Vücut Bakım

Yatıştırıcı Krem Nedir? – Nasıl Kullanmalı?

 Yatıştırıcı krem nedir ve nasıl kullanılmalı? diye sorduğumuzda krem ile ilgili pek çok bilgi karışıklığının olduğunu görürüz. Bunun önüne geçmek adına bilinmelidir ki yatıştırıcı krem; cildi adı üstünde yatıştırır yani sakinleştirir ve var ise ciltte olası bir problemi hafifletir. Bu sayede cilt sakinleşir ve eski görüntüsüne kavuşur. Ancak bunun sağlanabilmesi için zaman gerekir. Ani bir etkisi var gibi görünse de örneğin bir yanığın üzerine yapıyorsanız yanık kısa süreli geçse de uzun süreli tedaviye ihtiyacı vardır. Ve bu nedenle krem uzun süreli biçimde kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımdan kasıt ise 1 ay gibi bir süredir. 1 ayda krem var olan yanığı veya egzamayı büyün oranda önler iken burada yanığın boyutu ve egzamanın boyutu da önemlidir. Ancak genellikle 3 ay içerisinde tamamen izler geçer ve cilt rahatlar. Ancak düzenli kullanım sağlanmalıdır ve bu sayede cilt eski haline dönüp kendisini toparlayabilir. Krem kullanımı için evde pek çok ürün kullanılabilir.

NOT!

Cilt tipinize göre yaz ve kış aylarında farklı nemlendiriciler tercih edebilirsiniz. Güneşten korunmak için kremlere ihtiyaç vardır. güneş kremi yararlarını anlattığımız yazımıza göz atabilirsiniz.  Güneş kremini doğru seçmek oldukça önemlidir. Sizler için derlediğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yatıştırıcı Krem Nedir? – Nasıl Kullanılır?
Yatıştırıcı Krem Nedir? – Nasıl Kullanmalı?

 Güneş izleri aslında güneşin zararlı ışınları dediğimiz ultraviyole ışınları nedeniyle gerçekleşmektedir. Ancak bu izler kalıcıdır bu nedenle güneş izlerinin geçirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ardından koruması da yapılmalıdır. Güneş izlerinin çözümü evde bile mümkündür sadece güneş izleri için çokça çaba harcamak ve açıkçası cildinize zaman tanımanız gerekir. Bir iki günde güneş izlerinin geçmesini bekliyorsanız bunu ne evde doğal yöntemler ile ne de dışarıdan satın aldığınız herhangi bir krem ile sağlamanız mümkün değildir. Güneş izleri bir anda olmadığı gibi bir anda da geçmez ve aynı zamanda cildiniz için doğru yöntemi bulmak da zaman isteyecektir.

 Güneş izleri birçok cilt tipinde olabilir. Hassas olduğu için sadece beyaz tenlerde olduğunu düşünmek doğru değildir ve esmer tenler de dikkat etmelidir onlarda da güneş izlerinin görülmesi mümkündür.

2. Yatıştırıcı Krem Ne İşe Yaramaktadır?

 Öncelikle güneş izlerinin geçmesinin mümkün olduğunu bilmelisiniz. Cildinize zaman tanırsanız tamamen geçebilir veya oldukça azalabilir. Güneş izlerinden kurtulmak mümkündür bu nedenle sizler için en uygun yöntemi deneyerek bulmalısınız. Özellikle güneş izleri için doğal yöntemler kullanarak cildinize hiçbir zarar vermezsiniz ve çözümü de sizleri şaşırtacaktır. Güneş izleri konusunda hemen etkisini görmediğinizde moralinizi bozmadan devam etmeniz gerekmektedir.

3. Yatıştırıcı Krem Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

 Güneş izlerinden kurtulmak için peeling nedir bunu bilmeniz gerekmektedir. Çünkü uygulanacak tüm doğal yöntemler peeling adını verdiğimiz yöntem ile uygulanmaktadır. Peelinglerin amacı cildi temizlemektir. Bunu maske ile yapabileceğiniz gibi daha pürüzlü olarak nitelendirdiğimiz şeyler ile de temizleme işlemi yapılabilir. Bu peelingin içindeki maddeye ve cildinizin buna gösterdiği tepkiye göre değişmektedir. Peelingler oldukça çeşitli olmakla birlikte ortak özelliği öncesinde cildin temizlenmesi ve ardından nemlendirilmesi gerektiğidir.

4. Evde Yatıştırıcı Krem Yapılabilir mi?

 Güneş izleri için doğal yöntemler ilk tercih olmalıdır. Ancak bilinmelidir ki her doğal yöntem sizin cilt tipinize uygun değildir bu nedenle deneyerek öğrenmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda doğal yöntemleri uzun süre denemek gerekmektedir. Düzenli olarak kullanımda 1 ay içerisinde etkileri görülmeye başlar ve ortalama 2-3 ay içerisinde istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

 Güneş izlerine doğal çözümlerin sayısı birden fazladır. Aloe vera en çok tercih edilen yöntem olmakla birlikte buna karbonat de eşlik eder ancak her ikisi de her cilt için uyumlu değildir. Hindistan cevizi ise her cilt için uyumlu olmakla birlikte etki süresi biraz daha geç olabilir. Buna ek olarak poşet çay da sıklıkla tercih edilmektedir ve bu da her cilt için uyumludur.