Yüz Bakım

Akne Vulgaris Neden Olur?

 Akne vulgaris neden olur; ergenliğe bağlı şekilde ortaya çıkan bu sivilceler hormon dengesizlikleri ve hormonlarda meydana gelen ani değişiklikler sebebi ile oluşmaktadır. Ortaya çıkmasının engellenmesi söz konusu değildir, fakat uygulandığı zaman sivilcelerin daha hızlı sönmesini sağlayacak farklı formüller bulunmaktadır. Sivilce izleri ve sivilce oluşumu ile mücadele edebilmek için kişilerin öncelikli olarak doğal çözümlerden yana tercihini kullanması gerekir. Hali hazırda zor bir dönem geçiren genç bedenlerin bir de kimyasallar ile zorlanmasına müsaade edilmemelidir. Akne ve sivilce rahatsızlığınız varsa bizlere Whatsapp hattından ulaşarak uzmanlarımız sizlere  en iyi şekilde yardımcı olacaklardır.

NOT!

 Deride siyah noktalar, kızarık sivilceler, bazen derin kist ve nodüller, tedavi edilmediğinde de izlerle kendini gösterir. Çoğunlukla ergenlik çağında başlar. Bununla beraber ergenlik çağına has değildir ve yirmili otuzlu yaşlarda da başlayabilir. Kadın ve erkekte eşit sıklıkta görülür. Bazen ergenlik çağından erişkine kadar uzun yıllar devam edebilir.

 Ayrıca Akne-Sivilce Nedir ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Akne ve Sivilce Nasıl Önlenir ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Ergenlik döneminde olan gençlerin cilt sağlığına ve temizliğine büyük önem vermeleri gerekmektedir. Ergenlik sürecinde cilt sağlığına yönelik bir sorun yaşanmaması için olabildiğince doğal içeriğe sahip olan sabunlar ile cilt temizlenmelidir. Bu noktada bıttım sabununu ya da zeytinyağlı defne sabununu kullanabilirsiniz. Bu sabunlar ciltteki yağ dengesini de ideal orana çekmektedir. Bu şekilde hem siyah nokta birikiminden kurtarabilirsiniz. Cilt temizliği sırasında son senelerde kullanılan kozmetik ürünler de başlı başına cilde zarar verici nitelik gösterebilmektedir. Özellikle içerisinde yoğun kimyasalın bulunduğu yıkama jellerinden uzak durulması gerekir. Nemlendirme için ise yine kremlerden uzak kalmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Cildinizi yıkadıktan sonra nemlendirme aşamasında seyreltilmiş gül ya da badem yağı kullanabilirsiniz.
  • Bu şekilde sivilce izlerine karşı koymak için de bir koz daha elde etmiş olursunuz. Seyretmek yağın yoğunluğunu büyük ölçüde azaltır.

 Bu detaylara dikkat ederek temel bakım rutinini oluşturmak sizin için daha kolay bir hale gelecektir. Kullandığınız bakım ve temizlik ürünleri ne kadar doğal ve kaliteli bir içeriğe sahipse elde edeceğiniz verimlilik de o kadar yüksek olacaktır.

2. Çay Ağacı Yağı Mucizesi

 Akne vulgaris neden olur; sebepleri ergenlik nedeni ile engellenebilir nitelikte olmadığı için en azından çözüm yollarını detaylı bir şekilde aramalısınız. Bu aşamada çay ağacı yağı en seçkin çözüm yöntemlerinden biri olacaktır. Sadece ergenlik sivilcelerinde değil aynı zamanda dönemsel olarak ortaya çıkan ya da beslenmeden kaynaklanan sivilcelerde de çay ağacı yağı etkin bir rol üstlenmektedir. Tam olarak sivilcenin üzerine kulak pamuğuna damlatmış olduğunuz yağı uygulamalısınız. Daha sonrasında kurumasını beklemelisiniz. Bu uygulamayı her gece yapmalısınız. Düzenli olarak uyguladıkça sivilcelerin de büyük ölçüde azalacağından emin olabilirsiniz.

 Çay ağacı yağının mentol gibi keskin bir kokusu vardır. Bu da içinizi açacak ve size büyük bir ferahlama sunacak!  Çay ağacı yağının sivilceli olmayan bölgelere direkt olarak uygulanmamsı gerekir. bu nedenle uygulama aşamasında daha lokal adımlar atmanız daha mantıklı olacaktır. Çay ağacı yağını kullanmadan hemen öncesinde el bileğinizin iç kısmında bir denemelisiniz. Bu iç kısımda denemenizin hemen sonrasında alerjik reaksiyon olup olmadığını da saptamış olacaksınız. Çok hassas bir cildiniz varsa çay ağacı yapını öncelikle sulandırabilirsiniz. Sulandırmanızın sonrasında uygulayarak daha seyrek bir formül elde etmek de mümkün olacaktır.

3. Elma Suyunu Kullanın!

 Beslenme düzeninde sunmuş olduğu eşsiz etkinin yanı sıra sivilcelere karşı mücadele aşamasında da elmalardan yardım alabilirsiniz.

  • Gözeneklerinizi temizlemenizin hemen sonrasında elma suyundan oluşturduğunuz kürü sorunsuz şekilde ekleyebilirsiniz.
  • Elma suyunun rendelenerek çıkartılması mümkündür. Elde ettiğiniz suyu sivilce olan noktaya bölgesel olarak uygulamalı ve kurumasını beklemelisiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz sonuca siz de şaşıracaksınız! En geç 2 hafta içerisinde sivilceden eser kalmayacak ve bir iz ile de mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız!

 Elmalar sayesinde eşsiz bir sivilce tedavi adımını elde edeceksiniz. En kısa süre içerisinde elma suyunu kullanarak sivilceleri sivilce izi sorunu da olmadan ortadan kaldıracaksınız. Bu kür sadece sivilceler ile mücadele aşamasında değil aynı zamanda siyah noktalar ile mücadele sürecinde de her zaman yanınızda olacak!

Akne Vulgaris Neden Olur?
Akne Vulgaris Neden Olur

4. Beslenmeye Dikkat!

 Akne vulgaris neden olur; hormon dengesizliklerinin yanı sıra beslenme alışkanlıkları da sivilce oluşumunu tetikleyebilmektedir. Sivilce oluşumunun tetiklenmemesi için yağdan zengin olan ürünlerden uzak kalmalısınız. Yağ tercihinizi zeytinyağı ya da tereyağı gibi görece daha nitelikli olan ürünlerden yana kullanmalısınız. Ayrıca fast food tüketimi de en azından cilt sağlığını yeniden kazanıncaya kadar durdurulmalıdır. Bu ürünlerin içerinde yer alan tuz oranının yüksekliği ve yağlı dokusu elde edilecek olan cilt sağlığını daha vahim bir hale getirecektir. Beslenmenin son parçası olarak da su tüketimine dikkat edilmelidir. Olabildiğince fazla su tüketilmelidir. Ne kadar fazla su tüketilirse vücuttan atılan toksinlerin miktarı da o kadar üst seviyede olacaktır.

5. Düzenli Uygulamaya Dikkat!

 Akne vulgaris neden olur; sıralamış olduğumuz çözüm yollarını uygularken her zaman düzenli uygulamanın sizin için çok daha yüksek verimliliği beraberinde getireceğinin de belirtilmesi gerekir. Ne kadar yüksek bir etki elde etmek isterseniz öncelikle belirtilen şekilde ve en doğal ürünler ile sunulan tedaviyi düzenli olarak uygulamalısınız. Bu durum sadece sivilce tedavisinde değil doğal ya da farmakolojik tüm tedaviler için geçerliliğini sürdürmektedir. Ne kadar düzenli uygulanır ve sürece biat edilirse elde edilecek sonuç daha verimli olacaktır.