Saç Bakım

Saç Dökülmesine Karşı Serumların 10 Faydası

 Saç dökülmesine karşı serumların faydası; Mevsim geçişleri başta olmak üzere saç dökülmesine neden olan birkaç faktör bulunuyor. Stres, hormonlar veya genetik olarak da saç dökülmesi şikayeti ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu şikayetin son bulmasını isteyenler yazımıza dikkat kesilmeli. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

NOT!

 Uzman yardımı alarak tanı konulmasından sonra, hastalık sonucu bir dökülme mevcutsa buna göre bir tedavi yolu izlenir. Gerekli durumlarda vitamin takviyesi yapılır, protein destekli beslenme yoluna gidilebilir, hormonal bir denge bozukluğu söz konusu ise hastalık tedavi edilir. Doğru tanı ve tedavi saç dökülmelerini normal seviyeye getirebilir. Ayrıca Saç Serumu Nedir Nasıl Kullanılır ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saç Kremi Saça Zarar Verir mi ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Herkesin öncelikle sorusu saç dökülmesine karşı serumları faydası var mı oluyor. Kozmetik ürünlerden tercihte bulunmak isteyenlerin önceliği:

  • Saç dökülmelerine engel olan omega değerlerini dikkate almak olmalıdır.
  • Azalmayı engelleyen magnezyum ve potasyum değerleri de etkili olacaktır.

 Saç derisine nüfus edecek olan ürünlerin organik olup olmaması da dikkate alınmalıdır. Hatta dilerseniz serum ya da şampuanlardan ziyade kendi bitkisel çözümlerinizi dahi getirebilirsiniz. Saç dökülmesine iyi gelen şeyler nelerdir merak edenler Hindistan yağından yumurta akına kadar çok çeşitli doğal yöntemlerden de söz etmek gerek.

2. Saçların Dökülmesinde Etkili Formül: Hindistan Cevizi Yağı

 Saç dökülmesine karşı serumların faydası nasıl değerlendirmek adına ürünleri satın almak ve denemek gerekir. Yine bunlar gibi isterseniz tamamen doğal yöntemleri deneyerek sonuçları kendi gözleriniz ile izlemeye başlayabilirsiniz. Bunlar arasında olan Hindistan Cevizi yağı:

  •  Maske: Saç dökülmesine engel olanlar arasında Hindistan Cevizi yağı başı çeker. Her derde deva olan yağın cilde son derece iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için saç diplerine doğru iyice yedirilmesi ve birkaç dakika beklemeniz faydalı olacaktır.
  •  Masaj: Tırnaklar ile değil parmak uçlarınız eşliğinde masaj yapar gibi yağı cilde nüfus ettirmek gerekir. Birkaç dakika boyunca saç diplerine karşı masaja devam ediniz. Sonrasında 30 dakika kadar beklemeli ve ılık bir duşa girmelisiniz. Böylece yağı saçınızda arındırır ve parlak dokusunu hissedersiniz.

3. Saç Dökülmesine Karşı Kürler

 Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olanlar doğal kürler arasından da tercihi yapabilir. Saç dökülmesine karşı serumları faydası kadar doğal kürler de bir hayli etkili olacaktır. Bunun için:

  • 1 yumurta beyazı ile 1 buçuk yemek kaşığı kadar zeytinyağı buluşturun.
  • İyice karıştırılan bu özel kürün saç köklerin sürülmesi gerekir.

 Hatta sadece köklere değil devamında tüm saçınıza sürebilir ve ortalama 15 dakika kadar bekleyebilirsiniz. 15 dakikalık sürecin sonunda saçınızı ılık bir su ile durulmanız gerekir. Saç dökülmesine karşı kür uygulamalarına haftada 1 kere olacak şekilde yer verilmelidir. Ancak düzenli olarak uygulanması halinde hem saçların güçlendiğini hem de zaman içerisinde parıl parıl olduğunu göreceksiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Serumların 10 Faydası
Saç Dökülmesine Karşı Serumların 10 Faydası

4. Saç Dökülmesine Karşı Soğanın Etkisi

 Kokusundan kaynaklı uzak duruyor olabilirsiniz ama soğan son derece faydalı bir sebzedir. Üstelik sadece tüketmek için değil maska uygulamalarında da ele alınmaktadır. Saç dökülmesine karşı serumların faydası yerine soğanın mucizevi etkisinden faydalanmak sizin elinizde.

 Bu özel maskeye dair önceliğiniz 1 büyük soğanı parçalara ayırmak olmalı. Blender yardımı ile zeytinyağını ekleyerek pratik bir maske elde edersiniz. Uzunca bir süre zeytinyağı ile karıştırılan soğanı saç diplerine sürmeniz gerekir. Ortalama 30 dakika boyunca hafif bir masaj ile saç diplerine yedirilen bu özel kür sayesinde saç dökülmesi son erecektir. Ancak diğerleri gibi bu mucizevi kürü de haftada en az 2 kere uygulamak gerekir.

5. Saç Dökülmesine Neler İyi Gelir?

 Saç dökülmemesi için faydalanmanız gereken bir diğer ürün elma sirkesi oluyor. Yine elma sirkesinin de yararlı olmadığı çok fazla bir alan bulunmuyor. Bunlar arasında saç dökülmeleri de mevcut durumda. Şöyle ki:

  • Duştan sonra saçları durulama aşamasında elma sirkesi kullanılmalıdır.
  • 1 kova suyun içerisinde sadece 2 yemek kaşığı kadar eklenmesi yeterli olacaktır.

 Haftada en az 3 – 4 kere bunu tekrarlamanız halinde saçlarınızın ne denli güçlendiğine tanıklık edeceksiniz.

 Elma sirkesinden ziyade badem yağının da saç, kirpik hatta kaş dökülmelerinde etkili olduğunu belirtmek gerek. Dökülen yerlere masaj yapar gibi uygulanması halinde sonuç almanız mümkün olacaktır. Haftada sadece 1 kere uygulanan badem yağı ile dökülme sorunlarının önüne geçilebilir. Bu sayede saçlarınız daha hacimli bir görünüme sahip olabilir. Hatta aynı durum kaç ile kirpikler için de geçerlidir.

6. Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler

 Daha az risk taşıdığı için kozmetik olanlara nazaran doğal çözümlere ilgi daha fazla. Özellikle de bitkisel yağların bir hayli talep gördüğü açık durumda. Saç dökülmesinden şikayetçi olanlar:

  • Çörek Otu Yağı: İçerisindeki karoten ve E vitamininden kaynaklı çörek otu yağı son derece faydalı. Hatta B1 ile B2 vitaminlerine sahip olması da saç dökülmesine karşı faydalı oluyor. Uygulamak isteyenler direk olarak saç diplerine masaj ile nüfus ettiriyor ve birkaç hafta içerisinde etkili bir sonuç ile karşı karşıya kalıyor.
  •  Nane Yağı: Son derece ferahlatıcı olan nanenin etkisini de hızlı bir şekilde görmeniz kaçınılmaz olacaktır. Çörek otu yağı gibi saç diplerine nüfus eden nane yağı dökülmenin önüne geçecektir. Hatta dökülmeden ziyade saç derisine iyi gelir. Günden güne daha parlak ve hacimli saçlara sahip olmanız mümkün hale gelir.