Cilt Bakım

Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

   Ayak mantarının belirtileri ve tedavisi mümkündür; Ayak mantarı yaygın ancak sinir bozucu bir sorundur. Ortak bir duş kullanırken, halka açık bir havuzda çıplak ayakla yürürken ve hatta pedikür yaptırırken bile bulaşabilir. Ayak parmağınızın altında hızla büyüyebilir ve parçalanmasına neden olabilir. Ayak mantarı şiddetliyse, tedavi için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Bununla birlikte, sorunu kimyasallar veya ilaçlar olmadan çözmek için doğal bir ayak mantar tedavisi de deneyebilirsiniz.

   Daha detaylı bilgi almak için web sitemizden diğer yazılarımıza göz atabilir veya ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. 

DİP NOT!

   Ayaklarınız kaşınıyor, ağrıyor ve hatta karıncalanıyor mu? Ayak mantarınız olabilir. Kulağa hoş gelmeyebilir ve çirkin görünebilir, ancak ayak mantarı genellikle endişelenecek bir şey değildir. Ve birçok vaka evde bile tedavi edilebilir. Ayak mantarı için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Eczanelerde satılan kremler ayaklarda oluşan mantarları iyileştirir. En etkili kremleri anlattığımız yazıya göz atmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Ayrıca ayak mantarı neden olur? yazısına bakarak mantar oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

   Ayak mantarına, mayalar da dahil olmak üzere birkaç farklı mantar türü neden olabilir. En yaygın olarak, büyüme için keratin gerektiren ve sıklıkla cilt hastalıklarına yol açan dermatofit adı verilen mantarlar ayak enfeksiyonuna neden olabilir. Dermatofitler ayrıca cilt enfeksiyonlarına saçkıran ve ayak kaşıntısına neden olur.

   Ayakta mantar oluşması durumunda, cildin üst tabakasında büyür ve önce cilde küçük çatlaklardan girer. Mikroplar büyümek ve yayılmak için neme ve sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Ayak mantarı bulaşıcıdır, bu nedenle aktif bir vakası olmasa bile, enfeksiyonu olan birinin etkilenen cildine dokunmaktan enfeksiyon kapmak mümkündür.

   Ek olarak, kötü hijyeniniz varsa, örneğin:

 • Egzersiz yaptıktan sonra veya ayaklarınız ıslandıktan sonra (ter dahil) ayaklarınızı yıkayıp kurutmuyorsanız
 • Nemli çoraplar veya dar ayakkabılar giyiyorsanız
 • Paspasları, kilimleri, yatak çarşaflarını, kıyafetleri veya ayakkabıları başka biriyle paylaşıyorsanız
 • Soyunma odaları, saunalar, yüzme havuzları ve duşlar gibi ortak alanlarda çıplak ayakla yürüyorsanız ayakta mantar oluşma durumu olabilir.

   Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi hakkında hazırladığımız yazımızı okumaya devam edin.

Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi
Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

   Genellikle ayak mantarı teşhisi, doktorunuzun ayağınızı muayene etmesi ve size sorular sorması ile konulabilir. Doktorunuz kasık, ayak tırnakları veya bacak gibi başka bölgelerde de mantar enfeksiyonu olup olmadığını öğrenmek için vücudunuzun diğer kısımlarını kontrol edebilir. Belirtilerinizin nedeni net değilse, analiz için cildinizde küçük bir kazıma yapılması gerekebilir. Ayrıca bir dermatoloğa sevk edilebilirsiniz.

   Ayak mantarının en yaygın semptomları , genellikle ayak parmakları arasında, etkilenen bölgede genellikle kaşıntı ve yanma hissine neden olan pullu bir döküntüdür. Ayak mantarının “mokasen” çeşidi, ayak tabanlarında kuruluğa ve pullanmaya neden olur. Bu aynı zamanda ayağın yan tarafına da uzanabilir ve egzama veya kuru cilt ile karıştırılabilir.

Ayak mantarına, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ayakları etkileyen çeşitli semptomlara neden olur:

 • Kırmızı ve kaşıntılı cilt
 • Küçük alanları veya ayağın tüm tabanını kaplayabilen ciltte hafif pullanma
 • Tipik olarak şiddetli pullanmanın bir sonucu olarak cildin ağrılı çatlaması
 • Sıvı dolu kabarcıklar
 • Ayak tabanlarının kalınlaşması

   Mantar enfeksiyonu ayrıca ayak tırnaklarına yayılarak renklerinin değişmesine, kalınlaşmasına veya parçalanmasına neden olabilir. Sporcu ayağı cilde zarar verebilir ve selülit gibi bakteriyel enfeksiyonların gelişmesine sebep olabilir. Reçetesiz satılan bir mantar önleyici merhem veya sprey ile kendi kendine bakıma başladıktan sonraki iki hafta içinde ayağınızda düzelmeyen bir döküntü geliştirirseniz , doktorunuzla konuşun. Enfeksiyon genellikle küçük olsa da, diyabetiniz varsa daha ciddi olabilir. Şeker hastalığınız varsa ve atlet ayağınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Aşırı kızarıklık, şişme, akıntı veya ateş fark ederseniz de doktorunuzla konuşmalısınız. Bu semptomlar, yayılabilen ve ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilecek ikincil bir enfeksiyonun işareti olabilir.

4. Ayak Mantarını Önlemek İçin Yapılabilecekler

 • Ayaklarınızı temiz ve kuru tutun.  Ayak mantarı, sıcak ve nemli koşulları sever.
 • Havluları paylaşmaktan ve ortak banyo yapmaktan kaçının.
 • Çorapları ve ayakkabıları düzenli olarak yıkayın, mümkünse parmak arası terlik veya sandalet giyin.
 • İnatçı vakaları yenmek için mantar önleyici spreyler kullanın.
 • Kalıcıysa veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız, tıbbi yardım alın.
 • Ayaklarınızı her gün yıkayın ve yıkadıktan sonra ayak parmaklarınızın arasındaki cildi iyice kurulayın. Bu belki de en önemli nokta. Ayaklarınız tam olarak kuru olmadığında çorap giymek cezbedicidir. Ayak parmakları arasındaki ıslak cilt, mantarların büyümesi için idealdir.
 • Havluları ortak soyunma odalarında paylaşmayın. Havluları sık sık yıkayın.
 • Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin. Mantarlar yıkanmamış çoraplarda deri pullarında çoğalabilir. Pamuklu çoraplar ve deri ayakkabılar, muhtemelen terlemeyi artıran naylon çoraplar ve plastik ayakkabılardan daha iyidir.
 • İdeal olarak, giyildikten sonra her bir çiftin tamamen kurumasını sağlamak için 2-3 günde bir ayakkabı giyme arasında geçiş yapın.
 • İdeal olarak, ortak soyunma odalarında ve duşlarda parmak arası terlik veya plastik sandalet giyin. Bu, ayak tabanlarınızın, diğer insanlardan deri parçaları içerebilecek zeminle temas etmesini önler.
 • İdeal olarak, evdeyken, havanın ayağınıza ulaşmasını sağlamak için ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı mümkün olduğunca çıkarın.
 • Ayak mantarı oluşumu devam ederse önlem olarak mantar önleyici spreylerden veya kremlerden birini düzenli olarak kullanarak bunu önleyebilirsiniz.

5. Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

  Ayak mantarının belirtileri ve tedavisine ihtiyacınız varsa, doktorunuzu görmeniz gerekmeyebilir. Reçetesiz satın alabileceğiniz ilaçlarla evde mantar enfeksiyonundan kurtulabilirsiniz. Eczacınız size tavsiyede bulunabilecektir. Ancak durum kötüleşirse veya reçetesiz satılan ilaçlar yardımcı olmazsa, doktorunuza danışın. Ayak mantarını evde eczaneden satın alabileceğiniz kremle sık sık tedavi edebilirsiniz. Bunun sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için eczacınızla konuşun.

Tedavi şunları içerir:

 • Ayaklarınızı temiz ve kuru tutmak gibi kişisel bakım
 • Mantar önleyici krem veya tabletler gibi ilaçlar.

5.1. Kişisel Bakım

Ayak mantarınız varsa, ayaklarınızı temiz ve kuru tutmanız önemlidir.

 • Her gün duş alın veya banyo yapın ve ayak parmaklarınız arasında iyice kurulayın.
 • Yün veya pamuk gibi nemi cildinizden uzaklaştıran liflerden yapılmış çoraplar giyin.
 • Çoraplarınızı her gün değiştirin.
 • Havluları, ayakkabıları veya çorapları başkalarıyla paylaşmayın.
 • Çorapları, havluları ve banyo paspaslarını çok sıcak suda (60ºC’nin üzerinde) yıkayın ve iyice kurulayın.
 • Soyunma odaları gibi halka açık yerlerde çıplak ayakla dolaşmayın.
 • Ayaklarınızı sıcak ve terleten ayakkabılar giymeyin.
 • Evdeyken ayakkabılarınızı çıkarın.
 • Mantarın yayılmasına neden olabileceğinden etkilenen bölgeyi kaşımayın

5.2. İlaçlar

   Ayak Mantarı cilt enfeksiyonları için çoğu ilaç topikal tedavilerdir Kremler, losyonlar, şampuanlar şeklinde çeşitli ayak mantar enfeksiyonu tedavileri mevcuttur. Bunlardan bazıları eczaneden temin edilebilir, bu nedenle mutlaka doktorunuzu görmenize gerek yoktur. Eczacınız sizin için en iyi tedaviyi önerecektir. İlacınızı nasıl ve ne kadar süreyle uygulayacağınızı öğrenmek için daima ilacınızla birlikte verilen broşürü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, tavsiye için eczacınıza danışınız.

   Geniş bir cilt bölgesini kaplayan veya tırnaklarınızı veya ayaklarınızı etkileyen bir döküntünüz varsa, tablet almanız gerekebilir. Topikal bir tedavi kullandıysanız ve işe yaramadıysa, doktorunuz ayrıca tabletler de yazabilir. Ayak mantarı önleyici tabletlerin yan etkileri arasında hasta hissetme, ishal ve baş ağrısı sayılabilir. İlacınızla birlikte gelen talimatları veya doktorunuzun size verdiği talimatları izlemeniz önemlidir.

   Sahip olduğunuz ayak mantar enfeksiyonunun türüne ve ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak, semptomlarınız ortadan kalktıktan sonra iki haftaya kadar tedaviye devam etmeniz gerekebilir. Bazı mantar enfeksiyonlarının daha uzun süre tedavi edilmesi gerekir. Örneğin, tırnak mantarı enfeksiyonunuz varsa, topikal bir tedavi ile bir yıla kadar veya tabletlerle birkaç ay tedavi etmeniz gerekebilir. Hiçbir zaman tamamen normal görünmese de ayağınızın iyileşmesi altı aydan bir yıla kadar sürebilir.

6. Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

   Ayak mantarı son derece birey için kötü ve ağrılı olabilir. Bireylerin ayakları hakkında kendilerini bilinçli hissetmelerine neden olabilir.  Doktorunuza uğramak bir olasılık değilse, tamamen şanssız değilsiniz. Ayak mantarı tedavi seçenekleri olarak diğerlerinden çok daha fazla işe yarayan evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri sizler için sıraladık.

6.1. Hindistan Cevizi Yağını Ayaklarınıza Sürün

   Hindistan cevizi yağı, doğal ilaçlar için en yaygın kullanılan ürünlerden biridir. Ayak mantarı söz konusu olduğunda, bu ürün sihir gibi çalışır. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, doğal mantar öldürücüler olarak çalışır ve mantar zarlarının parçalanmasına ve temizlenmesine neden olur. Hindistan cevizi yağını enfekte olmuş ayak parmaklarına sürmek için eldiven kullanın. Cildinizi yumuşak ve beslenmiş bırakmak için tüm ayağınıza hindistancevizi yağı bile sürebilirsiniz. Günde 2 ila 3 kez uygulanan ince bir tabaka, ayak mantar tedavisi olarak harika çalışır.

 

6.2. Ayaklarınızı Karbonat ve Sirkeye Bulayın

   Doktorunuz, ayaklarınızı kabartma tozuna batırmanın sağladığı tüm faydaları size söylemekte isteksiz olabilir. Bir su banyosuna bir bardak beyaz sirke veya elma sirkesi ve 5 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyerek mantarın büyümesini veya gelişmesini engelleyebilirsiniz. Bu kombinasyon bir alkali olarak çalışır ve mantarın büyüme ve yayılma yeteneğini azaltır.

 

6.3. Zeytin Ağacı Özü

   Zeytin yaprağı özü, günlük olarak ek olarak alındığında ayak tırnağı mantarını temizlemede mükemmel çalışır.  Ayak hastalıkları uzmanınız bir reçete verebilir veya bu kapsülleri eczanelerden satın alabilirsiniz. Bu ekstrakt, antibakteriyel ve antiviral yapısı nedeniyle mükemmel çalışır. Ek olarak, bu ürün kolesterolü düşürmede ve sayısız diğer sağlık yararları sağlamada son derece iyi etkilidir

6.4. Kekik Yağı

   Birkaç damla kekik yağını taşıyıcı yağa karıştırmak ayak mantarını temizlemek için harikalar yaratır. Her gün enfekte olmuş ayak parmaklarına biraz sürün ve mantar önleyici özellikleri nedeniyle ayak parmaklarınızı temizlemeye yardımcı olacaktır.

6.5. Çay Ağacı Yağı ve Portakal Yağı kullanın

   Ayak tırnağı mantarını temizlemek için 1 çay kaşığı çay ağacı yağı, yarım çay kaşığı portakal yağı ve yarım çay kaşığı üzüm çekirdeği veya zeytinyağı karışımı bir pamuk yardımıyla ayak tırnaklarına sürülebilir. Bu tedaviyi  günlük rutininizin bir parçası olarak evde yapabilirsiniz. Çay ağacı yağının doğal antibakteriyel ve mantar öldürücü özellikleri, onu çok umut verici bir ayak mantarı tedavi seçeneği haline getirir. Bu yazımızda sizlere Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgi vermeye çalıştık.

  Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir