Saç Bakım

Saç Nasıl Yıkanmalıdır?

 Saç bakımı için kullandığınız ürünlerin etkisiz olduğunu veya şampuan seçiminizin yanlış olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak saç yıkama sırasında dikkatsiz davranmak ve doğru adımları uygulamamak da saçlarınızın sağlıklı olmasını engelliyor olabilir. Saç nasıl yıkanmalıdır: Yıkama sırasında su sıcaklığından şampuanın bekleme saniyesine kadar tüm detaylara dikkat edilmesi gerekir. Saçların bakım ürünlerinin doğru kullanımı, saç yıkama sıklığının nasıl olması gerektiği ve doğru saç yıkama teknikleri hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için hazırladık…

NOT!

 İster saçınızı yumuşatmak veya pürüzsüz hale getirmek istiyor olun, ister elektriklenmeyi kontrol altına almak, yıkama öncesi bakım yapmak saçınızı daha iyi hale getirebilir. Saç bakımınızı ihmal etmeyin haftalık maske uygulayın, bitkisel yağlarla hem bakımını hem de nem ihtiyacını karşılayın. Ayrıca Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır ? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımıza göz atabilir veya Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? başlıklı blogumuzu inceleyebilirsiniz.

 Saçların bakımının düzenli yapılmaması, yıkama esnasında dikkatli olunmaması gibi sebepler, saçların kurumasına ve yıpranmasına sebep olur. Saç yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerden önce yıkama işlemine nasıl başlanacağının da bilinmesi gerekir.

  • Öncelikle saç yıkamadan önce saçların taranması gerekir. Islak saçı taramak, daha fazla kırılmasına sebep olur ve doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Duş öncesinde kuru saçlarınızın uçlarından başlayarak taramalı, daha sonra kökten uca tarama işlemi yapmalısınız.
  • Yıkama sırasında su sıcaklığının doğru ayarlanması gerekir. Çok sıcak su, saçın yıpranmasına sebep olurken soğuk su, yeterince temizlemez.
  • Saç nasıl yıkanmalıdır: Saç tamamen ıslandıktan sonra şampuan uygulanmalı ve hafifçe masaj yaparak yıkanmalıdır.
  • Sıklıkla yapılan yanlışlardan biri şampuanın fazla kullanılmasıdır. İki ya da üç kez şampuan uygulamaya gerek olmadığı gibi bu işlem saçların yıpranmasına da sebep olur. Bir kez şampuanlamak saçın temizlenmesi için yeterlidir.
  • Şampuanla saç derisine hafif masaj yapmalı, boynunuzu eğerek saç köklerinin tamamına şampuan değdiğinden emin olmalısınız.
  • Saç uzunluğuna göre 20-30 saniye arasında masaj yaptıktan sonra durulama işlemine geçmeniz gerekir. Şampuanın saç derisinde uzun süre kalması, deri hassasiyeti oluşmasına sebep olabilir.
  • Durulama işlemi sırasında saç derisinin her alanının yeterince temizlendiğinden emin olmanız gerekir.

2. Doğru Şampuan Kullanımı Nasıl Olmalı?

 Saçların sağlıklı kalması ve yıpranmaması için en çok dikkat edilmesi gereken şampuan seçimidir. Seçim yaparken saçınızın ihtiyacına göre içeriklere bakmalısınız. Saça uygun şampuanlar, doğru kullanımla birlikte üç yıkamadan sonra sonuç verir. Kullandıktan sonra değişim görmüyorsanız farklı bir şampuana geçmelisiniz. Saç nasıl yıkanmalıdır: Saç, uzun süre aynı şampuanla yıkanmamalıdır. Genellikle belirli bir şampuan kullanılsa da belirli aralıklarla farklı şampuanları denemek, saçın daha sağlıklı olmasını sağlayan etkenler arasında yer alır. Saçınıza uygun şampuan listesi hazırlayarak 2-3 ayda bir değişiklik yapmalısınız.

 Şampuan seçiminden sonra dikkat edilmesi gereken diğer faktör ise yıkama esnasında doğru şampuan kullanımıdır. Doğru şampuan kullanımı saçınızı temizleyecek en az miktarda uygulamanızla gerçekleşir. Bir kez ve saç uzunluğuna göre belirlediğiniz miktarda şampuanla saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Şampuan saçla temas ettikten sonra parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak deri üzerindeki tüm bölgelere yaymalısınız. Ortalama 20 saniye masaj yaptıktan sonra saç durulanmalıdır. Şampuanın uzun süre saçta kalması, derinin yıpranmasına ve zamanla yara oluşmasına sebep olabilir.

3. Saç Ne Kadar Sıklıkla Yıkanmalı?

 Saçlarınız, 2-3 yıkama sonrasında uyguladığınız rutine alışır ve bu süreden sonra yağlanmaya başlar. Bu nedenle düzenli sürelerle saçlarınızı yıkamalısınız. Her gün saç yıkamak, daha temiz ve sağlıklı olacağına anlamına gelmez. Yapılan yanlışlardan biri de saçları çok sık yıkamak ve gereğinden fazla bakım ürünü uygulamaktır. Öncelikle mevsimlere göre yıkama rutini belirlemeniz gerekir. Yazın iki günde bir yıkama ve bakım işlemi yaparken kışın bu süreyi üç güne çıkarmalısınız. Saç nasıl yıkanmalıdır: Mevsimlere göre belirlenen düzen aralığında yıkanmalı ve çok sık yıkamamaya özen gösterilmelidir.

 Saçlarınızı yıkarken kullandığınız şampuanların sık kullanımları yıpranmasına ve kurumasına sebep olur. Aynı zamanda saçlarınızın kökleri hafifçe yağlanmaya başladığında hemen yıkamanız da doğru olmayacaktır. Yağlanan saçlar kendini besler ve daha sağlıklı uzar. Bir gün yağlı saçı kamufle edebilir ve saçınızın doğal bir şekilde beslenmesini sağlayabilir. Saç yıkandıktan sonra kısa sürede yağlanıyorsa mutlaka bakım ürünlerinizde değişiklik yapmalısınız. Örneğin saç kremleri, saçların daha hızlı yağlanmasına sebep olur. Kremlerinizi değiştirebilir, krem uygulamasını daha az yapabilirsiniz. 

Saç Nasıl Yıkanmalıdır?
Saç Nasıl Yıkanmalıdır ?

4. Sıcak Su Saçı Yıpratır Mı?

 Saç bakımına ne kadar dikkat etseniz de sonuç alamıyorsanız yıkama sırasında su sıcaklığını doğru ayarlamıyor olabilirsiniz. Öncelikle sıcak su, saçların daha temiz olmasını sağlamaz. Uçlarını yıpratır ve kurumasına sebep olur. Çok sıcak su ile duş alıyorsanız kullandığınız saç bakım ürünleri, kurumaların önüne geçmez ve daha fazla yıpranmasına sebep olur. Bu nedenle yıkama esnasında suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Saçlar nasıl yıkanmalıdır: Saçınızı mevsimde ılık su ile yıkamanız gerekir.

5. Saç Kremi Nasıl Kullanılmalı?

 Saç kremi kullanımı sağlıklı saçlar için dikkat edilmesi gereken en önemli adımlar arasındadır. Kremlerin kullanımı, şampuanlar oldukça farklıdır ve yanlış kullanımda saçlarınızın kısa sürede yağlanmasına sebep olur. Şampuanla saçınızı yıkayıp iyice duruladıktan sonra saç kremini uygulamaya başlayabilirsiniz. Krem, saç köküne temas etmemeli sadece saç uçlarına uygulanmalıdır. Bu işlemi saçlarınızı avucunuza toplayarak hafifçe yapabilirsiniz. Saçlarınızı kremle 15 saniye beklettikten sonra tamamen temizlendiğine emin olana kadar yıkayarak durulamanız gerekir. Bakım kremleri saçların nemlenmesine yardımcı olduğu için duş sonrası farklı bir nemlendirme işlemi yapmanıza gerek yoktur.