Cilt Bakım

Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm

Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm

 Siyah noktalar için doğal çözüm kullanmaktan daha etkili ve güvenli bir şey yoktur, özellikle de doğrudan mutfağınızdan geldiklerinde. Cildinizde beliren siyah noktaları sıkmak cazip gelebilir. Dokuları ve cildinizdeki fark edilebilirlikleri, çıkarılması için çağrıda bulunur, ancak bunları çeşitli nedenlerle almaya çalışmamalısınız. Siyah noktaları parmağınızla çıkarmaya çalışarak uzun süreli ve daha zararlı cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Cildinizle uğraşmak yerine sizler için hazırladığımız doğal çözümleri denemek sizleri siyah noktalardan kurtaracaktır.

 Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi inceleyebilirsiniz.

DİP NOT!

 Siyah noktalar, hala bir açıklığı olan tıkanmış gözeneklerdir. Siyah noktayı kaşırsanız veya sıkmaya çalışırsanız tahriş olabilirler. Siyah noktayı çıkarmadan önce ve sonra bölgeyi dezenfekte etmezseniz, bakteriler gözeneklere girerek enfeksiyona neden olabilir.

 Siyah noktayı çıkarmadan önce ılık bir duşta veya banyoda biraz zaman geçirinBuhar, gözeneklerinizin gevşemesine yardımcı olabilir ve gözeneklerinizdeki tıkanıklık kendi kendine gevşemeye başlar.

 Gözeneklerinizi serbest bırakmaya hazır olduğunuzda şu adımları izleyin:

 Bu, yüzünüzü günde en az iki kez temizlemek olacaktır. Oldukça basit bir tavsiye olmasına rağmen, gözeneklerinizde yağ ve kir birikmesini önlemeye yardımcı olmak için uygun temizlik çok önemli olabileceğinden en önemlisidir. Her insanın cilt tipi değişse de, bu nedenle önce cildinizi dinlemek daha iyidir ve kuru veya hassas cilt tipi için önerimiz günde sadece bir kez temizlemek, ancak yüzünüzde makyaj, birikme, kir ve yağ olmamasını sağlamaktır. veya sonunda siyah nokta için bir yuva oluşturacak bakteriler.

 Diş macunu ile burundaki siyah noktalardan nasıl kurtulacağınız sorusu son zamanlarda oldukça popüler hale geldi, bu yüzden burada işe yaradığını doğrulamak için buradayız. Sadece yarım yemek kaşığı karıştırın. 1 ölçü tuz ile diş macunu ve karışımı burun üzerinde ovalayın, 5-10 dakika bekletin ve ardından yüzünüzü yıkamadan önce siyah noktaları nazikçe ovalayın.

 Maskeler, cildinizi temizlemenin ve yumuşatmanın harika bir yoludur, özellikle cildin detoksifikasyonuna yardımcı olan ve böylece açık gözeneklerdeki birikmeyi ve kiri daha da temizleyen kil ve odun kömürü gibi maskeler. Yani bunları kesinlikle hafta sonu güzellik rutininize ekleyebilirsiniz.

 Güzellik rejiminize eklemek için biraz pul pul dökülmesi gerekebilir, çünkü bazen temizlik yeterli olmaz. Fiziksel pul pul dökülmeler, tıkanmış gözenekleri dahil etmek ve temizlemek için harika bir şeydir. Öte yandan kimyasal pul pul dökülmeler herkes için olmayabilir, özellikle hassas ciltler için yan etkilere veya reaksiyonlara yol açabilir. Gözenekleri temizlemek için şeker, mısır unu, kahve gibi pul pul dökülmeleri deneyin ve tek ipucu, fırçalarken nazik olmaktır.

2. Siyah Nokta Çıkmaması İçin Ne Yapılmalı?

 Siyah nokta önleme ve cilt bakımı konusunda proaktif olmak, siyah noktaları kendiniz çıkarmaya çalışmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Siyah noktaları tedavi etmek ve önlemek için bu yolları düşünün.

2.1. Hassas bir cildiniz varsa veya dökülmeye meyilli kuru bir cildiniz varsa:

 • Temizleyici bir ovma veya kuru bir fırça kullanarak cildinizi her gün nazikçe eksfoliye edin. Cilt pulları gözeneklerinizi tıkayabilir ve siyah noktaların oluşmasına neden olan bir ortam yaratabilir.
 • Parfüm içermeyen nemlendirici krem ​​ile cildinizi nemli tutun.
 • Daha sağlıklı bir cilt için gün boyunca bol su için.
 • Her gece cildinizi aşırı makyaj ve ürünlerden iyice temizlediğinizden emin olun. Misel suyu veya salatalık bazlı makyaj temizleme mendilleri gibi nazik bir temizleme maddesi, temizlik sırasında nem ekleyebilir.

2.2. Yağlı bir cildiniz varsa:

 • Cildinizdeki fazla yağları emmek ve daha mat bir görünüm elde etmek için kil maskesi deneyin.
 • Cilt bakım rutininize salisilik asit veya benzoil peroksit ürünleri eklemeyi deneyin. Bu bileşenler, gözeneklerinizi tıkamadan yağ tıkaçlarını çözebilir.
 • Yağları emmek ve gözeneklerinizi iyileştirmek için kendi kabartma tozu ovmanızı yapın.
 • Cildinizi iyileştirmek için bir retinoid krem ​​veya serum kullanın. Bu bileşenin cildinizi güneşten zarar görmeye daha yatkın hale getirebileceğini unutmayın, bu nedenle dışarı çıktığınızda her zaman hafif bir SPF ile eşleştirin.
Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm
Siyah Noktalar İçin Doğal çözüm

3. Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm

 Siyah noktalar inatçı gibi görünse de siyah noktalar için doğal çözümler vardır. Birkaç doğal bileşen yardımıyla tek yapmanız gereken bunları tutarlı bir şekilde kullanmak ve lekelerin kaybolmasını izlemek. İşte evde siyah noktalar için en iyi doğal tedavilerden bazıları…

3.1. Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm: Aloe vera

 Aloe vera , A, B, C ve E vitaminleri ile dolu doğal bileşenlerin süper kahramanıdır, doğal olarak cilt dokusunu ve renk bozulmasını iyileştirir. Ayrıca yüzdeki siyah noktaların solmasına ve giderilmesine yardımcı olan yaşlanma karşıtı ve cilt besleyici özelliklere sahiptir. Antiseptik özellikleri ayrıca mikropları ve bakterileri öldürür ve akne ve sivilce oluşumunu engeller. Taze veya mağazadan satın alınan aloe jeli günlük olarak uygulamak, cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hissettirdiği için her cilt tipi için harikalar yaratabilir. 

3.2. Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm: Domates

  Domatesler, doğal bir cilt aydınlatma maddesi olan likopen açısından zengindir ve bu nedenle yüzdeki siyah noktalar için etkili bir çare olarak tavsiye edilir. Cildinize domates salçası veya posa uygulamak yüzünüze doğal bir ışıltı getirebilir ve yumuşak ve pürüzsüz bir his bırakabilir. Domates aynı zamanda cilt sıkılaştırma özelliklerine sahip olduğu için toner olarak da harika çalışır, düzenli kullanımda yüzünüzdeki ince çizgilerin ve genişlemiş gözeneklerin kaybolduğunu fark edeceksiniz. Uygulama dışında çiğ domatesleri salatalarınıza ekleyerek de tüketebilir ve maksimum faydasını sağlayabilirsiniz. 

3.3. Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm: Çiğ süt

  Sütün içindeki laktik asit cildi yatıştırır, sakinleştirir ve yüzdeki lekeleri hafifletir. Çiğ sütün topikal uygulaması sadece cildi aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda yüzeydeki ölü hücrelerin atılmasına da yardımcı olur. Sütün besleyici besinleri gözeneklerin derinliklerine nüfuz eder ve gerekli vitamin ve mineralleri sağlar, ayrıca siyah nokta ve sivilceleri önler. Yüzdeki siyah noktaları yok etmek için bir pamuklu ped alın, üzerine birkaç damla çiğ süt dökün ve her gece yatmadan önce yüz lekelerinize sürün. Sabah yüzünüzü yıkayın ve sağlıklı bir ışıltı görün. Kir ve kirden kurtulmak için uzun bir günün ardından cildinizi temizlemek için çiğ süt de kullanabilirsiniz.

3.4. Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm: Patates suyu

 Patates, çeşitli gıdalarda bulunan popüler bir cilt beyazlatma maddesi olan katekolaz adı verilen bir enzim açısından zengindir. Patates suyu özellikle güneşe maruz kalmanın neden olduğu siyah noktaların ve ayrıca bazı yüzeysel çillerin ve melazma izlerinin tedavisinde iyidir. Kullanmak için eşit miktarda patates suyunu yoğurt veya limon suyu ile karıştırarak yüz aydınlatıcı bir maske yapın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Bu maskenin asidik özelliği, tutarlı kullanımdan sonra siyah noktaların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. 

3.5. Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm: Bal

 Bal, çeşitli cilt sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek iyi bilinen bir mutfak malzemesidir. Doğada nemlendiricidir, yani cildinizde kullanmak onu doğal yağlardan arındırmaz ve kurutmaz. Siyah noktalarla başa çıkmak söz konusu olduğunda bal da yardımcı olabilir. Cildinizin yüzeyindeki ölü deri hücrelerini pul pul dökerek altta daha temiz ve parlak bir cilt ortaya çıkardığı bilinmektedir. Siyah noktalar için kullanmak için sorunlu bölgelerinize çiğ bal ile masaj yapın. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. 

4. Siyah Nokta Sıkmak Zararlı mı?

 Tıkanmış bu küçücük gözenekleri sıkmak görsel olarak tatmin edici olabilir ama şunu söyleyelim ki istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

 • Siyah nokta çıkarmak kolay değildir: Tam bir profesyonel değilseniz, siyah noktayı yanlış şekilde sıkmanız ve hatta çıkaramama ihtimaliniz vardır. Bu küçük canavarlardan kurtulmak zordur ve çıkarmak için uygun araçlara ihtiyaç duyarlar. Siyah noktaları sıkmak iltihabı daha derine itebilir ve bu da ciltte iz kalmasına neden olabilir. Sonunda, bu cilt tahrişine neden olur ve kistlere neden olan daha fazla bakterinin içeri girmesi için davetkar bir zemin oluşturur.
 • Gözeneklerin genişlemesi: Bir siyah noktanın yanlış kullanılması durumunda, açmaya çalıştığınız gözeneklere zarar verebilirsiniz. Bir cilt gözeneklerinin kalıcı olarak genişlemesine neden olabilir. Sıkmanın doğru şekilde yapılabileceği bu tür işleri her zaman iyi eğitimli ellere bırakmalısınız.
 • Bakteriler için üreme alanı oluşturur: Siyah noktanız olduğunda, tıkanmış gözenek bakteri ve diğer yabancı maddelerle dolar. Yani bir gözeneği sıkmak onu açar ve daha fazla bakterinin içeri girmesine neden olur. Ayrıca keskin tırnaklarınız cildinizde mikroskobik yırtıklar oluşturarak bakterilerin istilasını kolaylaştırır. Bu bakteri ayrıca çevredeki gözenekleri de etkileyebilir ve açıklık büyüdükten sonra daha fazla siyah nokta oluşmasına neden olabilir.
 • Cilt Tahrişi: Cildinizin bakıma ihtiyacı olduğundan ve nazikçe kullanılması gerektiğinden bahsetmeye bile gerek yok. Tıkanıklığı gidermek için cildinize baskı uyguladığınızda cildi tahriş eder ve siyah noktayı çıkarmaya çalıştığınız bölgede iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca bazı yara izlerine de tanık olabilirsiniz. Ek olarak, siyah noktayı çevreleyen doku, iltihaplanma sonrası hiperpigmentasyon nedeniyle koyu lekeler geliştirebilir. Gelişen koyu lekeler ve yara izleri o kadar kolay kaybolmaz, bu nedenle ne pahasına olursa olsun sıkmaktan kaçınılmalıdır.

5. Siyah Noktalar Hakkında Hızlı Gerçekler

 • Siyah noktalar oksitlenmiş melaninden yapılır ve kir tutmaz.
 • Siyah noktaları sıkmak veya ovmak onları daha da kötüleştirebilir.
 • Siyah noktaları azaltmak için yağ bazlı cilt bakım ürünlerinden, nemli ortamlardan, dar giysilerden ve alkol içeren cilt ürünlerinden kaçının.
 • Hormonlar, cildin altındaki bezler tarafından yağlı bir madde olan sebum üretiminin artmasına neden olduğunda ortaya çıkma eğilimindedirler.

 Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm yöntemlerini sizler için sıraladık. Sizlere daha fazla fayda sağlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz veya web sitemizdeki yazıları inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir