Saç Bakım

Yağlı Saç Derisi Bakımı Nasıl Yapılır?

 Yağlı Saç Derisi Bakımı Nasıl Yapılır? Yağ bezlerinden ortaya çıkan sebum neticesinde saç derisinde yağlanma sorunu ortaya çıkar. Bu sorundan dolayı sürekli yağlı saçlar ile geziyor olabilirsiniz. Yağlı saç sorunundan kurtulmak isteyenler için detaylı bir araştırmak yaptık. İşte çözüm önerileri…

NOT!

 Saç yağlanması fizyolojik bir sorun olmakla beraber aynı zamanda kişide psikolojik problemlere yol açabilecek bir durumdur. Günlük hayatta kişiyi oldukça rahatsız edebilecek olan saç yağlanması, aslında önlenebilir. Saç yağlanmasını önleyebilmek için uygulanması gereken birkaç adım bulunur. Bu adımları hayata geçirmeden önce saç yağlanmasının sebepleri bulunmalıdır. Yağlı saçlar için en etkili bakım kürlerinden elma şırası sirkesi içindeki asetik asit ile saç derisinin pH seviyesini düzenler. Bu sayede fazla yağ salgılanmasına da engel olur.

 Ayrıca Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Hızlı Saç Uzatmak İçin 5 Teknik başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Yağlı saç derisi bakımı nasıl yapılır merak edenlere doğal çözüm önerilerinden söz etmek daha doğru olacaktır. Özellikle de elma sirkesinin bunlar arasında başı çektiği açık durumda. Yağlı saçlar için sirke uygulamalarında dikkate alınanlar şöyle:

  • Uygulama: Saçlarınızı duşta sebum dengesi yaratacak şampuanlar ile yıkamanız gerekir. Son olarak durulama aşamasında sirkeli su kullanılır. 1 bardak suyun içine açılan 3 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ile durulanması faydalı olacaktır.
  • Faydaları: Elma sirkesi asetik asit içerdiği için pek çok alanda faydalı bir üründür. Aynı zamanda saç derisinde pH dengesinin sağlanmasında bir hayli etkili olacaktır. Saç derisinde yağ salınımımı kontrol altına almak için elma sirkesi ile durulama yapmanızda fayda var. Üstelik bu uygulama ile saçların daha parlak ve yumuşak olması da kaçınılmaz olacaktır.

2. Yağlı Saçlarda Limon Mucizesi

 Yağlı saç derisi bakımı nasıl yapılır soranlara elma sirkesi kadar etkili olan limondan da söz etmek gerekir. Limon içeriğindeki vitamin ve minerallerden kaynaklı olarak saç derisine bir hayli iyi gelecektir. Bunun için:

  • 2 adet limon suyunu 2 bardak saf su ile birleştirmelisiniz.
  • İsteyenler yumuşaklık katması için 2 yemek kaşığı kadar bal ekleyebilir.

 Yağlı saç bakımı için sıklıkla tercih edilen bu maske tarifini haftada 3 kere uygulamanız etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Uygulama direk olarak saç derisine karşı ele alınmalı. Masaj yapar gibi deriye nüfus eden maskenin birkaç dakika sabit kalması yeterli. Neticesinde durular ve birkaç haftada sonuçları kendi gözleriniz ile görmeye başlarsınız. Limon maskesi:

  • PH seviyesi limonun asidi ile birlikte kontrollü hale gelir.
  • Yağ salınımının rahatsız edici ölçüde olmaması esas alınır.

3. Yağlı Saça İyi Gelen: Siyah Saç Yaprağı

 Doğal kürler arasında yer alan siyah çay yaprağından da söz etmek gerekir. Şöyle ki gözeneklerin çok açık olması yağ salınımına davetiye çıkartır. Gözeneklerin küçülmesini isteyenler de siyah çay maskesi ile etkili sonuçlar almaya başlayabilir. Yağlı saç derisi bakımı nasıl yapılır merak edenlere siyah çay maskesi de önerilir.

 Maske için önce siyah çay yapraklarını suda kaynatmalı ve ılımasını beklemelisiniz. Süzdükten sonra suyunu direk olarak saç derisine nüfus ettirmelisiniz. Hatta suyu saçlar dökmeli ve 5 dakika kadar beklemelisiniz. Sonrasında şampuan ile yıkamalı ve durulamalısınız. Haftada 2 kere uygulanan bu maske de saçlara iyi gelir. Yağlı saç maskesi ile fazla yağ oluşumunu engeller ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlarsınız.

Yağlı Saç Derisi Bakımı Nasıl Yapılır?
Yağlı Saç Derisi Bakımı Nasıl Yapılır ?

4. Yağlı Saçlara İyi Gelenler Nelerdir?

 Saç derisi bakımı nasıl yapılır sorgulayanlara sadece maskeler eşlik etmez. Bunun yanı sıra pek çok bakım tavsiyesi mevcut durumda. Örneğin sık sık fast food yiyeceklerin tüketilmesi de yağ sorununu ortaya çıkartır. Hatta günden güne artış gösteren yağlanmaya karşı maske uygulayanlar dahi çözüm bulamayabilir. Bunun gibi:

  • Saç spreyleri ve jölelerden uzak kalmanız en doğrusu olacaktır.
  • Yağlı saçların sık sık taranması da yağ üretiminin artmasına sebep olacağı için taramamak gerekir.

 Bunlar kadar çok sıcak suda saçların yıkanması yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Yağlı saç tipleri için en uygun olan ılık bir banyo olacaktır. Nitekim sıcak sudan kaynaklı sebum artışı gözlemlenir. Artışa bağlı olarak sağlar daha da yağlı hale gelir. Yağlı saçlara son vermek adına ılık bir duşa girmek ve doğru şampuanı kullanmak gerekir. Özellikle sebum ile pH dengeleyici olan ürünlere yönelmeniz faydalı olacaktır.

5. Yağlı Saçlara Özel Yumurta Kürü

 Yağ saç kürleri arasında yumurtanın da yer aldığı görülüyor. Yumurta akı cilde de uygulanır ve özellikle gözeneklerin küçülmesinde son derece etkili olur. Bunun gibi yağlı saçlara dair:

  • Nemli olan saça sadece yumurtanın beyazı uygulanmalıdır.
  • 15 – 20 dakika kadar bekletilen yumurta akını hafif bir şampuan ile durulamak gerekir.

 Bunun yanı sıra yumurta sarısı da saç derisine iyi gelecektir. Şöyle ki 2 yumurtanın sarısını 2 yemek kaşığı kadar limon suyu ile çırpmalısınız. Tekrardan nemli saça uygulamalı ve birkaç dakika beklemelisiniz. Aynı zamanda Yumurta akı ile yağlanmanın önüne geçer, sarısı ile de saçların güçlenmesini sağlarsınız.

Yağlı Saçların Durulanmasına Dikkat!

 Yağ saç derisi bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus durulama oluyor. Çünkü doğru bir şekilde durulama yapılmaması gözenekleri tıkar ve saçların sağlıklı kalmasına engel olur.

 Mutlaka duştan sonra şampuanı iyice arındırmalısınız. Yağlı olan saçlara tavsiye edilmese de varsa kremin de durulanması gerekir. İyice durulanan saçın havlu yardımı ile kurutulmasında fayda var. Nitekim kendi halinde kuruyan saç zarar görmez ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olur.