Vücut Bakım

El Terlemesi Neden Olur?

El Terlemesi Neden Olur

 El Terlemesi Neden Olur? Terleme, vücudunuzun kendini soğutma mekanizmasıdır. Sinir sisteminiz, vücut ısınız yükseldiğinde ter bezlerinizi otomatik olarak tetikler. Terleme de normal olarak, özellikle gergin olduğunuzda avuçlarınızda meydana gelir. Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir veya ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

DİP NOT!

 El Terlemesi,  baharatlı yiyecekler, alkollü ve kafeinli içecekler fazlaca tüketildiklerinde terlemeye sebep olabilmektedirler. Bu yüzden tüketilen yiyeceklere dikkat edilmeli ve sorunların daha fazla oluşması durumunda doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz. 

 El Terlemesi Neden Olur? Terlemek vücudun normal ve gerekli bir aracıdır. Ancak sürekli ve aşırı hale geldiğinde birtakım problemlerin varlığından söz edebiliriz. Avuç içi terlemesi en çok görülen terleme sorunlarından biridir. Kesin tıbbi sebebi bilinmemekle birlikte, sürekli terleyen ellerin sebepleri genellikle depresyon, stres, kaygı bozukluğu gibi durumlar vardır.

 Terleme, normal bir vücut fonksiyonudur ancak el içlerinin rahatsız edici düzeyde terlemesi normal değildir. Hayat kalitesini etkileyen bu durumun meydana gelmesinde farklı sebepler rol alır.

 • Tiroid bezlerinin fazla çalışması zamanla guatr olarak bilinen sağlık sorununa sebep olur. Bu hastalık, vücutta gerginliğe sebep olduğu için ellerde terleme meydana gelir. Aynı zamanda uyku bozuklukları ve dikkat yetersizliği gibi belirtileri de vardır. Bu belirtilerin görülmesi el (avuç içi) terlemesi nasıl geçer: Guatr tedavisine başlandıktan sonra elleri temiz tutmak, yıkadıktan sonra kurutmak gibi yöntemlerle birlikte terleme sorununu çözebilirsiniz.
 • Vücudun normalden daha fazla terlemesine sebep olan en önemli etkenlerden biri fazla kilodur. Kilolu insanların vücut ısıları artacağı için vücut, fazla ısıyı terleme yoluyla atar. Bu nedenle fazla kilolu insanlarda el terlemesi sıklıkla görülür.
 • Şeker hastalığı el terlemesine neden olur. Kan şekerinin aniden düşmesi gibi sağlık sorunlarına neden olan şeker hastalığı, aşırı terlemeyi de beraberinde getirir.
 • Herhangi bir hastalığa bağlı olmadan da el terlemesi meydana gelebilir. Bazı insanların ter bezleri daha fazla çalışır ve bu durum özellikle el ve ayaklarda terleme sorunu yaşanmasına sebep olur.
El Terlemesi Neden Olur
El Terlemesi Neden Olur?

 Avuç içi terlemesi sorunu ile karşılaşan insanların öncelikle sağlık kontrollerini yaptırması gerekir. Şeker hastalığı, ter bezlerinin fazla çalışması ve guatr el terlemesine neden olan hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıkların yanı sıra D ve E vitamini eksikliği de el terlemesine sebep olmaktadır. Bilinen bir hastalığınız yoksa gerekli kan tahlilleri yaptırarak vitamin eksikliği olup olmadığını öğrenebilir ve uygun tedavi ile el terlemesi sorunundan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda sağlıksız beslenme düzeni, bakım ve temizlik alışkanlıkları da terleme sorununa sebep olabilir.

 El terlemesine neden olan birçok etken vardır. Stres, depresyon, ilaçların yan etkileri gibi sebeplerle ortaya çıkan el terlemeleri geçicidir. Şeker hastalığı gibi hastalıklar sebebi ile ortaya çıkan el terlemeleri ise kalıcı olabilir ve tedavi edilmesi gerekir. Aynı zamanda kadınların adet döneminde el terlemesi sorunu yaşaması da normaldir. Adet belirtisi olarak bilinmese de bu dönemde ellerde terleme ve titremeler meydana gelebilir. Adet dönemi bittikten sonra devam etmediği takdirde tedavi edilmesini gerektiren ciddi bir sorun değildir.

 Adet döneminde el (avuç içi) terlemesi nasıl geçer: Bu dönemde vücut normalden daha gergin olduğu için rahatlatacak bitkisel yöntemlerle önüne geçmek mümkündür. Yasemin çayı, papatya çayı, yeşil çay gibi stres azalttığı bilinen bitkisel çayları tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yürüyüş yapmak, adet ağrılarını geçirmek için etkili spor hareketlerini yapmak da terlemenin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

 El (Avuç içi) terlemesine sebep olan farklı faktörler olduğu için izlenecek tedavi yöntemleri de birbirinden farklıdır. Şeker hastalığı, guatr ve vitamin eksikliği gibi sebeplerden kaynaklanan el terlemesinde öncelikle sebep olan hastalığın tedavisi başlamalıdır. Bu nedenle avuç içi terlemesi sorunu yaşayanların öncelikle sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmesi önemlidir. Örneğin; D vitamini eksikliği el terlemesine neden olur ve kısa süre D vitamini kullanılması, sorunun kalıcı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

 El terlemesine çözüm üretmek için günlük hayattaki davranışlarınızda basit değişiklik yapabilirsiniz. Avuç içleri terleyen insanların dikkat edebileceği bazı yöntemler şu şekildedir:

 • Ellerin düzenli olarak yıkanması gerekir.
 • Eller terlediğinde kıyafetlere sürmek tahriş olmasına sebep olur. Bu nedenle kağıt mendille avuç içleri sık sık silinmelidir.
 • Fazla yıkamak ellerinizi kurutuyorsa temizleme jelleri kullanabilirsiniz.
 • El (avuç) içi terlemesi nasıl geçer: avuç içlerini örtmek, eldiven kullanmamak, cildi sık sık nemlendirmek terlemelerin önüne geçmeye yardımcı olur.
 • El terlemesine sebep olan etkenlerden biri de strestir. Stresli ortamlardan uzak durmak, stresli anlarda dikkatinizi başka yerlere yöneltmek de el terlemesinin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

 El terlemesi, zamanla ellerin kurumasına ve kaşınmasına sebep olur. Aynı zamanda avuç içinde yanma hissi de meydana gelebilir. Bu nedenle el terlemesi sorunu yaşarken el bakımına daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Ellerinizi terli bırakmak, kurumasına ve kaşınmasına sebep olur. Düzenli olarak yıkamak, kurulamak, nemlendirmek daha fazla cilt sorunu yaşanmasının önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Garsonluk gibi ellerinizi fazla kullanmanız gereken bir işte çalışıyorsanız avuç içlerine bebek pudrası sürerek daha rahat iş yapabilirsiniz.

parmak ucu terlemesi
Parmak Ucu Terlemesi

6. El Terlemesi ve Parmak Ucu Terlemesi İçin Doğal Çözümler

 El Terlemesi Neden Olur? Ellerin terlemesi psikolojik olabileceği gibi fizyolojik olarak da ortaya çıkmaktadır. Aşırı stres, endişe hali, sinirlilik gibi hallerde psikolojik olarak oluşmaktadır. Ter bezlerinin aşırı çalışması durumunda ise; fizyolojik olarak meydana gelmektedir. Bunun için sizlere doğal çözüm önerilerimiz şunlardır;

6.1. Kabartma Tozu

 Kabartma tozu, terli elleri azaltmanın hızlı ve ucuz bir yoludur. Çoğu insanın mutfağında veya banyosunda bir kutu kabartma tozu vardır. Kabartma tozunun dişleri temizleme ve beyazlatma üzerindeki etkinliği iyi bilinir, ancak kabartma tozunun terlemeyi önleyici ve deodorant olarak nasıl işlev gördüğünü fark etmeyebilirsiniz. Kabartma tozu alkali olduğu için terlemeyi azaltabilir ve terin hızla buharlaşmasına neden olabilir. Bir macun oluşturmak için su ile birkaç çay kaşığı kabartma tozu karıştırın. Macunu yaklaşık beş dakika ellerinize sürün ve ardından ellerinizi yıkayın.

El (Avuç İçi) Terlemesi Nasıl Geçer?
El (Avuç İçi) Terlemesi Nasıl Geçer

6.2. Siyah Çay

 Çaydaki tanik asit terleme bezlerini azaltmaya yardım eder. Nemli siyah çay poşetlerini terli ellerinizde her gün birkaç dakika tutun ya da terli ellerinizi zaman zaman silmek için nemli çay poşetlerini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bir çay bardağı sıcak suya 3 veya 4 siyah çay poşeti koyun, 5 dakika kadar demleyin ve ardından her gün 30 dakika boyunca ellerinizi ıslatın.Bu işlemden sonra ellerinizi iyice durulayınız.

6.3. Elma Sirkesi

 Hiperhidrozunuz varsa, organik elma sirkesi vücudunuzdaki pH seviyelerini dengeleyerek terli avuçlarınızı kuru tutabilir. Avuç içlerinizi elma sirkesi ile silebilirsiniz. En iyi etki için gece boyunca bırakın. Ayrıca günlük diyetinize 2 yemek kaşığı dahil etmek isteyebilirsiniz. Bal ve su veya meyve suyu ile daha lezzetli olur.

6.4. Bebek Pudrası

 Terli parmak uclarından kurtulmanın en basit ve en kolay  yöntemlerinden biri bebek pudrasıdır. Bebek pudrası parmak ucu nemini emer,doğal bir ter önleyici olarak çalışır. Ayrıca elde hoş olmayan kokuları da uzaklaştırır.
Çantanızda küçük bir şişe bebek pudrası taşıyarak, terleyen ellerinizi kıyafetlerinize silmeden önleyebilirsiniz.

6.5. Adaçayı Yaprakları

 Yemeğinize adaçayı yaprağı eklemek veya adaçayı çayı yudumlamak el terlemesinden kurtulmanızı sağlayabilir. Ayrıca kurumuş adaçayı bez sargı (poşet) içinde cebinizde taşıyabilir, elinizi etrafına koyarak teri emmesi ve önlemesi için kullanabilirsiniz. Adaçayının büzücü özelliği, fazla cilt yağlarını yok eder ve terlemeyi önler. Bu özellik ayrıca terlemenin neden olduğu kokuyu da azaltabilir. En iyi sonucu elde etmek için, bir avuç adaçayı yaprağını suya koyun ve ardından ellerinizi yaklaşık 20 dakika bu karışımda bekletin. Diğer bir seçenek ise ada çayı içmektir. Adaçayı bir bitki olduğundan, şu anda almakta olduğunuz herhangi bir ilaçla etkileşime girmediğinden emin olmak için bu çayı içmeden önce doktorunuzla konuşun. 

 Muhtemelen mutfağınızda veya banyonuzda terlemeyi durdurabilecek en az bir eşyanız vardır! Aşırı terleme yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Durumunuz ev ilaçlarına yanıt vermiyorsa başka seçenekler önerebilirler.

7. El Terlemesi ve Parmak Ucu Terlemesi Psikolojik mi?

 El terlemesi neden olur, psikolojik mi? Buna “evet” cevabı verilebilir, çünkü avuç içlerindeki terlemenin en yaygın sebebi, stres ve kaygıdır. Stres seviyenizi dengelemek için en iyi yöntemlerden biri, yoga veya meditasyon yapmaktır. Nefes egzersizleri, sevdiğiniz bir hobiyle uğraşmak, hoşunuza giden rahatlatıcı müzikler dinlemek de stres ve gerginliği büyük ölçüde azaltır. Her gün kendinizle mutlu bir şekilde baş başa kalabileceğiniz sakin bir zaman dilimi yaratırsanız endişeli ruh halinden, dolayısıyla el terlemesi sorunundan zaman içinde kurtulabilirsiniz.

 El terlemesi neden olur? Sorusuna halen bir cevap bulmadıysanız ve aşırı terleme yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Durumunuz ev ilaçlarına yanıt vermiyorsa başka seçenekler önerilebilir.

 Psikolojik el terlemesi bazı olaylar, duygularla ortaya çıkabildiği gibi genel duygudurumla  ilgili olabilir. Genel olarak psikolojik olarak terlemenin sebepleri ise ;

 • Üzüntü (boşanma, sevgiliden ayrılma, sevilen birinin kaybı vb.) 
 • Korku hissi ( deprem, yangın vb. afet travmaları sonrası, taciz vb. travmatik anılar sonrası, eve hırsız girdikten sonra evde tek kalmada korku, korkulan bir hayvanla yan yana gelme)
 • Stresi arttıracak olaylar yaşama veya stresin fazla olduğu koşullarda yaşama ( iş görüşmesi, yeni biriyle tanışma, okul değişikliği, taşınma vb.)
 • Aşırı öfke hissetme
 • Heyecan (topluluk önünde konuşma vb. heyecan yaratabilen durumlar)
 • Kaygı (üniversite sınavı vb. süreçler)

 Tüm bunlar psikolojik olarak bireyin parmak el terlemesine  yol açabilmektedir. Bu süreçler psikolojik terlemeye yol açarken, bir saatlik de olabilir bir günlük de olabilir. Bazı durumlarda yaşanılan duygunun büyüklüğü ile psikolojik terlemenin süresini ve seviyesi artmaktadır. Ancak, bireyin anksiyete bozukluğu, kaygı bozukluğu, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarının olduğu durumlarda da aşırı terleme hastalığı ortaya çıkabilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir