Yüz Bakım

Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?

Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?

   Cildimiz her zaman biz eşlik eden ve korumamız gereken en değerli giysimizdir. Bu nedenle ona en iyi koşullarda bakmamız gerekir. Özellikle yüzümüz insanların ilk gördüğü açık bölgemiz olduğu için estetik ve sağlıklı olması önemlidir. Bu nedenle doğru ürünlerle desteklenmesi gerekir. Her gün kullandığımız yüz temizleme jeli nasıl kullanılır, nasıl seçilir sizler için bir araya getirdik.

NOT!

   Eğer kullanacağınız yüz temizleme jelini doğru seçerseniz cildinizde herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Yüz temizleme jeli kullanmadan önce yüzü temizlemek önemlidir. Yüz nasıl yıkanır adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca  sakal bakımı nasıl yapılır adlı yazımıza da buradan uaşabilirsiniz.

   Gün içerisindeyken insan cildi ile birçok kir unsuru bir araya gelir. Cep telefonu yüze yaslandığında, kirli ellerle yüze dokunulduğunda ellerde bulunan bakteriler yüze bulaşır. Bunun yanında havadaki toz ve cildin kendi ürettiği fazla yağ da ciltte istenmeyen durumların oluşmasına neden olur. Sadece su ve sabun ile yüz yıkamak ise istenilen sonucu yakalamaya uygun değildir.

   Yüz temizleme denildiği zaman kişilerin aklına sabun gelir. Ancak el ya da vücut temizlemek için kullanılan sabunlar yüz temizlemek için uygun içeriğe sahip değildir. Bu sabunlar yüzde bulunan cildin yapısına zarar verir ve istenmeyen durumlar oluşturur. En sağlıklı yüz yıkama biçimi yüz temizleme jeli kullanmaktır.

   Yüz temizleme jeli nasıl kullanılır; jelinizi kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmakta. Bunlardan birincisi doğru jel türünün seçilmesidir. Bir diğeri ise uygulamanın yeterince iyi bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Etkili bir şekilde yüz temizleme jeli kullanıldığında yüz cildi içerisinde biriken kirler arındırılmaktadır. Böylece sivilce, siyah nokta gibi problemler azaltılarak ışıltılı bir cilde sahip olursunuz.

2. Yüz Jeli İçerikleri Nelerdir?

   Yüz temizleme jellerinin içeriği markadan markaya ya da üründen ürüne değişiklik gösterir. Her ürünün üretildiği amaca ve cilt yapısına dikkat edilmelidir. Bu sayede beklentinize en uygun yüz temizleme jelini bulabilirsiniz. Satın aldığınız yüz temizleme jelinin içerisinde bulunması gereken içerikler;

 • Salisilik asit: Salisilik asit adeta cildinizin dostudur. İçeriği sayesinde ciltteki ölü deriyi arındırır. Böylece gözeneklerin tıkanmasını engeller. Cildiniz çok daha az yağlanır ve sivilcelenir.
 • Laktik asit: Sütlerden alışkın olduğumuz laktik asit ölü derilerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca cildi nemlendirir ve cilt lekelerini açar.
 • Çay ağacı: Çay ağacı yağı antienflamantuar yapısı sayesinde özellikle sivilcelerin tedavisinde etkilidir. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişiler için yağlanma ve parlamayı azaltır.
 • C vitamini: Cildin renk tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Asıl kullanım amacı ise bakteri birikiminin engellenmesi ve ciltte bulunan kolajen sayısını artırmaktır.
 • Hyaluronik asit: Hyaluronik asit su tutma özelliğine sahiptir. Tüm bu bileşenlerden oluşmuş bir jel içerisinde mutlaka bulunması gerekir. Aksi takdirde cildinizin nemi giderek azalır ve istenmeyen durumlar oluşur.

3. Etkili Bir Şekilde Nasıl Yüz Temizleme Jeli Kullanılır?

   Gündelik olarak rahatlıkla uygulayabileceğiniz yüz temizleme jeli kullanımı bulunmaktadır. Bu kullanım oldukça pratik ve kısa zamanlıdır. Günlük uygulama için; yüz öncelikle ılık su ile ıslatılmalıdır. Avuç içerisine belirli bir miktar yüz temizleme jelinden alınmalıdır. Jel parmaklar yardımı ile köpürtülmelidir. Köpük yanak, çene, burun ve alın bölgelerine uygulanmalıdır. Yüz temizleme jelini yüzünüze uygularken dudak, göz ve göz çevresine uygulamaktan kaçınmalısınız. Masaj yapar gibi narin hareketlerle yüz yıkanmalıdır. Ilık su ile durulanmalı ve ardından yumuşak bir havlu ile kurutulmalıdır.

   Uygulanan bu yöntem etkilidir ancak yüzün derinlemesine temizlenmesi için yeterli olamayabilmektedir. Derinlemesine temizlik için yüz jeli nasıl kullanılır;

 • İlk önce yüzünüzü 5 dakika sıcak su buharı üzerinde bekleterek gözeneklerinizin açılmasını sağlamalısınız. Bunun için özel ekipmanlar kullanabileceğiniz gibi duş sırasında uygulama da uygundur.
 • Gözeneklerinizin açılmasının ardından yüzünüzü ılık – sıcak arası bir su ile ıslatın.
 • Yüz yıkama jelinizi bir yıkama aparatının üzerine dökün. Eğer yıkama aparatınız bulunmuyorsa ellerinizi de kullanabilirsiniz. Yüz için uygun kese, lif de kullanılabilir.
 • Yüzünüzü 3 dakika boyunca nazik hareketler ile yıkayın.
 • Yıkamanızın ardından soğuk – ılık bir su ile durulayın. Soğuk su gözeneklerinizin kapanmasına yardımcı olur.
 • Yüzünüzü yumuşak bir havlu ile kurulayın.
Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?
Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?

4. Yüz Temizleme Jeli Kullanım Türleri

   Yüz temizleme jeli uygulanırken sıklıkla tercih edilen yöntem ellerin kullanmasıdır. Eller temizleme için uygun olsa da yeterince doğru bir yöntem değildir. Yüz yıkama için üretilmiş ekstra ürünler tercih edilmelidir. Doğru bir şekilde yüz yıkama jeli nasıl kullanılır;

 • Silikonla: Özel pütürlü yapıda, esnek ve yumuşak yüz yıkama silikonları kullanılabilmektedir.
 • Süngerle: Yüz yıkamaya özel süngerler bulunmaktadır.
 • Diğer ürünler: Yüz lifi, yüz kesesi, yüz yıkama aleti gibi ürünlerle de yüz yıkama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

5. Doğru Yüz Temizleme Jeli Nasıl Anlaşılır?

   Piyasada birçok farklı türde yüz yıkama jeli bulunmakta. Bu jeller arasından en doğrusunu tercih ederek kullanmanız önemlidir. Doğru seçilmemiş yüz temizleme jeli beklediğiniz etkiyi yaratmaz.

   Yüz jeli seçerken;

 • Öncelikle içeriklerine bakmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz içeriklerin en az 2-3 tanesinin olduğundan emin olmalısınız.
 • Cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Yağlı, kuru ya da normal ciltler için ayrı ürünler üretiliyor.
 • Varsa yüzünüzdeki yağlanma bölgelerine uygun ürünler tercih etmelisiniz.