Cilt Bakım

Çay Ağacı Yağı Faydaları, Çay Ağacı Yağının İyi Geldiği Hastalıklar?

Çay Ağacı Yağı Faydaları, Çay Ağacı Yağının İyi Geldiği Hastalıklar

 Çay Ağacı Yağı Faydaları, İyi Geldiği Hastalıklar? Topikal olarak kullanıldığında, çay ağacı yağının antibakteriyel olduğuna inanılmaktadır. Çay ağacı yağı genellikle akne, ayak mantarı, bit, tırnak mantarı ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılır. Çay ağacı yağı, bir yağ olarak ve sabunlar ve losyonlar da dahil olmak üzere birçok reçetesiz cilt ürününde bulunur. Ancak çay ağacı yağı ağızdan alınmamalıdır. Yutulması halinde ciddi semptomlara neden olabilir.

 Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir, ürünlerimizi inceleyebilir veya Whatsapp hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

DİP NOT!

 Çay ağacının yapraklarından elde edilen yağ, potansiyel antiseptik faydaları nedeniyle şampuanlar, masaj yağları, çamaşır deterjanları ve cilt ve tırnak kremleri gibi çeşitli ev ve kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir bileşen olan çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı soluk sarı renktedir. Güçlü bir kokusu vardır ve ciltte serinlik hissi sağlar. Çay ağacı yağı  birçok alanda kullanıldığı için tam olarak ne olduğunu bilmek önemlidir. Çay ağacı yağı kullanmadan önce kullanıcı yorumlarını okumak sizlere detaylı bilgi verecektir.

 Çay ağacı yağını sağlıklı yaşam rutininize ve yaşam tarzınıza güvenli ve etkili bir şekilde nasıl entegre edeceğinizi merak ediyor musunuz? Aşağıdaki 10 uzman destekli öneriye göz atın.

 Seyreltilmiş çay ağacı yağı, özellikle akneye meyilli ciltler için yüz yıkamada yardımcı bir bileşen olabilir.  Yapılan bir araştırma, katılımcıların hafif ila orta dereceli akne tedavisi için %5 çay ağacı yağı içeren bir jel kullanmanın, %5 benzoil peroksit (cilt bakım ürünlerinde kullanılan yaygın bir akneyle mücadele bileşeni) içeren bir losyondan daha fazla fayda sağladığını buldu.  Sonuçlar, çay ağacı yağının hem iltihaplı hem de iltihaplanmayan lezyonları benzoil peroksit losyonundan daha iyi azalttığını gösterdi. Çay ağacı yağı jeli, benzoil peroksit losyonundan daha yavaş çalıştı, ancak aynı zamanda daha az yan etkiye yol açtı.

 Bu esansiyel yağ genellikle şampuana, kaşıntılı bir saç derisini rahatlatmak ve aynı zamanda saçın doğal parlaklığını geri kazandırmak için çeşitli güçlerde eklenir. Bazı araştırmalar, lavanta yağı gibi diğer esansiyel yağlarla birlikte kullanılan çay ağacı yağının, genç kadınlara hafif hirsutizmden, kadınların tipik olarak ince saç çıktığı veya hiç saç çıkmadığı bölgelerde kaba, koyu renk saçların çıkmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ek araştırmalar, çay ağacı yağının kepek tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

 Çay ağacı yağı cilt yaraları, ülserler ve yatak yaraları olan insanlar için de faydalı olabilir. Çay ağacı, dolaşımın azaldığı ve durgunluğun olduğu bölgelerde harici kullanım için özel olarak endikedir. Örneğin şeker hastalığı olan birçok insan, mucizevi sonuçlarla iyileşmeyen yaralarda çay ağacı yağı kullanır. Bunun antiseptik aktivitenin bir karışımından ve bölgeye yerel kan akışındaki artıştan kaynaklandığına inanılıyor. Yetersiz kan akışıyla ilgili başka bir durum olan dekübit ülserleri veya yatak yaraları da çay ağacı yağının iyileştirici etkisine hızlı tepki verir.

 Tırnakların mantar enfeksiyonu olan onikomikoz, yetişkinlerin yaklaşık %10’unu etkileyen yaygın bir durumdur. Çay ağacı yağı, onu tedavi etmede etkili olabilecek birkaç homeopatik ilaçtan biridir.

 Araştırmacılar, onikomikozlu 60 katılımcı arasında %2 bütenafin hidroklorür ve %5 çay ağacı yağından oluşan bir kremi test etti. 16 haftalık kullanımdan sonra, katılımcıların %80’i tırnak mantarlarını iyileştirdi.

 Birçok cilt rahatsızlığı kaşıntıya neden olabilir; yaygın sorunlar arasında mantar, atlet ayağı ve saçkıran yer alır. Araştırmalar, çay ağacı yağının, özellikle tinea pedis veya ayak mantarı ile uğraşırken bu sorunları hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. 158 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, dört hafta boyunca seyreltilmiş bir çay ağacı yağı çözeltisi uygulandıktan sonra ayak mantarı varlığında önemli bir iyileşme kaydedildi.

 Birçok ağız sağlığı şirketi, dişleri ve diş etlerini doğal olarak temizlemeye yardımcı olmak için gargara ürünlerine çay ağacı yağı ekler. Evde kendi çay ağacı yağıyla çalışan ağız durulamanızı yapmak da kolaydır.

 Kendi gargaranızı yapmak için:

 • Küçük bir bardak suya üç damla çay ağacı yağı ekleyin.
 • Karışımı ağzınızda çalkalayın, ardından tükürün.
 • Her fırçaladığınızda tekrarlayın.

 Diş eti iltihabı, plak ve diş eti kanamalarına karşı çay ağacı yağının faydaları üzerine yapılan bir araştırma, çay ağacı yağının geleneksel gargara ürünlerine tercih eden insanlar için doğal ve etkili bir çözüm olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, yutulması güvenli olmadığı için çay ağacı yağı bazlı herhangi bir ağız durulama suyunu yutmamaya dikkat edin.

 Yaygın antiseptik ve antimikrobiyal faydaları nedeniyle sıklıkla kullanılan çay ağacı yağı, kesikler, yanıklar, sıyrıklar ve çıbanlarda kullanılabilir. Ayrıca belirli türdeki stafil enfeksiyonlarının tedavisinde de etkili olabilir. Antiseptik ve yara iyileştirici özellikleri nedeniyle, birçok vücut piercing sanatçısı, piercingleri iyileştirmeye ve temizlemeye yardımcı olmak için seyreltilmiş bir çay ağacı yağı kullanmayı önerir.

 Lavanta yağı ile birlikte çay ağacı yağı, sinüs veya akciğer enfeksiyonları için harika bir inhalasyon tedavisidir.Banyoda veya duşta, difüzörde veya yüz buharı olarak deneyebilirsiniz.

 Çok amaçlı doğal bir temizleme spreyine birkaç damla çay ağacı yağı eklemek evinizin temizliğini artırmaya yardımcı olabilir. (En iyi sonuç için solüsyonu hazırlandığı gün kullanın.)

 Kendi çok amaçlı temizleme spreyinizi yapmak için:

 • Üç bardak su ve yarım bardak beyaz sirkeyi bir cam sprey şişesinde karıştırın.
 • 10 ila 12 damla çay ağacı esansiyel yağı ekleyin.
 • Kullanmadan önce çalkalayın.

 Genel olarak, temizleyiciyi evinizde kullanmadan önce çeşitli yüzeylerin küçük bölümlerinde test etmek en iyisidir.

 Çay ağacı yağını vücut yıkamada ve ayrıca havayı temizlemek istediğimizde evde yayılmak için uçucu bir yağ olarak kullanabilirsiniz. Koku da nane gibi çok canlandırıcı olduğu için bu yüzden uyanmak veya kötü düşüncelerden arınmak için harika olabilir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları, Çay Ağacı Yağının İyi Geldiği Hastalıklar
Çay Ağacı Yağı Faydaları, Çay Ağacı Yağının İyi Geldiği Hastalıklar?

2. Çay Ağacı Yağı Faydaları

 Çay Ağacı Yağı Faydaları, Çay Ağacı Yağının İyi Geldiği Hastalıklar? Belirli koşullar için çay ağacı yağı kullanımı üzerine yapılan araştırmalar şunları göstermektedir:

 • Araştırmalar, çay ağacı yağı içeren bir tedavi jelinin sivilcelerin giderilmesinde etkili olabileceğini düşündürmektedir.
 • Dört hafta boyunca kullanılan bir çay ağacı yağı şampuanının kepek tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Sporcunun ayağı. Bir ay boyunca günde iki kez uygulanan çay ağacı yağı kreminin ayak mantarı semptomlarını gidermede etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Lavanta yağı ile birlikte kullanıldığında, çay ağacı yağının bit yumurtalarının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Tırnak mantarı. Araştırmalar, saf haliyle veya diğer mantar önleyici tedavilerle birlikte kullanılan çay ağacı yağının ayak tırnağı mantarının tedavisinde etkili olduğunu göstermedi.

3. Çay Ağacı Yağının İyi Geldiği Hastalıklar?

 Çay Ağacı Yağı Faydaları, Çay Ağacı Yağının İyi Geldiği Hastalıklar? Aşağıda sizler için bu sorunun cevabını vermeye çalıştık:

3.1. Sedef ve Egzamayı İyileştirin

 Çay ağacı yağı, doğal bir egzama tedavisi olarak ve sedef hastalığını azaltmak da dahil olmak üzere birçok cilt iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kendi cildinizi iyileştiren losyon veya vücut sabunu yapmak için bir çay kaşığı hindistancevizi yağı, beş damla çay ağacı yağı ve beş damla lavanta yağını karıştırın.

3.2. Bitler İçin Doğal Tedavi

 Saç bitlerinden doğal olarak kurtulmak için, üç yemek kaşığı hindistancevizi yağını bir çay kaşığı lavanta ve çay ağacı yağlarıyla birleştirin. Bu karışımı kafa derisinin tamamına uygulayın, iyice masaj yapın. Daha sonra ince dişli bir tarakla saçı tarayın, başınızı duş bonesiyle kapatın ve iki saat bekletin. Saçı tekrar tarayın ve yağları durulayın. Ardından, iki bardak elma sirkesi ve bir bardak suyu birleştirin ve karışımı bir sprey şişesiyle saçlar tamamen doyuncaya kadar uygulayın.

 Ardından saçı durulayın ve tekrar tarayın. Son adım, hafif bir hindistancevizi yağı uygulaması uygulamak ve içinde bırakmaktır. Tüm bitlerin ve yumurtaların öldürülmesini sağlamak için bu işlemin birkaç hafta boyunca her beş ila 10 günde bir tekrarlanması gerekir. İnce dişli bir tarakla saçı taramaya devam edin ve yağı saçta durulanmayan bir saç kremi olarak bırakın.

3.3. Ayak Tırnağı Mantarı ve Saçkıranla Mücadele Edin

 Parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme kabiliyeti nedeniyle çay ağacı yağı, tırnak mantarı, atlet ayağı ve saçkıran üzerinde kullanmak için mükemmel bir seçimdir. Temiz bir pamuklu çubuk kullanarak etkilenen bölgeye iki ila beş damla seyreltilmemiş çay ağacı yağı koyun. İnatçı mantarlar için, doğal kekik yağı ile karıştırmayı düşünün. Çay ağacı yağı da siğilleri tedavi etmek ve yok etmek için faydalı olduğunu kanıtlamıştır, bu nedenle günde bir veya iki kez 30 gün boyunca doğrudan bölgeye birkaç damla çay ağacı yağı koyun.

3.4. Küfleri Öldürün

 Birçok insanın evlerinde yaşadığı yaygın bir sorun, çoğu zaman farkında bile olmadan küf istilasıdır. Bazen insanlar evlerinde bu toksine maruz kaldıklarında siyah küf belirtileri yaşamaya bile başlarlar. Küf ve diğer kötü bakterileri öldürmek için bir difüzör satın almayı ve evinizin etrafındaki havada çay ağacı yağını dağıtmayı düşünün. Ayrıca, küf ve diğer bakterileri öldürmek için çay ağacı yağı çok amaçlı temizleyiciyi duş perdelerine ve çamaşır makinenize, bulaşık makinenize veya tuvalete püskürtebilirsiniz.

3.5. Ağız Sağlığı İçin Doğal Diş Macunu

 Çay ağacı yağının kötü bakterileri öldürme ve aynı zamanda iltihaplı cildi yatıştırma kabiliyeti nedeniyle, ev yapımı diş macunu ve gargarada mükemmel bir bileşendir. Diş eti kanamalarını ve diş çürümelerini de azaltmaya yardımcı olabilir. Kokmuş nefesten kurtulmak ve ağız sağlığınızı iyileştirmek için, harika bir ev yapımı diş macunu için birkaç damla çay ağacı yağını hindistancevizi yağı ve kabartma tozu ile karıştırmanız yeterlidir.

3.6. Öksürük Giderici

 Soğuk algınlığı veya başka bir solunum rahatsızlığından kaynaklanan öksürüğü hafifletmek için beş damlayı evde dağıtın, çay ağacı yağını doğrudan şişeden soluyun veya bir ila iki damla çay ağacını yarım çay kaşığı hindistancevizi yağıyla birleştirin ve ovalayın. Karışımı göğsünüze ve boynunuzun arkasına sürün.

3.7. Bakteriyel, Mantar ve Viral Enfeksiyonlarla Savaşır

 Çay ağacı üzerine yapılan bilimsel bir incelemeye göre, veriler, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklerinden dolayı çay ağacı yağının geniş spektrumlu aktivitesini açıkça göstermektedir. Bu, teorik olarak, çay ağacı yağının atlet ayağına kadar bir dizi enfeksiyonla savaşmak için kullanılabileceği anlamına gelir. Araştırmacılar hala bu çay ağacı faydalarını değerlendiriyorlar, ancak bazı insan çalışmalarında, laboratuvar çalışmalarında ve anekdot raporlarında gösterildiler.

 Laboratuvar çalışmaları, çay ağacı yağının Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli , Haemophilus influenzae , Streptococcus pyogenes  ve Streptococcus pneumoniae gibi bakterilerin büyümesini engelleyebileceğini göstermiştir . Bu bakteriler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi enfeksiyonlara neden olur:

 • Zatürre
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Solunum yolu hastalığı
 • Kan dolaşımı enfeksiyonları
 • Boğaz ağrısı
 • Sinüs enfeksiyonları
 • İmpetigo

 Çay ağacı yağının antifungal özellikleri nedeniyle, sporcu kaşıntısı, atlet ayağı ve ayak tırnağı mantarı gibi mantar enfeksiyonlarıyla savaşma veya bunları önleme yeteneğine sahip olabilir.  Laboratuvar çalışmaları ayrıca çay ağacı yağının tekrarlayan herpes virüsü (uçuğa neden olan) ve griple savaşma kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. 

3.8. Tıkanıklığı ve Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Giderir

 Günümüzde yapılan araştırmalar, çay ağacı yağının antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu, bu da ona kötü solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan bakterilerle savaşma yeteneği verdiğini ve tıkanıklık, öksürük ve soğuk algınlığı ile savaşmaya ve hatta önlemeye yardımcı olan antiviral aktiviteye sahip olduğunu gösteriyor. İşte tam da bu nedenle çay ağacı, öksürük ve solunum sorunları için en önemli yağlardan biridir.

 Bu yazımızda sizler için Çay Ağacı Yağı Faydaları, Çay Ağacı Yağının İyi Geldiği Hastalıklar? hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir