Saç Bakım

Kabuklanma Saç Egzaması Neden Olur

Kabuklanma Saç Egzaması Neden Olur

 Kabuklanma saç egzaması neden olur?, Tahriş olmuş saç derisi egzama belirtisi olabilir. “Saçta egzama”, durumu veya bu koşulların belirli biçimlerini tanımlamak için kullanılan bir aracıdır. saç derisinin egzaması, atopik dermatit ve kontakt dermatit gibi çeşitli şekillerde olabilir. Ayrıca, genellikle kafa derisinde bulunan ve daha yaygın olarak kepek olarak bilinen dermatolojik bir durum olan seboreik dermatit olarak bilinen bir durum da olmakta. Beyaz deri pullarının dökülmesi, genellikle kafa derisi egzamasının en öne çıkan semptomudur. Farklı egzama türleri için farklı olan kaşıntılı, kırmızı ve bazen iltihaplı cilt olabilir. Saçlı deri egzaması, yıllarca devam eden inatçı bir durum olabilir. Herhangi bir uyarı yapmadan gelip gidebilir ve kendi kendine kaybolabilir. Saçlı deri egzaması semptomları etkili bir şekilde yönetilebilir, ancak durum tamamen iyileştirilemez. Daha fazla bilgi almak için bizimle Whatsapp hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

DİP NOT!

 Saç derisi egzamasında, tıbbi tedaviyle beraber dermatoloğa danışılarak, kaşıntıyı, pullanmayı azaltmaya yardımcı olacak ürünleri kullanılabilir. En azından saç derisinin rahatlamasına yardımcı olacak, tahrişe engel olacak ürünleri tercih edilmeli. Bu Nedenle Saç Egzamasına Bitkisel Ne İyi Gelir ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saçtaki Egzamaya Hangi Şampuan İyi Gelir ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Kaşıntılı ve kabuklu saç egzaması neden olabilecek birkaç farklı şey var. Hatırlanması gereken ilk şey, kafa derinizin cildinizin bir uzantısı olduğudur, yüzünüzde ve kuru cilt gibi diğer vücut kısımlarında uğraştığınız aynı endişelerin çoğu kafa derisinde de kolayca olabilir.Herhangi bir çare denemeden önce, kaşıntı ve pullanmanızın aslında kepek değil kuruluk nedeniyle olduğundan emin olun. Farkı şu şekilde anlayabilirsiniz: Kuru bir saç derisi, hava değişiklikleri , yeni ürünlere karşı hassasiyet, egzama, aşırı yıkma ve diyet değişiklikleri gibi nedenlerle kaşınabilen ve pul pul dökülebilen kuru bir cilttir .

Kabuklanma Saç Egzaması Neden Olur
Kabuklanma Saç Egzaması Neden Olur

2. Saç Derisinde Egzama İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 Kabuklanma Saç Egzaması sahip olanların, dermatologlarına danışarak atabileceği bazı adımlar var. Bu adımları aşağıda bulabilirsin:

 • Saçını çok sıcak ya çok soğuk suyla yıkamaktan kaçınmalı, her zaman ılık suyla yıkamaya özen göstermelisin. Sıcak su da, soğuk su da saç derini kurutabilir ve tahrişe neden olabilir.
 • Şampuan, saç kremi, saç maskesi gibi ürünlerde hafif formüllü, hipoalerjenik, dermatoloğunun tavsiye ettiği ürünleri tercih etmeni öneririz. Ayrıca bu süreçte saçlarını boyamamanı öneririz.
 • Egzamanın nedeni strese bağlıysa, stres azaltma teknikleri konusunda doktorunla konuşmalısın. Nefes egzersizleri, meditasyon gibi tekniklerle stresi yenmeyi denebilirsin.
 • En önemlisi de, özellikle atak dönemlerinde kaşınmadan mutlaka kaçınmalısın. Senin de bildiğin gibi saç derini kaşıdıkça daha fazla kaşınacaktır. Bu nedenle kaşımamaya dikkat etmelisin.
 • Terlemek bazı durumlarda tetikleyici olabileceğinden, terin saç derini tahriş etmemesi için ağır işlerden, egzersizden sonra mutlaka saç derini nazikçe, dermatoloğunun önerdiği ürünlerle temizlemelisin.

3. Kabuklanma Saç Egzaması Neden Olur

 Kabuklanma saç egzaması neden olur, kafa derisi vücudun farklı egzama türlerinden etkilenebilen bir bölgesidir. Egzamanın kronik ve akut evrelerinde kafa derisinin özellikleri şunlardır:

 • Kronik evre: Kuru, kaşıntılı ve pullu.
 • Akut (egzama parlaması) evresi: İltihaplı, tüyler ürpertici ve ağrılı.

   Saç derisini etkileyen farklı egzama türleri şunları içerir:

 • Seboreik egzama : En sık görülen tiptir ve bebekleri ( beşik başlığı ), çocukları ve yetişkinlerietkileyebilirCilt kırmızı ve pullu görünür ve kepek de mevcuttur.
 • Atopik egzama: Saç derisi cildi kırmızı, kuru ve kaşıntılı hale gelir ve kolayca enfekte olabilir.
 • Alerjik kontakt dermatit : Bir kişinin alerjik olabileceği belirli bir maddeye vücudun tepki vermesi nedeniyle gelişir .
 • Tahriş edici kontakt dermatit : Cilt yüzeyinin kızarmasına, kurumasına ve kaşınmasına neden olan bir madde tarafından tahriş edildiğinde ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir