Yüz Bakım

Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı

Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı

 Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı, Bir kişinin gözenekleri cilt tipine bağlı olarak az ya da çok fark edilebilir. Büyük gözeneklerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. İki tip gözenek vardır. Biri vücudun sebum adı verilen doğal yağını serbest bırakır, diğeri ise teri serbest bırakır. Bazen yağ salan gözenekler genişlemiş görünebilir. Bir çoğumuzun sorunu olan gözenekler hakkındaki yazımızın devamına gelin hep birlikte geçelim…

DİP NOT!

Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı Yağlı cilde sahip kişilerin yaptığı en yaygın hatalardan biri, yüzlerine daha fazla yağ katacağı korkusuyla nemlendiriciyi atlamaktır. Nemlendirici ürünler aslında doğal sebumunuzun cildinizin daha derin katmanlarına nüfuz etmesine yardımcı olur. Bu sadece yağlılık görünümünü azaltmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi etkili bir şekilde şekillendirmeye de yardımcı olur. Onsuz, cildiniz daha da fazla yağ üretebilir.

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenleri şu şekilde açıklamak mümkündür; Yoğun cilt bakımı için zamanınız yok mu? Yine de temelleri öğrenerek kendinizi şımartabilirsiniz. İyi cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, doğal yaşlanmayı geciktirmeye ve çeşitli cilt problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı kremler neler, en etkili gözenek kremi hangisi bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1.1. Kendinizi Güneşten Koruyun

Cildinize iyi bakmanın en önemli yollarından biri onu güneşten korumaktır. Ömür boyu güneşe maruz kalmak kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir.

En eksiksiz güneş koruması için:

  • Güneş kremi kullanın. SPF’si en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini bolca uygulayın ve her iki saatte bir veya yüzüyorsanız veya terliyorsanız daha sık tekrar uygulayın.
  • Gölgede Barının Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10:00 ile 16:00 arasında güneşten kaçının.
  • Koruyucu giysi giyin. Cildinizi sıkı dokunmuş uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalarla örtün. Ayrıca, belirli sayıda yıkama için giysilere ek bir ultraviyole koruma katmanı sağlayan çamaşır katkı maddelerini veya ultraviyole ışınlarını engellemek için özel olarak tasarlanmış özel güneş koruyucu giysileri de göz önünde bulundurun.

1.2. Sigara İçmeyin

Sigara içmek cildinizi daha yaşlı gösterir ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Sigara, cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildi daha solgun hale getirir. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besin maddelerini de tüketir. Sigara içmek ayrıca cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlayan yüz ifadeleri – nefes alırken dudaklarınızı büzmek ve dumanı dışarıda tutmak için gözlerinizi kısmak gibi  kırışıklıklara katkıda bulunabilir. Ek olarak, sigara içmek yassı hücreli cilt kanseri riskinizi artırır. Sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu bırakmaktır. Doktorunuzdan sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ipuçları veya tedaviler isteyin.

1.3. Cildinize Nazikçe Davranın

Günlük temizlik ve tıraş, cildinize zarar verebilir. Nazik tutmak için:

  • Banyo süresini sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar veya banyolar cildinizdeki yağları giderir. Banyo veya duş sürenizi sınırlayın ve sıcak su yerine ılık su kullanın.
  • Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizdeki yağı çıkarabilir. Bunun yerine hafif temizleyiciler seçin.
  • Dikkatlice tıraş edin. Cildinizi korumak ve yağlamak için tıraştan önce tıraş kremi, losyonu veya jeli sürün. En yakın tıraş için temiz, keskin bir tıraş bıçağı kullanın. Tüylerin uzadığı yönde tıraş edin, karşı değil.
  • Yıkadıktan veya banyo yaptıktan sonra, cildinizde biraz nem kalması için cildinizi bir havluyla hafifçe vurun veya kurulayın.
  • Kuru cildi nemlendirin. Cildiniz kuru ise cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için SPF içeren bir nemlendirici düşünün.

1.4. Sağlıklı Bir Diyet Yapın

Sağlıklı bir diyet, en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler yiyin. Diyet ve akne arasındaki ilişki net değil, ancak bazı araştırmalar, balık yağı veya balık yağı takviyeleri açısından zengin ve sağlıksız yağlar ve işlenmiş veya rafine karbonhidratlar açısından düşük bir diyetin daha genç görünen bir cildi teşvik edebileceğini öne sürüyor. Bol su içmek cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur.

1.5. Stresi Yönetin

Kontrolsüz stres, cildinizi daha hassas hale getirebilir ve sivilceleri ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı cildi ve sağlıklı bir zihin durumunu teşvik etmek için stresinizi yönetmek için adımlar atın. Yeterince uyuyun, makul sınırlar belirleyin, yapılacaklar listenizi küçültün ve keyif aldığınız şeyleri yapmak için zaman ayırın. Sonuçlar beklediğinizden daha dramatik olabilir.

Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı
Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı

2. Hangi Yağlar Gözenek Sıkılaştırır?

Yağlı veya karma cilde sahip olanlar için en büyük sorun, görünüm ve ruh halini bozabilecek genişlemiş gözeneklerdir. Cildimizdeki binlerce küçük açıklık veya gözenek nefes almamıza, terdeki metabolik ürünleri ortadan kaldırmamıza ve diğer işlevleri yerine getirmemize izin verir. Gözenekler normalde çıplak gözle neredeyse görünmezdir. Yine de, yanlış koşullar altında, siyah nokta ve akne tedavisi için ideal bir yaşam alanı sağlayabilirler ve cilt görünümüne zarar verebilirler. Genişlemiş gözenekler göze hoş görünmez, ancak bakteriler gözeneklere girip büyük iltihaplanmaya neden olabileceğinden zararlı da olabilirler. Gözenek azaltma bu nedenle çekici ve sağlıklı bir cilt elde etmede önemli bir adımdır. Gelin hep birlikte bu bitkisel yağları inceleyelim…

2.1. Açık Gözenekler İçin Biberiye Esansiyel Yağı

Biberiye esansiyel yağı  , özellikle cilt tıkanıklığı olmak üzere tıkanıklığın tedavisinde etkilidir. Sıkışık cildi nazikçe gözeneklerin derinliklerine kadar temizler, eski sebumu, ölü hücreleri, kiri, pisliği, kirliliği, bakterileri ve diğer kirleticileri temizler. Cilt tıkanıklığını giderici özellikleri nedeniyle, siyah noktaların ve beyaz noktaların (çöküntüler, aşırı yağlar ve ölü cilt hücrelerinin neden olduğu) gözenekleri tıkamasını önlemek için iyi bir esansiyel yağdır. Aynı zamanda sıkılaştırıcı olarak da çalışır, cildin yağlılığını azaltır ve daha fazla sebum salgılayan ve gözenekleri tıkayan büyük gözenekleri en aza indirir.

2.2. Büyük Gözenekler İçin Limon Esansiyel Yağı

Limon esansiyel yağı , cilt bakımında yağ üretimini düzenlemeye ve büyük gözenekleri azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır. Fazla sebumu lekeleyerek ve gözenekleri küçülterek siyah nokta üretimini azaltır ve cildi sıkılaştırma özelliği sayesinde siyah noktaları hafifletir. Yüzdeki büyük gözeneklerin ortaya çıkmasına katkıda bulunan bir faktör olabilecek lenfatik drenaja yardımcı olur. Gözenek boyutunuz lenfatik drenajla bağlantılıysa, bu başlamak için iyi bir yer olabilir.

2.3. Büyük Gözenekler İçin Sardunya Esansiyel Yağı

Sardunyanın cilt üzerinde son derece dengeleyici bir etkisi vardır. Bu denge, gözenekleri tıkayabilecek ve sivilcelere yol açabilecek fazla yağın düzenlenmesine yardımcı olur. Sardunya esansiyel yağı , bu nedenle cildi temizlemek için kullanılan bir yağdır. Ayrıca Antibakteriyel, antiseptik ve antiinflamatuar etkilerin tamamı içinde mevcuttur. Sardunya ayrıca yaraları iyileştirebilir ve yara izlerini en aza indirebilir, bu da sivilce ve salgınlar için faydalıdır. Yani yüzünüzde birkaç bölgeden seçim yaptıysanız, Sardunya cildinizin hızlı ve iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olacaktır.

2.4. Açık Gözenekler İçin Çay Ağacı Esansiyel Yağı

Çay Ağacı esansiyel yağları , cildin derinliklerine girerek ve gözenekleri ve yağ bezini tıkayarak geniş gözeneklere yardımcı olur. Çay ağacı yağı, yağlı, akneye meyilli ciltler için mükemmel bir tedavidir çünkü yağlı, ölü cilt hücre tıkaçları suyu iter ama yağı tutmaz, bu yüzden yağlı, akneye meyilli ciltler için idealdir. Ayrıca saç köklerinin içindeki akneye neden olan bakterileri de öldürerek kopma olasılığını azaltır. Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı Kremler neler? Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2.5. Geniş Gözenekler İçin Kuşburnu Yağı

Kuşburnu tohumu yağı, antimikrobiyal, antiseptik, antienflamatuar, antioksidan, iyileştirici, analjezik, mantar öldürücü ve antidepresan özelliklere sahiptir. Ek olarak, gözenekleri temizler ve sıkılaştırır, ayrıca ciltteki kraterleri yumuşatır. Akne ve diğer iltihaplı durumlar için etkilenen bölgeye sürmek en iyisidir. Bakteriyel ve viral döküntülerle savaşır, lenf sistemini harekete geçirir, temizleme özelliği sayesinde toksinleri yok eder. Ayrıca yağlı saç, saç derisi ve ciltten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

3. Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı

Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler neler En iyi 5 gözenek küçültücüyü şu şekilde sınıflandırmamız mümkündür;

3.1. InstaNatural Yüzde 7 Glikolik AHA Toner

Gözeneklerinizdeki kalıntıları temizlemeye ve derminizi güçlendirmeye ek olarak, bu akıllı karışım cildinizi dolgunlaştırır, kolajen üretimini artırır ve zamanla daha pürüzsüz bir cilt oluşturur.

 

3.2. Bioderma Sébium Pore Refiner Cream

Bioderma’nın Sébium Pore Refiner ürünü, salisilik asit ile ölü deri hücrelerini çözer, ardından fazla yağı ve sebumu silika tozu ile emer. Formülün matlaştırıcı etkisi sayesinde, bu Fransız eczane favorisi makyaj altında iyi çalışır.

3.3. SkinBetter Science AlphaRet Temizleme Serumu

Bu süslü BHA serumu, Dr. Hayag’ın favorilerinden biridir. Byrdie’ye “Cilt tonunu, dokusunu, gözeneklerin görünümünü iyileştirir ve cildi temizler” diyor. “Ayrıca niasinamid ( B3 vitamini ) ve tahrişi önlemek için diğer nemlendirici bileşenlerin yanında birden fazla antioksidan var.”

3.4. Inkey List Salisilik Asit Temizleyici

Ayak parmaklarınızı BHA cilt bakımı dünyasına daldırıyorsanız, The Inky List’in bu bütçe dostu temizleyicisi başlamak için harika bir yerdir. Hafif köpüren formül, ölü hücreleri gözeneklerinizden uzaklaştırır ve fazla sebumu en aza indirirken, tüm bunlar günü yıkayıp tahrişi yatıştırır.

3.5. Perricone MD Yoğun Gözenek Küçültücü Toner

Temizledikten sonra, cildinizi bir sonraki adıma hazırlarken, pul pul dökmeyi, arındırmayı ve yağ üretimini kontrol etmeyi vaat eden bu gözenek küçültücü toneri kullanın. Bazı insanlar keskin kokusuna karşı çıksa da, bu neredeyse saçma olmayan formüle daha fazla güvenmemizi sağlıyor. Eczanelerde Satılan Gözenek Sıkılaştırıcı ürünler hakkında yazmış olduğumuz yazının sonuna geldik, bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizden diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir