Vücut Bakım

Argan Yağı Faydaları

Argan Yağı Faydaları

   Argan yağı faydaları nelerdir? Argan yağı, Fas’a özgü argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen doğal bir yağdır. Yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin olan argan yağı, yaşlanma karşıtı bir ürün olarak cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Argan yağı, tüketiminin yüksek tansiyon ve diyabet tedavisi de dahil olmak üzere tıbbi faydaları olduğuna inanılan mutfak amaçlı da kullanılır. Bir diğer faydası da saç bakım ve saç uzatma da işe yarar. Argan yağı faydaları açısından oldukça zengin bir bitkisel bir yağdır. Sizler için argan yağı hakkında araştırma yapıp bu sayfada topladık. Devam etmek için okuyunuz. Cilt bakım, saç bakım, vücut bakım hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DİP NOT!

   Argan yağı, cilt ve genel sağlık için çeşitli potansiyel sağlık yararları sağlayabilir. Araştırmalar kuru cildi, küçük yanıkları ve iltihabı tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Argan Yağı Faydaları
Argan Yağı Faydaları

   Argan yağı, besleyici ve antioksidan özellikleri nedeniyle kozmetikte kullanılan bitkisel bir yağdır. Argan yağı doğal olarak E vitamini ve yağ asitleri (omega 6 ve 9) açısından zengindir.Argan yağı, Fas’a özgü argan ağaçlarında yetişen çekirdeklerden yapılır. En sık olarak, çeşitli sağlık yararları sağlamak için doğrudan topikal olarak (doğrudan cilde) uygulanabilen veya yutulabilen saf yağ olarak satılır. Ağızdan alınacak ek kapsül formunda gelir. Aynı zamanda şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi bir dizi kozmetik ürüne de karıştırılır. Argan yağı geleneksel olarak cilt, saç ve tırnakların sağlığını iyileştirmek için hem topikal hem de oral olarak kullanılmıştır. Cilt sağlığını artırmak için güçlü bir kombinasyon oluşturan bir dizi farklı faydalı özellik ve vitamin içerir.

2. Argan Yağı Faydaları

   Argan yağı, E vitamini, yağ asitleri, skualen ve antioksidanlar gibi faydalı besinler açısından çok zengin olduğu için, saça ve cilde birçok faydası vardır. Burda, argan yağının, güzellik rutininizde hem saça hem de cilde faydalarını nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı ve alışverişe hazır olduğunuzda nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyor. Devam etmek için okuyunuz:

2.1. Argan Yağının Cilde Faydaları

   Özellikle yaz aylarında cildimizi güneşten korumak isteriz. Yanı sıra akneleri tedavi etmek, cildimizi nemlendirmek isteriz. Sizler için argan yağının cilde faydalarını araştırdık, okumak için devam ediniz:

2.1.1. Güneş Hasarından Korur

   Faslı kadınlar, cildini güneşin zararlarından korumak için uzun süredir argan yağı kullanıyordu.Yapılan çalışmalarda, argan yağındaki antioksidan aktivitenin cildin güneşin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olduğunu buldu. Bu, sonuç olarak yanıkları ve hiperpigmentasyonu önledi. Uzun vadede bu, melanom dahil cilt kanseri gelişiminin önlenmesine bile yardımcı olabilir. Bu faydalar için argan yağı takviyelerini ağızdan alabilir veya yağı topikal olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

2.1.2. Cildi Nemlendirir

   Argan yağı belki de en yaygın olarak nemlendirici olarak kullanılır. Bu nedenle genellikle losyonlarda, sabunlarda ve saç kremlerinde bulunur. Nemlendirici bir etki için topikal olarak uygulanabilir veya günlük takviyelerle ağızdan alınabilir. Bu büyük ölçüde , ciltte su tutulmasını iyileştirmeye yardımcı olabilecek yağda çözünen bir antioksidan olan E vitamini bolluğu sayesindedir .

2.1.3. Bir Dizi Cilt Durumunu Tedavi Eder

   Argan yağı, antioksidan ve antienflamatuar özellikler de dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirici özellik içerir. Her ikisi de sedef hastalığı ve rozasea gibi bir dizi farklı inflamatuar cilt durumunun semptomlarını azaltmaya yardımcı olur . En iyi sonucu elde etmek için saf argan yağını doğrudan sedef hastalığından etkilenen cilt bölgelerine uygulayın.

2.1.4. Akneyi Tedavi Eder

   Hormonal akne genellikle hormonların neden olduğu aşırı sebumun sonucudur. Argan yağı, ciltteki sebum miktarını etkili bir şekilde düzenleyebilen anti-sebum etkilerine sahiptir. Bu, birkaç farklı akne türünü tedavi etmeye ve daha pürüzsüz, daha sakin bir cilt sağlamaya yardımcı olabilir.Argan yağı veya argan yağı içeren yüz kremlerini günde en az iki kez doğrudan cildinize uygulayın. Dört hafta sonra sonuçları görmeye başlamalısınız.

2.1.5. Cilt Enfeksiyonlarını İyileştirir

   Argan yağının geleneksel kullanımlarından biri cilt enfeksiyonlarını tedavi etmektir. Argan yağı hem antibakteriyel hem de mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Bu, ona hem bakteriyel hem de fungal cilt enfeksiyonlarını tedavi etme ve önleme yeteneği verir. Etkilenen bölgeye günde en az iki kez topikal olarak argan yağı uygulayın.

2.1.6. Yara İyileştirir

   Antioksidanlar açıkça güçlü bir güçtür. Argan yağında bulunan güçlü antioksidanlar ve E vitamini kombinasyonu, yaraların ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu faydayı tüm vücudunuzda yaşamak için düzenli olarak argan yağı takviyeleri alabilirsiniz.

2.1.7. Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

   Argan yağı uzun süredir yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Sadece anekdot kanıtlarla desteklenmiş olsa da, menopoz sonrası katılımcılarla yapılan son çalışma bu iddiayı destekleyebildi. Araştırmacılar, oral ve kozmetik argan yağı kombinasyonunun cildin elastikiyetinde önemli bir artışa yol açtığını buldu. Bu, etkili bir yaşlanma karşıtı tedavi sağladı. Argan yağını doğrudan cilde uygulayarak, düzenli olarak oral takviye alarak veya her ikisini birden yaparak bu faydaları elde edebilirsiniz.

2.1.8. Cildin Yağlılığını Azaltır

   Bazılarımız diğerlerinden daha doğal olarak yağlı bir cilde sahibiz. Bunu yapanlar, meydana gelebilecek yağlı parlaklıktan kurtulmak için sık sık yola çıkarlar. Argan yağının sebum azaltıcı özellikleri sayesinde toplam sebumun azalmasına ve cildin yağlılığının azalmasına yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde iki kez argan yağı içeren krem ​​uygulamasının sadece dört hafta içinde önemli sebum aktivitesini ve yağlılığı azalttığını buldu.

2.1.9. Çatlakları Önler Ve Azaltır

   Çatlaklar hamilelik sırasında özellikle yaygındır, ancak herkes bunları yaşayabilir. Bir 2016 çalışması argan yağı içeren yağ içinde su kreminin cilt elastikiyetini iyileştirdiğini buldu. Bu, çatlakları erkenden önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı oldu. Argan yağını günde en az iki kez doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın. En iyi sonuçlar için çatlakları görebileceğinizden veya görmeye başladığınızdan şüphelenir duymaz bunu yapın.

2.2. Argan Yağının Saça Faydaları

   Argan yağının yağ içeriğinin çoğunu oluşturan oleik ve linoleik asitler, sağlıklı saçı korumak için hayati besinlerdir. Argan yağı genellikle cilde ve saça doğrudan uygulanır ancak yutulduğunda da etkili olabilir. Bir çalışmada, argan yağının hem oral hem de topikal uygulamaları, menopoz sonrası kadınlarda cildin nem içeriğini iyileştirdi. Argan yağının saç sağlığı için özel kullanımına ilişkin herhangi bir araştırma olmamasına rağmen, bazı araştırmalar benzer bir beslenme profiline sahip diğer bitki yağlarının kırık uçları ve diğer saç hasarlarını azaltabileceğini göstermektedir.

2.3. Antikanser Etkileri Olabilir

   Argan yağı, belirli kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını yavaşlatabilir. Bir test tüpü çalışması, argan yağından prostat kanseri hücrelerine polifenolik bileşikler uyguladı. Ekstrakt, kontrol grubuna kıyasla kanser hücresi büyümesini %50 oranında inhibe etti. Başka bir test tüpü çalışmasında, farmasötik dereceli bir argan yağı ve E vitamini karışımı, meme ve kolon kanseri hücre örneklerinde hücre ölüm oranını artırdı. Bu ön araştırma ilgi çekici olsa da, argan yağının insanlarda kanseri tedavi etmek için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

2.4. Kalp Sağlığını Artırabilir

   Argan yağı, tekli doymamış bir omega-9 yağı olan zengin bir oleik asit kaynağıdır. Oleik asit, avokado ve zeytinyağı da dahil olmak üzere diğer birçok gıdada da bulunur ve genellikle kalp koruyucu etkileri ile tanınır. Küçük bir insan çalışması, argan yağının, kandaki antioksidan seviyeleri üzerindeki etkisiyle kalp hastalığı riskini azaltma kapasitesi bakımından zeytinyağı ile karşılaştırılabilir olduğunu kaydetti. Başka bir küçük insan çalışmasında, daha yüksek argan yağı alımı, daha düşük seviyelerde “kötü” LDL kolesterol ve daha yüksek kan antioksidan seviyeleri ile ilişkilendirildi. 40 sağlıklı insanda kalp hastalığı riski üzerine yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca günde 15 gram argan yağı tüketenlerin “kötü” LDL ve trigliserit düzeylerinde sırasıyla %16 ve %20 azalma görüldü. Bu sonuçlar umut verici olsa da, argan yağının insanlarda kalp sağlığını nasıl destekleyebileceğini daha iyi anlamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

2.5. Temel Besinler İçerir

   Argan yağı temel olarak yağ asitlerinden ve çeşitli fenolik bileşiklerden oluşur. Argan yağının yağ içeriğinin çoğu oleik ve linoleik asitten gelir. Argan yağının yağ asidi içeriğinin yaklaşık %29-36’sı linoleik asitten veya omega-6’dan gelir, bu da onu bu temel besin için iyi bir kaynak yapar. Oleik asit, gerekli olmasa da, argan yağının yağ asidi bileşiminin %43-49’unu oluşturur ve aynı zamanda çok sağlıklı bir yağdır. Zeytinyağında da bulunan oleik asit, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisi ile ünlüdür. Ayrıca argan yağı, sağlıklı cilt, saç ve gözler için gerekli olan zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bu vitamin ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

3. Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

   Argan yağını kullanmanın birkaç farklı yolu vardır. İnsanlar yağı doğrudan ciltlerine veya saçlarına uygulayabilirler. Bir kişi, saçı ağırlaştırmadığından veya cildi aşırı yüklemediğinden emin olmak için az miktarda yağ ile başlamalıdır. Bununla birlikte, bir kişinin topuk ve dirsek gibi belirli vücut bölgelerinde özellikle kuru cildi varsa, bu bölgeleri yeniden nemlendirmek için biraz daha fazla yağ kullanmak isteyebilir. Bir kişi argan yağı içeren cilt bakımı veya saç bakım ürünleri kullanıyorsa, üreticinin yönergelerine uymalıdır.

4. Argan Yağı Kullananlar

   Sizler için argan yağını kullanan kişilerin yorumlarını ve geri dönüşlerini derledik, kullanıcılar farklı ürünlerden farklı şekilde yorumlarını sizlere sunuyoruz;

As*** Du*** – 20-01-2022

Düşündüğümüz argan yağları kadar katı değil biraz sıvı ama saçlarımı yumuşacık yapıyor sürüldüğünde ve çok uzun süre yeter indirimden almıştım fiyatı gayet uygundu.

Gü*** Sa*** – 04-06-2022

Saçlarımı banyo sonrası tararken zorlanıyordum tavsiye üzerine almak istedim indirime girince aldım kullanıp yorum yapmak istedim saçı yumuşacık yapıyor ve kolay taranıyor ayrıca yağlı his bırakmıyor ve saçı ağırlaştırmıyor.

Hi*** Ta*** – 10-11-2021

İyi ki almışım. Normalde saçlarım çok sertti ama bu yağı bir aydır her duştan sonra düzenli olarak kullanıyorum ve bu yağ sayesinde saçlarım yumuşacık oldu. Stok yapmak için altı tane almıştım. Etkili sonuç için düzenli kullanımı tavsiye ederim.

Be*** Gü*** – 07-09-2021

tek kelimeyle mütüş :)) bayılıyorum bu ürüne. başka hiçbir şey saçlarımı bu kadar yumuşacık yapmıyor. evdeki kediyle yarışırım her türlü dhdgsg bu arada saçım kıvırcık değil dalgalı, orta telli. normalde de sert değil ama bu ürün kadar hiçbir şey yaramıyor saçıma

Saçlarımı yumuşacık yapan tek ürün.

Se*** Dü*** – 08-10-2021

uzun süredir kullanıyorum ayrıca saçları besleyip parlaklık sağlıyor muhteşem bir ürün.

Ya*** Ok*** -21-02-2022

Bittikçe kullandığım saçlarımın bakımını tam anlamıyla yapan bir ürün,hafif nemli saça sürüldüğünde gün boyunca saçlarınızda yumuşaklık ve hoş birkoku bırakıyor. %100 tavsiye.

Me*** Ku*** – 08-05-2022

Harika yıllardır kullandığım tek argan yağı saçı yumuşacık yapıyor kokusu mükemmel.

İl*** Ha*** – 05-04-2022

Saçlarımdaki olan tüm sertlesmeyi aldı diyebilirim normalde kalın telli ve çok serttir saç yapım ondan eser kalmadı. Her dustan sonra bir saç kere ellerime damlatıp daha sonra saç uçlarıma sürüyorum çok memnunum.

Öz*** Gu*** – 02-03-2022

harika bir yag saclarim yumusacik oluyor ve kolay taraniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir