Yüz Bakım

Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler

 Sivilce izleri için doğal yöntemler sayesinde yüzünüzde yer alan ve senelerdir kalıcı bir hal almış olan lekeler ile dahi mücadele edebilirsiniz. Hem ergenlik sürecinde hem de sonrasında ilaç tedavisi ya da lazer gibi yan etkileri yüksek olan metotlara yönelmeden önce doğal çözüm yollarına bir göz atmanız sizin için daha verimli olacaktır. Doğal çözüm yollarının daha uzun bir sürede etkisini gösterse de kesin çözüm sunduğu hatırlatılmalıdır. Ayrıca kullandığınız ürünler ne derece katkısız ve organik olursa elde edilecek olan verimlilik de o kadar yüksek olacaktır!

NOT!

 Sivilce (akne) izleri, temelde diğer yara izlerine benzer. Nasıl ki derin yaralar, yara izlerine sebep olursa; derin ve iltihaplı sivilceler (akneler) de ciltte sivilce (akne) izlerine neden olabilir. Sivilce (akne) problemi yaşayanların pek çoğu herhangi bir kalıcı leke oluşmadan bu sorundan kurtulsa da orta şiddette veya ağır sivilce (akne) problemi yaşayan bireylerin ortalama %30’unda sivilce (akne) izleri oluşumu görülebilir.

Ayrıca Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Akne ve Sivilce Nasıl Önlenir ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Hem ergenlerde hem de yetişkinlerde cilt temizliği yeni sivilcelerin oluşumunun engellenmesi ve sivilce izleri ile mücadelenin daha efektif bir hale gelmesi için büyük önem arz etmektedir. Bu temizlik aşamasında doğal olan ürünlerden vazgeçmemeniz gerekiyor. Kullanılan ürünlerin doğallığı ve kalitesi elde edilecek olan temizlik performansını da büyük oranda artıracaktır!

  • Cilt temizleme adımlarında kozmetik olan ürünlerden olabildiğince uzak durmanız gerekir. Özellikle kimyasal yapısı ön planda olan temizlik jellerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Bu aşamada bıttım sabunu ya da defne sabunu kullanmak elde edilecek temizleme performansını da artıracaktır.
  • Tonik kullanımı da uzmanlar tarafından tavsiye edilen seçeneklerdendir. Tonik kullanımı denildiği zaman içerisinde bolca kimyasalın bulunduğu ürünler değil gül suyunun akla gelmesi gerekir. Bu şekilde elde edilecek olan sonuç hem daha zararsız hem de daha pürüzsüz olacaktır. Sabun ile cildinizi yıkamanızın sonrasında cildinizde gerginlik hissedebilirsiniz. Bu gerginliğin giderilmesi için dilerseniz seyreltilmiş gül yağı ya da seyreltilmiş badem yapı kullanabilirsiniz. Elde edilecek olan sonucun nemlendirmenin daha yoğun olmasını isterseniz seyreltmeden de kullanabilirsiniz.

 Bu detaylara dikkat ederek temizlik aşamasını çözüme kavuşturmanız mümkün olacak! Bakım ürünlerinin içerikleri incelendiği zaman özellikle kozmetik ürünlerin; kısa vadede ciltte düzelme sağlasa dahi uzun vadede ciltte ağır tahribata neden olabileceğinin belirtilmesi gerekir.

 Cilt sağlığının kontrol altına alınması için güneş kremlerinden de söz etmek gerekiyor. Güneş kremleri doğal içerikli olmak kaydıyla yaz aylarında kesinlikle kullanılmalıdır. Güneşe direkt olarak temas ettiğiniz anda; cilt sağlığınızın hem olumsuz etkileneceğinden hem de cildinizde yaşlanma belirtilerinin çok daha erken kendini göstereceğinden emin olabilirsiniz. Cilt sağlığınızı korumak sizin için güneşten sakınarak mümkün olacaktır! Kullandığınız güneş kremlerinin faktörlerine de ayrıca özen gösterilmelidir.

2. Çay Ağacı Yağını Deneyin!

 Sivilce izleri için doğal yöntemler arasında en sevilen seçeneklerin başında kesinlikle çay ağacı yağı geliyor. Hem sivilce lekeleri ile mücadele etmek hem de var olan sivilcelerin sönmesini sağlamak için harika bir alternatif olacaktır. Çay ağacı yapını cildiniz çok hassas ise seyrelterek kullanabilirsiniz. Bir hassasiyet sorununuz yoksa çay ağacı yapını direkt olarak kulak pamuğuna damlatarak sivilce izi olan bölgelere uygulamalısınız. Tüm yüze uygulamaktansa belirli bir lokasyona uygulamak daha verimli olacaktır. Çay ağacı; yapının cildinizde alerjiye sebebiyet verip vermediğini kontrol etmek için el bileğinizin iç kısmında deneme yapabilirsiniz. Eğer bir reaksiyon meydana gelirse anında uygulama durdurulmalı ve bölge bol su ile yıkanmalıdır.

2.1. Elma Kürünü Deneyin!

 Elma kürü lekeler ile mücadele etmek isteyen kişilerin ilk olarak göz atmaları gereken alternatiflerdendir. Elmayı rendeleyerek suyunun çıkarılmasının hemen sonrasında içerisine birkaç yaprak nane eklenmelidir. Daha sonrasında güzelce karıştırılan bu solüsyon renk eşitsizliği olan tüm bölgeye uygulanmalıdır. Elma kürünün hedefi hem lekelerin ortadan kaldırılması hem de ciltte meydana gelen siyah noktaların ortadan kaldırılmasıdır. Elma kürü deneme adımlarında kişilerin cildinde reaksiyon meydana gelmemesi için; el bileğinin iç kısmında denemesi daha garantili bir sonuç verecektir. Elma küründe yeşil elma kullanımı elde edilecek olan sonucu daha seçkin kılmaktadır.

Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler
Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler

2.2. Beslenme Düzenine Dikkat!

 Sivilce izleri için doğal yöntemler uygularken aynı zamanda yeni sivilcelerin ortaya çıkmasını da engellemeniz gerekiyor. Yeni sivilcelerin çıkmasını engelleyebilmek için özellikle beslenme düzenine dikkat etmelisiniz. Fast food bu konuda ilk olarak göz atılması gereken ve zararlarını fark etmeniz gereken hususlar arasındadır. Beslenme sürecinde özellikle meyve ve sebze ağırlıklı Akdeniz beslenme tipine yakın biri duruş sergilemelisiniz. Bol su tüketimi de cilt sağlığının muhafaza edilmesi için bir fırsat olacaktır. Beslenme düzeninizi sağlıklı bir yol haritasına sokarsanız; cilt sağlığınızda ve parlaklığınızda gözle görülür bir artış olacaktır. Bu da uygulanan doğal tedavi kürlerinin daha kısa sürede etkisini göstermesini mümkün kılar!

3. Doğal Yöntemler Düzenli Uygulanmalıdır

 Sivilce izleri için doğal yöntemler üzerinden nitelikli bir sonuç almak ve fark yaratmak için kesinlikle düzenli kullanım gerekmektedir. Sadece doğal uygulanan kürlerde değil kozmetik ürünlerde de ilaçlarda da düzenli kullanım büyük önem arz eder. Kişilerin uygulamalarının sonrasında tek bir seferde net bir başarı yakalamak mümkün olmayacaktır. Doğal yöntemlerin yukarıda belirttiğimiz adımları da takip ederek haftada en az 2 kere uygulanması gerekir. Tabi ki gün atlamaları ve unuttuğunuz adımlar süreci olumsuz etkileyecektir.