Yüz Bakım

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

  Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir? Sivilceler, ergenlikten başlayarak hepimizin sorunu haline gelmeye devam etmektedir. Kadın- erkek, büyük- küçük demeden hemen hemen herkeste görülebilen bu sevimsiz şeyler, hem görünümleri hem de varlıkları ile bizleri oldukça rahatsız etmektedir. Tabi bir de sivilcelerin oluşturduğu olumsuz durumlar da cabası. Sivilce lekeleri, sivilce izleri derken cildimizde hoş olmayan pek çok görününüm yaratabilmektedir bu yapılar. Peki, onlarca kişinin şikayetçi olduğu sivilce izlerine ne iyi gelir? Bunların doğal bir çözüm yolu var mıdır?

   Bu gibi soruların yanıtını merak edenler için etkili tavsiyelerin bulunduğu bir yazı hazırladık. Ayrıca bu yazı içerisinde sivilce izlerinin neden oluştuğu ve sivilcenin ne olduğu gibi konulara da değineceğiz.

NOT!

   Elle sıkma ya da aşırı yıkama, fiziksel peeling uygulama sivilcelerin iz bırakmasına neden olan yöntemler arasında. Bu uygulamalar ile, sivilceli bölgeden geçen küçük kan damarlarına zarar veriyor olabilirsiniz. Cildinizi doğru temizlemeniz ve nemlendirerek güneşe karşı korumanız da gerekiyor. Ayrıca  Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler konusuna bilgi verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Aknelerden Kolayca Kurtulmanın 7 Yolu başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

   Sivilceler; ciltteki gözeneklerin vücudumuzda üretilen yağlar ile tıkanması ve tıkanmayla birlikte çeşitli bakterilerin bu yağlardan beslenmesi sonucu oluşan cilt problemleridir.

   Hemen hemen herkesin özellikle ergenlik dönemlerinde meydana gelen bir sivilce geçmişi vardır. Eğer siz de yoksa ya da hiç olmamışsa, son derece şanslı bir azınlık içerisinde yer aldığınızı söyleyebiliriz. Ama diğer çoğunluk için sivilceler bazen bir rahatsızlık derecesine varacak kadar yoğunluk gösterebilmektedir. Sivilce geçtikten sonra bu kez ardında bıraktığı izler bizi rahatsız eder. Dünya üzerinde sivilce izleri problemini yoğun bir şekilde yaşayan çok sayıda insan bulunmaktadır. Peki, sivilce izlerinden kurtulmak için ne yapmalı? Bu sorunun cevabını aşağıdaki alt başlıkta bulabilirsiniz?

2. Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

   Çoğu insana göre artık bir kabus haline gelmiş bu sorun için sizler de sivilce izlerine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Çünkü sizler için birbirinden doğal ve etkili çözüm yolları ile bu yöntemlerin uygulanışından bahsedeceğiz.

   Pek çok insan, buna bazı uzmanlar da dahil, sizlere sivilce izleri konusunda tıbbi müdahaleler ya da ağır ilaç tedavilerini önerecektir. Ancak biz her konuda öncelikle doğal yöntemlerin denenmesi gerektiğini savunuyoruz. Eğer aşağıda belirttiğimiz malzemelerden herhangi birine alerjiniz yoksa, siz de ön bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

3. Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler

   Sivilce izlerine ne iyi gelir sorusunu merak edenler için ilk tarifimize yani uygulamamıza geçelim.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?
Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

3.1. Gül Suyu ve Bal

   Bilindiği üzere, gül suyunun cilde çok fazla faydası bulunmakta ve cilt temizliği açısından gül suyu önerilmektedir. Buna ek olarak kullanacağımız bazı malzemeler yardımı ile cildinizdeki sivilce izlerini azaltmanız mümkün. O zaman hemen malzemeleri verelim.

   Malzemeler:

  • 100 ml gül suyu
  • 4 tatlı kaşığı şeker
  • 4 tatlı kaşığı bal
  • Dilerseniz 4 tatlı kaşığı E vitamini ( evinizde yoksa kullanmasanız da olur.)

   Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kap içerisine ilave edin ve homojen bir karışıma bürünene kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir pamuk yardımıyla sivilce izlerinizin bulunduğu bölgeye uygulayın ve yaklaşık 5- 10 dakika bekletin. Bu sürenin ardından cildinizi ılık su yardımı ile temizleyin. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak tekrar edin.

3.2. Bal ve Elma Sirkesi

   Faydalı içeriği ile hemen hemen her cilt maskesi içerisinde bulunan bal ve asidik yapısı sayesinde tüm cilt sorunlarına iyi gelen elma sirkesi ortaklığı ile hazırlanan bu maske sivilce lekelerine ne iyi gelir sorusunun adeta kesin bir cevabıdır.

   Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı elma sirkesi

   Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kase içerisinde güzelce karıştırın. Daha sonra bir pamuğu bu karışım içerisinde batırın ve cildinize sürün. Yaklaşık 10- 15 dakika kadar bekletin. Arkasından ılık su ile cildinizi durulayın. Bu işlem de yine her gün uygulamanız gereken bir maske tarifidir.

3.3. Lavanta Kürü

   Lavantanın da cilt lekeleri ve sivilce izleri için mucizevi etkileri bulunuyor. Bu kür için malzemelerimizi şöyle sıralayalım.

   Malzemeler:

  • 2 su bardağı su
  • 6-7 dal lavanta

   Hazırlanışı: Öncelikle suyu bir cezve içerisinde kaynatın. Sonra altını kısın ve içerisine lavantaları ekleyin. 3- 4 dakika bu şekilde kaynadıktan sonra altını tamamen kapatın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzgeç kullanarak lavantaları süzün. Bu karışımı isterseniz içebilir isterseniz de bir pamuk yardımı ile sivilce izlerinin bulunduğu yere uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 15 gün boyunca hiç aksatmadan düzenli olarak tüketin ya da uygulayın.

3.4. Maden Suyu ve Elma Sirkesi

   Yine elma sirkesinin gücünden yararlandığımız bir tarif daha.

   Malzemeler:

  • 4 yemek kaşığı maden suyu
  • 4 yemek kaşığı elma sirkesi

   Hazırlanışı: Bir kap içerisinde tüm malzemeleri ilave edin ve güzelce karıştırın. Daha sonra bir pamuk kullanarak bu karışımı cildinize güzelce yedirin 20- 30 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Süre dolduktan sonra cildinizi güzelce yıkayın. Bu uygulamayı da yine her gün düzenli olarak tekrar edin.

4. Bitkisel Yöntemler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

   Sivilce izleri için tavsiye ettiğimiz bu yöntemlerin hepsi uzmanlar tarafından önerilen doğal yöntemlerdir. Bunları deneyen insanların yorumları genellikle olumlu yöndedir. Ancak bu yöntemler sizde işe yaramıyorsa o zaman bir cilt doktoruna görünmenizde fayda olacaktır.