Yüz Bakım

Aknelerden Kolayca Kurtulmanın 7 Yolu

   Aknelerden Kolayca Kurtulmanın 7 Yolu, Genellikle saçlı deri, yüz, göğüs, sırt ve koltuk altı gibi bölgelerde akne hastalığı görülmektedir. Foliküler kanalda keratin birikiminin oluşması ve komedon biçiminde, halk arasında siyah nokta denilen ve çıplak gözle görülebilen tıkaçların oluşmasına akne, bilimsel adıyla da akne vulgaris denir.

NOT!

 Ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler cilt yapımızı da etkilediği için sivilcelenme yaşayabiliyoruz. Ergenlik döneminde yağ bezlerinin çalışması hızlanıyor. Yağ üretimini hızlandıran bezler, akne oluşumunun ilk evresini başlatıyor. Kişinin gözenekleri tıkanıp, sivilcelenme yaratıyor. Bunu cilt üzerindeki kir ve bakteri oranı da tetikliyor. Sivilce ve siyah nokta problemi birbiriyle paralel şekilde ilerleyebiliyor. 

 Ayrıca Akne ve Sivilce Nasıl Önlenir ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Akne Toniği Nedir Nasıl Kullanılır ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Aknelerden kolayca kurtulmak isteyenlere evlerinde uygulayabilecekleri birkaç uygulamadan söz etmek en doğrusu olacaktır. Bunlar arasında başı çeken ve çok uzun yıllardır kullanılan aspirine dair:

  • Uygulama: Öncelikle aspirinin yumuşaması için 3 yemek kaşığı kadar suya ihtiyacınız olacaktır. Su eşliğinde iyice ezer ve yumuşak hale getirirsiniz. Böylece akneli bölgelere uygulanması kolay hale gelir.
  • Faydaları: 30 dakika kadar akne üzerine bekletilen ve kuruyan aspirini pamuk yardımı ile temizlemek gerekir. Böylece akneye derinlemesine nüfus etmesi ve lekelenmelerin önüne geçilmesi mümkün olacaktır. Aknenin giderilmesi kadar lekelerin son bulmasında da aspirin son derece etkili bir uygulamadır.  Aknelere iyi gelenler nelerdir merak edenleröncelikle aspirin maskesini deneyebilir.

2. Aknelere İyi Gelen Bitkisel Yağlar

 Aknelerden kolayca kurtulmak adına bitkisel yağlara da başvurabilirsiniz. Tamamen doğal olan yağ özleri sayesinde aknelerin ortadan kaybolması mümkün olabilir. Bunun için:

  • Yağ dengesini destekleyen aloe vera sayesinde akne sorununa kökten çözüm getirilebilir.
  • Anti bakteriyel özelliği ile öne çıkan çay ağacı yağını da düzenli olarak uygulamak faydalı olacaktır.

 Akneleri tedavi etmek isteyenler yağın bu bölgelerin üzerine uygulamalıdır. Ortalama 15 dakika kadar yağı bekletmeniz ve durulamanız gerekir. Hatta isterseniz yağı aloe vera jeli ile birlikte karıştırarak daha etkili bir bitkisel küre sahip olabilirsiniz. Nitekim aloe vera da cilde dost olan yağlardan bir tanesidir. Her türlü leke sorunu için önerilmektedir.

3. Akneler İçin Yılların Çözümü: Diş Macunu

 Aknelerden kolayca kurtulmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir diğer uygulama diş macunları oluyor. Yıllardır dillere destan olan diş macunlarından çözümü bulanlar mevcut durumda. Bunun için akneleri ortadan kaldırmak isteyenler denemek isteyebilir.

 Hızlı bir çözüm olan diş macunlarını direk olarak akne olan bölgeye sürmeniz gerekir. Hatta çoğu zaman gece yatmadan önce sürülür ve sabah durulamaya geçilir. Bu sayede akneler gece boyunca macuna maruz kalır ve sönmeye başlar. Kuruması neticesinde ortaya çıkan kötü görünümler son bulacaktır. Akneleri kurutmak isteyenler macunlara başvurabilir.

Aknelerden Kolayca Kurtulmanın 7 Yolu
Aknelerden Kolayca Kurtulmanın 7 Yolu

4. Aknelere Karşı Sarımsağın Etkisi!

 Antioksidan özelliği ile başta bağışıklığa olmak üzere vücudun çoğu bölgesine iyi gelen sarımsak cilde de sağlık katmaktadır. Aknelerden kolayca kurtulmak isteyenlerin tercihleri arasında da yerini almıştır. Çünkü sarımsak antioksidan olduğu kadar:

  • Antiviral ve antiseptik özellikleri ile cilt dostu olarak kabul edilir.
  • Kükürt içerdiği için sivilcelerin iyileşmesinde bir hayli etkili olur.

 Uygulama için taze olan 1 diş sarımsağa ihtiyacınız olacaktır. Sarımsak ikiye bölünmeli ve akne olan bölgeye sürülmelidir. Böldüğünüz yerden içini akneli alanlara sürmeniz gerekir. Sadece 5 dakika kadar bölgede bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ılık su ile durulamayı ihmal etmemek gerekir. Haftada birkaç kere uygulanan sarımsak ile akne lekelerinin önüne geçilebilir. Aknelere karşı sarımsak uygulamalarına haftada en az 2 kere yer verenler istedikleri sonucu elde edecektir.

5. Akneleri Kurutan Formül: Limon

 Aknelere ne iyi gelirsoranlara diş macunu ve aspirin kadar limon da önerilir. Yine diğerleri gibi yıllardır uygulanan limon kürleri ile akne ve sivilce sorunlarının son bulması mümkün olacaktır. Bunun için:

  • Limon: İsterseniz direk olarak limonu ikiye bölebilir ve akne olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda limonu sıkarak damlalar elde edebilir ve akne olan alana sürebilirsiniz. Önce hafif bir yanma hissi oluşsa da devamında kurutmaya başlayacaktır.
  • Akne: Limonun diğerleri gibi durulanmasına gerek kalmıyor. Aksine gece boyunca akne üzerinde kalması en doğrusu olacaktır. Bu sayede akne gece boyunca kurur ve şişlikler son bulur. Hatta düzenli olarak limonu uygulamanız halinde lekelerin de ortadan kaybolduğunu görürsünüz. Akne ve sivilcelerden kaynaklı ortaya çıkan lekeler için limon uygulanabilir. C vitamini ile yenileyici etkisini gösteren limon, cilt dostu olarak kabul edilir.

Aknelere Neler İyi Gelir?

 Limon gibi antioksidan etkisi ile öne çıkan sirkeleri de unutmamak gerekir. Özellikle de beyaz sirkenin akne sorununa karşı bir hayli etkili olduğu bilinir. Şöyle ki:

  • Beyaz sirke pamuk yardımı ile sivilce üzerine uygulanmalıdır.
  • Sirkenin etkin formülü varsa iltihapların son bulmasını sağlayacaktır.

 Bunun yanı sıra siyah üzümün de akneye iyi geldiğini unutmamak gerekir. Limonda olduğu gibi üzümü de ikiye ayırmalı ve akne olan bölgeye sürmelisiniz. 10 dakika kadar beklettikten sonra durulamaya geçer ve düzenli uygulamalar neticesinde akne sorununa çözüm bulabilirsiniz.

 Aknelere iyi gelen şeyler nelerdir merak edenlere yumurta beyazı da örnek gösterilebilir. Şöyle ki sivilce kurutmada son derece etkili olan yumurta beyazını direk olarak akne olan yere uygulamak gerekir. Bu sayede gözeneklerin küçülmesi ve lekelerin ortadan kalkması kaçınılmaz olacaktır. Hatta cilt daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanacaktır.