Cilt Bakım

5 Adımda Güneş İzlerinden Kurtulmak

 Güneş izleri diğer bir adı ile güneş lekeleri belli birtakım durumlar nedeniyle oluşmaktadır. Bunun çözümü vardır ancak genelde güneş izleri çok belirginleşmeden bizler duruma müdahale etmeyiz ve sonrasında, fark ettiğimizde süreç çok daha uzun hale gelmektedir. Bu nedenle güneş izlerinden kurtulmak için gerekli adımlar henüz ilk aşamada atılmalıdır. Ancak endişe etmeyiniz. Geç kaldığınızı düşünüyorsanız bu doğru değildir ve daha uzun süreli tedaviler ile güneş lekelerinizi en aza indirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Whatsapp  hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

NOT!

 Bu sorunun önüne geçmek adına doğru adımları atmak oldukça önemlidir. Güneş izlerinden kurtulmak için doğru güneş kremleri kullanmak çok önemlidir. Sizler için hazırladığımız doğru güneş kremi nasıl seçilir adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Güneş kreminin vücudumuza birçok yararı bulunmaktadır. Bu konu hakkında hazırladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

 Güneş izleri aslında güneşin zararlı ışınları dediğimiz ultraviyole ışınları nedeniyle gerçekleşmektedir. Ancak bu izler kalıcıdır bu nedenle güneş izlerinin geçirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ardından koruması da yapılmalıdır. Güneş izlerinin çözümü evde bile mümkündür sadece güneş izleri için çokça çaba harcamak ve açıkçası cildinize zaman tanımanız gerekir. Bir iki günde güneş izlerinin geçmesini bekliyorsanız bunu ne evde doğal yöntemler ile ne de dışarıdan satın aldığınız herhangi bir krem ile sağlamanız mümkün değildir. Güneş izleri bir anda olmadığı gibi bir anda da geçmez ve aynı zamanda cildiniz için doğru yöntemi bulmak da zaman isteyecektir.

 Güneş izleri birçok cilt tipinde olabilir. Hassas olduğu için sadece beyaz tenlerde olduğunu düşünmek doğru değildir ve esmer tenler de dikkat etmelidir onlarda da güneş izlerinin görülmesi mümkündür.

2. Güneş İzleri Nasıl Geçer?

 Öncelikle güneş izlerinin geçmesinin mümkün olduğunu bilmelisiniz. Cildinize zaman tanırsanız tamamen geçebilir veya oldukça azalabilir. Güneş izlerinden kurtulmak mümkündür bu nedenle sizler için en uygun yöntemi deneyerek bulmalısınız. Özellikle güneş izleri için doğal yöntemler kullanarak cildinize hiçbir zarar vermezsiniz ve çözümü de sizleri şaşırtacaktır. Güneş izleri konusunda hemen etkisini görmediğinizde moralinizi bozmadan devam etmeniz gerekmektedir.

3. Güneş İzlerine Nasıl Peeling Yapılır?

 Güneş izlerinden kurtulmak için peeling nedir bunu bilmeniz gerekmektedir. Çünkü uygulanacak tüm doğal yöntemler peeling adını verdiğimiz yöntem ile uygulanmaktadır. Peelinglerin amacı cildi temizlemektir. Bunu maske ile yapabileceğiniz gibi daha pürüzlü olarak nitelendirdiğimiz şeyler ile de temizleme işlemi yapılabilir. Bu peelingin içindeki maddeye ve cildinizin buna gösterdiği tepkiye göre değişmektedir. Peelingler oldukça çeşitli olmakla birlikte ortak özelliği öncesinde cildin temizlenmesi ve ardından nemlendirilmesi gerektiğidir.

5 Adımda Güneş İzlerinden Kurtulmak
5 Adımda Güneş İzlerinden Kurtulmak

4. Güneş İzlerine Doğal Çözümler Nelerdir?

 Güneş izleri için doğal yöntemler ilk tercih olmalıdır. Ancak bilinmelidir ki her doğal yöntem sizin cilt tipinize uygun değildir bu nedenle deneyerek öğrenmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda doğal yöntemleri uzun süre denemek gerekmektedir. Düzenli olarak kullanımda 1 ay içerisinde etkileri görülmeye başlar ve ortalama 2-3 ay içerisinde istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

 Güneş izlerine doğal çözümlerin sayısı birden fazladır. Aloe vera en çok tercih edilen yöntem olmakla birlikte buna karbonat de eşlik eder ancak her ikisi de her cilt için uyumlu değildir. Hindistan cevizi ise her cilt için uyumlu olmakla birlikte etki süresi biraz daha geç olabilir. Buna ek olarak poşet çay da sıklıkla tercih edilmektedir ve bu da her cilt için uyumludur.

5. Güneş İzlerine Aloe Vera Mucizesi

 Güneş izlerinden kurtulmak için aloe vera en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak aloe vera her cilt için uygun değildir. Bu nedenle alove verayı öncelikle elinizin ufak bir kısmında denemeli ve ardından 10 dakika içerisinde bir etki almaz iseniz sonrasında her yerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her türlü yanık, leke ve iz için en iyi yöntem olarak aloe vera bilinir. Bunun en doğal yöntemi ise evinize bir aloe vera çiçeği almanızdır. Bu sayede hem onu büyütebilir hem de sınırsız alo vera sahibi olabilirsiniz. Cildinize sürüp ilk aşamada biraz peeling yaptıktan sonra kurumaya bırakın. Aloe veranın yıkanmasına gerek yoktur bu nedenle sürdükten sonra günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

5.1. Güneş İzleri İçin Karbonat

 Güneş izler için karbonat bilinen ikinci bir yöntemdir ancak karbonatın asidik etkisi fazla olduğundan dikkatli bir biçimde uygulamalısınız. Yine önce elinizin bir bölümünde deneyerek en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Burada ciddi bir yanık ya da kaşıntı yapması ise lekelerinize sürebilirsiniz ve etkisini birkaç hafta içinde yavaş yavaş görebilmeniz mümkündür. Özellikle karbonat peeling yöntemi ile uygulanabilir. Ancak karbonata su eklenmelidir.

5.2. Güneş İzleri İçin Hindistan Cevizi Yağı

 Hindistan cevizi yağı birçok alanda faydalı olmakla birlikte makyaj bazı olarak bile kullanılabilir. Özellikle cilt lekeleriniz yüzünüzde ise baz olarak Hindistan cevizini kullanabilirsiniz ve güneş koruyucu bir etki verecektir.

 Hindistan cevizi yağı her türlü deri probleminin en iyi çözümünü sağlar. Soğuk halini kullanabilirsiniz ve bunu peeling yaparak cildiniz üzerinde eritebilirsiniz çünkü özellikle lekeler soğuğu tercih ederler ve Hindistan cevizi yağını buzdolabında tutup peeling biçiminde çıkarabilirsiniz. Özellikle gece yatarken Hindistan cevizi sürerek yatmanız ve tüm gece bu yağın cildiniz tarafından emilmesi sizlerin en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.