Vücut Bakım

Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir?

 Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir? Bir kadının vücudu hamilelik sırasında birçok değişiklik geçirir. Selülit oluşumundaki talihsiz değişikliklerden biri. Selülit zararsız olmakla birlikte anne adayının özgüvenini etkileyebilir. Yaş, kilo ve genlerin tümü faktörler olsa da, hamilelik sırasında selülit birikimini kontrol etmek için izlenebilecek çeşitli adımlar vardır. Hamilelik sırasında aşırı diyetlere devam edemez veya sıkı bir egzersiz rejimi uygulayamazsınız, bu nedenle hamilelik için güvenli egzersizler ve birkaç yaşam tarzı değişikliği ile birlikte sağlıklı bir diyet selülitle savaşmaya ve sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir.

 Selülitin ne olduğunu, selülitin nedenlerini ve selüliti önlemenin yollarını öğrenmek için yazımızın devamına geçeli. Daha fazla bilgi almak için Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçindekiler ;

Dikkat !

 Selülit, deri altındaki ceplerde yağ biriktiğinde oluşur. Hamilelik döneminde anne kilo aldığında cilt altındaki yağ hücreleri büyür. Cildi yağa bağlayan kolajen lifleri ya gerilir ya da parçalanabilir. Bu, yağ hücrelerinin dışarı çıkmasına ve görünür hale gelmesine izin verir. Bu cilde gamzeli bir görünüm verir. Bazen portakal kabuğu etkisi veya klasik süzme peynir görünümü olarak tanımlanır.Selülit çoğunlukla kalçalarda, uyluklarda ve kalçalarda görülür, ancak dizlerde, karında ve üst kollarınızın altında da ortaya çıkabilir. Hamilelik sırasında alınan kilo selüliti daha belirgin hale getirebileceğinden, hamilelik selülitin daha kötü görünmesine neden olabilir.

 Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz…

1. Hamilelikte Selülitin Nedenleri

 Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir? Hamilelik sırasında artan selülit nedenleri değişir. Kötü yaşam tarzı seçimlerinden çeşitli iç vücut faktörlerine kadar değişebilir. Aşağıdaki 6 faktör hamilelik sırasında selülite katkıda bulunur:

1.1. Yaş

 Anne yaşı ile birlikte selülit oluşumu veya mevcut selülitin şiddetlenmesi artar.

1.2. Kilo Alımı

 Kilo almak hamileliğin bir parçasıdır. Bununla birlikte, ne kadar fazla kilo alırsanız, selülit oluşumu veya mevcut selülitin kötüleşme olasılığı o kadar artar.

1.3. Hormonal Değişiklikler

 Hamilelik sırasında artan selülit nedenleri değişir. Kötü yaşam tarzı seçimlerinden çeşitli iç vücut faktörlerine kadar değişebilir. Aşağıdaki 6 faktör hamilelik sırasında selülite katkıda bulunur:

1.4. Hamilelik Hormonları

 Bağ dokuları da tıpkı bağlar ve kaslar gibi hamilelik hormonları nedeniyle gevşeme eğilimindedir. Bu, bu bölgelerde yağ birikme olasılığını artırır. Ayrıca, bir hamilelik hormonu olan östrojen, hamilelik sırasında gerekli olan yağı depolama eğilimindedir.

1.5. Su Tutma

 Hamilelikte su tutulmasına neden olan vücut sıvısının hacminin artması, selülit oluşumuna yol açar. 

1.6. Kötü Beslenme, Kötü Kan Dolaşımı ve Yetersiz Egzersiz

 Bunlar, selülit oluşumuna neden olan yağ dokularında toksin birikmesi olasılığının artması nedeniyle hamilelik sırasında selülit oluşumuna neden olan diğer nedenlerdir.

2. Hamilelikte Selülit Azaltmak İçin Bazı Tedavi Yöntemleri

 Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir? Hamilelik sırasında selüliti azaltmaya yardımcı olan bazı ev ilaçları şunlardır:

2.1. Öğütülmüş Kahve

 Bu karışımı yapmak için 2-3 yemek kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağı, 1/4 fincan çekilmiş kahve ve 3 yemek kaşığı şeker, tercihen esmer şeker alın. Bütün bunları bir kapta birleştirin ve pürüzsüz, kalın bir macun yapın. Birkaç dakika kenarda beklettikten sonra selülitten etkilenen bölgelere nazikçe uygulayın. Nazik baskı uyguladığınızdan ve bölgelere güzelce masaj yaptığınızdan emin olun. Görünür değişiklikleri fark etmek için bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayın.

2.2. Cilt Fırçalama ve Masaj

 Selülitten etkilenen bölgede özel bir cilt fırçasının yumuşak dairesel hareketlerle kullanılması dolaşımı hızlandıracaktır. Bu, selülit oluşumunu kontrol etmeye ve azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunu haftada birkaç kez yapın. At kılı fırçası veya kabak lif kullanılabilir.

3.Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir?
Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir?

 Hamilelikte selülit oluşumuna katkıda bulunan birçok faktör vardır. Bazı faktörler kontrolümüz dışındadır ve onlar hakkında hiçbir şey yapamazsınız. Ancak hamilelikte selülit oluşumunu önlemek için alabileceğiniz birkaç önlem var. Onlardan bazıları:

 • Selülit oluşumundan kısmen sorumlu olan gıdaların alımını azaltın. Bu, kızarmış yiyecekleri, gazlı içecekleri, peynirleri , yağlı etleri, turşuları, hazır yiyecekleri, sosisleri, tatlıları ve özellikle içinde krema bulunan çikolata yüklü ürünleri içerir.
 • Daha fazla yağsız et, derisiz kümes hayvanları ve balık tüketin. Yapay renk ve tat içeren gıdalardan uzak durun.
 • Hamilelik boyunca dengeli bir diyet uygulayın.
 • Lif bakımından zengin meyve ve sebzelerin alımını artırın.
 • Tam tahılları hamilelik diyetinize dahil edin.
 • Alkali açısından zengin meyve ve sebzeler, toksinlerin asidik yapısını dengelemeye ve onları sistemden atmaya yardımcı olur.
 • Masaj, selülit oluşum şansını azaltmada önemli bir rol oynar. Bunun nedeni, masajın kan dolaşımını iyileştirmesi ve sistemden toksinlerin salınmasına yol açmasıdır.
 • Kan dolaşımına yardımcı olmak için dış basıncın kullanıldığı bir fizyoterapi türü olan pressoterapi, su tutulmasını en aza indirmek için çok iyi bir yöntemdir.
 • Hamilelik sırasında sadece kalça ve bacaklara uygulanmasının güvenli olduğunu unutmayın.
 • Hamilelik süresi boyunca önerilen kilo alımına bağlı kalmak, selülit oluşum şansını azaltır.
 • Sıvı, özellikle su alımını artırmak, selüliti azaltmaya yardımcı olur.
 • Doktorunuzun izin verdiği egzersizler ve doğum öncesi yoga, selülit oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Vücudu günde iki kez nemlendirmek, elastikiyetini artırmaya yardımcı olacak ve bu da selülit oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olacaktır.
 • İyi haber şu ki, çoğu durumda selülit doğumdan sonra eninde sonunda kaybolacaktır. Ancak herhangi bir tedaviden uzak durmayı unutmayın. Lazer, ısı veya oral ve ayrıca selülit azaltma amaçlı her türlü krem, losyon veya yağ olmasına izin verin. Bunların çoğu sizin ve bebeğiniz için güvenli olmayacaktır.

4. Selülit Hamilelikten Sonra Yok Olur mu?

 Vücudunuza bağlı. Birçok kadın için kendi kendine kaybolur. Bazıları için zamanla düzelir. Fakat düzenli egzersiz yaparsanız ve sağlıklı beslenirseniz daha hızlı şekilde selülitlerden kurtulmak mümkündür. Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir? yazımızın devamını okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

5. Hamilelik Sonrası Selülit Azaltmaya Yardımcı Olabilecek Yollar

 Hamilelik sonrası selülit tedavisi için çeşitli tıbbi prosedürler vardır. Ancak, etkinliklerini destekleyecek yeterli araştırma olmadığını unutmayın. Cilt durumuna bağlı olarak dermatolog aşağıdaki tıbbi prosedürlerden birini önerebilir:

5.1. Cellfina

 Çok ince bir bıçak kullanılarak cilt altındaki yağın küçük bir kesiden sokularak kırılması için kullanılan non-invaziv bir yöntemdir (subsicion). Etkilenen bölge, çevreleyen dokuları etkilemeden bıçağı yerleştirmek için Cellfina cihazı kullanılarak hafifçe emilir. Sonuçlar birkaç gün içinde görülebilir ve üç yıla kadar sürebilir.

5.2. Akustik dalga tedavisi

 Bu terapi, etkilenen bölgenin bağ dokularının titreşimler kullanılarak uyarılmasını içerir. Bu yöntem, kolajenin yeniden şekillenmesini, böylece cildin dokusunu ve görünümünü iyileştirmeyi amaçlar.

5.3.Cellulaze

 Küçük bir lazer probu yerleştirilerek cilt altındaki yağ bantlarının kırılması için kullanılan bir lazer tedavi yöntemidir. Yağ dokuları, yağın serbest bırakılmasına, yağ tabakasının kalınlığının azaltılmasına, kollajen üretiminin uyarılmasına ve cildin elastikiyetinin ve dokusunun iyileştirilmesine yardımcı olabilecek bir lazer kullanılarak ısıtılır. Sonuçlar yaklaşık bir yıl sürebilir .

5.4. İyonitermi selülit azaltma tedavileri

 Bu, yosun veya kil veya her ikisinin karışımı kullanılarak cilt için bir kaplıca tedavisidir . Daha sonra bir elektrot kullanılarak hedeflenen alanlara hafif bir elektrik akımı uygulanır. Selülitin boyutunu ve görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir .

5.5. Endermologie

 Bu kaplıca tedavisi, cildinizi vakum benzeri bir aletle kaldırarak etkilenen bölgeye derinlemesine masaj yapmayı içerir. Bu tedavi birkaç seans gerektirebilir ve sonuçlar yaklaşık 12 ay sürebilir. Bazı morluklara da neden olabilir.

 Hamilelikte Selülit Nasıl Önlenir? Bu Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Web Sitemizdeki Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyebilirsiniz…

Dikkat !

Önemli not alanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir