Genel

Uyuz Neden Olur?

Eczanelerde Satılan En İyi Uyuz Losyonu

Hepimizin bildiği gibi uyuz çok yaygın olan bir cilt hastalığıdır. Geçmişten günümüze kadar etkisini göstermekte olan bu rahatsızlık sinsi ve inatçı bir yapıya sahiptir. Mikroskobik akların neden olduğu bir deri hastalığı olan bu parazit, tüm canlılara yayılabilme özelliğine sahiptir. Peki iç düşündünüz mü uyuz neden olur? Şimdi gelin hep birlikte bu sorunun cevabına gidelim.

1.

Play Video

DİP NOT!

Uyuz genellikle egzama, sedef, kontakt ve nörodermatit gibi hastalıklarla karıştırılır. Fakat uyuz bütün bu hastalıklardan farklıdır. Vücudumuza sinsice girer ve kaşıntılar sonucu bazen ciltte aşırı tahrişe neden olabilir

 Uyuz, hominis ismi verilen akların yani gözle görülemeyecek kadar küçük olan böceklerin neden olduğu ve tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür.  Mikroskopla görülebilen uyuz parazitleri derimizin altlarını istila ederek bu hastalığa neden olmaktadır. Bu küçük parazitler deri altımızda tüneller açarak ve üreyerek yaşamlarını devam ettirirler ve maalesef yaşamlarını devam ettirdikleri sürece vücudumuzda aşırı derecede kaşıntı ve kızarıklar oluşur. Özellikle uyuz parazitleri gün ışığından rahatsız oldukları için geceleri hareketlenmeye başlarlar. Bunun sonucunda kaşıntılar gece daha fazla artmaktadır.

2. Uyuz Nelerden Bulaşır?

 En çok merak edilen soruların başında yer alan uyuz nelerden bulaşır? Sorusunu sizler için maddeler halinde şu şekilde açıklama mümkündür;

 • Toplu taşıma araçları
 • Okullar veya kreşler
 • Sağlık kurumları veya kuruluşları
 • İş ortamları
 • AVM’ler
 • Komşu ilişkileri
 • Aile üyelerinin yakın teması
 • Konserler, tiyatro veya sinema toplulukları
 • Kısacası topluluğu oluşturan her yerde uyuz kişiye kolayca bulaşabilmektedir.

DİP NOT!

 Hasta ile doğrudan temas ettiğimizde ya da aktif hastanın kıyafetlerini ve yatak takımlarını kullandığınızda enfeksiyon oluşmaktadır. Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır ve özellikle de insanların toplu olduğu ve birbirleri ile temas ettiği yerlerde daha hızlı yayılmaktadır. Uyuza neden olan parazitler, bu nedenle aile üyelerine kolayca geçebilir.

3. Uyuz Kaç Günde Bulaşır?

Uyuz, maalesef hasta bir kişi ile doğrudan temas edildiğinde ya da kişinin yatak takımları, kıyafetleri kısacası eşyalarının kullanılmasıyla kolayca bulaşabilmektedir. Uyuz aslında covid ile aynı mantığa sahip bir hastalık türüdür. Bu hastalığa sahip kişilerle temasta bulunduğunuz andan itibaren size bulaşabilir.  Özellikle kalabalık ortamlarda, insanların birbirleri ile temas halinde olduğu yerlerde (Örneğin okullarda, kreşlerde, hastanelerde, iş ortamlarında.) uyuzun kolayca yayılmasına neden olan etkenlerdir. Aynı zamanda uyuza yakalanan kişi artık taşıyıcı olduğu için diğer aile bireylerine de bulaştırması oldukça büyük bir oranda etkiye sahiptir. Taşıyıcı bir kişi ile temas edildiği halde genellikle 15 ve 20 dakikalık kısa bir süre içinde kişiye bulaşabilmektedir.

Eczanelerde Satılan En İyi Uyuz Losyonu
Uyuz Neden Olur?

4. Uyuz Bulaşıcı mıdır? Uyuz Neden Olur?

Sevgili okurlarım biraz önce de bahsettiğim gibi uyuz maalesef bulaşıcı bir hastalıktır ve dünyada oldukça sık rastlanmaktadır.

 • Kaşıntıların vermiş olduğu etki ile birlikte oldukça sinir bozucu bir durumdur.
 • Bütün bu komplikasyonların yanı sıra tüm insanlarda yaş sınırı fark etmeksizin görülebilmektedir.
 • Kaşıntıların vermiş olduğu etki ile ciltte tahrişe neden olabilir.
 • Belirtileri ilk başta hissedildiği taktirde hemen bir uzman görüşe başvurulmalıdır.
 • Özellikle geceleri gün ışığı olmadığı için kaşıntıların daha fazla artması normaldir. Bu durum sizi endişelendirmemelidir.
 • Her derdin bir şifası olduğu gibi uyuzunda elbette ki şifası vardır. Her ne kadar zor bir süreç olsa dahi sabır ve doğru tedavi çok önemlidir.
 • Son olarak hijyenimize özen göstermek yapabileceğimiz en önemli destektir. Bulunduğunuz ortamı ve özellikle kişisel eşyalarınızın hijyeni iyileşme sürecinizi destekler.

 

 

 

 Sizlerle birlikte bir yazımızın daha sonuna geldik. Sizin de uyuz belirtileriniz varsa hemen bizimle iletişime geçerek uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır. Sante Plus ailesi olarak her zaman sizlerin yanındayız. Uyuz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Diğer blog yazımızda görüşmek üzere. Sağlıklı kalın, hoşça kalın 😊

DİP NOT!

 Uyuz tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ne kadar erken tespit edilirse tedavisi o kadar hızlı ve etkili olur. Sizde uyuzdan şüpheleniyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir