Cilt Bakım, Vücut Bakım

Badem Yağının Faydaları

Badem Yağının Faydaları

Badem Yağının Faydaları; Badem yağı E vitamini ile doludur ve harika bir magnezyum, fosfor ve bakır kaynağıdır. Antioksidan bakımından zengin yağ, serbest radikallerle savaşma yetenekleriyle bilinir. Aynı zamanda anti-inflamatuardır ve bağışıklığı artırır. Omega-3 yağ asitleri içeren badem yağı, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanıza ve hafızanızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Daha Fazla Bilgi Almak İçin Blog Yazımızın Devamını İnceleyebilirsiniz…

DİP NOT!

Badem Yağının Faydaları, badem yağı, gıda veya doğal güzellik ürünü olarak kullanılabilen çok yönlü bir yağdır. Badem yağı kalp sağlığını iyileştirebilir, kan şekeri seviyelerini dengeleyebilir, serbest radikal hasarını önleyebilir ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Dahası, yağ hem cilt hem de saç için mükemmel bir nemlendiricidir ve hatta çatlakları önlemeye ve cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilir. Rafine edilmemiş badem yağı, rafine badem yağından daha fazla besin maddesi tutar ve mutfakta kullanım için daha iyidir. Sadece ısıtmadığınızdan emin olun, çünkü bunu yapmak bazı besin maddelerini yok edecektir. Bu ilginç yağı nasıl kullanmayı seçerseniz seçin, hem kilerinize hem de makyaj malzemelerinize mükemmel bir katkı sağlar.

 • Badem , daha çok badem ağacı olarak bilinen Prunus dulcisağacının yenilebilir tohumlarıdır .
 • Bademler genellikle fındık olarak anılsa da, aslında badem meyvesinin merkezinde bulunan ve şeftaliye çok benzeyen tohumlardır.
 • Badem bütün olarak tüketilebilir, un haline getirilebilir ve hatta süt ürünü olmayan süt haline getirilebilir.
 • Yağ bakımından çok zengindirler, bu da onları mükemmel bir yağ kaynağı yapar.
 • Tatlı bademler tipik olarak yenen ve gıda, yağ ve kozmetik yapımında kullanılan çeşittir.
 • Bu arada, acı bademlerin tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılıyor, ancak uygun şekilde işlenmedikleri takdirde toksik olabilirler. Ayrıca, yaygın olarak bulunmazlar.

2. Badem Yağının Cilde Faydaları

 • Badem yağı yüzyıllardır cildi yatıştırmak ve küçük yaraları ve kesikleri tedavi etmek için kullanılmıştır. Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için eski Çin ve Ayurveda uygulamalarında kullanılmıştır.
 • Badem yağı, kuru cildi yatıştırmanın ötesinde, ten rengini ve cilt tonunu iyileştirebilir. Oldukça yumuşatıcıdır, yani nem emilimini ve su kaybını dengelemeye yardımcı olur. Antibakteriyel olduğu ve A vitamini ile dolu olduğu için badem yağı sivilce tedavisinde kullanılabilir. E vitamini konsantrasyonu ayrıca güneş hasarını iyileştirmeye, yaşlanma belirtilerini azaltmaya ve yara izlerinin solmasına yardımcı olabilir.
 • Badem yağı hızla emilir ve güçlü bir nemlendiricidir, bu nedenle yüz veya vücutta kullanılabilir. Faydalarını görmek için düz bir şekilde uygulayabilir veya uçucu yağlarla karıştırabilirsiniz. Badem yağı, cildinizi nemlendirmenin ötesinde harika bir masaj yağı veya cilt bakımıdır.
 • Ayrıca güçlü antifungal özelliklere sahiptir. Sporcunun ayağını önlemek veya saçkıran gibi diğer mantar enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olmak için ayaklarınıza sürün. Badem yağını temizleyici olarak veya makyajı nazikçe çıkarmak için kullanabilirsiniz.

2.1. Güzellik Rutininizin Bir Parçası Olarak Kullanılabilir

Badem Yağının Faydaları, Cilt ve saç ürünlerinizden bazılarını daha doğal, toksik olmayan seçeneklerle değiştirmek istiyorsanız, badem yağı harika bir yoldur. Badem yağı, ticari olarak üretilen nemlendiricilerin çoğundan daha ucuzdur ve herhangi bir zararlı bileşen içermez. Ayrıca hem ciltte hem de saçta kullanılabilen çok amaçlı bir güzellik ürünüdür.

Aşağıda, cildinize veya saç bakım rutininize badem yağı eklemenin bazı yolları bulunmaktadır.

2.1.1. Nemlendirici Olarak

 • Badem yağı hassas ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir.

2.1.2. Ekstra Kuru Koktalara Uygulayın

Badem yağını dirseklere, ayaklara ve kurumaya meyilli diğer bölgelere sürün.

2.1.3. Ev Yapımı Saç Maskesi Yapmak İçin

Badem yağını avokado püresi ile karıştırıp nemli saça uygulayarak nemlendirici bir saç maskesi yapın.

2.1.4. Uçucu Yağlarla Birleştirin

 • Uçucu yağlarıcilde uygularken seyreltmek için taşıyıcı yağ olarak badem yağı kullanın .

3. Badem Yağının Saça Faydaları

 • Badem Yağının Faydaları, Badem yağından yararlanabilecek tek şey cildiniz değildir. Besleyici yağ saçınızı yumuşatabilir ve güçlendirebilir. B-7 vitamini veya biotin açısından zengindir, bu nedenle badem yağı saç ve tırnakları sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olur. Ayrıca doğal bir SPF 5 ile saçınızı güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilir.
 • Badem yağını saç derisi tedavisi olarak kullanabilirsiniz. Antibakteriyel ve mantar öldürücü özellikleri onu kepeğe neden olan mayayı dengelemede etkili kılar. Cilde kolayca emilir, bu nedenle badem yağı saç derisini nemlendirmede ve saç köklerini temizlemede iyi çalışır.
 • Ayrıca badem yağı ile kabarmayı düzeltebilir ve hasarlı saçları iyileştirebilirsiniz. Nemlendirmek ve kabarmayı azaltmak için kurutmadan önce saçınızın uçlarına bir kuruş veya daha az miktarda uygulayın.

3.1. Badem Yağı Saçları Yumuşatır

Badem yağı bir yumuşatıcıdır , yani saçınızdaki boşlukları hücresel düzeyde doldurabilir. Bu, saçınızın dokunuşta daha yumuşak olmasını sağlar. Saçınızda badem yağı kullanmak zamanla daha yumuşak bir doku sağlar. Badem yağı saç bakım rutininize eklendiğinde, saçınızın daha kolay tarandığını ve şekillendirildiğini fark edebilirsiniz.

3.2. Badem Yağı Saçları Güçlendirir ve Onarır

Saçları tedavi etmek için belirli yağların kullanılması, kırılmaya ve bölünmüş uçları azaltmaya daha az eğilimli olmasını sağlayabilir. Badem yağı gibi fındık yağlarının yağlayıcı özellikleri saç şekillendirme sırasında sürtünmeyi azaltır. Brezilya fıstığı yağları (çoğu oleik asit ve linoleik asit içerir) üzerine bir araştırma, tatlı badem yağı), az miktarda yağ içeriği ile muamele edildiğinde saçın esnekliğinde gelişme gösterdi.

3.3. Badem Yağı Saçınızı Uzatabilir

Badem yağının saçların uzamasında etkili olduğunu kanıtlayan klinik araştırmalar yoktur. Ancak bildiğimiz şey şu: Badem yağı saçı daha güçlü ve kırık uçlara daha az eğilimli hale getirebilir, bu da hasar gören saçlarınızı kaybederek saçlarınızın uzamasını yavaşlatmayacağı anlamına gelir. Badem yağı yüksek miktarda E vitamini içerir. Antioksidanlar saçınızın etrafındaki çevresel stresle mücadele ettiğinde saçlarınız daha genç ve sağlıklı görünür.

3.4. Badem Yağı Kafa Derisi Koşullarını Tedavi

Eder   Badem yağı, pul pul kafa derisi ( seboreik dermatit ) ve kafa derisi sedef hastalığı için bir tedavi olarak da kullanılabilir . Badem yağının bu rahatsızlıkları nasıl tedavi ettiğini gösteren araştırmalarımız olmasa da, Çin ve Ayurveda tıbbında badem yağı kuru kafa derisi rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Az miktarda badem yağını doğrudan kafa derinize sürmek, bölgeye kan akışını artırır ve kafanızdaki cilde güçlü antioksidanlar verir.

Badem Yağının Faydaları
Badem Yağının Faydaları

4. Badem Yağının Sağlığa Faydaları

Badem Yağının Faydaları , Bütün bademlerin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu ve kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir ve badem yağı da sağlığınız için iyi olabilir.

Aslında badem yağı, kalp hastalığı riskini azaltmak ve kan şekeri seviyelerini stabilize etmek de dahil olmak üzere çok çeşitli potansiyel sağlık yararları ile bağlantılıdır.

4.1. Kalbinizi Sağlıklı Tutmaya Yardımcı Olabilir

 • Badem Yağı Faydaları , kalp sağlığına etkileri araştırılan %70 tekli doymamış yağdan oluşur.
 • Tekli doymamış yağların “iyi” HDL kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.
 • HDL, kolesterolü atardamarlardan uzaklaştıran ve parçalanarak vücuttan atıldığı karaciğere taşıyan bir protein türüdür. Sağlıklı HDL kolesterol düzeylerinin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir .
 • Hem badem hem de badem yağının “kötü” LDL kolesterol ve toplam kolesterol düzeylerini düşürdüğü de gösterilmiştir .
 • Yüksek düzeyde LDL kolesterol ve toplam kolesterol, kalp hastalığı için risk faktörleri olarak kabul edilir. Bu seviyeleri düşürmek, kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.
 • Küçük bir çalışmada, badem yağı açısından zengin bir diyet, hem LDL hem de toplam kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürürken, HDL kolesterolü %6 artırdı

4.2. Antioksidanlarda Yüksek

 • Badem yağı, güçlü bir antioksidan olan E vitamini için harika bir kaynaktır.
 • Aslında, bu fındık yağının 1 yemek kaşığı (15 ml) önerilen günlük alımın %26’sını sağlar.
 • E vitamini, antioksidan özelliklere sahip sekiz yağda çözünen bileşikten oluşan bir gruptur.
 • Bu bileşikler, hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı maddelerden korur.
 • Serbest radikaller sağlık için gerekliyken, vücutta sayıları çok artarsa ​​zarar verebilirler.
 • Serbest radikal aşırı yüklenmesi oksidatif hasara yol açar ve kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalıkla bağlantılıdır.
 • Çalışmalar, daha yüksek E vitamini alımının yaşlılarda kalp hastalığı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve bilişsel gerileme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

4.3. Kan Şekeri Kontrolü İçin Faydalı Olabilir

 • Diyetinize badem yağı eklemek kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir .
 • Bu yağ, her ikisinin de diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilen tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından zengindir.
 • Aslında, karbonhidratları doymamış yağlarla değiştirmenin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve insülin direncini ve uzun süreli kan şekeri kontrolü için bir belirteç olan HbA1c düzeylerini iyileştirdiği gösterilmiştir.
 • Bir çalışmada, badem yağı eklenmiş bir kahvaltı tüketen katılımcılar, badem yağı yemeyen katılımcılara kıyasla hem yemekten sonra hem de gün boyunca daha düşük kan şekerine sahipti.
 • Ayrıca badem yağı tüketen katılımcıların yemekten sonra kendilerini daha tok hissetmeleri, gün içinde daha az tüketmelerine neden oldu.

 

5. Badem Yağı Güzellik Faydaları

 • Badem Yağı Faydaları , doğal güzellik ürünlerinde popüler bir bileşendir. Bu hafif ve yatıştırıcı yağ hem cilt hem de saç için faydalıdır.
 • Bu kısmen yumuşatıcı özellikleri sayesindedir, yani ciltten su kaybını önlemeye yardımcı olur.
 • Bu kalite, badem yağını cildi, saçı ve saç derisini yumuşak ve nemli tutmak için mükemmel bir seçim yapar.
 • Badem yağının nemlendirici etkileri, özellikle kuru veya hassas cilde sahip kişiler için faydalı olabilir.
 • Badem yağı, cildi güneş hasarından ve erken yaşlanmadan korumaya yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, cilde uygulandığında E vitamininin hücreleri güneş hasarından korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunu, güneş ışınlarının ciltte neden olduğu DNA hasarını ve kimyasal ve yapısal değişiklikleri azaltarak yapar
 • Bu, rafine edilmemiş badem yağının cilt bakımında da önemli olmasını sağlar, çünkü rafine edilmemiş yağ E vitamini bakımından daha yüksektir.
 • Dahası, bu yatıştırıcı yağ, çatlakların yayılmasını önlemeye bile yardımcı olabilir.
 • 160 kadında yapılan bir araştırma, tatlı badem yağının topikal uygulamasının karın bölgesindeki çatlakların yayılmasını, ayrıca kızarıklık ve kaşıntıyı azalttığını buldu .
 • Bu çok yönlü yağ, sınırlı sayıda içeriği olan ve birçok şekilde kullanılabilen doğal güzellik ürünleri arayanlar için mükemmel bir seçimdir.
 • Nazik bir makyaj temizleyici, doğal bir cilt veya saç nemlendiricisi veya kadifemsi bir masaj yağı olarak işlev görebilir.

6. Rafine ve Rafine Edilmemiş Badem Yağı

 • Hasattan sonra, bademler, yağlarını çıkarmak için farklı yöntemler kullanılmadan önce kabukları çıkarılır ve kurutulur.
 • Rafine badem yağı, yüksek ısıl işlem ve kimyasallar kullanılarak bademlerden çıkarılır.
 • Çiğ badem yağında bulunan besinlerin birçoğu yüksek ısı veya kimyasal işlemler sırasında yok olduğundan bu yöntem yağın besin değerini olumsuz etkiler .
 • Bu yöntem daha az besleyici bir yağla sonuçlanırken, rafine badem yağı çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve rafine edilmemiş türe göre daha ucuzdur, bu da onu tüketiciler için daha uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.
 • Rafine edilmemiş badem yağı, yüksek ısı veya kimyasal maddeler kullanılmadan çiğ bademlerin preslenmesiyle elde edilir.
 • Bu düşük ısı işlemi, badem yağının besin içeriğinin çoğunu korumasına yardımcı olur ve rafine edilmemiş badem yağını mutfak kullanımları için daha iyi bir seçim haline getirir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir