Vücut Bakım

Aşırı Terleme Sorunu İçin 5 Doğal Yöntem

Aşırı Terleme Sorunu İçin 5 Doğal Yöntem

 Aşırı Terleme Sorunu; aslında sağlıklı bir olaydır ve tüm insanlarda görülür. Bunun nedeni, vücudumuzda ısı, tuz ve su dengesinin sağlanmasıdır. Ancak bazı insanlarda terleme, aşırı miktarda meydana gelmektedir ki bu aslında bir sağlık sorunu olarak bilinir. Tıp dünyasında hiperhidrozis olarak adlandırılan aşırı terleme sorunundan çok sayıda insan şikayetçidir. Bunlardan çoğu tıbbi yöntemlere başvurur ancak, biz önce doğal yöntemlerin denenmesi gerektiği taraftarıyız. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bu sorunun etkisini daha yoğun hissedecek kişiler için doğal çözüm yollarından oluşan birkaç yöntem sıraladık. Aşırı terleme sorununuz için evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz çözümlere aşağıdaki alt başlıklardan ulaşabilirsiniz. Ama öncelikle bu sorunun belirtileri ve nedenleri üzerinde yoğunlaşalım.

 

NOT!

 Terlemek her ne kadar doğal olsa da, aşırı terlemek bir hastalıktır. Bu hastalığı alternatif tıp veya bitkisel yöntemlerle aşabilmeniz mümkündür bu bilgiler doğrultusunda ürünümüzü kullanabilirsiniz. Siz değerli müşterilerimizin en iyi şekilde hayatını sürdürebilmesi ve mutlu bir yaşam geçirmeniz için bilimsel araştırmalar ve makaleler ile sizlere aktarmaya çalışıyoruz, çünkü sizler için değer. 

Aşırı Terleme Sorunu İçin 5 Doğal Yöntem
Elma Sirkesi

1. Aşırı Terleme Sorunu İçin Elma Sirkesi

 Aşırı terleme sorununa doğal yöntemler olarak önerebileceğimiz çözümlerden bir tanesi elma sirkesidir. Bilindiği üzere özellikle kötü kokular oluşturan terleme biçiminde çeşitli bakteri ve mikroplar etkin olarak rol oynar. Elma sirkesinde ise bu bakteri ve mikropları öldüren antiseptik ve antibakteriyel özellikler bulunmaktadır. Bu yüzden elma sirkesi, doğal yöntemlerin başında önerilen çözümlerden biridir. Bunun için şöyle bir uygulama yapabilirsiniz. Aşırı terlemenin meydana geldiği bölge neresiyse, yatmadan önce o bölgeyi güzelce temizleyin ve daha sonra bir pamuk yardımıyla elma sirkesini bu bölgeye uygulayın.

 Sabah uyandığınızda ılık bir duş alın ve hemen arkasından bu bölgeye pudra uygulayın. Eğer sirkesinin kokusu sizi rahatsız edecekse o zaman elma sirkesinin içerisine biraz bal karıştırabilir ve bu karışımı her gün içebilirsiniz.

Aşırı Terleme Sorunu İçin 5 Doğal Yöntem
Adaçayı

2. Aşırı Terleme Sorunu İçin Adaçayı

 Aşırı terleme sorununa doğal yöntemler içerisinde en etkili çözüm olarak Adaçayı da önerilmektedir. Yapılan pek çok araştırmada adaçayının içerisinde bulunan etken maddelerin terlemeyi %37 oranında azalttığı bilinmektedir. Bu yüzden aşırı terleme sorununuz varsa adaçayından faydalanabilirsiniz. Peki, bunu nasıl uygulayacağız? Aslında bu yöntem için sizlere 2 farlı seçenek önerebiliriz. Bunlardan ilki adaçayını çay olarak tüketmek diğeri de tonik şeklinde vücudumuza uygulamak.

 Çay olarak tüketeceğimiz adaçayı hazırlama tarifi için malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı adaçayı
 • 1 su bardağı su

 Hazırlanışı: 1 su bardağı suyu biz cezve yardımı ile kaynatalım. Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı ölçüsündeki adaçayını ekleyelim. Güzelce karıştıralım ve üzerini kapatarak ılınmasını bekleyelim. 15-20 dakika sonra çayımızı içebiliriz. Bu uygulamayı günde 2-3 kez yapabilirsiniz.

 Adaçayını tonik olarak kullanmak için malzemeler:

 • 1 çay kaşığı adaçayı
 • Yarım su bardağı su

 Hazırlanışı: Üstte belirttiğimiz gibi adaçayını demleyelim. 15- 20 dakika boyunca ılık hale gelmesini bekleyelim. Daha sonra bir pamuğu ya da bezi, çay içerisinde daldıralım ve aşırı terleme sorunu yaşadığımız bölgeye uygulayalım. Bu uygulamayı da günde 2- 3 sefer tekrar edebiliriz.

Aşırı Terleme Sorunu İçin 5 Doğal Yöntem
Limon ve Tuz Karışımı

3. Aşırı Terleme Sorunu İçin Limon ve Tuz Karışımı

 Aşırı terleme sorununa doğal yöntemler içerisinde tavsiye edeceğimiz bir diğer çözüm de limon ve tuz karışımıdır. Limonun asidik yapısı bakteri ve mikroplar ile savaşmada etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Tuz ile birlikte adeta bir peeling etkisi yaratan bu karışım, aşırı terleme sorunu yaşayan kişilere en çok önerilen doğal yöntemler arasında yer almaktadır.

 Limon ve tuz karışımı için malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı tuz

 Hazırlanışı: Yukarıda belirttiğimiz ölçülerdeki malzemeleri birbiri ile karıştırın. Karışım tanecikli ve homojen bir yapıya dönüşene kadar bu işleme devam edin. Sonra bu karışımı aşırı terleme yaşadığınız bölgeye uygulayın ve 5- 6 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda karışımın bulunduğu bölgeyi güzelce yıkayın. Bunu her gün, günde 1 sefer uygulayabilirsiniz.

12.4. Karbonat ve Aloe Vera

 Aşırı terleme sorununa doğal yöntemler içerisinde bir diğer öneri de karbonat ve aloe vera bitkisidir. Hem koku önleme hem de terlemeyi azaltma etkisi olan bu karışım sayesinde siz de bu etkiyi 1 hafta içerisinde gözlemleyeceksiniz. Peki, bu karışımı nasıl hazırlayabiliriz?

 Karbonat ve aloe veralı karışım için malzemeler:

 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 2 yemek kaşığı aloe vera jel

 Hazırlanışı: Öncelikle evinizde yetiştirdiğiniz bir aloe vera bitkisi varsa bundan jel elde etmeniz mümkün. Bunun için 1 ya da 2 adet aloe vera yaprağını kesin ve çay kaşığı yardımı ile içerisinde bulunan jel kıvamındaki sıvıyı karıştırma kabınıza alın. Bu işlemin arkasından jeli koyduğunuz kap içerisinde 2 çay kaşığı karbonat ilave edin ve bunları güzelce birbirine karıştırın.

 Karışımı hazırladıktan sonra aşırı terleme sorunu olan bölgenize uygulayın. Karışımı silmenize ya da yıkamanıza gerek yok bu şekilde bırakın. Etkili sonuç almak adına her gün uygulamanız gerektiğini de belirtelim.

Aşırı Terleme Sorunu İçin 5 Doğal Yöntem
Yeşil Çay

4. Aşırı Terleme Sorunu İçin Yeşil çay

 Aşırı terleme sorununa doğal yöntemler arasında bir de yeşil çay etkisi vardır. Uzmanların da sıkça önerdiği bu yöntem dahilinde siz de aşırı terleme sorununuzu azaltabilir ve bu etkileri gözlemleyebilirsiniz. Peki, aşırı terleme için yeşil çay bitkisinden nasıl faydalanırız? Bunun için sizlere yine 2 farklı alternatif sunacağız. Bunlardan birincisi çay olarak tüketmek ikincisi de  tonik olarak faydalanmak.

 Çay olarak tüketeceğimiz tarif için gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

 Hazırlanışı: Önce 1 su bardağı suyu bir cezve yardımı ile kaynatalım ve kaynadıktan sonra içerisinde 1 yemek kaşığı yeşil çayı ilave edelim. Güzelce karıştıralım ve dinlenmeye bırakalım. Yaklaşık 15- 20 dakika dinlendikten sonra çayı tüketebiliriz. Günde mutlaka 2- 3 defa içelim.

 Tonik olarak uygulamak için gerekli malzemeler:

 • 2 çay kaşığı yeşil çay
 • 1 büyük fincan su

 Hazırlanışı: Tüm malzemeleri yukarıda belirttiğimiz gibi demleyelim ve daha sonra soğumaya bırakalım. 15- 20 dakikanın ardından bir bez ya da pamuk yardımı ile bu karışımı, aşırı terleme sorunu yaşadığımız bölgeye uygulayalım ve silmeden yatalım. Bunu her gün düzenli olarak uyguladığımızda etkisini hissedeceksiniz. Aşırı terleme sorununa doğal çözümler için bu yöntemler aslında son derece etkilidir. Ancak etkiyi hissedebilmek ve işe yaramasını kolaylaştırmak için bu önerilerin her gün uygulanması gerektiğini tekrar belirtelim. Düzensiz uygulamalar bir işe yaramayacaktır.