Saç Bakım

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözüm

saç dökülmesine karşı doğal çözüm

 Saç Dökülmesine karşı doğal çözüm herkesin aradığı bir yoldur. Çünkü bazen saç tipinize göre uygun ilaç, şampuan vs. bulmak zor olabiliyor. Bunun için sizlere Saçlarınızın Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler hakkında bilgi vermek için araştırma yaptık. Saç dökülmesi sağlığınız üzerinde doğrudan fiziksel etkileri olmasa da, duygusal etkisi önemli olabilir. Saç dökülmesinin genetik, hormon dengesizlikleri, kafa derisinin mantar koşulları, stres, otoimmün hastalıklar ve beslenme yetersizlikleri gibi farklı nedenleri vardır, ancak saçınızı doğal olarak yeniden büyütmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bu doğal çözümleri sizin için hazırladık. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DİP NOT!

 Vitamin, mineral ve demir eksikliği saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Bu eksikleri beslenme alışkanlığınızı değiştirerek ve vitamin, mineral ve demir içeren besinleri tüketerek giderebilirsiniz.

 İnsanların %90’ının şikayetçi olduğu saç dökülme sorununu sizler için saçl dökülmesine karşı doğal çözüm ve tedaviler hakkında detaylı araştırmalar sonucu ulaştığımız bilgileri sizlere aktardık.

 Biraz yağı (tercihen hindistancevizi yağı veya badem yağı) ısıtın ve parmak uçlarınızı kullanarak saç derinize yavaşça masaj yapın. Saç köklerine kan akışını arttırır, saç köklerinin gücünü arttırır ve saç derinizi düzenler.

 Yüksek kükürt içeriği nedeniyle, soğan suyu saç dökülmesini tedavi etmeye ve saç köklerine kan dolaşımını artırmaya, saç köklerini canlandırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Soğan suyundaki anti bakteriyel özelliklerin varlığı, saç dökülmesine neden olabilecek kafa derisi enfeksiyonuna neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olur.

saç dökülmesine karşı doğal çözüm
Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözüm

 Bu, vücutla ilgili hemen hemen tüm sorunların çözümü mutfakta bulunur, sözünün bir örneğidir. Pancar, saç dökülmesine neden olan beslenme eksikliğinizi tamamlamanıza yardımcı olur. Bu yüzden onu diyetinize dahil edin ve bu kötü problemle savaşın.

 Yeşil çay saç köklerini canlandırır ve saç üretimini uyarır. Aynı zamanda metabolizmanızı geliştirir ve sonuçta saç büyüme hızının artmasına neden olur. Sadece saçınızı yeşil çay solüsyonuyla şekillendirin ve değişimi fark edin.

 Bu 6 harfli kelime, başımıza gelen birçok sorunun temel nedenidir. En büyük sorunlardan biri saç dökülmesidir. Meditasyonu günlük rutininize dahil edin, dahil etmenizde ki en önemli etmenlerden biri, meditasyon sayesinde konu üzerinde yoğunlaşarak, saçlarınızı canlandırabilir ve dökülmesini önleyebilirsiniz. 

 Saçla ilgili sorunları tedavi etmek için hint bektaşı üzümünden daha iyi ne olabilir? Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri C Vitamini eksikliği ve Hint Bektaşi Üzümü zengin bir kaynak olması, onu sistemimizde yenilemenin daha iyi bir yolu yok. Kepek ve kafa derisi iltihabını önleyen antioksidanlar ve antibakteriyel özellikler açısından zengindir. Hint bektaşi üzümü böylece saç derisini temiz tutar ve saç köklerine gerekli beslenmeyi sağlayarak onları daha güçlü ve parlak hale getirir.

 Saç maskeleri saç için iyi olan çeşitli bileşenlerin bir karışımıdır ancak her zaman kimyasal bazlı olmaları gerekmez. Muz, hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve bal gibi doğal malzemeleri kullanarak evde saç maskeleri yapın ve saç dökülmesini kontrol edin.
Sağlıklı ve güçlü saçlar için ballı zeytinyağı saç paketi yapın. Küçük bir kapta 2 yemek kaşığı bal ve aynı miktarda zeytinyağını karıştırın. Buna bir tutam tarçın tozu ekleyin. Pürüzsüz bir macun haline getirin ve saçınıza uygulayın.

 Saçınızın sağlığına fayda sağlayacak bir diğer saç paketi de avokado saç paketi uygulamaktır. 2-3 avokado meyvesi alın ve soyun. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra bir kaseye alın. İçine birkaç damla hindistancevizi yağı ekleyin ve bu paketi saçınıza uygulayın. Avokado, az miktarda magnezyum, manganez, fosfor, A vitamini, B1 (Tiamin), B2 (Riboflavin) ile K, C, B5, B6, E vitaminleri, potasyum ve folat gibi çeşitli besinler açısından zengin bir süper besindir. ve B3 (Niasin), bakır, demir, çinko, protein. Bu nedenle avokado sağlıklı saçlar için son derece faydalıdır.

 Aloe vera, sağlıklı saç büyümesini doğrudan destekleyen enzimler içerir. Aç karnına bir çay kaşığı Aloe vera ile birlikte kafa derinize Aloe vera suyu veya jeli uygulamak, sağlıklı saç büyümesini teşvik edebilir. Aloe vera, saç derinizdeki kökleri tıkayabilecek ölü hücreleri saç derinizden uzaklaştırır. Hastalıkları savuşturmak ve kafa derisini serin tutmak için bakterilere karşı savaşan antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aloe Vera ayrıca, sağlıklı saçların büyümesini destekleyen saç derisinin pH dengesini geri kazanmaya yardımcı olur.
Aloe vera hint yağı ile karıştırıldığında ve kafa derisine uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır. Böylece saç derisindeki ölü hücreleri uzaklaştırarak ve saç tellerine nem sağlayarak saç büyümesini destekler.

2. Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

 Saç dökülmesinin önlenmesi için birçok Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözüm yöntemi vardır. Bunlardan en çok uygulanıp sonuç alınanları araştırıp yazdık;

2.1. Düzenli Düzeltmeler

 Saçlar en çok uçların yakınında hasar görme eğilimindedir ve her altı ila sekiz haftada bir iyi bir düzeltme, sıkıntılarınızı çözmenize yardımcı olabilir. Hasarlı saçın saman benzeri bir dokusu vardır ve büyümeyi desteklemek ve bölünmüş uçları gidermek için kesilebilir.

2.2. Stres

 Stres, saç dökülmesi de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununun temel nedenlerinden biridir. Ayrıca saç büyüme sürecini bozabilir ve erken grileşmeye neden olabilir. Yine, düzenli olarak meditasyon ve yoga, iyi bir stres kırıcı olabilir.

2.3. Sıcak Duş Almaktan Kaçının

 Sıcak duşlar ne kadar rahatlatıcı olsa da, saç tellerini (tıpkı cilt gibi) kurutur ve saç derisini doğal yağlarından arındırarak kırılmaya daha meyilli kuru, kırılgan saçlara yol açar. Bunun yerine ılık su tercih edin ve saçınızı en soğuk sıcaklıkta durulamaya çalışın.

2.4. Islak Saçın Taranması

 Tellerimiz asla daha kırılgan ve ıslandığında kırılmaya meyilli değildir. Bu nedenle, herhangi bir şekillendirmeden önce geniş dişli bir tarak kullanmak veya havayla kurumaya bırakmak önemlidir.

2.5. Sıkı Saç Modelleri Yapmak

 Saçınızı köklerinden çok sıkı çekmek hasara neden olur ve bundan kaçınılmalıdır. Ayrıca uyurken saçınızı sıkı bağlamamak da en iyisidir.

3. Saç Dökülmesi İçin Kesin Çözüm

 Saç dökülmesi için kesin çözüm hakkında araştırmalarımız şu şekildedir:

3.1. Biyotin

 Bazı doktorlar saç dökülmesi için biotin (aka B7 vitamini) reçete eder ve iyi sonuçlar alır (cildiniz için de iyidir). Güvenli olmasına rağmen, muhtemelen yediğiniz yiyeceklerden bol miktarda alırsınız. Yumurta, buğday tohumu ve mantarların tümü yüksek miktarda biyotin içerir. Saç derinize sürme konusunda çok endişelenmeyin.

3.2. Çinko

 Çinko, vücudunuzda sizi hayatta tutan çoğu sürece yardımcı olduğundan, saç derinizin altındaki saçınızı besleyen folikülleri de güçlendirmesi şaşırtıcı değildir. Vücudunuzun çinko depolamak için bir yolu yoktur, bu nedenle her gün diyetinizde biraz çinkoya ihtiyacınız vardır. Seviyeniz düşükse, çinkonun ağızdan alınmasının saç dökülmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Doktorunuz muhtemelen önce diğer tedavileri denemenizi isteyecektir.

3.3. Aromaterapi

 Sandal ağacı, lavanta, biberiye ve kekik yağları 100 yılı aşkın süredir saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılmaktadır. İçlerindeki bir bileşiğin saç büyümesini arttırdığı düşünülmektedir. Bu yağlardan bir veya daha fazlasını her gece en az 2 dakika saç derinize sürmeyi deneyebilirsiniz. Ardından, emmesine yardımcı olmak için başınızı ılık bir havluya sarın. Bu gece masajı güzel kokar ve daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

3.4. Selenyum

 Bazı saç uzatma takviyeleri selenyum adı verilen bir besin içerir. Vücudunuzun maruz kaldığınız toksinlerle (sigara veya kirli hava yoluyla) savaşmasına ve saç köklerinizi sağlıklı tutmasına yardımcı olabilir. Düşük selenyumlu sıçanlar ve fareler kelleşmeye başlasa da, bu insanlar için doğrulanmadı. Aslında, çok fazla selenyum aslında saç dökülmesine ve hafızanızla ilgili sorunlara neden olabilir.

3.5. Melatonin

 Melatonin’i “uyku hormonu” olarak biliyor olabilirsiniz. Birçok insan, iyi bir gece uykusu için veya jet lag’ı azaltmak için ek olarak alır. Ancak melatonin içeren bir krem ​​saç büyümesini hızlandırabilir veya saç dökülmesini yavaşlatabilir. Sebepler net değil, ancak bir çalışmada, kafa derisinde melatonin karışımı kullanan kişilerde 30 günde daha az saç dökülmesi görüldü. Kepekle mücadeleye melatonin de buna yardımcı olabilir. Tüm takviyelerde olduğu gibi, önce doktorunuza danışın.

4. Saç Dökülmesi Belirtileri

 Saç dökülmesi, neyin sebep olduğuna bağlı olarak birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilir ve sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir.Saç dökülmesinin belirti ve semptomları şunları içerebilir:

Başın üstünde kademeli incelme: Bu, insanları yaşlandıkça etkileyen en yaygın saç dökülmesi türüdür. Erkeklerde saçlar genellikle alındaki saç çizgisinde çekilmeye başlar. Kadınlar tipik olarak saçlarında bir genişlemeye sahiptir. Yaşlı kadınlarda giderek yaygınlaşan bir saç dökülmesi modeli, saç çizgisinin gerilemesidir (frontal fibrozan alopesi).

Dairesel veya düzensiz kel noktalar. Bazı insanlar saç derisinde, sakalında veya kaşlarında dairesel veya yamalı kel noktalarda saçlarını kaybederler. Saç dökülmeden önce cildiniz kaşınabilir veya ağrılı hale gelebilir.

Ani saç dökülmesi. Fiziksel veya duygusal bir şok saçların gevşemesine neden olabilir. Saçınızı tararken veya yıkarken, hatta hafifçe çekiştirdikten sonra bile avuç dolusu saç çıkabilir. Bu tip saç dökülmesi genellikle genel saç incelmesine neden olur ancak geçicidir.

Tüm vücut saç dökülmesi. Kanser için kemoterapi gibi bazı durumlar ve tıbbi tedaviler, vücudunuzun her yerinde saç dökülmesine neden olabilir. Saç genellikle tekrar uzar.

Kafa derisine yayılan pullanma yamaları. Bu saçkıran belirtisidir. Kırık saç, kızarıklık, şişme ve bazen de sızma eşlik edebilir.

5. Saç Dökülme Tedavisi

 Çeşitli tedavi yöntemi olan saç dökülmesinin bazı tedavileri şu şekildedir;

5.1. Lazer tedavisi

 Lazerle saç tedavisi, cilt ve cilt altını hedef alarak; zayıflamış saç köklerini uyarıp kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Saç köklerinin gelişimine ve incelmiş saçların kalınlaşmasına olanak sağlar. Bu yöntem ile saç üretemeyen hücreler yeniden canlanabilir ve saç üretimine başlayabilir.Tedavi aşamasında öncelikle canlılığını yitiren cansız saçlar hedef alınır. Zamanla incelmeye başlayan, kırılan ve parlaklığını yitiren saçlar bu tedavi yöntemi ile yeniden canlanır ve saçların dökülmesi engellenir.

5.2. Dengeli Beslenme

 Dengeli bir diyet saçınızı uçtan uca tutmanıza yardımcı olabilir. Diyetinize çeşitli sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, doymamış yağlar ve yağsız proteinler eklediğinizden emin olun. Tatlı alımınızı sınırlamaya çalışın. Gıdalarda bulunan bazı vitamin ve mineralleri sağlıklı saçlarla ilişkilendirdi. Bunları eklemeyi deneyin:

  • Yağsız sığır eti, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, demirle güçlendirilmiş tahıllar ve yumurtalar dahil olmak üzere demir açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.
  • Somon, uskumru, ton balığı, keten tohumu, yumurta sarısı, kenevir tohumu ve ceviz gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.
  • Yumurta, yağsız et ve deniz ürünleri gibi yüksek proteinli yiyecekler tüketilmelidir.

 Son olarak, bol su içtiğinizden emin olun .

5.3. Reçeteli ve reçetesiz (OTC) ilaçlar

 Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), erkek tipi kellik tedavisi için iki ilaç onaylandı :

  • Minoksidil (Rogaine): Rogaine, OTC’de sıvı veya köpük olarak mevcuttur. Saç büyümesini teşvik etmek ve saç dökülmesini önlemek için günde iki kez kafa derisine uygulayın. Minoxidil’in sonuçları görmesi 4 ila 6 ay sürebilir. Sonuçlar ayrıca uygun uygulama ve doza bağlıdır.
  • Finasterid (Propecia, Proscar): Finasterid, günlük olarak aldığınız bir haptır. Sadece doktorunuzdan reçete ile alınabilir. FDA, ilacın sonuçlarını görmenin genel olarak en az 3 ay günlük kullanım alacağını belirtir.
  • Hem minoksidil hem de finasterid için sonuçların görülmesi 1 yıl kadar sürebilir ve faydaları korumak için bunları almaya devam etmeniz gerekir.

5.4. Saç Ekimi

 En popüler iki saç ekimi prosedürü foliküler ünite transplantasyonu ve foliküler ünite ekstraksiyonudur. Her iki saç ekimi işleminin de cerrahi olarak kabul edildiğini, bu nedenle pahalı olabileceğini ve bir miktar rahatsızlığa neden olabileceğini unutmayın.Enfeksiyonlar ve yara izi de dahil olmak üzere belirli riskler de vardır. İstenilen sonucu elde etmek için birden fazla saç ekimi tedavisi yapmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir