Saç Bakım

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

 Saç dökülmesine karşı şampuan neredeyse herkesin aradığı ve sonuç bulmak istediği bir sorundur. İnsanların %90’ı saç dökülmesiyle karşılaşmaktadır. Ortalama olarak, çoğu insan günde yaklaşık 100 saç telini kaybeder. Saç derisi tipinizi anlamak ve doğru şampuanı seçmek son derece önemlidir. Ayrıca saç derinize bağlı olarak saçınızı yıkamanız gerekir. Örneğin, saçı  kuru bir saç derisiyle aşırı yıkamak saç dökülmesine neden olabilir veya haftada üç kez yağlı bukleleri yıkamamak da aynı şekilde saç dökülmesine neden olabilir.
 Ayrıca, şampuanın buklelerinizi kırılgan ve dolayısıyla kırılmaya meyilli hale getirebilecek sülfat, paraben ve silikon gibi kimyasallarla dolu olmadığından emin olun. Kepek, saç boyama, zayıf saç kökleri, stres veya saç derisi ile ilgili sorunlar nedeniyle saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz. Saç dökülmesini yavaşlatmak veya durdurmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Ancak ne yapacağınız, saçınızı neden kaybettiğinize bağlıdır.Bunun için sizlere burada saç dökülmesine karşı şampuan hakkında araştırma yapıp topladık. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

Saç dökülmesi sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir ve geçici veya kalıcı olabilir. Kalıtımın, hormonal değişikliklerin, tıbbi durumların veya yaşlanmanın normal bir parçasının sonucu olabilir. Herkes kafasında saç kaybedebilir.

1. Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

 Saç dökülmesinin önlenmesi için çeşitli yöntemler vardır. Bunların bazılarını sizler için araştırıp topladık.

1.1. Saç Derisi Masajı

 Belki de daha kalın saçlar elde etmeye çalışmanın en ucuz yöntemi kafa derisi masajıdır . Hiçbir maliyeti yoktur ve doğru yapılırsa zararlı değildir. Saçınızı yıkarken, kan akışını teşvik etmek için parmak uçlarınızla saç derinize hafifçe basınç uygulayın . Daha da fazla fayda için, ölü deri hücrelerini de çıkarmak için elde tutulan bir kafa derisi masajını deneyebilirsiniz.

1.2. Uçucu yağlar

saç dökülmesine karşı şampuan
Saç Dökülmesine Karşı Şampuan
 •  Uçucu yağlar , belirli bitkilerden elde edilen sıvılardır ve esas olarak aromaterapi ve diğer alternatif tıp türlerinde kullanılırlar.Lavanta yağı , kelliğe sahip bazı kişiler tarafından başarıyla kullanılmıştır. Ayrıca hayvan araştırmaları tarafından da desteklenmektedir.2016Güvenilir Kaynak, ancak etkilerini doğrulamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır. Lavanta genellikle biberiye ve kekik gibi diğer yağlarla birleştirilir .Yine de, uçucu yağların kelliği veya saç incelmesini tedavi edebileceğine dair yeterli kanıt yok. Bu tedaviyi denemeye karar verirseniz, uçucu yağınızın bir taşıyıcı yağda seyreltildiğinden emin olun.

   Kolunuzda az miktarda yağı test edin ve herhangi bir reaksiyon gelişip gelişmediğini görmek için 24 saat bekleyin. Kızarıklık veya diğer tahrişler, kurdeşen veya döküntü alerjik reaksiyona işaret edebilir .

1.3. İnceltici şampuan

 •  İncelme önleyici şampuan iki şekilde çalışır. İlk olarak, bu tür ürünler saçınıza hacim kazandırır, bu nedenle daha kalın görünür . Bu, inceltme veya doğal olarak ince saçları olan insanlar için yararlı olabilir.Saç inceltme veya saç dökülmesine yönelik şampuanlar ayrıca daha sağlıklı bir saç derisini desteklemek için vitaminler ve amino asitler içerir. En iyi sonuçları elde etmek için bu ürünleri belirtilen şekilde kullanın.Doktorunuza reçeteli bir şampuan da sorabilirsiniz

1.4. Multivitaminler

 Sağlıklı saçlar genel sağlığınıza bağlıdır. Yetersiz beslenme veya bazı yeme bozukluklarında, foliküllerden yeni saç çıkmayabilir. Bir kan testi , besin eksikliğiniz olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir .Birkaç kilit alanda düşükseniz, doktorunuz günlük bir multivitamin önerebilir . Sağlıklı saçların kalın ve güçlü büyümesini sürdürmek için demir , folik asit ve çinkoya ihtiyacı vardır. Bu kriterleri karşılayan erkekler ve kadınlar için günlük takviyeleri arayın .Ancak, zaten ihtiyacınız olan besinleri alıyorsanız, ekstra vitamin almaktan kaçınmalısınız . Bunu yapmanın saç incelmesini tersine çevireceğine dair herhangi bir kanıt yok ve belirli besinlerden çok fazla almanın aslında yarardan çok zararı olabilir.

1.5. Folik Asit Takviyeleri

 •  Folik asit, yeni hücre üretimi için önemli olan bir B vitamini türüdür. Bir kaç çalışmalar güvenilir kaynak folat eksikliğinin bazı saç dökülmesi türleri ile ilişkili olabileceğini öne sürmüşlerdir.Ancak multivitaminlerde olduğu gibi, folik asidin saçınızı daha kalın hale getirmeye yardımcı olacağına dair yeterli kanıt yoktur.

1.6. Biyotin

 •  Biotin veya B-7 vitamini, fındık, mercimek ve karaciğer gibi gıdalarda doğal olarak bulunan suda çözünür bir besindir .Dengeli bir diyet yerseniz , biyotin açısından düşük olmanız pek olası değildir. Bununla birlikte, kısmen bu tür ürünlerle daha fazla enerji ve daha iyi saç büyümesi vaat eden pazarlamacılar sayesinde, biyotinin tamamlayıcı formları son yıllarda yükselişte .Biyotin vücudunuzdaki enzimlerin parçalanmasına yardımcı olurken , saçın incelmesine yardımcı olabileceğine dair çok az kanıt var.

   B-5 vitamini takviyesi alıyorsanız biotin almamalısınız. Birlikte alındıklarında birbirlerinin etkinliğini azaltabilirler.

1.7. Omega-3 ve Omega-6 Yağ Asitleri

 •  Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerine esansiyel yağ asitleri denir. Bunun nedeni, insan vücudu tarafından yapılamamasıdır.Omega-3, vücudunuzun birçok durumun altında yatan bir neden olan iltihapla savaşmasına yardımcı olur. Erken saç dökülmesi de iltihaplanma ile ilişkili olabilir.Omega-6 ise genel cilt sağlığı için önemlidir ve kafa derisine fayda sağlayabilir.

   Bitki bazlı yağlar, omega-6’nın birincil kaynaklarıdır, omega-3 yağ asitleri ise balıklarda ve bazı tohumlarda bulunur. Normalde bu tür yiyecekleri tüketmiyorsanız, ek alma konusunda doktorunuzla konuşun.

2. Saç Dökülmesi Neden Olur?

 Doktorlar neden bazı saç köklerinin diğerlerinden daha kısa bir büyüme periyoduna sahip olacak şekilde programlandığını bilmiyorlar. Bununla birlikte, birkaç faktör saç dökülmesini etkileyebilir:

 • Anormal androjen seviyeleri gibi hormonlar (normalde hem erkekler hem de kadınlar tarafından üretilen erkek hormonları)
 • Hem erkek hem de kadın ebeveynlerden gelen genler , bir kişinin erkek veya kadın tipi kelliğe yatkınlığını etkileyebilir.
 • Stres, hastalık ve doğum geçici saç dökülmesine neden olabilir. Mantar enfeksiyonunun neden olduğu saçkıran da saç dökülmesine neden olabilir. Stresin neden olduğu saç dökülmesini tersine çevirmek için neler yapabileceğinizi öğrenin .
 • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları , kan sulandırıcılar , kan basıncını kontrol etmek için kullanılan beta-adrenerjik blokerler ve doğum kontrol hapları gibi ilaçlar geçici saç dökülmesine neden olabilir.
 • Yanıklar, yaralanmalar ve röntgen ışınları geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda, bir yara izi oluşmadığı sürece, yaralanma iyileştikten sonra normal saç büyümesi genellikle geri döner. O zaman saçlar asla yeniden çıkmaz.
 • Otoimmün hastalıkalopesi areataya neden olabilir. Alopesi areatada bağışıklık sistemi bilinmeyen nedenlerle hızlanır ve saç köklerini etkiler. Alopesi areatalı çoğu insanda, normal renklenme ve kalınlık dönüşünden önce geçici olarak çok ince ve muhtemelen daha açık bir renk olmasına rağmen saçlar yeniden uzar.
 • Çok sık şampuanlama, perma, ağartma ve saç boyama gibi kozmetik prosedürler , saçları zayıf ve kırılgan hale getirerek genel saç incelmesine katkıda bulunabilir. Sıkı örgüler, merdaneler veya sıcak bukle maşaları kullanmak ve saçları sıkı buklelerden geçirmek de saça zarar verebilir ve kırabilir. Ancak bu işlemler kelliğe neden olmaz. Çoğu durumda, sorunun kaynağı ortadan kaldırılırsa saç normal şekilde yeniden uzar. Yine de, saçta veya saç derisinde ciddi hasar bazen kalıcı kelliklere neden olur.
 • Tıbbi durumlar. Tiroidhastalığı, lupus, diyabet, demir eksikliği anemisi, yeme bozuklukları ve anemi saç dökülmesine neden olabilir. Çoğu zaman, altta yatan durum tedavi edildiğinde, lupus, liken planus veya foliküler bozuklukların bazı formlarında olduğu gibi yara izi olmadığı sürece saçlar geri döner.
 • Düşük proteinli bir diyet veya aşırı kalori kısıtlı diyet de geçici saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilecek gıdalar hakkında bilgi alın .

3. Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Önerileri

 Saç dökülmesine karşı birçok şampuan vardır. Ama araştırmalarımıza göre önerilenleri sizin için sıraladık;

3.1. ProBliva Saç Dökülmesin Karşı Şampuan

 DHT engelleyici şampuanlar genellikle erkeklerin saç dökülmesi için tasarlanmış olsa da, ProBliva’nın bu şampuanı genel olarak saç dökülmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir DHT engelleyicidir.Bu seçenek, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO’lar) içermez ve yeşil çay özü içeren botanik bir karışım kullanılarak bitkiler tarafından desteklenir . Araştırma şu anda sınırlı olsa da, 2019 incelemesi yeşil çay özünün DHT’yi engellemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. ProBliva, bu şampuanda parabenler ve sülfatları atlar, böylece bu sert kimyasallardan kaçınabilirsiniz. Ayrıca, kolajen amino asitleri kullanır, saç sağlığını desteklemek için E vitamini, B5 vitamini, jojoba yağı ve keratin kullanılır.

3.2. Hims Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

 •  Adından da anlaşılacağı gibi erkeklere yönelik olarak pazarlanan bu vegan şampuan, testere palmetto kullanımı sayesinde bir DHT engelleyicidir. Marka, hoş bir koku ile nemlendirici hacim de sunduğunu iddia ediyor.

3.3. Hers Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

 •  Hims’in şampuanı gibi, Hers formülü de DHT bloke edici testere palmetto kullanır, ancak aynı zamanda kabak çekirdeği yağı da ekler. Bu saç dökülmesi söz konusu olduğunda bir saç yardımcısı olabilir. Aynı zamanda vegan ve sülfat içermez, tıpkı Hims gibi. Saçları güçlendirdiği ve dökülmeye yardımcı olduğu söylenen bu şampuan markanın internet sitesinde yer alıyor. 

3.4. Bondi Boost Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

 Saw palmetto ile birlikte bu vegan şampuan, nane yağı , biberiye yağı ve at kuyruğu özü kullanır . Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, tüm bu bileşenlerin saç dökülmesini artırdığı düşünülmektedir.

3.5. Vegamour GRO Saç Dökülmesine Karşı Şampuanv

 •  Bu vegan şampuan, kıvırcık, kuru ve inceltici saçları hedefler.Bu formül, markanın restorasyon ve güç için saça bağlandığını söylediği tescilli bir Karmatin karışımını kullanır. Ayrıca koruma ve renk geliştirme için üreticinin B-Silk proteini olarak tanımladığı şeyi kullanır.Ayrıca düz, dalgalı, kıvırcık veya kıvırcık saçlı olanlar için iyi bir seçenek olduğu söyleniyor. En iyi sonuçlar için marka, GRO Saç Serumu veya Köpüğü kullanmanızı önerir.

4. Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kükürt: Saç dökülmesini kötüleştirebilecek kükürt içeren şampuanlardan kaçınmak önemlidir. Kükürt, şampuanların iyi köpürmesine izin verirken, aynı zamanda saç derinizdeki yağları soyarak saçınızın kurumasına ve kırılmasına neden olur ve bu aslında saçlarda incelme görünümüne yol açabilir.
 • “Kalınlaştırıcı” şampuanlar : Ayrıca koyulaştırıcı şampuanları ve saç kremlerini dikkatli kullanmak isteyebilirsiniz. Taub, ” Aşırı kullanım gözenekleri tıkayabilir ve bu da kafa derisini oksijenden kısıtlayarak iltihaplanmanın artmasına neden olabilir” diyor.
 • Kafein ve otlar: Kafein ve diğer otlar içeren şampuanlardan kaçının. Piyasada yaygındırlar ancak net bir bilimsel temelden yoksundurlar. Kafein vazokonstriksiyona neden olur ve kan akışını sınırlar. Saç büyümesini desteklerken, oksijen ve besin sağlamak için saçın köküne sağlıklı kan akışını desteklemek istersiniz.
Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir