Saç Bakım

Siyah Sarımsak Nedir?

Siyah Sarımsak Nedir?

 Siyah Sarımsak Nedir?; Siyah sarımsak, Maillard reaksiyonu adı verilen bir süreçte yaklaşık %70’lik düşük ısı ve nem kullanımıyla zamanla değişen taze çiğ sarımsaktırBu işlem sırasında karanfiller belirgin bir siyah renge dönüşür. Sarımsağın dokusu ve aroması da değişir. Normal çiğ sarımsaktan daha yumuşak, daha çiğnenebilir ve daha tatlıdır. Siyah Sarımsak Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Web Sitemizdeki Diğer Blog Yazılarımızı İnceleyebilir Whatsapp Hattından Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

DİP NOT!

 Siyah Sarımsak Nedir? Siyah sarımsak yeni bir fenomen gibi görünse de, yüzyıllardır etrafta ve kullanılıyor. Kökeni belirsizdir, ancak Asya’da Amerika Birleşik Devletleri’nde ana akım haline gelmeden çok önce başladı. Popülerliğinin bir nedeni, taze çiğ sarımsak gibi siyah sarımsağın, sağlığınızı iyileştirmeye ve sağlıkla ilgili ciddi sorunları önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlara ve diğer önemli besinlere sahip olmasıdır. 

 Siyah Sarımsak Nedir? Görünüşe göre siyah sarımsak, yıllar önce Asya’da ortaya çıktı ve burada hala bir incelik olarak kabul edildi ve sağlık yararları için zevk aldı. Bazıları normal sarımsaktan iki kat daha fazla antioksidan içerdiğini söylüyor. Taze sarımsak başları, düşük ısıda uzun bir pişirme ve karamelize etme (veya bazılarının dediği gibi mayalanma) sürecinden geçer. Isı, sarımsağın içindeki amino asitler ve şekerler üzerinde çalışarak karanfillerin kararmasına neden olur. Ama rengine aldanmayın. İşlem, daha yumuşak bir dokuya sahip daha tatlı bir sarımsakla sonuçlanır. Sarımsağın dönüşümünden sonra, kendi başına yenir veya taze sarımsak üzerinde daha hafif bir lezzet için tariflere eklenir. Hızlı bir çevrimiçi arama, siyah sarımsağın bitmiş ampuller olarak sipariş edilebileceğini, aynı zamanda tabletler veya kapsüller halinde bir sağlık takviyesi olarak da mevcut olduğunu gösterir.

 Kastamonu Taşköprü’de bulunan, benzeri olmayan siyah sarımsak özellikle Kore ve Çin’de ‘uzun yaşamın kaynağı’ diye adlandırılıyor. Siyah sarımsak antioksidan özelliği ile insan sağlığına olan faydası saymakla bitmez. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan siyah sarımsak, normal sarımsağın kurutulması ile elde edilmektedir. Sarımsağın tadını sevmiyorsanız siyah sarımsağın tadını sevebilirsiniz. Şeker oranı diğer sarımsak türüne göre daha fazladır.

2. Siyah Sarımsak Nedir? Neye İyi Gelir?

 Sarımsak, belirli sağlık yararlarına sahip olduğu iyi bilinir. Şu şekilde sıralamak mümkündür;

2.1. Bağışıklık Sistemi

 Homeopatik çevrelerde çiğ sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenir. Beyaz kan hücrelerinin oluşumunu artırabilir ve ateş ve soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olabilir. 

2.2. Arter Sağlığı

 Mevcut bilim adamları, çiğ sarımsaktaki kimyasal bileşiklerin, atardamarlarımızın astarlarını etkilemekten kaynaklanan hasar ve yaralanmaları önlediğine inanmaktadır. Bu, insan vücudundaki kötü kolesterolün atardamarlara ve damarlara uzun süreli zarar vermede o kadar etkili olmadığı anlamına gelir. 

2.3. Dolaşım Sağlığı

 Dolaşım sistemi üzerindeki olumlu etkilerini sürdüren doktorlar, çiğ sarımsağın hem vücuttaki dolaşımı artıran hem de kan basıncını düşüren ve kalbi stresten uzaklaştıran bileşiklere sahip olduğuna inanıyor. 

 Birçok geleneksel tıbbi metin, “kötü kan”dan muzdarip insanlara her gün sarımsak almalarını söyler ve mevcut tıp, düşük dozda aspirin gibi çalıştığını göstermektedir . Aspirinin, kanı incelterek ve pıhtı oluşumunu önleyerek kalp krizlerinin hayatta kalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

3. Siyah Sarımsak ve Beyaz Sarımsak Arasındaki Fark

 Siyah Sarımsak Nedir? Siyah sarımsak ve beyaz sarımsak arasındaki farkları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Siyah sarımsak, fermente edilmiş normal sarımsaktır. Siyah sarımsak yapma işlemi, 60 güne kadar çok düşük ısıda pişmeye bırakılmasını içerir. Sarımsak siyaha döndüğünde, lezzet tamamen farklıdır. Pek çok kişi yeni aromayı pekmez gibi tanımlıyor .
  • Ham sarımsakla karşılaştırıldığında, siyah sarımsak, yapmak için sabrınız varsa, altın bir madenidir.
  • Ayrıca özel mağazalardan veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Ama yaparsanız, orijinal sarımsak formunu satın almaktan çok daha pahalıdır .
  • Beyaz sarımsak insan vücuduna sağladığı yararlardan ötürü asırlardan beri her toplumda kullanılan müthiş bir gıdadır. Mikrop ve bakterilere karşı güçlü bir silahtır. Vücut direncini ve bağışıklığını arttırmada, çeşitli hastalıkların önlenmesinde vazgeçilmezdir. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde maksimum faydayı sağlar. Beyaz sarımsağın tartışmasız yararlarının yanında bazı negatif yanları vardır. Bunların başında keskin ve kalıcı kokusu ve sindirim hassasiyeti olan kişilerde sebep olduğu rahatsızlıklar gelmektedir.
  • Siyah sarımsak besin değerleri bakımından beyaz sarımsağa göre çok daha zengindir. Örnek vermek gerekirse siyah sarımsağın vitamin ve protein değerleri beyaz sarımsağa göre 2 kat, antioksidan özelliği ise 10 kat fazladır. Bu yönüyle siyah sarımsak süper gıda olarak adlandırılmaktadır ve tam bir sağlık kaynağıdır.
Siyah Sarımsak Nedir?
Siyah Sarımsak Nedir?

4. Siyah Sarımsak Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

 Siyah Sarımsak Nedir? Siyah sarımsak aşağıdaki yan etkilere sahip olabilir:

4.1. Hamile veya Emziriyorsanız

 Hamileyseniz veya emziriyorsanız, siyah sarımsak almadan önce doktorunuzla konuşun. Tahrişe neden olabileceğinden hamileyseniz siyah sarımsağı topikal olarak uygulamayın.

4.2. Çocuklar İçin

 Kısa süreli ağızdan az miktarda sarımsak almak çocuklarda güvenlidir. Büyük dozlar güvenli değildir ve hatta ölümcül olabilir. Bununla birlikte, bugüne kadar ağızdan sarımsak alan çocuklar arasında bildirilen ölüm vakası olmamıştır. Yanıklara benzer hasarlara neden olabileceğinden, siyah sarımsağı çocuğunuzun cildine topikal olarak sürmeyin.

4.3. Kanama

 Sarımsak kanama riskini artırabilir, bu nedenle kronik kanama bozukluğu olan hastalarda veya ameliyattan sonra önerilmez.

4.4. Diyabet

 Siyah sarımsak almak kan şekerinde düşüşe neden olabilir. Diyabet hastalarında sarımsak, kan şekerini önemli ölçüde düşürür ve hatta diyabetik komaya neden olabilir. Şeker hastalığınız varsa siyah sarımsak almadan önce doktorunuzla konuşun.

4.5. Mide Bozukluğu

 Siyah sarımsak gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir; Mide veya sindirim sorunlarınız varsa almadan önce doktorunuzla konuşun.

4.6. Düşük Kan Basıncı

 Sarımsak tansiyonu düşürür. Bu, yüksek tansiyonu olan insanlar için bir avantajdır . Ancak tansiyonu düşük olan kişilerde tansiyonun önemli ölçüde düşmesine neden olabilir . Yüksek miktarlar komaya bile yol açabilir. Düşük tansiyon geçmişiniz varsa siyah sarımsak almayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir