Vücut Bakım

Avokado Yağı Faydaları

Avokado Yağı Faydaları

   Avokado yağı faydaları arasında Avokado yağı en çok yemek pişirmedeki kullanımlarıyla bilinirken, cilt bakımına da katkıda bulunabilir. Yağ, birçok krem, nemlendirici ve güneş kremi türünde bir bileşendir. Avokado yağı, avokado meyvesinden preslenmiş yağdır. Hafif tadı ve yüksek duman noktası onu popüler bir yemeklik yağ yapar, ancak çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Avokado yağı, kullanım ve besin değeri açısından zeytinyağına çok benzer. Sızma zeytinyağı gibi, soğuk pres avokado yağı da rafine edilmemiştir ve meyvenin tadı ve renginin bir kısmını koruyarak yeşilimsi bir renk bırakır. Avokado yağı da sıklıkla doğrudan cilde nemlendirici olarak uygulanır ve birçok kozmetik ve cilt bakım ürününde bulunur. Dış uygulama için üretildiğinde, yağ genellikle rafine edilir ve ağartılır, bu da ona soluk sarı bir renk verir. Avokado mahsullerindeki bölgesel farklılıklar ve farklı ekstraksiyon süreçleri, tat ve daha az ölçüde beslenme profilinde çeşitlilik üretebilir. Avokado yağı esas olarak kalp-sağlıklı yağlar içerir. Bu yağlar tekli doymamış, çoklu doymamış ve önemli ölçüde daha az doymuş yağdır. Bu nedenle avokado yağı ve zeytinyağı, kardiyovasküler sağlığı korumak için beslenme seçenekleridir. Ek olarak, diyabetli kişiler orta derecede avokado yağı da kullanabilir, ancak ölçülü olarak. Bunun nedeni sıfır glisemik indeksi ve sıfır karbonhidrat olmasıdır. Avokado yağı ayrıca vücudun iç sistemini beslemeye yardımcı olan E ve A vitamini içerir. Sizler için avokado yağı faydaları hakkında araştırma yapıp bu sayfada topladık. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DİP NOT!

 Avokado yağı, besleyici özellikleriyle bilinir ve birincil kullanımı çeşitli kozmetiklerdedir. Avokado yağı, avokado meyvesinin özünden elde edilir. Çeşitli sağlık yararları sağlayan tüm temel besinleri ve mineralleri içerir.

Avokado Yağı Faydaları
Avokado Yağı Faydaları

   Avokado yağı, avokado meyvesinin özünden yağın çıkarılmasıyla üretilen bir yemeklik yağdır . Bu onu, çoğu meyvenin kendisinden değil, bitkinin tohumlarından elde edilen diğer bitki bazlı yağlar arasında benzersiz kılar. Avokado yağı, bir meyveden, tipik olarak persea americana’dan türetilmiş olmasına rağmen, bir bitkisel yağ olarak kabul edilir. Zengin, cevizli, mantarlı bir tada ve parlak yeşil bir renge sahiptir. Zeytinyağı gibi, avokadonun ilk preslenmesinden elde edilen avokado yağına da “sızma” denir. Avokado yağı genellikle diğer bitkisel yağlardan daha küçük miktarlarda yapıldığından, en pahalı yemeklik yağlar arasında yer alır. Bu nedenle, yemek pişirmedeki kullanışlılığına rağmen, birçok aşçı onu gerçek bir yemeklik yağdan çok bir apre yağı olarak kullanmayı tercih eder.

 

2. Avokado Yağı Faydaları

 Avakado yağı faydaları;  Yemek pişirmede, cilt bakımında, saç bakımında ve sağlıklı olması gibi çeşitli faydası olan avokado yağının cilt için faydasını sizler için araştırıp yazdık devam etmek için okumaya devam ediniz;

2.1. Cilt İçin Sekiz Fayda

   Yemek pişirmede, cilt bakımında, saç bakımında ve sağlıklı olması gibi çeşitli faydası olan avokado yağının cilt için faydasını sizler için araştırıp yazdık devam etmek için okumaya devam ediniz;

2.1.1. Nemlendirir Ve Besler

   Avokado yağı, E vitaminine ek olarak potasyum, lesitin ve cildi besleyen ve nemlendiren diğer birçok besin maddesini içerir. Epidermis olarak bilinen cildin en dış tabakası, bu besinleri kolayca emer ve bu da yeni cildin oluşmasına yardımcı olur.

2.1.2. Sedef Hastalığı Ve Egzamadan Kaynaklanan İltihabı Hafifletir

   Avokado yağındaki antioksidanlar ve vitaminler, egzama ve sedef hastalığı ile ilişkili kuru, tahriş olmuş ve pul pul dökülen cildi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Cilt rahatsızlığı olan bir kişi, yağın semptomlarını tetiklemediğinden veya şiddetlendirmediğinden emin olmak için önce bir cilt parçasını test etmek isteyebilir.

2.1.3. Akneyi Önler Ve Tedavi Eder

   Avokado yağı, kısa süreliğine bırakıldığında ve ılık su ile durulandığında yağlı bir kalıntı bırakmadan cildi nemli tutabilir. Bu akne riskini azaltabilir. Avokado yağı da varanti-inflamatuar etkiler. Akne ile ilişkili kızarıklık ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

2.1.4. Yara İyileşmesini Hızlandırır

   Avokado yağı, yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir. Bir 2013 çalışması, Avokado yağındaki esansiyel yağ asitleri ve oleik asidin, yeni bağ dokusu oluşturma süreci olan kolajen sentezini destekleyebileceğini buldu. Avokado yağındaki esansiyel yağ asitlerinin de iyileşme sürecinde iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu bulundu. Bununla birlikte, avokado yağının yaraları tedavi etmek için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

2.1.5. Güneşten Yanmış Cildi Tedavi Eder

   Avokado yağındaki antioksidanlar güneş yanığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yağdaki E vitamini, beta karoten , D vitamini , protein, lesitin ve esansiyel yağ asitleri cildi iyileştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma avokado tüketmenin cildi zararlı UV radyasyonundan korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2.1.6. Tırnak Sağlığını İyileştirir

   Bazı insanlar kuru, kırılgan tırnakları iyileştirmek için avokado yağı kullanırken, çok az bilimsel kanıt bu yararı doğrulamaktadır. Bununla birlikte, tırnakları ve çevresindeki cildi yumuşak tutmak için doğal yağlar kullanmak kırılmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

2.1.7. Saç Derisi Sağlığını İyileştirir

   Avokado yağının kafa derisine sıcak yağ maskesi olarak uygulanması, kepek ve kuru, pul pul saç derisinin neden olduğu diğer sorunları azaltmaya yardımcı olabilir.

2.2. Kolesterolü Düşürür Ve Kalp Sağlığını İyileştirir

   Avokado yağı, daha iyi kalp sağlığı ile bağlantılı doymamış yağ asitleri açısından zengindir. İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan birkaç çalışma, avokado yağının kan basıncını ve kan kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığına fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir.

2.3. Gözler İçin Faydalıdır

   Avokado ve yağı, gözlerinizde doğal olarak bulunan bir karotenoid ve antioksidan olan lutein için nispeten iyi kaynaklardır. Araştırmalar, lutein ve zeaksantin adı verilen başka bir karotenoid açısından zengin bir diyetin göz sağlığı için gerekli olduğunu ve yaşa bağlı yaygın göz hastalıkları olan katarakt ve maküler dejenerasyon riskini azaltabileceğini göstermiştir. Vücudunuz kendi başına lutein üretmediği için onu diyetinizden almalısınız. Neyse ki, diyetinize avokado ve avokado yağı eklemek göz sağlığınızı desteklemenin harika ve kolay bir yoludur.

2.4. Önemli Besinlerin Emilimini Artırır

   Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri gibi bazı besinlerin vücudunuzun bunları emmesine izin vermek için yağ ile birleştirilmesi gerekir. Diğer çalışmalar, avokado yağına çok benzer bir oleik asit içeriğine sahip olan zeytinyağının karotenoidlerin biyoyararlanımını arttırmada oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

2.5. Antioksidanlar Açısından Zengindir

   Avokado yağı, karotenoidler, tokoferoller ve bitki sterolleri gibi hastalıklarla savaşan serbest radikaller açısından zengindir. Avokado yağı ve diğer antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketmek, kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

3. Avokado Yağı Faydaları, Nasıl Kullanılır?

   Avokado yağı cilde masaj yapılabilir, yüz maskesinde kullanılabilir veya losyonlara, kremlere, duş jellerine veya banyo yağlarına eklenebilir. Herhangi bir yan etki olmaksızın günlük olarak cilt üzerinde kullanılabilir.

3.1. Yüz Nemlendiricisi Olarak

   Avokadoyu yüz nemlendiricisi olarak kullanmak için, kişi avokado kabuğunun içini alıp yüzüne masaj yapabilir. Kalıntıyı yaklaşık 15 dakika bekletin, ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın. Şişelenmiş avokado yağı, geceleri yüzü nemlendirmek için de kullanılabilir. Ertesi sabah yıkayın.

3.2. Banyoda

   Banyoya birkaç yemek kaşığı avokado yağı eklemek, tüm vücudu yumuşak hissettirebilir ve sıcak suyun cildi kurutmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca lavanta veya aloe vera gibi bir kişinin en sevdiği banyo yağı ile karıştırılabilir.

3.3. Nemlendirici Olarak

   Avokado yağını diğer uçucu yağlarla birleştirin ve banyodan sonra karışımı cilde masaj yapın. Yağı kullanmadan önce cildi bir havluyla kurulayın. Avokado yağı tek başına da etkilidir ve cildin yumuşak kalması için vücudun her yerine sürülebilir.

3.4. Saç Derisi Bakımı İçin

   Kuru kafa derisi olan bir kişi, sıcak yağ tedavisinde avokado yağı kullanmaktan fayda görebilir. Yağı ısıtmak için küçük bir cam kavanoza 3-5 yemek kaşığı dökün ve kavanozu yeni kaynamış su dolu bir tencereye koyun. Çok ısınmasını önlemek için yağın sıcaklığını sık sık test edin. Yağ ısındığında kavanozu sudan çıkarın ve yağı saç derisine nazikçe masaj yapın. Yağ gece boyunca bırakılabilir ve sabahları şampuanlanabilir. Bu, kafa derisindeki kepek ve kuru, pul pul olan cildi azaltmaya yardımcı olabilir.

3.5. Kuru, İltihaplı Cildi Tedavi Etmek

   Sert, kuru cildi iyileştirmek ve yumuşatmak için eşit miktarda avokado ve zeytinyağını karıştırın ve karışımı cilde günde bir veya iki kez uygulayın. Karışıma bir koku vermek için lavanta gibi bir veya iki damla esansiyel yağı deneyin.

4. Avokado Yağı Kullananlar

   Sizler için argan yağını kullanan kişilerin yorumlarını ve geri dönüşlerini derledik, kullanıcılar farklı ürünlerden farklı şekilde yorumlarını sizlere sunuyoruz;

Sa*** Dı*** – 04-01-2022

Bu ürünü güçlü bir nemlendirici özelliği olduğunu ve içindeki çeşitle vitaminler için almıştım tonlarca para döktüğüm nemlendiricilerin yapamadığını yaptı Pamuk gibi bir cilt asla yağlı his bırakmıyor artık nemlendirici almak yok hassas ve kuru cildime doğal içeriği ile ilaç gibi geldi kesinlikle tavsiye ederim

Şe*** Ön*** – 09-12-2021

Cildime yaptıgım maskelerin içine damlatıyorum ve şonuç mükemmel

Bu*** To*** – 18-07-2022

Bayılıyorum bu yağa. Saça cilde yumuşaklık veriyor. Saç maskesi yaparken reçeteye ekliyorum. Tek başına da gayet başarılı.

Ne*** Ad*** – 27-05-2022

Yüz masajı yaparken kullanıyorm, yumuşack yapıyor cildi kullanım şişeside kullanışlı

Ha*** Pa*** – 10-11-2021

Göründüğü gibi geldi ve güzel paketlenmişti; yoğun kıvamlı bir yağ , kuru cilt için kullanacağım

Rü*** Bo*** – 17-06-2022

Bol bol kullandigim halde daha yarısı bile bitmedi, cildim için kullanıyorum genelde bir kere saç uçlarıma sürdüm ve yumuşacık yaptı.

Gü*** Sü*** – 18-02-2022

Cilde çok güzel bi parlaklık veriyo sevdim

İr*** Ko*** – 14-07-2022

Yoğun ve etkili bir yapısı var serum yapımı için almıştım gerçekten cilde çok iyi geliyor kaliteli

Ay*** Sa*** -29-01-2021

Saç uçlarına ve vücudumdakı kuru bölgelere kullanıyorum, başarılı bir ürün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir