Vücut Bakım

Beyaz Sirke Uyuza İyi Gelir mi?

Beyaz Sirke Uyuza İyi Gelir mi?

 Uyuz hakkında en çok sorulan soruların ilk sıralarında yer alan “beyaz sirke uyuza iyi gelir mi?” sorusudur ve Hepimizin bildiği gibi sirke aslında doğanın bize sunduğu mücevher değerinde içeriğe sahip bir formüldür. Sağlığımızdan tutun, hijyenimize kadar kullanımında büyük oranda fayda vardır. Bizde sizin merak ettiğiniz bu soru hakkında ayrıntılı bir araştırma yaptık ve cevabı bulduk. Eğer kendinizde “uyuz olup olmadığımı nasıl anlarım?” diye sorarsanız, öncelikle hangi belirtileri gösterdiğinize dikkat etmeniz gerekir ve eğer gösterdiğiniz belirtiler uyuz ise beyaz sirke bu konuda sizler için oldukça yardımcı, ferahlatıcı, yatıştırıcı, rahatlatıcı kısacası çok faydalı bir etken görevi üstlenir. Peki nasıl mı? İşte cevabı..

İçindekiler ;

Dikkat !

 Vücudun uyuzdan en çok etkilendiği bölgeler şunlardır;

 • El ve bilekler
 • Vücut kıvrımları
 • Uyluk
 • Genital bölge
 • Ayaklar 
 • Eğer sizde bu belirtileri taşıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1. Beyaz Sirke Uyuza İyi Gelir

Beyaz Sirke Uyuza İyi Gelir mi?
Beyaz Sirke Uyuza İyi Gelir mi?

 Uyuz tıbbi dilde Sarcoptes Scabiei olarak isimlendirilmektedir. Sadece mikroskopla görülebilen ve 8 bacaklı akarların neden olduğu bir hastalık türüdür. Uyuz akarları derinin alt tabakalarına yumurtalarını bırakarak üremeleri ile derimizde alerjik tepkimeye, döküntüye ve çıldırtıcı bir kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu sorun ile birlikte, biz insanlar uyuzdan nasıl kurtulabileceğinizi ararız ve çareyi doğal ve tıbbi yöntemler de ararız. Doğal yöntemlerin arasında en kesin ve bilindik yöntem olan beyaz sirke kullanımı uyuza iyi gelmektedir. Peki beyaz sirkenin uyuza olan etkisi nasıldır? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını inceleyelim.  Uyuza karşı evde yapabileceğimiz yöntemler arasında sirke 1. sırada yerini almaktadır. Her derde deva olan ve kullanım alanı ile geniş bir etkiye sahip olan sirke, uyuza karşı büyük oranda etkilidir.  Özellikle beyaz sirke uyuza en bilindik doğal çaredir. Cildimizin pH dengesini değiştirir ve bu değişiklik ile uyuz parazitlerinin yok olmasını sağlar. Aynı zamanda beyaz sirkenin uyuz ve cilt için başlıca özellikleri şu şekildedir;

 • Antibakteriyel özellikleri; İçerisinde bulunan çeşitli özellikler ile örneğin, malik asit bakımından zengin formülü sayesinde beyaz sirke, cildimizde biriken parazit ve bakterilerin varlığını yok eder ve enfeksiyona yol açabilen etkisini azaltmaya yardımcı olur.
 • Antiparaziter özelliği; Biraz önce de bahsettiğim gibi asit içeriği ile cildimizin pH dengesini düzenler ve geri kazandıran güçlü özellikleri barındırır. Cildimizin doğal asit dengesini yükselterek, uyuz akarlarının cildimizde ve cildimizin altında belirli bir seviyede dayanamadıkları için vücudumuzdan atılması sağlanır.
 • Antiseptik özellikleri; Beyaz sirke, uyuz sonucunda oluşan deri döküntülerini temizlememize ve dezenfekte etmemize yardımcı olur.  Bu nedenle yaraları iyileşme sürecini hızlandıran bir tür doğal dezenfektan görevi üstlenir.

2. Beyaz Sirke Uyuz da Nasıl Kullanılır?

  Uyuza karşı doğal bir tedavi seçeneği arasında beyaz sirke en etkili yöntemler arasındadır. Beyaz sirke, biraz önce de bahsettiğim gibi dezenfektan ve yatıştırıcı özellikler gibi cildi etkileyen akarlarla savaşmaya yardımcı olan mükemmel içeriğe sahiptir. İşte bu nedenle uyuz için beyaz sirke oldukça önemli bir yere sahiptir. “Peki beyaz sirke uyuz da nasıl kullanılır?” dediğinizi duyar gibiyim. Uyuza karşı sirke ile savaşmak için yapmamız gerekenler şunlardır;

 • Bir su bardağı beyaz sirke ile aynı ortamda ve oranda bulunan ılık suyu iyice karıştıralım.  
 • Bu aşamadan sonra, bir pamuk parçası ile hazırlamış olduğumuz karışımı ıslatarak 5 dakikaya kadar kaşınan bölgelerimize masaj yaparak uygulayalım.
 • Daha sonra, kısa bir zaman geçtikten sonra temiz su ile durulayalım. Uyuz için sirkeli su kullanmak, kısa sürede bu kaşıntıya neden olan uyuz akarlarını öldürür ve üremesini engellemeye yardımcı olur. Eğer sizde uyuzdan rahatsızsanız ve “bu illetten nasıl kurtulacağım?” diye kara kara düşünüyorsanız, hemen tarifini vermiş olduğum doğal yöntemi deneyin.
 • Uyuzu rahatlatmak için bu tedavi yöntemini günde 3 defaya kadar uygulayabilirsiniz ve cildi iyileştirmek için diğer tedavilerle birleştirebilirsiniz.

3. Beyaz Sirke Uyuz İçin Vücuda Sürülür mü?

 Uyuz maalesef çok dirençli akarların neden olduğu ve cilt altına yumurta bırakan ve aynı zamanda hızla üreyerek çoğalan, vücudumuzu kısa sürede istila eden, bunun sonucunda da dayanılması zor kaşıntılara maruz bırakan sinsi bir parazittir. Dünyadaki tüm insanlarda meydana gelen uyuz, özellikle geceleri yoğun kaşıntı, kabarıklık ve sivilce benzeri şişliklerin eşlik ettiği deri döküntülerinin oluşumu sonucunda parazitlerin deri altımızda oluşturduğu tüneller gibi rahatsız edici septomları göstermektedir. Beyaz sirkenin diğer kullanımlara ek olarak uyuz tedavisi dahil olmak üzere çeşitli durumlar için doğal içerikli ilaçlar ve tedavi yöntemlerinde kullanılabilmektedir. Bir önceki maddemiz de de bahsettiğim gibi beyaz sirke uyuz için vücudumuzda güvenle kullanılabilir.

 Sevgili okurlarım sizlerle birlikte bir yazımızın daha sonuna geldik. Uyuz hakkında daha fazla bilgi almak için sizler için hazırlamış olduğumuz, web sitenizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. Diğer blogumuzda görüşmek üzere hoşça kalın, sağlıklı kalın.

Dikkat !

 Beyaz sirke uyuza karşı etkili bir doğal çözüm kaynağıdır. Bunun yanı sıra evimizi veya aktif bulunduğumuz ortamı temizlerken kullanılması çok faydalıdır. Bir fısfıs yardımı ile su ve sirke karışımı yaparak güvenle tüm alanları temizleyebilirsiniz. Hem doğal ve etkili bir yöntem olmasının yanı sıra hem de uyuz dönemi hijyenin önemi ciddi oranda önemli olduğu için rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda mevcut bulunduğunuz ortamın enerjisini yükseltir ve ferahlık sağlar. Unutmayın hijyen sağlığın üçte ikisidir 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir