Yüz Bakım

Gözenek Nedir? Neden Oluşur?

Gözenek Nedir? Neden Oluşur?

 Gözenek Nedir? Neden Oluşur?;Deri vücudun en büyük organıdır. Çoğu insan gözüyle görülmese bile milyonlarca gözenek içerir. Tüm bu gözenekler açıktır ve cildin “nefes almasına” izin verir. Her gözenek bir saç folikülü içerir. Her gözenek ayrıca sebum adı verilen bir yağ yapan yağ bezleri içerir. Yağ bezleri en çok yüz, sırt, göğüs ve kasıktaki gözeneklerde bol miktarda bulunur. Hormonlar , daha bol miktarda sebum üretmek için bu bezlerin uyarılmasında rol oynar. Bu nedenle yüzünüzdeki, özellikle de burnunuz, alnınız ve yanaklarınız üzerindeki gözenekler, vücudunuzun diğer bölgelerine göre daha büyük görünebilir. Gözenek Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Web Sitemizdeki Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyebilirsiniz ve Dilerseniz Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..

DİP NOT!

 Gözenek Nedir? Gözenek Neden Oluşur? Normal veya kuru herhangi bir cilt tipi, geniş, açık gözeneklere sahip görünümü alabilir. Bunlar, özellikle kir, bakteri, yağ veya ölü cilt hücreleriyle tıkanmışlarsa cildinize donuk bir görünüm verebilir. Açık gözenekler, tıbbi bir sorun olmasa da, cildinin görünümünü sevmeyen bazı insanlar için kozmetik bir sorun olabilir. Ergenlerde ve akneye yatkın yetişkinlerde açık gözenekler tıkanarak siyah noktalara veya beyaz noktalara dönüşebilir . Daha az kolajen içeren yaşlanan cilt ayrıca daha büyük, açık gözeneklere sahip gibi görünebilir ve bu da endişeye neden olabilir. Gözenekler açılamaz veya kapatılamaz. Ayrıca daha küçük yapılamazlar. Çoğu zaman, insanlar gözeneklerini açmak istediklerini söylediğinde, kastettikleri şey, fazla yağı ve kalıntıları gidermek için derinlemesine bir temizliktir. Bu, açık gözeneklerin küçülmüş veya kapanmış gibi görünmesine neden olabilir.

 Gözenek Nedir? Nasıl Oluşur? Yağlı, Gözenekler, gazların ve sıvıların cildinizin yüzeyinde hareket etmesine yardımcı olan saç köklerinin ve ter bezlerinin etrafındaki küçük açıklıklardır. Burnunuzdaki gözenekler gibi yüzünüzde daha yoğun olmalarına rağmen, cildinizin yağ bezlerinin olduğu herhangi bir yerde bulu nurlar. Gözeneklerinizin kamera lenslerindeki küçük delikler gibi doğal olarak açılıp kapandığı yaygın bir inançtır. Ama bu doğru değil. Aslında gözenekleriniz daha çok cildinizin yüzeyindeki sebum (cildinizin doğal yağı) ve terin çıktığı küçük girintiler gibidir. Tıkandıklarında, bir dizi cilt sorununa neden olabilir .

 Tıkanmış gözenekleri ise şu şekilde açıklamak mümkündür;

Gözenek Nedir? Neden Oluşur?
Gözenek Nedir?, Neden Oluşur?

 Tıkanmış gözenekler tam olarak göründükleri gibidir: tıkanmış gözenekler. Bu, aşırı yağ, ölü deri hücreleri, ter ve diğer yabancı maddeler içeride biriktiğinde olur. Özellikle yağlı veya akneye meyilli bir cildiniz varsa, tıkanmış gözeneklere sahip olmanızın birçok nedeni vardır . Evet, etkisiz temizlik suçlanabilir, ancak durum her zaman böyle değildir. Tıkanmış gözenekler, hem sebum üretimini artırabilen hormonal dalgalanmalar hem de stres gibi şeylerin sonucu olabilir. Kirli makyaj fırçaları ve süngerleri gibi belirli cilt bakım ürünleri ve makyaj da gözeneklerinizi tıkayabilir (” komedojenik olmayan ” diyenleri arayın çünkü bu, gözenekleri tıkamayacakları anlamına gelir). Sıkışan yağ ve ölü deri hücreleri daha sonra sivilce ve akne oluşumuna dönüşebilir . Bakteriler daha sonra karışıma yakalanırsa, tıkanmış gözeneklerinizin durumu daha da yükselebilir.

 Gözenekleriniz tıkandığında, ortaya çıkan sivilce birkaç farklı biçimde olabilir. Bunlar, küçük siyah noktalardan ve beyaz noktalardan iltihaplı papüller, püstüller, nodüller veya kistler gibi daha ciddi lekelere kadar değişebilir. Sivilce en sık ergenlikle ilişkilendirilse de her yaşta ortaya çıkabilir. Lavabonun tıkanma olasılığı sınırsız olduğu gibi, gözenekleriniz de tıkanabilir.

 Gözenek terimi, derideki yağ ve terin aşağıdaki ilgili bezlerden yüzeye ulaştığı küçük açıklıkları tanımlamak için kullanılır. Aslında iki farklı türde gözenekleriniz var: yağ gözenekleri ve ter gözenekleri.

2.1. Yağ gözenekleri

 Bu gözenek türü bir yağ bezine bağlıdır. Avuç içleri ve ayak tabanları hariç, tüm cildinizin tüm yüzeyinde bunlara sahipsiniz. Dikkatimizi en çok çeken yağ gözenekleri çünkü görülebilecek kadar büyükler. İnsanlar büyük gözeneklere veya tıkanmış gözeneklere sahip olmaktan bahsettiklerinde, genellikle yağ gözeneklerine atıfta bulunurlar.

2.2. Ter Gözenekleri

 Ayrıca tüm cildinizin üzerinde ter gözenekleriniz var. Ter gözenekleri gerçekten küçüktür. Genellikle bu gözenekleri çıplak gözle göremezsiniz.

3. Gözenek Neden Olur? Gözenek Nedir?

 Geniş görünen açık gözeneklerin birkaç nedeni vardır. Yüksek düzeyde yağ (sebum) üretimi, gözenekler etrafında azaltılmış elastikiyet, kalın saç kökleri, genetik veya kalıtım, yaşlanmanın neden olduğu ciltte kolajen üretiminin azalması, güneş hasarı veya güneşe aşırı maruz kalma ya da şu şekilde açıklamak mümkündür;

3.1. Genetik

 Genleriniz, gözenek boyutunuzdaki en büyük belirleyici faktördür. Geniş gözenekli kişilerin ailelerinde genellikle geniş gözenekli bireyler bulunur. Gözenek Nedir? Gözenek Neden Oluşur? bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3.2. Yaş

 Yaşlandıkça cildiniz elastikiyetini kaybeder, bu da cildinizin gerilmesine ve sarkmasına neden olarak gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olur. Cildiniz ayrıca yaşlandıkça kalınlaşır, bu da küçük cilt hücrelerinin gözeneklerinizin etrafında toplanmasına ve gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olur.

3.3. Güneş Hasarları

 Yıllarca güneşe maruz kalmak gözeneklerin daha büyük görünmesini sağlayabilir. Güneş hasarı cildi kalınlaştırabilir ve bu da daha büyük gözeneklere yol açar. Uzun süreli güneşe maruz kalma ayrıca cildinizdeki kolajen, elastin ve suyu uzaklaştırabilir, bu da cildinizin altındaki dokunun küçülmesine ve gözeneklerinizin kenarlarını çekmesine neden olarak sarkmalarına ve daha büyük görünmelerine neden olur.

3.4. Tıkanmış Gözenekler

 Gözeneklerinizde biriken aşırı miktarda yağ ve ölü cilt hücreleri, gözeneklerin normalden daha büyük görünmesine neden olabilir. Gözenek Nedir? Gözenek Neden Oluşur? yazımızın devamında sizlere gözenekler hakkında bilinmesi gerekenleri aktarmaya çalışacağız. 

4. Tıkanmış Gözenekler ve Akne Gelişimi

 Gözenek Nedir?, Neden Oluşur? Akne, gözenek, yağ (yağ) bezleri ve yağ (yağ) kanalının bir bozukluğudur. Bunların tümü pilosebase birimi oluşturur. Tipik olarak, gözenekleriniz yağı, ölü deri hücrelerini ve orada olabilecek diğer pislikleri süpürme konusunda harika bir iş çıkarır. Ancak bazen bu süreç ters gider. Yağ ve ölü hücreler temizlenip gözeneklerden dışarı atılmak yerine kıl folikülünde sıkışıp kalır. Tüm sivilce lekeleri gözenek tıkanıklığı olarak başlar. Buna siyah nokta,  milia , küçük sivilceler ve büyük iltihaplı sivilceler dahildir. Sivilceleri kontrol altına almak için gözenekleri temiz tutan bir tedavi şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir