Vücut Bakım

Genital Bölge Kararması İçin En Etkili Yöntem Nedir

Genital Bölge Kararması

 “Genital Bölge Kararması İçin En Etkili Yöntem Nedir” Vajina beyazlatma nedir İsminden vajinanın içinin beyazlatılması gibi anlaşılmakla beraber, aslında dış genital bölge, yani vulvanın renginin açılması için yapılan işlemler kastedilmektedir. Bu amaçla çeşitli krem, kimyasal soyma işlemleri ya da lazer cihazları kullanılmaktadır. Siz de daha detaylı bilgi almak için bizlere iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz. Genital bölgenin ya da anal bölgenin rengini açma işlemi, vajina beyazlatma kremi, kimyasal ajanlar soyma ya da lazer tedavisi kullanılarak, bu bölgenin daha açık ve parlak renkli görünmesi için yapılan bir işlemdir. Ancak elde edilen renk kalıcı olmamakta, kullanılan kremler, soyma işlemi ya da lazerle vajina beyazlatma tedavisi bırakıldıktan sonra, genellikle doğal olan koyu renge dönüş olmaktadır.

NOT!

 Deri rengini belirleyen en önemli etken bireyin genetiğidir  bikini bölgesinde görülen karartılar kabusunuz olmasın. Pratik yöntemlerle kararmayı önleyebilir, var olan renk değişimleri ile mücadele edebilirsiniz. Evde genital bölge beyazlatmak için kullanılan yöntemleri derlediğimiz diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.

 “Genital Bölge Kararması İçin En Etkili Yöntem Nedir” Yazımızın bu kısmında genital bölgede kararmanın çeşitli nedenlerine değineceğiz. İlk neden, iç faktörlerdir. Örneğin, kişinin hormonal değişiklikleri bir sebep olabilir. Bu değişiklikler genellikle puberte yani ergenlik döneminde, doğum sırasında, emzirme sırasında ya da menopoz döneminde meydana gelebilir.
Özellikle de ten rengi daha koyu olan kadınlarda genital bölgesinde ve çevresindeki dokularda koyulaşma daha yaygındır.

   Diğer bir neden ise dış faktörlerdir. Dış faktörlere bağlı genital bölge kararmasının esas nedeni, çoğunlukla tahrişlerdir. Bu grupta en sık neden, epilasyon yapılmasına bağlı genital bölge kararması olarak görülür. Bildiğimiz en klasik yöntem olan ağdadan lazer epilasyona kadar her türlü epilasyon işlemi, tetikleyici olabilir. Kıl alınması işlemi, bölgede tahrişe neden olur.
Epilasyon yöntemlerine ek olarak, giyilen sıkı kıyafetlerin o bölgede sürtünme yapmasıyla da tahriş meydana gelebilir. Genital bölgede batık ya da sivilce tarzı lezyonların aşırı oynanması da bir tahriş nedenidir. Bazı durumlarda, doğum kontrol hapları ve bazı diyetler de koyulaşmaya neden olabilir.

2. Vajina Bölgede Kararmanın Nedenleri

 Vajina bölgesinde koyulaşma olarak kendini gösteren kararmalar iç veya dış genital bölgede meydana gelebilmektedir. Bu bakımdan vajinada kararma meydana gelmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır ve bu sebepler genel itibariyle şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Özellikle de ten rengi daha koyu olan kadınlarda genital bölgesinde ve çevresindeki dokularda koyulaşma daha yaygındır.
  • Diğer bir neden ise dış faktörlerdir. Dış faktörlere bağlı genital bölge kararmasının esas nedeni, çoğunlukla tahrişlerdir. Bu grupta en sık neden, epilasyon yapılmasına bağlı genital bölge kararması olarak görülür. Bildiğimiz en klasik yöntem olan ağdadan lazer epilasyona kadar her türlü epilasyon işlemi, tetikleyici olabilir. Kıl alınması işlemi, bölgede tahrişe neden olur.

 Epilasyon yöntemlerine ek olarak, giyilen sıkı kıyafetlerin o bölgede sürtünme yapmasıyla da tahriş meydana gelebilir. Genital bölgede batık ya da sivilce tarzı lezyonların aşırı oynanması da bir tahriş nedenidir. Bazı durumlarda, doğum kontrol hapları ve bazı diyetler de koyulaşmaya neden olabilir.

Genital Bölge Kararması
Genital Bölge Kararması

3. Genital Bölge Kararmasını Önlemenin Yolları

 Vajina kararmasının önüne geçmek için belli başlı rutinleri uygulamanız yeterli olacaktır. Böylelikle genital bölge sağlığınızı da korumuş olacaksınız. Vajina kararmasını önlemenin yolları;

  • Hava geçiren pamuk kumaştan yapılan çamaşırları tercih edin.
  • Güneşlenirken veya bronzlaşırken dikkatli olun. Çok fazla güneş altında kalmamaya özen gösterin.
  • Kullandığınız ilaçların hormonlarınızı etkileyip etkilemediğine dikkat edin. Bunun için düzenli kontroller ile sağlık durumunuzu izleyebilirsiniz.
  • Gebelik döneminde kararmanın önüne geçmek için doktorunuzun önerdiği krem veya losyonları kullanabilirsiniz.

 Genital Bölge kararması iki ayrı kolda incelenmektedir. Biri dış vajina alanının kararması, diğeri ise iç dudak kısmının kararmasıdır. Her ikisinin ortaya çıkma nedenleri farklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir