zarar ve zararları başka herhangi bir zararla boy ölçüşemeyeceği için, bu konu tamamen geri plandadır. Güneşten rahatsız oluyorsanız güneşten korunmak için neler yapmalıyız  hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 Güneş Kremi Faydaları, her gün güneş kremi kullanmak, cilt bakımı rutininin önemli bir parçası olarak uygulanmalıdır. Güneş kremi faydaları ve güneş kremi kullanmanın 7 nedeni ile hassas ciltlerin güneşte daha rahat kalması sağlanır ve cilt sağlığı korunur. Güneş kremi faydaları ve kullanma nedenlerinden önce, hangi tür güneş kremi kullanılması gerektiğini bilmek gerekir. En iyi güneş kremi; güvenli ve etkili koruma sağlayan, 15 SPF ya da geniş spektrumlu olan güneş kremleridir. Koruyucu güneş kremleri bileşenleri;

 • Mineral güneş koruyucular: Titanyum dioksit ve çinko oksit mineralleri içerir. Güneş ışınlarını, cilde ulaşmadan önce bloke eden kremlerdir.
 • Kimyasal güneş koruyucular: Avobenzon ve oktisalat bileşenlere sahiptir. Cildinize zarar vermez ve güneş ışınlarını emerek absorbe eder.

 İhtiyaçlarınıza uygun şekilde ve bilinçli şekilde kullanacağınız koruyucu güneş kremleri kullanılarak, güneş yanıklarından ve güneş ışınlarının oluşturacağı hasardan korunmuş olunur.

2. Güneş Kremi Kullanmak İçin 7 Neden

 Her gün güneş kremi kullanmak, cilt bakımı rutininin önemli bir parçası olarak uygulanmalıdır. Güneş kremi faydaları ve güneş kremi kullanmanın 7 nedeni ile hassas ciltlerin güneşte daha rahat kalması sağlanır ve cilt sağlığı korunur. Güneş kremi faydaları ve kullanma nedenlerinden önce, hangi tür güneş kremi kullanılması gerektiğini bilmek gerekir. En iyi güneş kremi; güvenli ve etkili koruma sağlayan, 15 SPF ya da geniş spektrumlu olan güneş kremleridir. Koruyucu güneş kremleri bileşenleri;

Mineral güneş koruyucular: Titanyum dioksit ve çinko oksit mineralleri içerir. Güneş ışınlarını, cilde ulaşmadan önce bloke eden kremlerdir.
Kimyasal güneş koruyucular: Avobenzon ve oktisalat bileşenlere sahiptir. Cildinize zarar vermez ve güneş ışınlarını emerek absorbe eder.

 İhtiyaçlarınıza uygun şekilde ve bilinçli şekilde kullanacağınız koruyucu güneş kremleri kullanılarak, güneş yanıklarından ve güneş ışınlarının oluşturacağı hasardan korunmuş olunur.

Güneş Kremi Faydaları – Kullanmak İçin 7 Neden
Güneş Kremi Faydaları – Kullanmak İçin 7 Neden

2.1. Kanser Riski Azalmaya Başlar

 • Güneş kremi faydaları içinde en önemli noktalardan bir tanesi, cilt kanseri riskini azaltmasıdır. İster tam güneşli ister bulutlu ya da yağmurlu hava olsun, günlük SPF güneş kremi kullanımı ile, cilt kanserine neden olacak, zararlı ışınlardan korunmuş olursunuz. Böylece cilt için en ölümcül cilt kanseri olan melanom için koruma sağlanmış olur.
 • Bunun yanında kızıl saçlı kişilerde cilt kanseri olma oranı daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda; kızıl saç rengi ve açık tenli olan kişilerde gen mutasyonu ile cilt kanserine daha yatkın olunduğu ortaya çıkmıştır. Gen mutasyonu yüzünden, UV ışınlarına maruz kalan kişiler, kansere karşı genetik bir eğilim gösterdiklerinden, cilt kanseri olma olasılıkları daha yüksek olmaktadır. Ancak unutulmaması gereken nokta; açık tenli ya da kızıl saçlı olunmasının yanında, koyu tenli insanlar da cilt kanserinden etkilenebilmektedir.z

2.2. Cildin Nemlendirilmesi Kolaylaşır

 • Cildinizin nemli kalması oldukça önemlidir. Cildin doğal neminin korunması ve güneş ışınlarının emdiği nemi yeniden kazanabilmesi için, güneş kremi kullanılır. Bazı güneş kremlerinde bulunan shea yağı, jojoba yağı, avokado yağı, bitkisel gliserin gibi cilt nemlendirici bileşenler içeren güneş kremleri kullanılır.
 • Bazı güneş kremlerinde alkol bulunur ve alkol de cildinizi kurutan etkenlerden bir tanesidir. Bu yüzden güneş kremi tercih ederken, içeriğinden alkol olmayan ürünler tercih edilmelidir.

2.3. Güneş Yağını ve Isı Yorgunluğu Giderilir

 • Güneş kremi faydaları ve kullanmak için sebeplerin arasında güneş yanıklarından korunmak ve ısının oluşturduğu yorgunluğu gidermek bulunmaktadır. Böylece cilt ağrılı ve kırmızı güneş yanıklarından korunmuş olur.
 • Bunun yanında oluşan ısı yorgunluğu, sıcak çarpması gibi durumlardan da korunurken; ısı yorgunluğu ve sıcak çarpması durumunda oluşabilecek mide bulantısı, kas krampları, beyin hasarı gibi durumlardan da korunmak mümkün olmaktadır.

2.4. Yaşlanma Belirtilerinin Süresi Uzatılır

 • Güneşe maruz kalmak, UVA ve UVB ışınlarının etkileri hissetmek; güneş lekeleri, renk değişikliği, ince çizgi ve kırışıklıklara neden olur. Güneşin meydana getirdiği bu hasarlar, yaşlanma belirtilerini daha da hızlandırmaya başlar.
 • Renksiz görünüme sahip cilt, yıllar boyunca korumasız şekilde güneşe maruz kaldığında, yaşlanma belirtileri daha çabuk görüleceğinden, yaşınızdan daha dinç ve genç görünmek için, yaşlanma belirtilerini ötelemek için, güneş kremi kullanılmalıdır.

2.5. UVA Işınları Her Yerde Nüfuz Eder

 • Güneş ışığı söz konusu olduğunda, UVA ve UVB şeklinde dünyaya ulaşır. UVB ışınları daha kısadır ve güneş yanıklarına sebep olur. UVA ışınları daha uzun olur ve insan cildinin derinliklerine kadar nüfuz edecektir.
 • Uçak ve araba camlarında kullanılan özel camlar UVB ışınlarını engellemesine rağmen, UVA ışınlarını engellemez. Bu yüzden uçak ya da araba camından insan cildine ulaşan güneş ışınları, güneş yanıklarına neden olacaktır.

2.6. Birden Fazla Hasara Karşı Önlem Alınır

Güneş kremi kullanarak, birden fazla hasara karşı önlem almış olursunuz. Güneş kremi kullanıldığında; cilt tonu eşitlenir ve diğer cilt hasarlarının önlenmesine olanak tanır. Kırışıklıkların ilerlemesi yavaşlatılırken, cildin elastikiyetini kaybetmesine izin vermez. Aynı zamanda güneş lekeleri ve koyu lekelerin oluşumu da durdurulmaktadır.

2.7. Ozon Tabakası

Dünyanın en dış tabakası olan ozon tabakası, güneşin UV ışınlarının büyük bir bölümünü emer. Ancak ozon tabakasının delinmiş olması, gücünün eskisi kadar olmadığının da bir göstergesidir. Bu yüzden güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve cildi daha fazla riske sokmamak için, güneş kremi kullanımı, düzenli olarak yapılmalıdır.
Dikkat !

Önemli not alanı