Saç Bakım

Saç Siyahlaştırma

saç siyahlaştırma

   Saç siyahlaştırma, saçtaki beyazlar modern yaşam tarzının hastalıklarından biridir. Bu korkunç gümüş ve beyaz çizgiler, 20’li yaşlarınızdayken bile ortaya çıkmakta. Beyazlaşmasının bir bilgelik ve olgunluk işareti olduğunu düşünülmekte, ancak aynı zamanda vücudunuzun yeterince melamini üretmediğini de söyler, bu da erken bir yaşlanma belirtisidir. Bu beyaz çizgilerinizden, beyazlaşmış saçlarınızdan kurtulmak için uzman görüşüne başvurulmalı veya Whatsapp hattından bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

DİP NOT!

 Beyaz saç telini koparmanın onları artıracağı yönünde bir halk efsanesi vardır. Bu doğru olmamakla birlikte saç telinizi hiçbir nedenden dolayı koparmamalısınız. Çünkü bunu yapmak çok yanlış bir davranış olmakla birlikte saçlarınızın beyazlamasının önüne geçmeyecektir.

 Ayrıca Saç Kremi Saça Zarar Verir mi ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Saç Serumu Nedir Nasıl Kullanılır ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

saç siyahlaştırma
Saç Siyahlaştırma

 “Stresten saçlarım ağardı, üzüntüden bir gecede saçlarım beyazladı” diyen insanlara hepimiz şahit olmuşuzdur.Yeni bir çalışma, stresin size gerçekten beyaz saç verebileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, vücudun savaş ya da kaç tepkisinin saçın beyaza dönmesinde önemli bir rol oynadığını buldu.

 Saç renginiz, melanosit adı verilen pigment üreten hücreler tarafından belirlenir. Yaşlandıkça, bu kök hücreler yavaş yavaş kaybolur.  Vücudun savaş ya da kaç tepkisinden sorumlu olan sempatik sinir sisteminizdeki sinirler, kıl kökleri de dahil olmak üzere tüm vücuda gider. Hızla pigment hücrelerine dönüşmelerine ve saç köklerinden dışarı çıkmalarına neden olur. Yeni pigment hücreleri oluşturacak kök hücreler olmadan, yeni saç beyaza döner.

2. Saç Siyahlaştırma İçin Çözüm Önerileri

 Saçların beyazlaması söz konusu olduğunda, zararlı kimyasal şişelerini bu kadar çabuk açmayın. Size yardımcı olacak çözümler tam da mutfağınızda. Beyaz saçlardan doğal olarak kurtulmak mümkün. Beyaz saçlarınızı siyaha dönüştürmek için birkaç kimyasal işlemden geçmek yerine, bu sinir bozucu beyazlardan kurtulmak için doğal ilaçlardan yararlanmanızı öneririz.

2.1. Siyah Çay İle Durulama Yöntemi

 Saç siyahlaştırma için kullanılan saçlardaki beyazlarla mücadele etmenin bir diğer yolu da siyah çay. 2 çay kaşığı siyah çayı kaynatın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra saçlarınıza sürün ve 5-10 dakika kadar bekletin. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla durulayın.

 Siyah Çay, antioksidanlarla yüklü kafeine sahiptir. Saça doğal bir koyu renk tonu eklerken, saç büyümesini uyarır ve saça parlaklık vererek güçlendirir. Saçınızı siyah çayla durulamak, yalnızca  beyaz saçlardan doğal olarak kurtulmanıza yardımcı  olmakla kalmaz, aynı zamanda saçınızın eskisinden daha parlak görünmesini de sağlar.

Siyah Çay İle Durulama Yöntemi
Saç Siyahlaştırma
Badem yağı ve limon suyu
Saç Siyahlaştırma

2.2. Badem Yağı Ve Limon Suyu

 Badem yağı ve limon suyunu 2:3 oranında karıştırın. Saç derisine ve saça iyi masaj yapın. 30 dakika sonra yıkayın. Badem yağı, saçlar için son derece faydalı olan E Vitamini içerir. Kökleri besler ve erken beyazlaşmayı önler . Limon suyu sadece saça parlaklık ve hacim kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı saç büyümesini de destekler. Badem yağı ve limon suyu, beyaz saçlardan doğal olarak kurtulmanıza yardımcı olabilecek, kolayca bulunabilen bileşenlerdir.

2.3. Kına Ve Kahve

 Kaynayan sıcak suya 1 yemek kaşığı kahve tozu ekleyin. Soğutun ve kına tozu ile bir karışım yapın. Üzeri kapalı bırakılarak birkaç saat dinlenmeye bırakın. 1 yemek kaşığı badem yağı karıştırın ve saçı tamamen kaplayacak şekilde bolca uygulayın. Bir saat sonra saçlarınızı iyice yıkayın. Kına, doğal bir saç kremi ve renklendiricidir ve kahve ile birleştiğinde mükemmel sonuçlar verir. Kına aslında beyaz saçları siyaha çevirmek için eski bir ev ilacıdır .

Kına ve Kahve Karışımı
Saç Siyahlaştırma
Soğan Suyu
Saç Siyahlaştırma

2.4.Soğan Suyu

 Saç siyahlaştırma için kullanılan yöntem 2-3 tatlı kaşığı soğan suyu, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın. Saç derisine ve saça masaj yapın ve yarım saat sonra yıkayın. Saçların beyazlaması için etkili bir çözüm olan soğan , saç uzamasında yardımcı olur . Katalaz enzimini artırarak saçı koyulaştırır. Limon suyu ile birleştiğinde saça parlaklık ve canlılık verir.

3. Hangi Vitamin Eksikliği Saç Beyazlamasına Neden Olur?

 Erken beyazlaşma , yalnızca B12 vitamini eksikliğinin nedeniyse, B12 vitamini takviyesi ile tersine çevrilebilir . Genetik, çinko eksikliği ve ilaçlar gibi diğer faktörlerden dolayı ağarıyorsanız, gri saçlarınız tersine çevrilemez. Erken beyazlaşma görülüyorsa altta yatan nedeni öğrenmek için doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. B12 vitamini eksikliği erken beyazlamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Bununla birlikte, bir dermatoloğa görünmeniz ve erken beyazlama için kendi kendine tedaviyi denememeniz önerilir. Erken beyazlamanın altında yatan başka nedenleriniz olabilir veya B12 eksikliğinin yanı sıra ek beslenme eksiklikleriniz Bu nedenle, tedavi için doğru bir teşhis çok önemlidir. Saç siyahlaştırma için verdiğimiz bu tavsiyelere dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir