Vücut Bakım

Kekik Yağı Faydaları

kekik yağı faydaları

  Kekik yağı faydaları nedir? Kekik yağının gıda kaynaklı bakterileri azaltma veya ortadan kaldırma, kalp sağlığını destekleme ve vücuttaki iltihaplanmayı hafifletme ve diğer falarının varlığını destekleyen birkaç çalışma vardır. Dışarı çıkıp bir şişe satın almadan önce, kekik yağının tek başına herhangi bir hastalığı iyileştireceğine dair hiçbir belirti olmadığını anlamak önemlidir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kekik yağının, tek başına bir tedavi veya tedavi olarak değil, genel terapötik programların bir parçası olarak kullanıldığında faydalı olduğu düşünülmektedir. Kekik yağı, sağlık yararları olan çeşitli bileşikler içerir. Kekik yağı faydaları nedir? Kekik yağı nelere iyi gelir? Kekik yağı zararları nedir? Bu konu hakkında araştırma yapıp sizler için bu sayfada topladık. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DİP NOT!

   Kekik yağının kimyasal bileşenleri, ünlü arındırıcı ve iyileştirici özelliklerine katkıda bulunur. Belki de en iyi bilinen bileşeni, güçlü antibakteriyel ve antifungal faydalarla ilişkili bir terpen bileşiği olan Thymol’dür.

kekik yağı faydaları
Kekik Yağı Faydaları

   Kekiğin geçmişi çok çeşitli kullanımlarla zengin olduğu gibi, kekiklerin de farklı faydaları ve kullanımları günümüzde de devam etmektedir. Kekik yağı, kekik bitkisinin yaprağından elde edilir ve timol oranı yüksektir. Kekik yağındaki organik kimyasalların güçlü kombinasyonu ciltte temizleyici ve arındırıcı bir etki sağlar. Kekik yağının birçok faydası vardır ve insanlar onu ciltlerini iyileştirmek, kan dolaşımını iyileştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanabilirler. Kekik yağının inanılmaz sağlık yararları aşağıda açıklanmıştır. Bunlardan bazılarını sizler için sıraladık:

   Kekik yağının antibakteriyel ve balgam söktürücü özelliklerinin bolluğu, bu bitkiyi pek çok solunum problemi için tek çare haline getirir. Burun pasajındaki mukus ve balgam birikintilerini temizlemeye yardımcı olur ve göğüs tıkanıklığından kurtulmayı sağlar. Kekiğin yatıştırıcı doğası, kuru, tahriş olmuş boğazın tedavisinde önemli bir rol oynar. Ayrıca astım , bronşit, sinüs, baş ağrısı ve farenjit için güçlü bir çare olarak hizmet eder. Öksürük ve tıkanıklıktan anında kurtulmak için boğaz ağrınızı kekik esansiyel yağı ile karıştırılmış ılık suyla gargara yapın.

   Son araştırmalar, kekikte bulunan bir sürü uçucu yağın damarlar ve atardamarlar üzerinde rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ezilmiş kekik yaprakları veya kekik tozu ürünleri, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olarak kalp atış hızını ve kan akışını azaltır. Aynı zamanda kolesterolü düşürür ve kılcal damarlarda enkaz birikmesini önler, bu da ateroskleroz gibi rahatsızlıkları önler ve kalp krizi ve kalp bloğu riskini azaltır.

   Kekik yağı veya bu keskin bitki ile indüklenen kozmetik ürünler, C Vitamini ve antioksidanlarla doludur . Cilt bakım ürünleri, akne, sivilce, kızarıklık, kesik ve yara izleri gibi çeşitli cilt sorunları için doğal bir çaredir. Ayrıca oksidatif güneş hasarını önler, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi çeşitli yaşlanma belirtilerini tedavi eder ve sağlıklı, parlak, gençleşmiş bir cildi destekler. Sivilcelerden kurtulmak için yüzünüzdeki etkilenen bölgelere bir damla kekik ve çay ağacı yağı ile ıslak bir pamuk topu uygulayın.

   Kekik yağı, saç bakım ürünlerinin çoğunda temel bir bileşendir. Kekik bazlı şampuanlar ve saç serumları, içerdiği sayısız sağlıklı besin sayesinde saç uzamasına yardımcı olur, kepek ve bitleri tedavi eder ve saç dökülmesini önler. Kekik yağının antibakteriyel özelliği, kafa derisi enfeksiyonlarından kaynaklanan kaşıntıyı da önler.

   Zengin bir antioksidan ve biyoaktif bileşen kaynağı olan kekik yağı, bağışıklık sistemini iyileştirmek, mikroplarla savaşmak ve vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı korumak için çeşitli halk ilaçları sunar. Aynı zamanda, ateş, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve diğer solunum anomalileri gibi çeşitli enfeksiyonların önlenmesinde son derece etkili olan güçlü anti-bakteriyel, anti-viral ve antifungal özelliklerin varlığını doğal olarak tasvir eder.

   Kekik yağının güçlü anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, ağız sağlığı için faydalı olmasını sağlar. Çeşitli diş ürünlerinde kullanılan kekik, karyofillen ve kamfen gibi antibakteriyel bileşiklere sahiptir. Kekik bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur ve diş çürüklerini ve diş enfeksiyonlarını tedavi etmede güçlüdür. Kekik bazlı ürünler ayrıca ağız kokusu, plak ve diş çürümesi ile mücadele eder. Kekik infüzyonları, genel diş sağlığını iyileştirmek için alkali bir gargara olarak güvenle kullanılabilir.

   Kekik yağı, mükemmel bir K vitamini, demir, manganez ve kalsiyum kaynağıdır. Bu mineraller kemik yoğunluğunun korunmasında ve osteoporoz riskinin azaltılmasında çok önemli bir rol oynar.

   Potansiyel bir anti-inflamatuar bitki olduğu bilinen, alnına kekik yağı damlacıkları uygulamak, hafif ila şiddetli baş ağrılarıyla savaşabilir. Kekik çayı, adet dönemlerinde karın kramplarını yatıştırır ve kadınlarda PMS tedavisine yardımcı olur.

   Yağda çözünen bir vitamin olan kekik, daha keskin ve daha iyi bir görüş sağlayan zengin bir A vitamini kaynağıdır. Kekik özleri çok iyi bir karotenoid kaynağı olduğundan, sağlıklı mukus zarlarını destekler ve korur. Kuru gözlerin tedavisi için kekik çayının tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir.

2. Kekik Yağı Faydaları ? Kekik Yağı Nelere İyi Gelir?

   Kekik yağının birçok faydası vardır ve insanlar onu ciltlerini iyileştirmek, kan dolaşımını iyileştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanabilirler. Kekik esansiyel yağının inanılmaz sağlık yararları aşağıda açıklanmıştır:

2.1. Cilt Bakımına Yardımcı Olabilir

   Kekik yağının topikal uygulaması, yaraları ve yara izlerini iyileştirebildiği, iltihaplı ağrıları önleyebildiği, cildi nemlendirdiği ve hatta sivilce görünümünü en aza indirebildiği için cilt üzerinde çok popülerdir. Bu yağdaki antiseptik özellikler ve antioksidan uyarıcıların karışımı, cildinizin yaşlandıkça temiz, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir.

2.2. Kalp Sağlığını Korur

   Bu, kalp rahatsızlıklarının endişe verici bir oranda arttığı günümüz bağlamında kekik yağının çok önemli ve faydalı bir özelliğidir. Bu yağ kalp için çok faydalıdır. Potansiyel bir antispazmodik olurken kapakçıkların düzgün çalışmasını sağlayabilir, atardamarları ve damarları gevşetebilir ve böylece kalp üzerindeki stresi azaltabilir. Ayrıca tonik olduğu için kalp kaslarını güçlendirir ve kalbi tonlandırır. Temel olarak kekik yağı, kalp sağlığının her parçası için iyidir

2.3. İdrarı Teşvik Edebilir

   Kronik böbrek yetmezliği veya kandaki artan toksin ve tuz konsantrasyonu nedeniyle vücutta su birikmesinden muzdarip olanlar bu esansiyel yağdan faydalanacaktır. İdrarı arttırır ve vücuttan fazla su, tuz ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu, kilo vermeye, kan basıncını düşürmeye, yağları azaltmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur.

 

2.4. Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür

   Kekik yağı antibakteriyeldir ve bakteri üremesini engeller; Bu, kekik yağının bağırsak enfeksiyonlarını, genital ve üretradaki bakteri enfeksiyonlarını, solunum sisteminde oluşan bakterileri tedavi edebildiği ve zararlı bakterilere maruz kalan kesik veya yaraları iyileştirebildiği anlamına gelir.

2.5. Zihni Rahatlatır

   Bol miktarda adaptojenik ve yatıştırıcı özelliklerle dolu bu inanılmaz uçucu yağ, sadece ruh halini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda stresi de azaltır. Huzursuzluk, huzursuzluk, soğuk eller ve ayaklar gibi çeşitli kaygı semptomlarını hafifleten ve taze ve mutlu bir duygu veren stres hormonu serotonini düzenleyerek zihinsel istikrarı sağlamada yüksek öneme sahiptir.

2.6. Kuru Saç Derisi Ve Egzamaya İyi Gelir

   Kuru saç derisi, kafa derisi ve saç problemlerinin açık ara en büyük ve en genel nedenlerinden biridir. Aynı şey iltihaplanma için de geçerlidir. Saç deriniz kuru veya iltihaplı olduğunda, saç köklerinin zarar görmesine ve potansiyel saç dökülmesine neden olan folikülite yol açabilir. Kuru saç derisinin bir başka sonucu da kepek olabilir. Tüm bu pulların olası bir nedeni, kurumuş veya iltihap veya egzama gibi bir cilt rahatsızlığından muzdarip bir saç derisinden kaynaklanan kuru veya pullu cilttir. Kekik yağı tüm bunlara yardımcı olabilir. Kekik, doğal bir iltihap önleyicidir ve bu nedenle kafa derisi iltihabını ve tahrişini yatıştırır. Yukarıda bahsedildiği gibi, aynı zamanda kafa derisi kuruluğu, iltihaplanma ve tahrişin çeşitli potansiyel nedenlerine aynı anda saldırmak için egzama için de yararlı bir tedavidir.

3. Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

   Kekiğin özellikle güçlü bir uçucu yağ olduğuna dikkat etmek önemlidir. Sonuç olarak, özellikle ilk başta çok fazla kullanmak istemezsiniz. Kekik yağının birçok kullanılma nedeni olduğu gibi kullanılma şeklide nedene göre değişir. Çoğu uçucu yağ için genel kural, onları az miktarda kullanmak uzun bir yol kat ettiğinden, onları idareli kullanmaktır ve burada durum budur. Bir seferde bir ton kekik yağı kullanırsanız, çok hoş olmayan bir batma hissi yaşayabilirsiniz. Bazı uçucu yağlar, aşırı kullanıldığında potansiyel olarak yanıklara bile neden olabilir. Bunun yerine, yemek kaşığı olarak ölçülen iki küçük damla yeterli olacaktır. Bunları ister şampuan şişesine karıştırıp ikisini birden uygulayabilir isterseniz de birini sonra diğerini uygulayabilirsiniz. İlk yöntem, tüm sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlarken, ikincisi, kekiği saç derinize gerçekten sürmenize izin verir. Saç derisi sorunları için kullanıyorsanız şunları deneyin:

  • Uygulamak için jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ seçin.
  • Taşıyıcı yağ değerinde birkaç fincan kekik yağı, biberiye esansiyel yağı, sedir ağacı yağı ve lavanta yağı ile birkaç damla (yani üç ila beş) karıştırın.
  • Bu karışımı saç derinize her gün yaklaşık 10 dakika masaj yapın.
  • Yaklaşık bir saat açık bırakın.
  • Hafif şampuanla durulayın.

Bu tedavinin kişiye göre ne kadar çabuk etki etmeye başladığına göre değişiklik gösterdiğini unutmayın. Başka kullanımları da şu şekildedir:

  • Kekik yağı, böcekleri doğal olarak iten kimyasal özellikler içerir. Bu böcekleri uzak tutmak için bir pamuğa birkaç damla Kekik yağı damlatın ve sürünen sürüngenlerin saklanacağı köşelere koyun. Bahçeyle uğraşırken, böcekleri uzak tutmak için Kekik yağını bileklerinize ve boynunuza koyun.
  • Kekik yağı, temizlikte de yardımcı olacaktır. Kekik yağı, güçlü temizleme özellikleri nedeniyle temizlik için en iyi esansiyel yağlardan biridir. Kekik esansiyel yağı, zararlı kimyasallar kullanmadan yüzeyleri temizlemeye ve kiri, kiri ve hoş olmayan kokuları gidermeye yardımcı olabilir.
  • Kekik yağı cilt üzerinde temizleyici ve arındırıcı etkiye sahip olduğundan cilt bakımı için ideal bir yağdır. Sağlıklı görünen cildi arındırmak ve desteklemek için bir ila iki damla kekik yağını ciltteki hedeflenen bölgelere uygulayın.

4. Kekik Yağı Zararları

   Kekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarından bir buhar damıtma işlemi ile elde edilir. Bilimsel olarak bilinen kekik, dünyadaki en popüler ve yaygın olarak erişilebilir bitkilerden biridir ve dünya çapında mutfak ve tıbbi uygulamalarda yaygın olarak bulunur. Bununla birlikte, kekik yağı da kökleri Akdeniz bölgesindeki binlerce yıldır popüler bir doğal ilaç olmuştur. Sizler için kekik yağının zararlarını araştırıp hazırladık devam etmek için okuyun;

4.1. Alerjik

   Kekik alerjisi nadir değildir, fesleğen, biberiye, adaçayı ve lavanta gibi bitkilere alerjisi olan kişiler de kekik yağına duyarlı olabilir. Bu, tüketildiğinde ishal , mide bulantısı, kusma dahil olmak üzere mide rahatsızlığında kendini gösterebilir. Bu yağa alerjiniz varsa ciltte iltihabi da mümkündür

4.2. Cilt Tahrişi

   Hassas cilde sahip birçok insan, cilde güçlü, seyreltilmemiş doğal yağlar uygulandığında olumsuz tepkiler verir. Bu, özellikle yağı bir taşıyıcı yağ ile seyreltmediğinizde kızarıklık, kaşıntı, kızarıklık veya kurdeşen olarak ortaya çıkabilir. Önce cildinize küçük bir miktar uygulayın ve vücudunuzun daha geniş bir bölgesine uygulamadan önce herhangi bir reaksiyon olup olmadığına bakın.

4.3. Tansiyon

   Kekik yağı, genellikle kan basıncını yükselten dolaşımın artmasına yardımcı olabilir, bu da onu zaten hipertansiyonla uğraşan biri için kötü bir seçim haline getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir