Genel

Uyuzu Ne Geçirir?

En Etkili Uyuz Losyonu Hangisi?

Uyuz her ne kadar tedavisi mümkün olan bir hastalık olsa da dayanılması zor bir hastalık olduğu için endişe etmemiz normaldir. Bu süreçte uyuza yakalandığınızda aklımızdaki ilk soru eminim uyuzu ne geçirir? sorusudur. Sizler için uyuz hakkında yapmış olduğum araştırmamda bu sorunuzun cevabını daha net bir şekilde artık öğrenmeniz mümkün olacaktır. Şimdi gelin hep birlikte yazımızın devamına geçelim.

1.

Play Video

DİP NOT!

Uyuzun en yaygın belirtisi vücudumuzda özellikle geceleri oluşan kaşıntılardır. Bir diğer belirti ise parmaklarımızın arasında oluşan küçük çizgilerdir ve bu çizgilerin içerisinde 1 mm uzunluğundaki tünellerin içerisinde yer alan uyuz böcekleridir. Geceleri kaşıntıların artmasının nedeni vücut ısımızın geceleri daha çok artmasıdır. Eğer sizde bu tür belirtilerden şüpheleniyorsanız bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

Uyuza yakalanan hastaların, yakalandıkları günden itibaren tedavi süreci ortalama 10 gündür. İlk 10 gün tedavi sürecinde düzenli olarak ilerlemek çok önemlidir. Cilt yüzeyine sürülen krem ya da losyon bedende en az 10 saat boyunca kalmalıdır. Bulaşma tehlikesi oldukça yüksek oranda olan ve uyuza yakalanan kişilerin başka bir yerle temas etmemesi ve aynı eşyaları kullanmaması son derecede önemlidir. Özellikle kişisel eşyalar mutlaka ayrılmalıdır. Bütün bunlarla birlikte eğer evcil bir hayvanınız varsa, parazitler vücuttan atılana kadar bir müddet temas halinde bulunmamanız gerekmektedir.

2. Uyuzu Ne Geçirir? Uyuz Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

 Uyuz tedavisi için kullanılabilen birçok ilaç bulunmaktadır. Örneğin losyonlar ve kremler gibi tıbbi tedavi ilaçlanın, bu süreçte düzenli olarak kullanılması oldukça ciddi bir yere sahiptir. Peki bu ilaçlar nelerdir? Uyuzu Ne Geçirir? Gelin inceleyelim;

2.1. Kükürt Merhemi

Merhem ile aynı etkiye sahip olan kükürt, 1 aylık bebeklerde dahil olmak üzere çocuklarda ve yetişkin bireylerde kullanımı güvenlidir. Fakat kokusu rahatsız edebilmektedir.

2.2. Permetrin

En az 2 aylık bebekler ve üstü kişiler kullanabilmektedir. Krizantem çiçeğinden elde edilmektedir ve düzenli kullanımda güvenli ve etkili olarak uyuz böceklerini ve yumurtalarını öldürür. Uyuz tedavisi için en çok tercih edilen ilaçlar arasında yerini almaktadır.

En Etkili Uyuz Losyonu Hangisi?
Uyuzu Ne Geçirir?

3. Uyuz Başlangıcı Nasıldır?

Uyuza yakalanmış bir kişiyle temas ettiğiniz taktirde, sizin de uyuza yakalanma riskiniz oldukça fazladır. Uyuz başlangıcını sizler için şu şekilde sıralamam mümkündür;

  • Uyuza yakalanmış bir kişide semptomlar 4-6 hafta sonra kendini belli etmektedir.
  • Bu semptomlar genellikle akşamları yoğunlaşan kaşıntılardır. Vücudumuzun herhangi bir kısmı kaşınabilmektedir. Örneğin parmak araları, vücut kıvrımları, bilek bölgesi ve dilin arka kısmında sivilce benzeri görüntüler oluşmaktadır,
  • Uyuz kaşıntısı sonucu ile başla bakteriyel enfeksiyonlarda ortaya çıkabilmektedir.
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar ve yaşlılar maalesef bu süreci daha şiddetli bir uyuz formunda yani “Norveç uyuzu” şeklinde getirebilmektedir.
  • Uyuz sürecinde en önemli husus aslında hijyendir. Hijyenimize dikkat edersek ve kişisel bakım ürünlerimizi düzenli temizlersek sadece uyuza karşı değil, oluşabilecek bütün hastalıklara karşı savaşır ve direnç gösteririz.

 Sizlerle birlikte bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Uyuzu ne geçirir? ile ilgili daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda uyuz oluşumundan şüpheleniyorsanız derhal bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erken teşhis hayat kurtarır. Diğer blog yazımızda görüşmek üzere sağlıklı kalın hoşça kalın 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir