Yüz Bakım

Yüz Nasıl Yıkanır?

Yüz Nasıl Yıkanır?

   Cildimiz her zaman biz eşlik eden ve korumamız gereken en değerli giysimizdir. Bu nedenle ona en iyi koşullarda bakmamız gerekir. Özellikle yüzümüz insanların ilk gördüğü açık bölgemiz olduğu için estetik ve sağlıklı olması önemlidir. Bu nedenle doğru ürünlerle desteklenmesi gerekir. Her gün kullandığımız yüz temizleme jeli nasıl kullanılır, nasıl seçilir sizler için bir araya getirdik.

NOT!

    Ilık su ile yüzü yıkarken parmak uçlarıyla cilde dairesel hareketler eşliğinde masaj yapabilirsiniz. Ilık suyla yüzü yıkadıktan sonra yüz temizleme jeli kullanmak oldukça yararlı olacaktır. Sizler için hazırladığımız yüz temizleme jeli nasıl kullanılır adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca sakal sorunu ile karşı karşıyaysanız bu konu ile ilgili hazırladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

   Yüz yıkamak herkesin gerçekleştirmesi gereken bakımlardan biridir. Hem sağlık hem de estetik için önem taşıyan bu bakımın yapılması son derece basittir. Ancak bilinen sıradan yüz yıkama biçimleri istenilen bakım için yeterli değildir. Dikkatli bir şekilde yüz nasıl yıkanır;

 • Yüz yıkama işleminin temel amacı yüzün temizlenmesidir. Bu nedenle günde en az 2 kez yüzün yıkanması gerekir. Yalnızca sabah yüz yıkamak yeterli olmaz. Gün içerisinde biriken kirlerin de gece uyumadan önce temizlenmesi gerekir.
 • Yüz yıkama esnasında uygun ürünler tercih etmelisiniz. Cildinizin bir pH derecesi bulunur. Bu pH derecesine uygun olan ürünler tercih edilmezse bu doğal yapı bozulur. Sonucunda ise cildiniz zarar görür ve istenmeyen durumlar ortaya çıkar.
 • Yüz yıkama işleminde cildinize sert davranmayın. Cildinize bastırmak, kazımak gibi işlemlerde bulunursanız cildiniz daha fazla temizlenmez. Aksine cildinizde tahrişler oluşur.

2. Yüz Yıkama Ürünleri Nelerdir?

   Yüz yıkama işleminde yalnızca su kullanmak yeterli değildir. Su yüzün sadece ıslatılmasına ve nemlendirilmesine yardımcı olur. Kirleri arındırmak, gözenekleri temizlemek gibi etkisi bulunmaz. Bu nedenle yüz yıkama işleminde tercih edeceğiniz uygun ürünler bulunmaktadır.

 • Yüz sabunları: Yüz yıkama işlemi için sabun kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız sabunun yüz yıkamaya özel olarak üretilmiş olması gerekir. Normal duşta ya da ellerimiz için kullanılan sabunlar yüz yıkamak için uygun değildir.
 • Yüz yıkama jelleri: Yüz yıkama jelleri, jel kıvamda üretilmiş ürünlerdir. Bu ürünlerin temel amacı cildin derinlemesine temizlenmesidir. Ayrıca cildin beslenmesine yardımcı olur. Cilt üzerinde bulunan istenmeyen durumları azaltır.
 • Yüz temizleme köpükleri: Köpük formunda üretilen bu ürünler cildin detaylı bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Yüz temizleme köpükleri günlük olarak rahatlıkla kullanılabilir.

3. Etkili Bir Şekilde Yüz Nasıl Yıkanmalıdır?

   Günlük olarak gerçekleştirilen yüz yıkama işlemini birçok kişi yanlış adımlarla tamamlıyor. Yanlış gerçekleştirilen işlemde öncelikle yüz su ile ıslatılmalıdır. Yüz yıkamaya uygun olan ya da olmayan ürün köpürtülmelidir. Sonrasında yüze uygulanmalıdır. Yüz su ile durulanmalıdır. Bu uygulama istenilen yüz yıkama işlemi değildir. Genellikle herhangi bir etkisi görülmez.

   Eğer yüz yıkama rutininiz yukarıda anlatıldığı gibi ise eksikler var demektir. Doğru bir yüz yıkama rutini için değişiklikler yapmanız gerekir. Özensiz bir şekilde yüz yıkamak cildinizin sağlıklı olmasına yardımcı olmaz.

   Doğru bir şekilde yüz nasıl yıkanır;

 • Ilık su yardımı ile yüz ıslatılmalıdır. İstenirse burada biraz sıcak bir su tercih edilebilir.
 • Yüz yıkamaya uygun bir ürün tercih edilmelidir. Yüz ürün ile yumuşak hareketlerle yıkanmalıdır. Burada yüz süngeri, lifi ya da silikonu gibi ürünler tercih edilebilir.
 • Yıkama sırasında ürün göz, dudak ve göz çevresi için kullanılmaz.
 • Yüz soğuk suya yakın olacak bir sıcaklıktaki su ile durulanmalıdır. Durulama işleminin detaylı olmasına dikkat edilmelidir.
Yüz Nasıl Yıkanır?
Yüz Nasıl Yıkanır?

4. Yüz Yıkama İle Beklenen Hedefler Nelerdir?

   Yüz yıkama işlemi genelde sabahları uyanmak ya da cildin temizlenmesi için gerçekleştirilir. Ancak kişilerin sağlıklı bir cilde sahip olması için yüz yıkamadan daha fazla beklentisi olmalıdır. Yüz yıkama sonucunda kişilerin elde etmeyi hedefleyebileceği durumlar;

 • Düzenli ve etkili bir yüz yıkama ile cildinizde bulunan problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Cilt gereğinden fazla yağlanmaya ya da kurumaya meyilli olabilmektedir. Özellikle cilt problemleriniz bulunuyorsa yüz nasıl yıkanır ve ekstra ürünler kullanılır dikkat etmelisiniz.
 • Yüzünüzün uygun şekilde yıkanması ile cildiniz sağlıklı ve pürüzsüz olur. Işıltılı ve doğal tonlarda bir cilde sahip olursunuz.
 • Doğru ürünler ve su sıcaklığı ile cildinizin yaşlanmasını azaltabilirsiniz. Özellikle sıcak su – soğuk su kompresi cildinize dirilik verir.

5. Doğru Bir Şekilde Yüz Yıkamak Neden Önemlidir?

   Doğru bir şekilde yüz yıkamanın iki anahtarı bulunuyor. Bu anahtarlardan birincisi yüz yıkama sıklığıdır. Günde en az 2 kere yüz yıkanması gerekir. Çünkü gece uyurken gece boyunca başımızı koyduğumuz yastıklarda bakteriler bulunmaktadır. Bu bakterilerin uyanınca yüzden temizlenmesi önemlidir. Ayrıca gece boyunca terleriz ve bu terlemeye yüz de dahil olur.

   Akşamları ise gün boyunca yüzümüze yapışan kirlerden cildimizi arındırmamız gerekir. Gün boyunca ciltte yağ, kir ve bakteri gibi istenemeyen durumların oluşması engellenemez. Uyumadan önce yüzünüzü temizlemezseniz bu kirler gözeneklerinizi tıkar. Ayrıca yüzünüzdeki kir, bakteri ve yağ yastıklarınıza bulaşır. Bu da her gece daha kirli bir yastıkta uyuyacağınız anlamına gelir.

   Yüzün düzenli olarak etkili bir şekilde temizlenmemesi durumunda cilt problemleri oluşur. Bu problemlerin arasında en sık görülenler siyah nokta ve sivilcedir. Kir ile tıkanan gözenekler ilk siyah nokta olarak belirir. Temizlenmeyen siyah noktalar sivilceye dönüşür. Eğer gerekli bakım yapılmazsa bu sivilceler kişilerin yüzünde iz bırakabilmektedir.