Vücut Bakım

Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

 Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Nar çekirdeği yağı, nar meyvesinin çekirdeklerinden soğuk preslenmiş güçlü ve hoş kokulu doğal bir yağdır. Bilimsel adı Punica granatum olannar taneleri  ve meyveler, yüksek besin ve antioksidan konsantrasyonları nedeniyle, en sağlıklı meyve bazlı maddelerden bazıları olarak kabul edilir. Aril olarak da bilinen narın tohumları, insanların bu meyvede yedikleridir ve güçlü yağı elde etmek için bu tohumların soğuk preslenmesi yapılır. Şampuanlar, sabunlar, nemlendiriciler ve cilt merhemleri gibi birçok farklı kozmetik üründe nar çekirdeği yağı bulacaksınız, ancak bu yağ aynı zamanda aromaterapide de kullanılıyor.ve difüzörler. Bu yağ son derece konsantredir, bu nedenle etkilerin hissedilmesi için çok küçük bir miktar yeterlidir. Yağ sadece pahalı değil, aynı zamanda alerjik reaksiyonlara da neden olabilir, bu nedenle mutfak kullanımı yaygın değildir. Bununla birlikte, çok dikkatli bir şekilde iç tüketim güvenli kabul edilir. Yağın birçok faydası, diğer çeşitli aktif bileşenlerin yanı sıra yüksek seviyelerdeki punisik asit, C vitamini , flavonoidler, linoleik asit ve oleik asitten gelir. Gelin hep birlikte yazımızın devamını daha yakından inceleyelim…

DİP NOT!

 Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Nar Taşıyıcı Yağının kullanımları, tıbbiden kozmetiğe kadar çok çeşitlidir. Birçok formu masaj yağları, yüz yağları, masaj jelleri, duş jelleri, losyonlar, kremler, yüz serumları, sabunlar, dudak balsamları, şampuanlar ve diğer saç bakım ürünlerini içerir.

 Nar çekirdeği yağının erken yaşlanmayı önleme, cilt iltihabını yatıştırma, kalbi koruma , bağışıklık sistemini güçlendirme, kan basıncını düşürme, iltihabı ortadan kaldırma, saçı güçlendirme, kepeği durdurma ve dolaşımı uyarma gibi oldukça önemli faydaları vardır. , diğerleri arasında. Nar çekirdeği yağı ile ilişkili çok az yan etki vardır, ancak topikal cilt iltihabına ve mide rahatsızlığına ve çeşitli ilaçlar veya tıbbi durumlarla ilgili olası komplikasyonlara neden olabilir. Bunu veya herhangi bir konsantre doğal yağı kullanmadan önce, herhangi bir bireysel risk faktörü hakkında doktorunuzla konuşmak en iyisidir. Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Nar çekirdeği yağı kullanmak, erken yaşlanma, kırışıklıklar, cilt iltihabı, akne, sedef hastalığı, kepek, saç dökülmesi , yüksek kolesterol seviyeleri , zayıf bir bağışıklık sistemi, yüksek tansiyon , kronik iltihaplanma, zayıf dolaşım ve artritten muzdarip insanlar için popülerdir.

 Bu yağda önemli düzeyde C vitamini vardır, bu nedenle onu dahili olarak alırsanız vücudunuzun savunması için gerekli bir desteği sağlayabilir. Bununla birlikte, havadaki patojenlerin çoğunun vücudun en büyük organını tutmasını önleyerek cilt üzerindeki bağışıklık aktivitesini korumak için de etkilidir. 

 Nar çekirdeği yağında bulunan fitokimyasallar, tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitlerinin kombinasyonu, genel kalp sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Bu, vücuttaki “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye ve HDL kolesterolü artırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda dolaşımı hızlandırır ve kan basıncını düşürür. Bunların tümü, ateroskleroz , kalp krizi, felç ve diğer kalp rahatsızlıkları şansınızı azaltmanıza yardımcı olur.

 Vücudu etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biri, dokularda, kan damarlarında, organlarda veya eklemlerde olsun iltihaplanmadır. Neyse ki, nar çekirdeği yağında şişmeyi azaltmaya ve artrit, eklem rahatsızlıkları, baş ağrıları, hemoroid ve ödem gibi durumlarla ilişkili ağrıları gidermeye yardımcı olabilecek pek çok anti-inflamatuar özellik vardır.

1.4. Diyabet Yönetimi

 Araştırmalar, nar çekirdeği yağının insülin direnci üzerinde kayda değer bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir; bu, diyabetle yaşayan veya durumu geliştirme riski yüksek olan biri için çok iyi bir haberdir. Bu araştırma erken aşamadadır, ancak şu ana kadar elde edilen sonuçlar çok cesaret vericidir.

2. Nar Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

 Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Nar ağaçları, MÖ 4000’den beri yeryüzünde büyüyor, Akdeniz’den geliyorlar, daha doğuda İran ve Hindistan’da ve daha sonra Güney Avrupa’da yetiştirildiler. Nar ağaçları, özellikle daha kuru iklimlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde de gelişebilir. Nar yağı çıkarmak için olgun çekirdekler, enzimlerinin, besin maddelerinin ve vitaminlerinin kalitesini korumak için soğuk preslenir. Nihai sonuç, soluk veya hafif kehribar tonlarında olabilen ince, sıvı kıvamda kokusuz bir yağdır. 

2.1. Yaşlanma Karşıtı Faydaları

 Antioksidan, iltihap önleyici ve nemlendirici özelliklerine dayanarak, şimdiye kadar nar yağının geçerli bir yaşlanma karşıtı bileşen olduğunu tahmin etmiş olabilirsiniz. A vitamini (veya retinol) ve C vitamini (veya askorbik asit) gibi antioksidanlar, ince çizgileri ve kırışıklıkları soldururken serbest radikallerle savaşmaya çalışır. Ancak, bu cilt koruyucu güç merkezinde daha da fazlası var. Nar yağına özgü punisik asit adı verilen bir bileşik, cildin yenilenmesini teşvik ederken elastikiyeti ve hatta cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Retinol PM Göz Kremimiz bu üç bileşenin bir karışımıdır. Hassas göz çevresini yenilemek için hyaluronik asit, hanımeli ve jojoba karışıma katılır.

2.2. Anti-Inflamasyon, Pro-Nemlendirme

 Bir anti-inflamatuar olarak nar yağı, özellikle yüksek konsantrasyonda omega-6 yağ asitleri oleik asit, linoleik asit ve yağ asitleri sayesinde kızarıklığı veya kuru, pul pul cildi azaltmak için bir afinite göstermiştir. palmitik asit. Eşsiz moleküler yapısı ile nar yağı, yoğun nemlendirme sağlamak için cilde ve saça derinlemesine nüfuz edebilir. Bu kadar çok çeşitliliğe sahip olmak özellikle cilt için faydalıdır, çünkü bu yağ asitleri cilde farklı şekillerde yardımcı olur. Örneğin, linoleik asit nem tutmayı desteklerken, palmitik asit etkili bir yumuşatıcı olarak çalışır. Cildi yumuşatan ve nemlendiren besinler sayesinde nar yağı, özellikle akne, egzama ve sedef hastalığından muzdarip olanlar için faydalı olabilir.

2.3. Yara İzlerini Giderir ve Cildi Aydınlatır Cildiniz

 Normalden biraz daha kuru veya daha pürüzlü olsun veya yara izi veya hiperpigmentasyon varsa, nar yağı kurtuluş sağlayabilir. Çalışmalar, nar yağının, fibroblastların hücre döngüsünü uyarmasına yardımcı olan keratinositlerin üretimini teşvik edebileceğini göstermiştir. Bunun cildiniz için anlamı, UV hasarı, radyasyon, su kaybı, bakteri ve daha fazlasının etkilerine karşı savunmak için artan bariyer işlevidir. Ek olarak, doğal olarak yüksek C vitamini, punisik asit ve fitosterol rezervleri, daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkarmak için kolajen üretimini ve hücre yenilenmesini teşvik etmeye yardımcı olur.

2.4. SPF'nizi Yükseltir Nar Yağı

Günlük güneşten korunma çabalarımızı bile artırabilir. 2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre, geleneksel bir güneş kreminin nar yağı ile karıştırıldığında %20 daha etkili olduğu bulunmuştur. Anti-inflamatuar özellikleri de cildinizin güneş hasarından kurtulmasına yardımcı olur. Nar yağı tek başına size uygun güneş koruması sağlamazken, SPF’nize bir avantaj sağlayabilir. Nemli, hafif-orta kapatıcılık sağlamak için nar yağı artı beyaz çay ve acai özleri kullanan hafif Fruit Pigmented  Tinted Moisturizer ile güneş koruyucuyu eşleştirmenizi öneririz .

2.5. Daha Sıkı, Daha Canlı Cilt

 Yaşlandıkça, kolajen seviyelerinin azalması cildimizin sıkılığını kaybetmesine neden olur. Kolajen, cildimizdeki temel yapı taşıdır ve hem yapı hem de esneklik sağlar – ancak vücudumuzun doğal rezervleri sınırlıdır. Neyse ki, genel sıkılığı ve esnekliği arttırırken yaşlanma sürecini yavaşlatmak için nar yağı kullanabiliriz. Bu, içerdiği C vitamini, punisik ve linoleik asitler sayesindedir, diğer antioksidanlar ise dolaşımı iyileştirmek ve cildi aydınlatmak için çalışır. 

3. Nar Çekirdeği Yağı Cilt Lekeleri

 Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Bazı insanlar bu yağı yüz bölgesinde topikal olarak kullanmanın sivilce ve akne belirtilerini gidermeye yardımcı olabileceğini bildirmiştir. Nar çekirdeği yağının antibakteriyel ve antioksidan etkileri, akneye neden olan bakterileri ortadan kaldırmaya ve ciltteki yağ seviyelerini yeniden dengelemeye yardımcı olabilir. Nar çekirdeği yağı, cilt tarafından tahriş olmadan emilme özelliğinden dolayı gözeneklere ulaşmada ve temizlemede çok etkilidir. Akne, elbette, tıkanmış gözeneklerde büyür. Nar çekirdeği yağı, iltihap önleyici ve onarıcıdır (nar yağının stearik asidi, E vitamini ve palmitik asit sayesinde özeldir) ciltteki sivilceleri azaltmak için çok yaygın olarak kullanılır.

Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?
Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

4. Nar Çekirdeği Yağı Saça Faydaları

 Nar meyvesi, lezzetli suyu ve çekirdekleri ile Akdeniz’de ve Hint mutfağında atıştırmalık olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda, genellikle nar suyu üretiminin savurgan bir yan ürünü olarak kabul edilen bu meyvenin çekirdeğinin, saç büyümesi için faydalı, zengin bir yağ ürettiği ortaya çıktı. Bu yazımızda nar çekirdeği yağının saçlarınız için faydalarını ve nasıl doğru şekilde kullanacağınızı keşfedeceğiz.

  • Nar çekirdeği yağı, bu yağa nemlendirici özellikler veren yağ asitleri bileşimine sahiptir. Donuk ve kuru saçları canlandırmak için harika olan saçları yumuşak ve nemli tutmaya yardımcı olan linoleik asit ve stearik yardımcı içerir.
  • Nar çekirdeği yağı ayrıca, tahriş olmuş saç derisini yatıştırmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikleresahip olduğu bilinen bir molekül olan punisik asit içerir . Ayrıca kepek gibi kafa derisi sorunlarıyla uğraşan insanlara yardımcı olabilecek mantar önleyici faydaları da vardır. 
  • Nar çekirdeği yağı ayrıca saçı oksidatif stresten korumaya yardımcı olan ve saç derisinde kir birikmesini önleyen güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Nar yağı ayrıca kafa derisine kan akışını iyileştirerek saç büyümesini güçlendirir ve destekler.

Nar çekirdeğinde bulunan yağ asitleri saç köklerini beslemeye ve parlaklıktan yoksun saçları canlandırmaya yardımcı olur. Ortamdaki serbest radikallerin yanı sıra zamanla birden fazla ürünün kullanılması saç tellerinin parlaklığını azaltabilir. Nar çekirdeği yağı , saçı koruyan ve saç derisindeki kiri sınırlayan ve daha parlak saç telleri oluşturan bir kaplama sağlamaya yardımcı olur.

5. Nar Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür mü?

 Birçok uçucu yağ, güçlü iyileştirici özelliklere sahiptir. Bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadırlar. Birçok uçucu yağ ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Nar çekirdeği yağı gözlerinizin altındaki koyu halkaları azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğine dair çok sayıda anekdot kanıtı var, ancak bu kesin kullanımla ilgili araştırmalar zayıf. Bununla birlikte, genel olarak cilt için olumlu faydalarını gösteren ve bu sinir bozucu koyu halkalar üzerinde neden olumlu etkileri olabileceğini açıklayan bilimsel kanıtlar var.

6. Nar Çekirdeği Yağı Yüze Nasıl Kullanılır?

 Nar Taşıyıcı Yağının kullanımları, tıbbiden kozmetiğe kadar çok çeşitlidir. Birçok formu masaj yağları, yüz yağları, masaj jelleri, duş jelleri, losyonlar, kremler, yüz serumları, sabunlar, dudak balsamları, şampuanlar ve diğer saç bakım ürünlerini içerir. Topikal olarak kullanılan Nar Yağı, sadece cildi nemlendirmekle kalmayıp aynı zamanda cildin iyileşmesini de kolaylaştıran yaşlanma karşıtı nemlendiriciler için ideal bir bileşendir. Doğal bir yaşlanma karşıtı serum oluşturmak için, 20 damla Nar Taşıyıcı Yağı, Buhur Esansiyel Yağı, Lavanta Esansiyel Yağı, Sıvı E Vitamini ve Jojoba Taşıyıcı Yağı küçük bir kavanozda karıştırın. Yatmadan önce, bu serumdan 4 damla yüzünüze nazikçe masaj yapın ve gece boyunca ciltte bekletin. Bu karışım, cildin elastikiyetini ve tonunu artırırken, yağ üretimini ve pH seviyesini dengeleyerek cildin genç, sağlıklı, pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar. Yara izlerinin görünümünü azaltmak ve lekeleri, yaraları, akneleri ve sedef hastalığı, rozasea ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarını iyileştirmek için etkilenen bölgeleri nazikçe yıkayın. Ardından birkaç damla Nar Taşıyıcı Yağı doğrudan bölgelere uygulayın. Cilt daha az iltihaplı, tahriş olmuş ve kuru görünecek ve hissedecektir. 

7. Nar Çekirdeği Yağı Kullananlar

 M**** Y*****

Bu yağı seviyorum. Çok proaktif ve güzeller. Bu Nar Çekirdeği yağını kendi diy yüz serumum ve vücut nemlendiricimde kullanıyorum ve çok güzel. Nemlendiriyor, yumuşatıyor ve kırışıklıklarımı azaltıyor. Ayrıca kollarım ve bacaklarımdaki krep cildi sıkılaştırıyor gibi görünüyor.

 K**** K****

Bu yağı cilt bakımım için kullanıyorum ve çok iyi! Cilde iyi emer ve cildimi yumuşak ve pürüzsüz hissettirir. İyi bir nar yağının olması gerektiği gibi kıvamlıdır ve rüya gibi diğer daha ince yağlara karışır.

 S****** E****

Her kuruşuna değer! Hafif keskin ve meyvemsi bir kokusu vardır, ancak koktuğunu veya koktuğunu söyleyen yorumları dikkate almayın. Değil. Kokusu bana meyve püresini hatırlatıyor. Bunu aldım çünkü Nar Çekirdeği Yağındaki Ellagic Asit’in kolajen bozulmasına karşı koruma sağladığını okudum. Genelde yağlarla koparırım ama çok fazla koyabilirim ve henüz bir şişlik görmedim. Cilt bariyerim yenilenmiş hissediyor ve cildim çok daha yumuşak!!!

8. Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

 Yüksek kaliteli Nar Çekirdeği Yağı genellikle “Soğuk Pres” yöntemi kullanılarak çıkarılır. Soğuk pres, yağı çıkarmak için mekanik bir işlemin fındık, tohum veya çekirdeği preslediği bir ekspeller presleme şeklidir. Klasik expeller preslemede yağın çıkarılmasına yardımcı olmak için yüksek miktarda ısı kullanılabilir. Ancak soğuk pres ekstraksiyonunda yağın en doğal haliyle korunması için sıcaklık kontrol edilir.
Nar Çekirdeği Yağı elde etmek için bir başka yüksek kaliteli yöntem de CO2 ekstraksiyonudur. Bu yöntem çok ilginç! Kabuklu yemişler, tohumlar veya bitki materyalleri, Karbon Dioksit basıncı kullanılarak çıkarılır. Ekstraksiyon tamamlandığında, gaz odadan çıkarılır ve geride tamamen saf bir malzeme kalır. CO2 artık Nar Çekirdeği Yağı da dahil olmak üzere çok çeşitli kırılgan ve organik bitkilerden özler ve yağlar oluşturmak için kullanılıyor.

9. Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

 Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Hem kadınlar hem de erkekler için gerçekten besin açısından zengin ilk cilt bakımı sabit yağlarında Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinin gücünü deneyimleyin. Narın efsanevi sağlık yararları 5.000 yıl öncesine kadar uzanıyor ve uzak ve yakın Doğu, Akdeniz, Hindistan, Afrika, Çin, Avrupa ve Amerika’ya yayılıyor. Modern bilimsel araştırmalar, narın en aktif ve üstün antioksidanlardan biri olduğunu ortaya koymaktadır. Nar çekirdeği yağı, nar çekirdeğine özgü bir bileşik olan punisik asit (bir Omega 5 Yağ Asidi) içerir. Tüm GDO’suz tohumlar doğal olarak yetiştirilirken, saf yağların tüm besin maddelerini koruduğundan ve muhafaza ettiğinden emin olmak için yumuşak, kimyasal içermeyen, temiz soğuk pres yöntemleri kullanılır.

10. Nar Çekirdeği Yağı Zararları

 Nar çekirdeği yağı kullanmanın hipotansiyon, mide rahatsızlığı, cilt iltihabı ve hamilelikle ilgili komplikasyonlar gibi bazı potansiyel yan etkileri vardır. Tipik olarak, sorumlu bir şekilde kullanıldığında, bu yağı kullanma riski çok azdır. Bununla birlikte, nar tohumlarının kaynağını her zaman bilmeli ve bu doğal ilacın gücü nedeniyle, özel durumunuzdaki olası riskler hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

  • Tansiyon: Nar çekirdeği yağında bulunan bazı yağ asitleri tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir, bu da hipertansiyonla mücadele eden insanlar için iyi bir haberdir, ancak tansiyon düşürücü ilaçlarla birlikte bu tehlikeli olabilir.
  • Mide :Nar çekirdeği yağını dahili olarak kullanırken, sadece küçük bir miktar gereklidir, ancak bazı durumlarda mide rahatsızlığına, mide bulantısına, kusmaya, ishale ve diğer gastrointestinal sorunlara neden olabilir.
  • Hamilelik :Bu noktada araştırmalar sınırlı olsa da, nar çekirdeği yağının güçlü etkileri, özellikle erken dönem gebeliklerde komplikasyonlara neden olabilir. Hamileyken bu yağı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir