Vücut Bakım

Lavanta Yağının Faydaları

   Lavanta yağının faydaları; Uçucu yağlar giderek daha popüler ev ilaçlarıdır. Bunlar arasında lavanta yaygın bir uçucu yağ favorisi haline geldi. Pek çok kullanıma ve cennet kokusuna sahip olan lavanta esansiyel yağları, doğrudan lavanta bitkisinden elde edilir. Özel damıtma teknikleri kullanan son ürün, lavantanın yararlı bileşiklerinin yüksek konsantrasyonlu, sağlık yararları ve daha fazlasıyla dolu bir özüdür. Bunlara ağrı kesici, migren giderici, hava tazeleme, temizlik ve hatta saç bakımı avantajları dahildir. Araştırmalar, sağlıklı saç güzel cilt için birçok faydası olduğunu gösteriyor. Bu yazıda size lavanta yağının faydaları hakkında bilgi verdik. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DİP NOT!

 Lavanta yağının faydaları saymakla bitmeyen lavanta yağı anksiyete ve depresyona iyi gelir. Uyku problemlerine yardımcı olan lavanta yağı cilt, saç ve sivilceler için kullanılır. Lavanta yağı, lavanta bitkisinin çiçeklerinden buhar damıtma yöntemiyle elde edilir. Hoş kokusunun yanı sıra içeriği ile de pek çok sağlık problemine iyi gelir.

lavanta yağının faydaları
Lavanta Yağının Faydaları

   Lavanta yağı çok yönlü özelliklere sahip olduğundan ve doğrudan cilde kullanılabilecek kadar yumuşak olduğundan, özellikle sağlığınız için esansiyel yağları kullanmaya yeni başlıyorsanız, sahip olunması gereken bir yağ olarak kabul edilir. Bilim, lavanta esansiyel yağının içerdiği sağlık etkileri yelpazesini henüz yeni değerlendirmeye başladı, ancak şimdiden bu yağın inanılmaz yeteneklerine işaret eden çok sayıda kanıt var. Bugün lavanta, dünyadaki en popüler uçucu yağlardan biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. İnsanlar, hem vücudunuz hem de eviniz için lavanta yağı faydalarını yakalamaya başlıyor.

1.1. Saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur

   Lavanta yağı son zamanlarda saç büyümesini uyarmak için dikkat çekti.2016 çalışmasI lavanta yağının daha fazla saç uzatmasını sağladığını buldu. Saçları da normalden daha kalın ve daha hızlı uzuyordu. Bu fayda, yağ kendi kendine cilde işleyebildiğinde çok daha etkilidir. Bu çalışmalara göre, lavanta yağı saç dökülmesi veya saç dökülmesi gibi sorunlara yardımcı olabilir. Bunu kanıtlamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır, ancak insanlar yağı saçlarında güvenle deneyebilirler.

1.2. Antimikrobiyaldir

   Lavanta ayrıca bu 2014 incelemesinde belirtilen antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu, bakteri ve mantarların büyümesini önlemeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Saça veya saç derisine uygulandığında, bu yaygın saç veya saç derisi sorunlarını önleyebilir. Özellikle kaşıntılı saç derisini veya kepeklenmeyi ve hatta enfeksiyonları önleyebilir.

1.3. Saç Bitlerini Önlemeye Veya Öldürmeye Yardımcı Olabilir

   Lavanta uçucu yağının baş bitlerini önlemeye yardımcı olabileceğini buldu. Baş bitini bile öldürebilir. Çalışma, lavantayı başka bir uçucu yağ olan çay ağacı yağı ile test etti. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, lavanta yağı kullanmak bit riskini azaltabilir. Çay ağacı yağı ile birlikte kullanmak daha da başarılı olabilir. Ancak bu, bu yağların öngörülen tedavi planınızın yerini alacağı anlamına gelmez. Saaç bitlerini tedavi etmek için yalnızca yağlara güvenmemelisiniz.

1.4. Stresi yönetmeye yardımcı olur

   Lavanta yağının yatıştırıcı güçleri burada bitmiyor. Bir çalışmada, araştırmacılar, lavanta yağının genel anksiyete için reçeteli bir ilaca karşı tepeden tırnağa gidebileceğini buldular. Altı hafta boyunca, bir grup katılımcı kaygı azaltıcı ilaç Lorazepam’ı alırken, başka bir grup oral dozda lavanta yağı aldı. Deneme süresinin sonunda, her iki grup da kaygıda hemen hemen aynı azalmayı bildirdi. Daha aşırı koşullar söz konusu olduğunda, yağın hala etkili olduğu kanıtlandı. Yapılan bir çalışma , lavanta aromaterapisinin ameliyat öncesi hastalarda kaygı düzeylerini sakinleştirdiğini bile buldu.

1.5. Baş Ağrısını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

   Araştırmacılar, deney grubundakilerin sonraki iki saat boyunca önemli ölçüde daha az migren atak şiddeti rapor ettiğini buldular.

1.6. Uykusuzluk Hastalığı

   Birkaç çalışma, lavanta esansiyel yağının uykuyu teşvik etmeye ve uykusuzlukla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2. Lavanta Yağının Cilt İçin Faydaları

   Organik lavanta yağının cilt için başlıca potansiyel faydaları aşağıdadır:

  • Egzama ve kuru cilde yardımcı olur: Bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmış lavanta yağı, nemin kilitlenmesine yardımcı olmak için doğrudan cilt üzerinde kullanılabilir. Lavanta yağının antimikrobiyal ve antifungal özellikleri özellikle egzamaya neden olan bakterilere karşı korunmaya çalışırken faydalıdır.
  • Serbest radikallere karşı korur: Bir antioksidan olarak lavanta yağı, cildi çevresel stres faktörlerine karşı korumaya yardımcı olabilir. Guanche, “Hastalık için en yaygın ve tehlikeli risk faktörü genellikle serbest radikallerden, toksinlerden ve kirleticilerden gelir” diye açıklıyor. “Serbest radikaller bağışıklık sisteminizi kapatabilir ve vücudunuza zarar verebilir. Lavanta yağı, hastalıkları önlemek ve tersine çevirmek için çalışabilen doğal bir antioksidandır.”
  • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır: Lavanta yağı, antioksidanlarla doludur ve onu kırışıklıklarla mücadelede mükemmel bir seçenek haline getirir. Bu antioksidanlar cildinizi ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilecek serbest radikallere karşı korur. Yüzünüz için doğal, kendin yap yaşlanma karşıtı bir serum kullanmak için hindistancevizi yağı ve lavanta karışımını deneyebilirsiniz.
  • Akneyi iyileştirir: Antibakteriyel özellikleri ve antienflamatuar etkileri sayesinde lavanta yağının aknenin iyileşmesine katkıda bulunabilir.
  • Cildi rahatlatır: Ciltteki bakteri ve mantarlar sıklıkla iltihaplanmaya neden olduğundan, lavanta yağının mantar önleyici özelliklerinin kaşıntı önleyici ve iltihap önleyici etkilere sahip olabilir.
  • Cilt iyileşmesini destekler: Lavanta yağının yanıkların, kesiklerin, sıyrıkların ve yaraların iyileşmesini hızlandırabileceğini ve yara izine de yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalara işaret ediyor. Hücre büyümesini teşvik etme yeteneği nedeniyle lavanta yağı, yara izlerinin görünümünü potansiyel olarak iyileştirebilir.
  • karıştırarak, şampuanınıza damlatarak veya lavanta yağı içeren ürünler kullanarak saç bakımınızda kullanılabilir.

2.1. Lavanta Yağı Uyuz İçin Etkilidir

   Derinin altına yuva yapan ve yumurtlayan böcekler, en zorlu bireyleri bile huzursuz edebilir. Uyuz – kaşıntılı tahriş olmuş cilt ile işaretlenmiş bir durum – tam da böyle bir şeyden gelir. Küçük akarlar derinin altına girer ve cilt tahrişine yol açan yumurta bırakır. Cilt tahrişi bir enfeksiyona dönüşebilir. Uyuz, doktorunuzdan alacağınız ilaçlarla veya doğal olarak lavanta yağıyla tedavi edilebilir.

3. Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

   Birçok faydası olan lavanta yağının kullanımları şu şekildedir:

3.1. Akne Tedavisi İçin Kullanımı

   Cilt kreminize 2-3 damla lavanta yağı ekleyin. Lavanta gözeneklerinizi tıkamaz ve antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu da sivilceleri temizlemede çok yardımcı olmasının nedeni olabilir. Lavanta yağını cilt kreminize karıştırdığınız için önce yağ ile seyreltmenize gerek yoktur. Ayrıca cildinizi yatıştırmaya ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olmak için doğrudan bir lekenin üzerine seyreltilmiş lavanta yağı da ekleyebilirsiniz.

3.2. Kaygıyı Hafifletmek İçin Kullanımı

   Avuçlarınıza 2-3 damla seyreltilmiş lavanta sürün ve kaygıyı hafifletmek için nefes alın. Lavanta muhtemelen en çok yatıştırıcı, rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Avuç içlerinize biraz lavanta yağı ekleyerek, sonra ellerinizi yüzünüzün etrafına sararak ve derin nefes alarak, kaygı ve stres belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Lavanta yağı da stres nedeniyle uykusuzluğun hafifletilmesine yardımcı olabilir.

3.3. Ağrının Giderilmesi İçin Kullanımı

   Ağrının giderilmesine yardımcı olmak için masaj sırasında lavanta yağını dağıtın. Lavantanın yatıştırıcı kokusu, masaj yaptırdıkça daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir, etkileri artırır ve ağrıyan kasların, burkulmaların veya ağrıyan eklemlerin ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.Uçucu yağınızı dağıtmak için ticari bir difüzör satın alabilir ya da birkaç damla yağı bir mendile damlatıp masajınız sırasında yanınıza koyabilirsiniz. Bir difüzör kullanıyorsanız, lavanta yağını seyreltmeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için talimatları okuyun. Yağı bir mendile koyuyorsanız, seyreltmenize gerek yoktur. Gevşemeyi ve ağrıyı hafifletmek için 1 çay kaşığı masaj yağına 1-2 damla lavanta yağı da ekleyebilirsiniz.

3.4. Böcek Isırıklarını Hafifletmek İçin Kullanımı

   Böcek ısırıklarını hafifletmek için bir damla seyreltilmiş lavanta yağı kullanın. Lavanta yağı, arı sokmaları, karınca sokmaları ve pire sokmaları dahil olmak üzere böcek ısırıkları ve sokmalarında kaşıntı ve şişliği giderebilir. Rahatsızlığınızı hafifletmek için iğnenin üzerine bir damla damlatmanız yeterlidir. Yağ ayrıca, potansiyel olarak tehlikeli ve ağrılı enfeksiyonlardan kaçınmaya yardımcı olarak, böcek ısırığ kaşıntısnı azaltmaya yardımcı olabilir.

3.5. Mantar Enfeksiyonu İçin Kullanımı

   Günde bir kez mantar enfeksiyonunun üzerine birkaç damla seyreltilmiş lavanta yağı koyun. Lavanta bazı mantar önleyici özelliklere sahiptir, bu nedenle günde bir kez birkaç damla lavanta yağı, saçkıran veya tırnak mantarı gibi mantar enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

3.6. Mide Bulantısını Gidermek İçin Kullanımı

   Dilinizin ucuna bir damla seyreltilmiş lavanta yağı koyun. Lavanta, sabah bulantısı ve taşıt tutması dahil mide bulantısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Yutuyorsanız, mutfak dereceli lavanta kullandığınızdan emin olun. Lavanta, mide bulantısını hafifletmek için kulak arkası ve göbek çevresi gibi basınç noktalarında da kullanılır.

3.7. Kepek Tedavisi İçin Kullanımı

   Kepek tedavisi için seyreltilmiş lavanta yağını saç derinize sürün. Pul pul bir saç derisine sahip olmak eğlenceli değildir, ancak kepek inatçı ve tedavisi zor olabilir . Neyse ki, seyreltilmiş lavanta yağını semptomlar hafifleyene kadar haftada bir kez saç derinize masaj yaparak pulların hafifletilmesine yardımcı olabilirsiniz. Yağı kafa derinizde yaklaşık bir saat bırakın, ardından şampuanlayın. Lavanta yağını seyreltmek için argan, hindistancevizi veya zeytinyağı gibi taşıyıcı yağa 12 damla yağ ekleyin. Saçınızı ayırmayı ve lavanta yağını bir damlalık ile etkilenen bölgelere sürmeyi deneyin, böylece saç derinize değil saçınıza bulaşmasın.

4. Organik Lavanta Yağı Nasıl Olmalıdır?

   Orgnaik lavanta yağı yapımında kullanılan lavanta çiçeklerinin durumu ve kalitesi aslında kullanılan lavanta çeşidinden daha önemlidir. Lavanta yağı yapmak için %100 kuru lavanta çiçeği tomurcukları kullanmak gerekir . Çiçekler tamamen kuru değilse, kalan nem lavanta yağının küflenmesine veya bozulmasına neden olabilir. Tamamen kuru olduklarından emin olmak, ne kadar uçucu yağın çekildiğini en üst düzeye çıkarmaya da yardımcı olacaktır. Sonuçta su ve yağ karışmaz. En şifalı ve organik lavanta yağını elde etmek için , en iyi zamanda (çiçeklenmenin başlarında) hasat edilen kuru lavanta çiçeklerini kullanmak da çok önemlidir . Çiçekler ayrıca havada kurutulmalı veya kurutulurken sadece düşük ısıya maruz bırakılmalıdır. Aksi takdirde, uçucu yağ içeriği çok daha azdır.

5. Lavanta Yağı Saça Zarar Verir mi?

   Birçok faydası olan ve kullanım alanı çok geniş olan lavanta yağının saça bir zararı yoktur. Lavanta yağı, saç bakım rejiminize güvenli ve değerli bir eklenti olabilir. Araştırmalar, saç büyümesini teşvik edebileceğini ve incelmeyi önleyebileceğini gösteriyor. Ayrıca genel saç derisi ve saç sağlığı için başka avantajları da olabilir. Ayrıca saçınıza uygulamanın veya en sevdiğiniz ürünlerle (veya içinde) kullanmanın birçok yolu vardır. Sadece doğru kullandığınızdan emin olun ve olası yan etkileri göz önünde bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir