Cilt Bakım

Uyuz Nasıl Geçer?

Uyuz Nasıl Geçer?

  Geçmişten günümüze tüm insanlığı etkisi altına alan ve özellikle son zamanlarda ülkemizde salgın haline gelen uyuza karşı en çok aranan ilk 5 soru arasında yerini alan “Uyuz Nasıl Geçer?” sorusunun cevabını uzmanlarımız ile bir araya gelerek sizler için araştırdık. Uyuz kişiye bulaştığı andan itibaren her ne kadar şiddetli kaşıntı ile kendini belli etse de, mutlaka doğru tanı için gerekli uzmanlara danışılarak tedavi sürecine başlanması gereken bir hastalık türüdür. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu parazitler, özellikle biz insanların toplu halde bulunduğu ortamlarda kişiden kişiye kolaylıkla bulaşmakta ve belirtiler fark edildiği takdirde önemsenmeyip aksatıldığında, kişide daha ağır sağlık problemlerine neden olarak hayatını olumsuz etkilemektedir. Gelin hep birlikte yapmış olduğumuz araştırmanın devamını hep birlikte inceleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayın.

Sante Plus Uyuz Kaşıntısı Masaüstü

İçindekiler ;

Dikkat !

Uyuz Hastalığını yenmeniz için belirli adımlar bulunmaktadır. Bu yöntemler sizi sağlığınıza kavuşturmak için temel hususlardır. Uyuz ilacımızın patenti olması dolayısıyla doktorların, eczanelerin önerdiği içeriğinin özenli şekilde hazırlandığı bir üründür. 

1. Uyuz Nasıl Geçer?

Uyuz Nasıl Geçer?
Uyuz Nasıl Geçer?

 Uyuz Nasıl Geçer? Uyuz, daha çok toplumun olduğu bölgelerde ( Örneğin; okullar, hastaneler, iş yerleri, toplu taşıma araçları, AVM’ler ve oyun merkezleri gibi.) kişiden kişiye daha kolay şekilde bulaşmaktadır. Temas yoluyla kişiye kolaylıkla bulaşan bu parazit, evinizde koltuklarınızdan, yastıklarınızdan, ve havlularınızdan kısacası evde diğer aile bireyleri ile orta kullandığınız eşyalardan da bulaşabilmektedir. Bununla birlikte daha çok çocukları etkisi altına almasının nedenleri; çocukların vücut direncinin biz yetişkinlere oranla daha dirençsiz olması, bağışıklık sisteminin zayıf olması ve çocukların  özellikle oyun alanlarında birbirlerine temas ederek aktivitelerde bulunması gibi. Peki uyuz nasıl mı geçer? işte bir sonraki maddemizde cevabını inceleyelim. 

2. Uyuzluk En Hızlı Nasıl Geçer?

 Uyuz, kişiler arasında hızla bulaşabilen ve kişinin deri altına girerek tüneller açan bir çeşit parazittir. Açtığı tüneller içerisinde yumurtalarını bırakır ve bu süreç sürekli olarak tekrarlanır. Dünya genelinde yaklaşık 200-300 milyon civarında insan hayatını olumsuz etkilemektedir. İnsan vücudu dışında 21 derece sıcaklıkta en fazla 5 gün yaşayabilmektedir. Yaşama döngüleri erkek ve dişi akarların çiftleşmesiyle başlar ve çiftleşme sonrasında uyuz böceği hayatına son verir. Dişi uyuz böceği ortalama 6 hafta kadar yaşamını devam ettirir ve 30 dakika içerisinde insan derisi altında tüneller açarak her gün bu tünellere 4 yumurta bırakır. Yumurtalardan 4 gün sonra larvalar çıkar ve 10 gün sonra erişkin bir uyuz akarları haline gelir. Erişkin bir dişi dakikada cilt altında 2.5 cm tünel kazabilir. İnsanlarda sıkça görülen bu cilt probleminden kurtulmanın en etkili yolu kesinlikle belirtileri fark ettiğiniz andan itibaren gerekli uzmanlar ile irtibata geçerek losyon, ilaç ve krem tedavisine başlamaktır. 

3. Uyuz En Hızlı Nasıl Geçer?

  Biraz öncede bahsettiğim gibi uyuzdan kurtulmanın en etkili ve kesin yolu belirtileri fark ettiğiniz andan itibaren gerekli tedavi işlemlerine başlamaktır. Peki başlıca uyuz belirtileri neler mi? İşte cevabı;

 • Anormal kaşıntılar,
 • Özellikle duş sonrası ve gece vücudun ısınmasıyla ortaya çıkan şiddetli kaşıntılar,
 • Ciltte kızarıklık ve sivilce tarzı kabarcıkların ortaya çıkması,
 • Deri yüzeyinde döküntüler ve pullanmalar,
 • İğne batması hissi,
 • Çok nadirde olsa özellikle parmak araları ve ellerde 2 cm civarında ince ve gri, mor tonlarında çizgiler,
 • İçi su toplu gibi görünen kabarcıklar uyuzun başlıca belirtileri arasındadır.

 Yukarıda belirtmiş olduğum belirtileri taşıyorsanız bizimle anında bizimle iletişime geçerek bu süreç hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

4. Evde Uyuz Nasıl Geçer?

 Uyuz rahatsızlığını yakalanmışsanız ya da uyuz rahatsızlığının belirtileri var ise evde “Uyuz nasıl geçer?” sorusu, birçok kişinin kafasında soru işaretidir. Evde doğal yöntemlerle uyuz hastalığı için önlemler alınabilir. Bunlar içerisinde ilk olarak sirke gelir. Sirke ile birlikte ev içerisinde su içilen bardak, kıyafetler, nevresim takımı, koltuk örtüsü ya da farklı kişilerinde dokunduğu alanlar, kesinlikle bireysel olarak bulunmalıdır. Yani bu hastalığa yakalanmışsanız diğer kişilerle aynı ortamda olmamalısınız. Aksi takdirde bulaşması mümkündür. Kolay bulaşan bir hastalık olduğu için ev içerisinde anlık olarak önleyici durumlardan faydalanmalıdır. Bunlar içerisinde sirke geldiği gibi tuzlu suda önemli bir faktördür. Tuzlu suyu pamuk yardımı ile vücudumuzdaki birçok alana uygulayabilirsiniz. Özellikle, kızarıklık ve kaşıntı olan yerlerle tuzlu su tepkimeye girdiği takdirde parazitleri öldürebilir. Ardından vücudumuza ılık su ile yıkamak da fayda var. Ilık su ile yıkandıktan sonra düzenli olarak bu durumu yapmanız, uyuz hastalığından ev içerisinde kurtulmanız adına önemlidir.

4.1. Uyuz Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Yöntemler

  Bitkisel Yöntemlerle Uyuz nasıl geçer diye soruyorsanız ; Uyuz hastalığının geçmesi için yalnızca kremler değil, bununla birlikte çeşitli bitkisel yöntemlerde yer edilir. Bunlar;

 • Çay ağacı yağı
 • Zerdeçal
 • Aloe vera jel
 • Ve son olarak beyaz sirkedir.

 Çay ağacı yağını, kaşıntı olan bölgelere pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Bu durumu, her gece yatmadan önce yapmakta fayda var. Çünkü kaşıntılar gece daha fazla artar. Özellikle yattığınız nevresimde de uyuz böcekleri bulunuyorsa, bu durum böceklerin cildimize zarar vermemesi adına önemlidir. Uyuz İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? başlıklı blog yazımızı inceleyerek bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Zerdeçalı ise tercihen kaynatıp içebilirsiniz. Tercihen de yağını, çay ağacı yağı gibi aynı şekilde vücudunuzdaki kaşıntı olan bölgelere sürebilirsiniz. Onu da aynı şekilde gece uyumadan önce ya da sabah uyandıktan sonra yapmakta fayda var. Aloe vera jeli, uyuz tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir bitkisel yöntemlerdir. Yetişkinlerin kullanması önemlidir. Bebeklerde ciltlerine zarar vermesi mümkündür. Beyaz sirke ise yine uyuz tedavisinde etkili ve birçok cilt rahatsızlığında da kullanılan önemli bir bitkisel yöntemdir.

4.2. Uyuzun Yayılmaması İçin Yapılması Gerekenler

 Uyuz hastalığının vücutta yayılmaması için belirli niteliklere dikkat edilmesi gerekir. Burada uyuz hastalığına yakalanan herhangi bir birey, birçok kişinin bulunduğu ortamda bulunmamalı ya da farklı kişilerle temas etmemelidir. Gün içerisinde giydiği kıyafetleri, diğer gün aynı şekilde giymemeli direkt olarak kuru temizleme ile temizlenmelidir. Tedavi için doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Farklı ilaçlar uyuzu artırabilir. Giysiler, çarşaflar ya da uyuz hastalığına yakalanan kişinin kullandığı diğer tekstil ürünleri, en az 60 derecede yıkanmalıdır. Çocuklarda görülmüşse, eller gün içerisinde sık aralıklarla etkili bir sabunla yıkanmalıdır ve bunun gibi birçok kişisel temizlik uyuz hastalığı için önemlidir.

4.3. Hamilelikte Uyuz Nasıl Geçer?

 Hamile olan yetişkinler ile diğer kişilerde yaşanılan belirtiler aynı şekildedir. Burada herhangi bir farklılık olmaz. Hamilelerde uyuz belirtileri, hormonların etkisi ile birlikte oluşur. Yani gebelik döneminde salgılanan hormonlar, kaşıntıyı ortaya çıkarır. Bu kaşıntıda gebelik kaşıntısı şeklinde adlandırılır. Gebelik kaşıntısı ile uyuz hastalığındaki kaşıntı aynı değildir. Ancak aynı belirtiler görülür. Burada doktor gözetiminde çeşitli ilaçlar kullanılabilir. İnatçı kaşıntı ya da uyuz belirtilerine dair çeşitli nitelikler yaşandığında, bir doktora başvurulmalıdır.

5. Uyuz Bulaştığı Alandan Nasıl Arındırılır?

 Uyuzun en kötü özelliklerinden biri de insan vücudundan çok temas edilen bölgede kalmasıdır. Uyuz tedavisinde uygulanan yöntemlerin kısa zamanda sonuç vermesi için evdeki mobilya, kıyafet, perde ve kişisel eşyaların da ‘’kumaş’’ olanların özellikle uyuzdan arındırılmasıdır.

 • Yatak, yorgan ve yastıkların iki gün teması kesilerek havalandırılması aynı zamanda beyaz sirkeyle temizlenmesi önerilmektedir.
 • Kıyafetlerin 90 derecede yıkanması ve havalandırılması temizlenmelerini sağlayacaktır.
 • Kurutucu kullanılarak uyuzların ölmesi sağlanabilmektedir.
 • Çarşaf ve kıyafetlerle temas edilmeden, bütün kumaş eşyaların evden dışarıda havalandırılması tavsiye edilir.

 Uyuzlar temas edilmediği takdirde 2 gün yaşamaktadır. 2 gün sonra eşyaların temiz olarak kullanılması mümkündür. Ancak hastanın bu süreçte, ilaç tedavisine başlamış olması ya da cildindeki uyuzlardan arınmış olması gerekmektedir. Uyuzun aynı ev ortamında bulaşması % 90 oranından fazladır.

Dikkat !

Önemli not alanı

2 “Uyuz Nasıl Geçer?” üzerine düşünceler

 1. Selma dedi ki:

  Uyuz olan kişinin kullandigi kükürtlü ilaçlar evcil hayvanlara zarar verirmi

  1. Faruk dedi ki:

   niye zarar versin ki onun harcicinde uyuz nasıl geçer merak ediyorsanız uyuz hapı satın alacaksınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir