Genel

Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız?

Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız?

 Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız? Belki de uyuz döneminde vücuttaki kızarıklıkların azalması ile cevabı en çok aranan soru. Uyuzun gerek vücutta oluşturduğu kaşıntı ve kızarıklık, gerekse bu oluşumların neden olduğu tahrişlerin uzmanlar tarafından verilen losyon veya ilaç kullanımı sonucunda azalmasıyla eminim iç huzurunuz daha çok artıyordur. Aynı zamanda bu konu hakkında daha fazla bilgi almak adına bir diğer blog yazımızı incel

İçindekiler ;

Dikkat !

Temas yolu veya uyuz olan kişi ile eşyaların ortak kullanılması sonucu kolayca bulaşan ve önlem alınmadığı takdirde vücudu istila eden uyuza karşı verilen savaşta galip gelmenin tek yolu, belirtileri fark ettiğiniz an gerekli uzmana başvurarak vereceği losyonu düzenli olarak ve aksatmadan kullanmaktır. 

1. Uyuz Hastalığının Bittiğini Nasıl Anlarız?

 Uyuzun geçtiğini nasıl anlarız? sorusuna cevap vermeden önce sizlere uyuz hakkında yapmış olduğum araştırmama değinmek isterim. Uyuz, diğer blog yazılarımda da bahsettiğim gibi geçmişten günümüze hiçbir insanı ayırt etmeden kolayca bulaşan ve yayılan, aynı zamanda tedbir alınmadığında vücudu kısa sürede istila altına alan, inatçı bir parazittir. İnsan gözüyle görülemeyecek kadar küçük olan bu 8 bacaklı parazitler yalnızca laboratuvar ortamlarında mikroskopla incelenebilmektedir. İnsan vücuduna hoş etkisi olmayan bu inatçı parazitlerin görüntüsü de pek iç açıcı değildir diyebiliriz. Sizler için hemen aşağıda nasıl göründüğünü ekledim. Konumuza dönecek olursak uyuz, biz insanların deri altına girerek küçük küçük tüneller açar ve oluşturdukları bu tünellerde üreyerek yaşamlarını devam ettirirler. Yumurtalarını deri altımıza bıraktıkları ve hareket ettikleri için sürekli vücudumuzda kaşıntılar meydana gelir. Bununla birlikte yumurtaların içerisinden yavru akarların çıkması ve yumurtaların deri altında çürümesi ve sürekli deri altına dışkılarını bırakmaları sonucunda, cildimizde alerjik reaksiyon oluşturur. Oluşan alerjik reaksiyonlarda cildimizde kaşıntı, dökülme, kabuklanma ve kızarıklıklara neden olur. 

2. Uyuzun Tamamen Bittiğini Nasıl Anlarız?

Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız?
Uyuzun Geçtiğini Nasıl Anlarız?

 Uyuzun tamamen bitmesi aslında vücudu ne kadar çok istila altına aldığı ile doğru orantılıdır diyebiliriz. Uyuz eğer ilk evrelerinde ise yani ciltte hafif kızarıklıklar, kaşıntılar ve yeni yeni pütürler  oluşuyorsa uzman görüşü altında alacağınız doğru tedavi ile iyileşme süreci daha hızlı olacaktır ve kısa sürede uyuzdan kurtulacaksınızdır. Lakin uyuz belirtilerini gösterdiğiniz halde “kendi kendine geçer herhalde” gibi düşünceler içerisinde iseniz bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Bu tür düşünceler ile hastalık ihmal edildiği için uyuz tüm vücudunuzu istila altına alacaktır ve iş işten geçtikten sonra başlanan tedavi süreci oldukça zor olacaktır. Kısacası gerekli önlemler alınmadığı ve gerekli tedavi uygulanmadığı zaman, uyuzun vücudunuzda bitmesi hemen hemen imkansızdır. Bununla birlikte vücutta oluşturduğu kaşıntılar git gide artacağı için ağır cilt problemlerine neden olacak ve hem sağlığınızın hem de cildinizin güzelliği negatif döneme maruz kalacaktır. Sizi daha fazla sabırsızlandırmadan gelin şimdi aşağıda uyuzun geçtiğini nasıl anlayacağımıza geçelim.

3. Uyuz Tedavisinden Sonra Bittiğini Nasıl Anlarız?

 Uyuz tedavisi, uzmanların vermiş olduğu losyon ve ilaçların düzenli kullanılmasıyla uyuz akarları ölür ve üreme gerçekleşmez. Bununla birlikte;

  • Losyonun düzenli kullanılması ve hijyen kurallarına uyulması sonucunda vücutta oluşan kızarıklıkların gözle görülür derecede azalması,
  • Ellerinize ve parmaklarınızda dikkatli baktığınızda ince gri çizgilerin azalması ve yok olması,
  • Kaşıntıların azalması,
  • Gece olan şiddetli kaşıntının yok olması,
  • Ciltte oluşan dökülmelerin durması,
  • Pullanma ve sivilcelenme gibi bulguların gün geçtikçe azalması,
  • Cilt dokusunun gün geçtikçe kendini yenilemesi ve tahrişlerin yok olması gibi bulgular uyuzun geçtiğinin göstergesidir. 

 Sevgili okurlarım sizlerle birlikte bir blog yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Uyuz belirtileri taşıyorsanız ve iyileşme sürecinin daha hızlı ilerlemesini istiyorsanız gerekli uzmanlar kontrolünde tedaviye başlamayı aksatmayın. Unutmayın erken alınan her önlem daha sağlıklı bir gelecektir. Uyuz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilir ve uzmanlarımızla iletişime geçerek bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilirsiniz. Diğer blog yazılarımızda görüşmek üzere hoşça kalın sağlıklı kalın.

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir